CENTRUL DE EXCELENTA NEAMT

ANUNȚ REPROGRAMARE CURSURI

Cursurile de matematică de la clasa a VI-a se replanifică după cum urmează:
1. Orele din data de 01 dec. 2017 se vor desfășura miercuri, 29 noiembrie, ora 16, la Colegiul Național Petru Rareș

            Cursurile de matematică de la clasa a V-a se replanifică după cum urmează:
1. Orele din data de 25 nov. 2017 se vor desfășura marți, 21 noiembrie, ora 15 (pentru ambele grupe), la Colegiul Național Petru Rareș
2. Orele din data de 02 dec. 2017 se vor desfășura marți, 28 noiembrie, ora 15 (pentru ambele grupe), la Colegiul Național Petru Rareș


ORARUL  CURSURILOR LA CENTRUL DE EXCELENȚĂ ÎNCEPÂND CU DATA DE 09.10.2017

TÂRGU NEAMȚ
ANUL ȘCOLAR 2017-2018


Nr. crt. Grupe Locul de desfășurare a cursurilor Ziua și ora la care încep cursurile Profesor coordonator
1 electronică și automatizări Colegiul Tehnic Ion Creangă sâmbătă, ora 9,00 Sauciuc Gheorghe
2 româna cls. 5 Liceul Vasile Conta luni, ora 16,00 Filip Oana
3 româna cls. 6  Colegiul Național Ștefan cel Mare miercuri, ora 17,00 Filioreanu Nicoleta
4 româna cls. 10  Colegiul Național Ștefan cel Mare joi, ora 14,30 Pascu Elisabeta
5 româna cls. 11 -12 Colegiul Național Ștefan cel Mare vineri, ora 14,30 Nuțu Elena Mirela
6 matematica - cls. 5 Liceul Vasile Conta vineri, ora 16,00 Purcel Cristina
7 matematica - cls. 6 Liceul Vasile Conta vineri, ora 17,00 Baciu Nicoleta
8 matematica - cls. 7 Liceul Vasile Conta vineri, ora 17,00 Trofin Mnuela
9 matematica - cls. 9 Colegiul Național Ștefan cel Mare sâmbătă, ora 9,00 Beca Mihaela
10 fizica Liceul Vasile Conta sâmbătă, ora 9,00 Tanasă Elvira
11 TIC  Colegiul Național Ștefan cel Mare marți, ora 14,00 Achirei Marian
12 sociologie  Colegiul Național Ștefan cel Mare miercuri, ora 14,00 Bompa Loredana
         
ROMAN
ANUL ȘCOLAR 2017-2018
 
Nr. crt. Grupe Locul de desfășurare a cursurilor Ziua și ora la care încep cursurile Profesor coordonator
1 matematica tehnic - cls 10 Liceul Tehnologic Vasile Sav sâmbătă, ora 9,00 Petrovici Adriana
2 matematica tehnic - cls 11,12 Liceul Tehnologic Vasile Sav sâmbătă, ora 9,00 Petrovici Adriana
3 chimie tehnic - 9-11 Liceul Tehnologic Vasile Sav sâmbătă, ora 9,00 Leancă Paula
4 electronica și electrotehnică Liceul Tehnologic Vasile Sav sâmbătă, ora 8,00 (o dată la 2 săptămâni) Ploșniță Lăcrămioara
5 matematica - cls. 5 Colegiul Național Roman Vodă marți, ora 15,30 Suman Daniela
6 matematica - cls. 6 Colegiul Național Roman Vodă marți, ora 15,30 Asoltanei
7 matematica - cls. 7 Colegiul Național Roman Vodă marți, ora 15,30 Husaru Nechita Petronela
8 româna cls. 7 Colegiul Național Roman Vodă vineri, ora 14,30 Romano Gabriela
9 româna cls. 8 Colegiul Național Roman Vodă vineri, ora 14,30 Băltoi Elena Mihaela
10 româna liceu Colegiul Național Roman Vodă sâmbătă, ora 9,00 Prisacaru Roxana
11 fizica - cls. 6 Colegiul Național Roman Vodă sâmbătă, ora 8,00 Radu Cristina Manuela
12 fizica - cls. 7 Colegiul Național Roman Vodă vineri, ora 16,00 Ostafe Constantin
13 fizica - cls. 8 Colegiul Național Roman Vodă sâmbătă, ora 11,00 Irimia Gheorghe
14 informatica - cls. 5 Colegiul Național Roman Vodă luni, ora 12,30 și vineri, ora 12,30 Moldovanu Florin
         
