Історія храму

    Колишній костел Святого Духа є найдавнішою спорудою Червонограда. У 1692 році за кошти Юзефа - Феліціана Потоцького було споруджено храм Зіслання св. Духа. Споруда костелу була виконана в стилі бароко. В інтер’єрі костелу ще до 1990 року зберігався розпис XVIII століття і дещо пізнішого періоду. Сюжет більшості розписів становили сценки з життя святого Бернарда та інших видатних діячів цього ордену. Розписи належали пензлю придворного художника Франца-Селезія Потоцького - Станіславу Строїнському. Вівтар костелу також був характерним для доби бароко. Його прикрашали дерев'яні різьблені скульптури, що були характерні західноукраїнським костелам. Навколо центральної частини розміщувалися фігури святих Бернарда та Франциска. На деякій відстані від них стояли статуї пап Григорія і Урбана. Вівтарі в бічних каплицях були виконані за рахунок ілюзорного живопису.
    Славився костел своєю реліквією - мощами святого Климентія. При костелі діяв бернардинський монастир. В період найбільшого розвитку міста в монастирі жило 10-12 монахів і кілька послушників. Будівля неодноразово потерпала від пожеж. Після великої пожежі 1852 року у костелі художник Станіслав Родецький поновив поліхромію С. Строїнського. Війни XX століття не завдали шкоди костелу та монастирю. Лише у 1944 році була пошкоджена верхівка купола. Після 1951 року, коли територія відійшла до СРСР, костел був недіючим і використовувався не за призначенням. Поступово він перетворювався в руїну.
    У 1988 році, коли відзначалося 1000-ліття хрещення Русі-України, рішенням міської ради приміщення було передано православній громаді. На той час в місті не було жодної діючої церкви, тому відкриття церкви було великим святом для усіх мешканців міста. В 1988 - 1989 роках велися ремонтні роботи. В 1989 році церква Св. Рівноапостольського князя Володимира за волевиявленням парафії зареєструвалася як Помісна православна церква. Заново приміщення церкви розписували волинські художники із Горохова під керівництвом Олександра Корецького. Купол розписували викладачі Червоноградської художньої школи С. Ружицький та М. Левкун, Іконостас для церкви виконав відомий львівський різьбяр Ігор Козак. Зовнішній вигляд собору змінився. До головного купола прибудовано ще чотири менших, а у 2006 році їх було пофарбовано алкідною фарбою у голубий колір і оздоблено золотими зірками. Сьогодні церква Св. Володимира - один з найкрасивіших храмів міста Червонограда.

Comments