Cesty po ČR‎ > ‎Jihočeský kraj‎ > ‎Třeboňsko‎ > ‎

Chlum-Třeboň

9.8.2013
(na kole)

Třeboňsko je plné cyklostezek a turistických značek, jen si vybrat, kudy jet. Zvolili jsme tak komplikovanou trasu, že si ani nejsem jistá, jestli ji po tolika uběhlých dnech od té doby dokážu zpětně rekonstruovat. Ale není to jedno? Všude pojedete kolem stejně vypadajících rybníků a to nejzajímavější pro mě stejně byla až Třeboň.


Zobrazit místo Třeboň na větší mapě
Obr. 1 Projetá trasa (barevně jsou vyznačené turistické značky a cyklotrasy)

Výlet jsme začali nedaleko Chlumu u Třeboně. Je tam pěkný ale nepřístupný zámek (Obr.2), prošli jsme se aspoň parkem kolem něj. Z Chlumu jsme vyjeli nějakou neznačenou cestou, až jsme se dostali na červenou značku a jeli kolem rybníků Starý a Nový Kancléř a kolem Starého jezera. Také je tady nedaleko zámecká myslivna (též pěkná a nepřístupná).

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Zámek v Chlumu u Třeboně

Další zajímavostí na trase je Rozvodí - Lužnice se rozdvojuje - Stará řeka pokračuje k rybníku Rožmberk a Nová řeka se vlévá do Nežárky. Stará řeka je původní koryto Lužnice, Nová řeka je umělý kanál, který nechal vystavět Jakub krčín z Jelčan v 16. století za účelem ochrany rybníka Rožmberka při povodních.

Potom po zelené značce pokračujeme kolem Opatovického rybníka a kolem rybníku Svět do Třeboně. Tam si zajdeme na oběd, obejdeme zámek (na jehož prohlídku není dost času) a podíváme se na radniční věž na náměstí.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Kdesi mezi rybníky

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Zámek v Třeboni

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Třeboňské náměstí, výhled z věže radnice

Na zpáteční cestu se vydáme kolem rybníka Rožmberk (největší rybník v ČR a v závislosti na určité definici snad i na světě), přes Starou Hlínu, kde jsou dva pěkné staré mosty a pak po cyklotrase na Stříbřec a do Lutové. Tam nás zastihne drobný deštík, který přečkáme u piva a polévek. Pak už zbývá jen kousek zpět do Chlumu. Celkem to bylo asi 40 km.


Comments