PIATRA NEAMȚ
ANUL ȘCOLAR 2017-2018
 
Nr. crt. Grupe Locul de desfășurare a cursurilor Ziua și ora la care încep cursurile Profesor coordonator
1 româna cls. 5 Colegiul Național Petru Rareș miercuri, ora 14,30 Iftimie Magda
2 româna cls. 7 Colegiul Național Calistrat Hogaș sâmbătă, ora 9,00 Tărcăoanu Cătălina
3 româna cls. 8 Colegiul Național Petru Rareș joi, ora 14,30 Năsoi Elena
4 româna liceu A Colegiul Național Petru Rareș miercuri, ora 16,30 Iordăchescu Lucian
5 româna liceu B Colegiul Național Petru Rareș joi, ora 16,30 Iordăchescu Lucian
 6 româna liceu C Colegiul Național Calistrat Hogaș sâmbătă, ora 9,00 Zaharia Monica
italiană Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 14,30 Todiresei Magdalena
8 franceză - cls. 7,8 Colegiul Național Petru Rareș marți, ora 14,30 Corlățeanu Carmen
9 engleza - cls. 7,8 Colegiul Național Calistrat Hogaș vineri, ora 15,00 Morțe Silvia
10 inovare și creativitate Colegiul Național Petru Rareș luni, ora 15,00 Iacob Alexandru
11 chimie anorganică - cls. 8,9 Colegiul Național Petru Rareș sâmbătă, ora 9,00 Ionică Florica
12 chimie organică - cls. 10 Colegiul Național Calistrat Hogaș sâmbătă, ora 9,00 Andrei Brândușa
13 anatomie Colegiul Național Petru Rareș marți, ora 14,30 Veiss Aloma
14 TIC Colegiul Național Calistrat Hogaș vineri, ora 14,15 Bortariu Silvia
15 psihologie  Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 14,30 Negru Daniela
16 matematica - cls. 4A Școala Gimnazială Nr. 2 sâmbătă, ora 9,00 Onofrei Ciprian
17 matematica - cls. 4B Școala Gimnazială Nr. 2 sâmbătă, ora 9,00 Onofrei Ciprian
         
         
   
   
   
