21.02.2020

Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя

Франсуа Вольтер


В межах відзначення Міжнародного дня рідної мови на базі навчально-методичної лабораторії «Центр мов» відбулась низка тематичних екскурсій, під час яких завідувач лабораторії Бахмет М. Ю. ознайомила присутніх з експозицією «Українська мова в світі», мета якої привернути увагу студентської молоді до ролі і місця української мови в світі, підкреслити унікальність і неповторність нашої солов’їної мови.

У світі існує близько 6000-7000 мов. І відповідно серед цього різноманіття мов українська мова займає за кількістю її носіїв, відповідно до різних джерел, 25-е або 22-е місце у світі. Вона є також третьою або другою за поширеністю серед слов’янських мов. За різними оцінками загалом у світі українською мовою говорить від 41 до 45 млн осіб, для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.

В Україні усе населення розуміє українську мову і близько 31 мільйона осіб може говорити нею. В останні роки цифра тих, хто активно користується українською мовою, поступово зростає.

Дуже актуальним постає питання, де і як вчать українську мову в різних країнах світу?

Чималі українські діаспори в усьому світі сприяють вивченню мови вже в школі в 47 країнах. Правда, вид пізнання найрізноманітніший, в більшості випадків – суботні та недільні школи і факультативи за бажанням. Але найкраще вивчають українознавчі предмети в країнах з великою кількістю етнічних емігрантів – Бразилії, Канаді, США. За даними МОН, всього в світі працює 58 кафедр в 36 країнах світу з вивчення і підготовки фахівців – викладачів української, в тому числі в Австралії, Азербайджані, Бразилії, Китаї, Південній Кореї, Таджикистані. Європейські країни – Великобританія, Франція, Греція, Угорщина, Чехія, Македонія, Фінляндія, Німеччина, Хорватія, Словаччина. Кафедри української існують також в США, Грузії, Киргизії, Туреччини.

Вивчати мову можуть не тільки жителі інших країн або нащадки емігрантів, а й громадяни України, які живуть і працюють закордоном. Для них Міністерство освіти і науки України, згідно з указом від 10.07.2007р №595, заснувало Міжнародну Українську Школу (МУШ), яка є загальноосвітнім навчальним закладом.

Найбільший навчальний заклад на базі МУШ – "Дивосвіт" в Іспанії, де вчиться 277 учнів. Найменше – "Веселка" в Португалії, там 4 учні. Атестат МУШ дозволяє стати студентом як українського вузу, так і країни проживання, отримати роботу, відкрити власну справу або отримати професію, будучи українцем.

Отже, задля збереження та звеличення нашої рідної мови треба спілкуватися та популяризувати свою мову в світі!