Choroba trzewna


Choroba trzewna - nietolerancja glutenu

Celiakia (choroba trzewna) jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, objawiającym się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego.Podstawowe objawy choroby trzewnej, to: bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości. Powodem występowania tych objawów jest nietolerancja białka zawartego w zbożach – glutenu.

Choroba trzewna (nietolerancja glutenu) nie jest bynajmniej alergią, choć bardzo często jest za nią mylnie uważana. Jest trwającą przez całe życie pacjenta chorobą o podłożu genetycznym. Jej główną cecha charakterystyczną jest nietolerancja glutenu, czyli innymi słowy białka znajdującego się w zbożach takich jak pszenica, żyto,jęczmień czy też owies. Działający w sposób toksyczny gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie składników pokarmowych).  W efekcie, składniki z pożywienia nie są wchłaniane co może prowadzić do różnych objawów klinicznych.CHOROBA TRZEWNA - NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCA NIETOLERANCJA POKARMOWA

Choroba trzewna (nietolerancja glutenu) jest pod względem częstotliwości występowania drugą po nietolerancji laktozy nietolerancją pokarmową występującą u człowieka.

Ostatnie badania wykazują częstość zachorowań wynoszącą aż  1:100 osób. Niestety  w Polsce Choroba trzewna diagnozowana jest jedynie w 3-5 % ze wszystkich przypadków! To sprawia, że wiele osób żyje w nieświadomości narażając swoje życie na duże komplikacje zdrowotne. Tymczasem Celiakia co prawda należy do grupy chorób nieuleczalnych ale można z nią normalnie żyć!Jeszcze do niedawna choroba trzewna (nietolerancja glutenu) uznawana była za stosunkowo rzadkie schorzenie występujące głównie wśród małych dzieci. Obecna wiedza na temat Celiakii wskazuje zagrożenia jakie niesie ze sobą choroba oraz konieczność diagnozy. Obecnie zachorowania wśród dzieci należą do coraz rzadszych, tymczasem choroba coraz częściej występuje wśród ludzi dorosłych, nieświadomych zagrożenia. Jeśli i Ty masz objawy, które mogą świadczyć o celiakii pamiętaj, że szybka diagnoza może uchronić Cię przed bardzo poważnymi powikłaniami w tym m.in nowotworu, chorób psychicznych, osteroporozą oraz wielu innych! Choroba może ujawnić się w każdym wieku, obecnie najczęściej wykrywa się ją u osób 40-50 -letnich, niemniej jednak zdarzają się przypadki jej diagnozy nawet u osób w wieku 80 lat! PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

CELIAKIA OBJAWY U DZIECI I DOROSŁYCH
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA NA CELIAKIĘ?
            DIAGNOSTYKA CELIAKII - JAKIE SĄ DOSTĘPNE TESTY NA CELIAKIĘ?
            BADANIE NA CELIAKIĘ - 100% SKUTECZNA DIAGNOSTYKA CHOROBY TRZEWNEJ
            CELIAKIA - NAJCZĘSTSZE PYTANIA O TESTY NA CELIAKIĘ
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi sposobu
przeprowadzenia badania, lub też szukają  Państwo szczegółowych informacji na temat Celiakii prosimy o kontakt. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej głównej strony internetowej www.testdna.pl