ORAR pentru grupele HAI LA OLIMPIADĂ!  
ANUL ȘCOLAR 2017-2018
         
Nr. crt. Grupe Locul de desfășurare a cursurilor Ziua și ora la care încep cursurile Coordonator
1 matematica cls. 5 A Colegiul Național Petru Rareș sâmbătă, ora 9,00 Paica Mihaela
2 matematica cls. 5 B Colegiul Național Petru Rareș sâmbătă, ora 11,00 Căpiță Livia
3 matematica cls. 6 Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 16,30 Irimia Elena Genoveva
4 matematica cls. 7 Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 16,30 Sandovici Adrian
5 matematica cls. 8 Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 14,30 Dascălu Carmen Liliana
6 matematica cls. 9 (MI) Colegiul Național Petru Rareș sâmbătă, ora 9,00 Ciorăscu Gheorghe
7 matematica aplicată cls. 9 (SS) Colegiul Național Petru Rareș luni, ora 15,00  Olaru Cleopatra
8 matematica aplicată cls. 10 (SS) Colegiul Național Petru Rareș luni, ora 15,00  Georgescu Liliana
9 matematica cls. 11 (MI) - UP Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 18,30 Sandovici Adrian
10 matematica aplicată cls. 11 (SS) Colegiul Național Petru Rareș luni, ora 15,00 Secară Codruța
11 matematica aplicată cls. 12 (SS) Colegiul Național Petru Rareș luni, ora 15,00 Cozma Luminița
12 informatica cls. 5 Colegiul Național de Informatică miercuri, ora 14,00 Ungureanu Florentina
13 informatica cls. 6 Colegiul Național de Informatică luni, ora 14,00 Mititelu Mirela
14 informatica cls. 7,8 Colegiul Național de Informatică luni, ora 14,00 Nour Georgeta
15 informatica cls. 9 Colegiul Național de Informatică marți, ora 15,00 Andone Elena
16 informatica cls. 10 Colegiul Național de Informatică marți, ora 15,00 Manolache Gheorghe
17 informatica cls. 11,12 Colegiul Național de Informatică marți, ora 15,00 Ene Dumitru
  18fizica cls. 6.1 Colegiul Național de Informatică sâmbătă, ora 9,00    
Țăbârnac Cornelia
  19 fizica cls. 6.2 Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 14,30 Oniciuc Anișoara
  20 fizica cls. 7.1 Colegiul Național Petru Rareș sâmbătă, ora 9,00 Secară Cristinel
  21 fizica cls. 7.2 Colegiul Național Petru Rareș vineri, ora 15,30 Secară Cristinel
  22fizica cls. 8 Colegiul Național Petru Rareș marți ora 15,00 Ilie Aida
  23 fizica cls. 9 Colegiul Național Petru Rareș vineri ora 17,30 Oniciuc Grigoruță
  24 fizica cls. 10 Colegiul Național de Informatică miercuri, ora 14,30 Bejan Diana
  25         fizica cls. 11,12 UP Colegiul Național Petru Rareș marți, ora 14,15 Haralamb Dorel

Noutăți: 

1.  Elevul Sebastian Leontică de la Colegiul Național Petru Rareș a obținut o medalie de argint la Olimpiada internațională de fizică din Indonezia. Sebastian a urmat cursurile de fizică în cadrul centrului de pregătire HAI LA OLIMPIADĂ! la grupa profesorului Dorel Haralamb. Felicitări elevului și profesorului său și mulțumiri Fundației eMAG pentru Educație, finanțată de eMAG și Banca Comercială Română, pentru sprijinul oferit cu generozitate!



2. Elevii Alin Ciuchi și Elena Dumitru de la Colegiul Național Petru Rareș au obținut medalia de aur pentru cel mai bun film, acordată de Uniunea Internationala de Cinema, la Festivalul de film VIDEO ART pentru liceeni care s-a desfășurat la Suceava în perioada 13-16 iulie 2017: Filmul care a fost premiat poate fi urmărit accesând linkul următor:  SA TE CUNOSC


        


