Cesty po ČR‎ > ‎Jihočeský kraj‎ > ‎

Dívčí kámen

8.10.2018

Jedeme z Českých Budějovic vlakem do Holubova a odtud vyrážíme na třináctikilometrovou vycházku nejprve podél Křemžského potoka a potom Vltavy. Hlavním cílem je Dívčí kámen, kde strvíme asi hodinu času. Líbí se mi otevírací doba - každý den v létě, v zimě, vždy od svítání do soumraku, bez ohledu na to, kolik je hodin. Dokonce se dá na zřícenině domluvit přespání a smí se tam rozdělat oheň. Pokud budu někdy chtít putovat třeba z Budějovic do Krumlova, byly by tady ideální podmínky pro legální a přitom romantický nocleh. Hrajeme dětskou hru, ve které se na určených stanovištích hledají odpovědi na otázky, jako např. který z majitelů hradu jako jediný na hradě i bydlel? Co je to parkán? Kolik okvětních lístů má růže na erbu Rožmberků?

Zřícenina hradu je skvělá, z bývalé věže je na zbytek areálu pěkný výhled, akorát počasí moc nepřeje focení, je zataženo a sluníčko se ukáže až když čekáme na autobus a pak když jsme zpět v Českých Budějovicích.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Dívčí kámen - brána

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Vyhlídka z bývalé věže

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Původní okénko

Co jsem si zapamatovala (a opsala) o hradu - Dívčí kámen neboli také Maidštejn byl založen Rožmberky v roce 1349. Zajímavostí je, že se dochovala jeho zakládací listina, ví se tedy přesný rok započetí výstavby. Další výjimečná věc - hrad nepřecházel do vlastnictvá mnoha majitelů, jak je tomu u jiných, celou dobu patřil Rožmberkům! Počátkem 16. století, za Petra z Rožmberka, byl hrad částečně opraven. Stavební práce si zřejmě vyžadovaly větší náklady, proto se Petr rozhodl hrad nadále neudržovat. Vnitřní zařízení bylo odvezeno do Krumlova a opuštěný hrad brzy zchátral.

Kromě věže, o které jsem se již zmínila, měl hrad dvě velké hlavní budovy - východní a západní, s okny obrácenými pouze do vnitřních prostor hradu, aby byla zachována obranná funkce. Procházíme také zbytky hospodářských budov a skrz dvě brány. Také se dozvíme, co je latrán - městečko v podhradí.

Cílem hry je zjistit číselný kód, pomocí něhož otevřeme truhličku s pokladem a můžeme si vybrat dva dárky - sladkosti, pohlednice a další drobnosti.

Pohybujeme se tady v CHKO Blanský les, kromě toho zároveň v maloplošných chráněných územích - PR Holubovské hadce, PR Dívčí kámen a PP VLtava u Blanského lesa. Po dalších třech nebo čtyřech kilometrech od Dívčího kamene se dostáváme od řeky do vyšších poloh, jdeme krásným lesem a zastavíme se na skalách na vyhlídce, i když moc toho vidět není. Tahle místa mi hodně připomínají výlety v údolí Jihlavy a Oslavy před sedmi lety, kdy jsem založila tyhle stránky... 

Vycházku zakončíme v Boršově nad Vltavou.


Comments