Rezultatele obținute de elevii Centrului Județean de Excelență

 la olimpiade și concursuri naționale/internaționale


Nr. crt. Numele elevului  Unitatea de învățământ Cls. Disciplina Premiul obținut Concursul național
1 Vasiliu Ana Colegiul Național Ştefan cel Mare 11 TIC Mențiune și medalie de argint Olimpiada națională de TIC
2 Buțiurcă Mihnea Colegiul Naţional Roman Vodă 6 Matematică Medalie de bronz Olimpiada națională de matematică
3 Pecheanu Angela Școala Gimnazială nr. 3  7 Matematică Medalie de bronz Olimpiada națională de matematică
4 Nicorescu Bogdan Colegiul Național Petru Rareș 9 Limba română Premiul II Olimpiada națională de limba română
5 Veleșcu Andreea Rebeca Școala Gimnazială nr. 2 7 Limba franceză Mențiune MEN Olimpiada națională de limba franceză
6 Dăscălescu Cosmin Ștefan Colegiul Național de Informatică 10 informatica mențiune MEN și medalie de argint Olimpiada națională de informatică
7 Olaru Sebastian Codrin Colegiul Național de Informatică 6 informatica medalie de bronz Olimpiada națională de informatică
8 Leontică Sebastian Colegiul Național Petru Rareș 11 Fizica Mențiune și medalie de aur  Olimpiada Națională de Fizică 
          Medalie de argint Olimpiada Internațională de Fizică 
9 Apostol Alexandru Colegiul Național Petru Rareș 6 Fizica Premiul II și medalie de aur Olimpiada națională de fizică
10 Chiriac George Colegiul Naţional Roman Vodă 8 Fizica Premiul I și medalie de aur Olimpiada națională de fizică
11 Pascal Flavia-Cristiana Colegiul Național Petru Rareș 7 Fizica Mențiune și medalie de argint Olimpiada națională de fizică
12 Manole Daniel Colegiul Național Petru Rareș 9 Fizica Mențiune și medalie de argint Olimpiada națională de fizică
13 Lupaşcu Theodor Mihai Colegiul Național Petru Rareș 6 Fizica Medalie de bronz Olimpiada națională de fizică
14 Buzdea Matei Colegiul Național Petru Rareș 7 Fizica Medalie de bronz Olimpiada națională de fizică
15 Cosniceanu Mihai-Cosmin Colegiul Național Petru Rareș 8 Fizica Medalie de bronz Olimpiada națională de fizică
16 Spiridon Andra -Elena Colegiul Național Petru Rareș 10 Fizica Medalie de bronz Olimpiada națională de fizică
17 Verdeanu Mircea-Matei Colegiul Național Petru Rareș 6 Fizica Medalie de argint Olimpiada națională de fizică
18 Teacu Petre-Cosmin Colegiul Național Petru Rareș 9 Fizica Diplomă de onoare Olimpiada națională de fizică
19 Miron Raluca Andreea Colegiul Național Petru Rareș 10 Fizica Diplomă de onoare Olimpiada națională de fizică
20 Ungureanu Alexandru  Liceul Tehnologic Vasile Sav 12 Electronică, automatizări și telecomunicații Premiul III Olimpiada națională de electronică,
automatizări și telecomunicații
21 Căderea Ioan Colegiul Național Calistrat Hogas 9 chimie mențiune specială Olimpiada națională de chimie
22 Preisler Patricia Colegiul Național Calistrat Hogas 11 chimie mențiune specială Olimpiada națională de chimie
23 Apetroaie Tudor Colegiul Național Petru Rareș 10 chimie mențiune MEN Olimpiada națională de chimie
24 Leancă Ioana  Şcola Gimnazială  Vasile Alecsandri 8 chimie mențiune MEN Olimpiada națională de chimie
25 Pascal Flavia-Cristiana Colegiul Național Petru Rareș 7 Astronomie și astrofizică Mențiune și medalie de aur (calificată în lotul restrâns al României pentru Olimpiada Internațională de Astronomie) Olimpiada națională de astronomie și astrofizică 
26 Voicu Mateea Colegiul Național Petru Rareș 6 Astronomie și astrofizică Medalie de bronz Olimpiada națională de astronomie și astrofizică
27 Brănuț Alexandra Colegiul Național Petru Rareș 7 Astronomie și astrofizică Diplomă de onoare Olimpiada națională de astronomie și astrofizică
28 Vasilu Cristina Georgiana Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Limba română Premiul special Concursul național „Lectura ca abilitate de viață”
29 Malaicu Andrei Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Logică Mențiune Olimpiada națională „Tinerii dezbat”
30 Pătrunjel Eduard Constantin Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Logică Mențiune Olimpiada națională „Tinerii dezbat”
31 Toma Teodor Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Logică Mențiune Olimpiada națională „Tinerii dezbat”
32 Elena Dumitru, Maria Mutu, Ana Popârda, Alin Ciuchi, Laurian Marin  Colegiul Național Petru Rareș 11 film de scurt metraj  Premiul II Festivalului Național de Scurtmetraj
pentru liceeni ”FILMMIC”
33 Alin Ciuchi, Elena Dumitru Colegiul Național Petru Rareș 11 film de scurt metraj Medalia de aur pentru cel mai bun film Festivalul internațional VideoArt pentru liceeni
(aflat sub patronajul Uniunii Internaționale
de Cinema UNICA)
34 Dudau Maria-Madalina Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Matematică aplicată Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
35 Pațilea Ioana-Alexandra Colegiul Național Calistrat Hogas 11 Matematică aplicată Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
36 Toma Emilia-Gabriela Colegiul Național Petru Rareș 10 Matematică aplicată Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
37 Stanciu Ștefan Colegiul Tehnologic Spiru Haret 12 Matematică aplicată Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
38 Pricop Andrei Liceul Tehnologic Vasile Sav 11 Matematică aplicată Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
39 Crăescu Gabriel Constantin Colegiul Tehnologic Spiru Haret 11 Matematică aplicată  Premiul II Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
40 Ghiuzan Roxana-Otilia Liceul Tehnologic Vasile Sav 11 Matematică aplicată  Premiul I Concursul Național de matematică aplicată
 Adolf Haimovici
41 Gabur Ana Amelia Colegiul Tehnologic Spiru Haret 12 Matematică aplicată  Mențiune Concursul Național de matematică aplicată
Adolf Haimovici
42 Rusu-Alexandru Florin Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Premiul II CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA PHI     
43 Polenciuc Rareș Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Mențiune CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA PHI     
44 Bârgăoanu Iarin-Cristian Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Premiul III CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA PHI
45 Florea Dragoș-Alexandru Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Premiul II CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"                                                                                                               
46 Ghercă Darius Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Premiul II CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"                                                                                                               
47 Aungurenci Tudor Colegiul Naţional Roman Vodă 9 Fizica Premiul II  CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"
48 Polenciuc Rareș Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica premiul II CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"
49 Munteanu Adrian Colegiul Naţional Roman Vodă 9 Fizica Mentiune  CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"
50 Husaru-Nechita George Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Mențiune CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"
51 Luncanu Ștefan Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Mențiune CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA
 "MARIAN DACIAN BICA"
52 Apostol Claudiu Colegiul Tehnic Ion Creangă 10 Electronică, automatizări și telecomunicații Locul II Concursul National de Electronică
 și automatizări
53 Savescu Ioan Colegiul Tehnic Ion Creangă 10 Electronică, automatizări și telecomunicații Locul II Concursul National de Electronică
și automatizări
54 Iovu Ionatan-Silviu Colegiul Tehnic Ion Creangă 12 Electronică, automatizări și telecomunicații Locul I Concursul National de Electronică
și automatizări
55 Dunţu Florin-Vasile Colegiul Tehnic Ion Creangă 12 Electronică, automatizări și telecomunicații Locul I Concursul National de Electronică
și automatizări
56 Petrișor Laura Cristiana Colegiul Tehnic Petru Poni 9 chimie tehnic mențiune specială Concursul național de chimie „Petru Poni”
57 Ciocan Daniel Gabriel Liceul Tehnologic Vasile Sav 9 chimie tehnic mențiune  Concursul național de chimie „Petru Poni”
58 Florea Dragoș-Alexandru Colegiul Naţional Roman Vodă 7 Fizica Mențiune   CONCURSUL NATIONAL DE FIZICA PHI                                                                                                                
59 Iacob Constantin-Vlăduţ Colegiul Tehnic "Ion Creangă" 12 Electronică, automatizări și telecomunicații Locul 3 Simpozionul Național IPO-TECH



Misiunea Centrului Judeţean de Excelenţă Neamț este  de a asigura performanța școlară și succesul social prin:

 selecția, pregătirea și stimularea elevilor capabili de performanță la diferite discipline,

 programe educaționale de instruire diferențiată,

 oferirea unor condiții de învățare la standarde europene,

-  dezvoltarea capacităţilor individuale, a inteligențelor multiple, a creativității,

-  promovarea inovației prin inițierea și derularea proiectelor europene



-Festivitatea de deschidere a Centrului Judeţean de Excelenţă Neamţ,  8 octombrie 2015, sala "Calistrat Hogas" a Consiliului Judeţean Neamţ


 

CONTACT

 Str. Stefan cel Mare nr. 4, tel/fax.:+40233/220018; 

e-mail:excelentant@gmail.com