ECC/CCA Homepage‎ > ‎SCHOLARSHIPS‎ > ‎

Student Winners, Previous Seasons


SPRING 2017 Scholarship Winners

Young Students' ECC-Local Scholarship -- 
Scholarship awards for young students to return to the ECC Conferences in the 2017-2018 season (no summer study component)
Co-Winners                  
1st Runner-up    2nd Runner-up
Hon. Mention        Hon. Mention
Catherrine Dabbieri
Michaela Vass
Elizabeth Fisher
Mya Grace Paparo
Sophia Parkins
Kaitlyn Staskel
teacher, Sally Tierney
teacher, Elaine Seidman
teacher, Sally Tierney
teacher, Travis Love
teacher, Katie Huy
teacher, Jessica Lim

Student Grades Summer Study Scholarship -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Co-Winners Catherine Quidas
London Lobba
teacher,Jennifer Meyer
teacher,  Pam Schrier  
Full Tuition, Room & Board. Also 2 free ECC conferences next season
Full Tuition, Room & Board. Also 2 free ECC conferences next season
1st Runner-UpAnnabel Vetockteacher, Elaine Seidman1/2 of total of Tuition, Room & Board. Also 1 free ECC conference next season
2nd Runner-Up ------------------------------------------------------ 1 free ECC conference next season
Hon. MentionOlivia Boykinteacher, Pam Schrier certificate only
 Hon. Mention            Leah Meyers               teacher, Sally Tierney                certificate only

Major Syllabus Summer Intensive Scholarship (The Evan How Scholarship) -- Scholarship awards to two-week CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Isabella Hindley       teacher, Jessica StibickFull Tuition, Room & Board. Also 2 free ECC conferences next season
Runner-up           Jasmine Skilesteacher, Elaine Seidman1/2 of total of Tuition, Room & Board. Also 1 free ECC conference next season

Hon. MentionAbby Crosbyteacher, Katie Huycertificate only

SPRING 2016 Scholarship Winners

Young Students' ECC-Local Scholarship -- 
Scholarship awards for young students to return to the ECC Conferences in the 2016-2017 season (no summer study component)
Winner                   1st Runner-up     2nd Runner-up
Hon. Mention        Hon. Mention
Ryan Blattau
Joelle Altman
Annabel Vetock
Meredith Odegard
Kaitlyn Staskel
teacher, Elaine Seidman
teachers, Pamela Moore / Kimmary MacLean
teacher, Elaine Seidman
teacher, Sally Tierney
teacher, Jessica Lim

Student Grades Summer Study Scholarship -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Drew Allenteacher, Pam Schrier     also receives 2 free ECC conferences next season
1st Runner-UpAveryNelsonteacher, Sally Tierney also receives 1 free ECC conference next season
2nd Runner-Up Kaitlyn Whalenteacher, Sally Tierney also receives 1 free ECC conference next season
Hon. MentionLilian Crossteacher, Colette Cross certificate only
 Hon. Mention            Peyton Zarate             teacher, Sally Tierney                certificate only

Major Syllabus Summer Intensive Scholarship -- Scholarship awards to two-week CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Katelyn Lunini        teacher, Jennifer Meyeralso receives 2 free ECC conferences next season
Hon. Mention            Ursula Blanchardteacher, Joanna Hopkinscertificate only



SPRING 2015 Scholarship Winners

Young Students' ECC-Local Scholarship -- Scholarship awards for young students to return to the ECC Conferences in the 2015-2016 season (no summer study component)
Co-Winners Sasha Carrico & Caroline Wentkerteacher, Elaine Seidman
teacher, Elaine Seidman 



Student Grades Summer Study Scholarship -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Lauren Corfmanteacher, Kellie Greer      also receives 2 free ECC conferences next season
1st Runner-UpAva Dempsterteacher, Sally Tierney also receives 1 free ECC conference next season
2nd Runner-Up Sydney Websterteacher, Sally Tierney also receives 1 free ECC conference next season


 
Major Syllabus Summer Study Scholarship -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Ashley Rivetteteacher, Pamela Moore     also receives 2 free ECC conferences next season
1st Runner-UpOrfa Barriosteachers, Jennifer Meyer &                         Sally Tierney also receives 1 free ECC conference next season





SPRING 2014 -- Scholarship Winners (by audition).  [Note: newly-defined audition levels/awards effective this spring.]

Young Students ECC-Local Scholarship -- 
Scholarship awards for young students to return to the ECC Conferences in the 2014-2015 season (no summer study component)
Winner Adrianna Fabrega(teacher, Colette Cross) 
1st Runner-UpAvery Nelson(teacher, Sally Tierney)
2nd Runner-Up Caroline Wentker(teacher, Elaine Seidman)



Student Grades Summer Study Scholarship -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Daria Breslin(teacher, Elaine Seidman) 
1st Runner-UpAva Dempster(teacher,Sally Tierney)
2nd Runner-Up Lauren Corfman(teacher, Kellie Greer)



Major Syllabus Summer Study Scholarship  -- Scholarship awards to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winners         Sophie Agnew
        Christyanne Siller
 (teacher, Fern Helfond)
 (teacher, Jennifer Meyer)

SPRING 2013 -- Scholarship Winners (by audition).   

Level B -- 
Scholarship awards to return to the ECC Conferences in the 2013-2014 season 
Winner Lily Krisko(teacher, Carolyn Trythall) 
1st Runner-UpSydney Kuhn(teacher, Colette Cross)
2nd Runner-Up Caitlyn Haslam(teacher, Colette Cross)

Level C:  The Evan Howe Scholarship -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan, July 2013
Winner Daria Breslin(teacher, Elaine Seidman) 
1st Runner-UpChristyanne Siller(teacher, Sally Tierney)
2nd Runner-Up Shannon Milligan(teacher, Fern Helfond)



Level D  -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan, July 2013
Winner         Carmen Lehnigk (teacher, Jennifer Meyer) 
1st Runner-Up        Robin Rodbell  (teacher, Pamela Moore)

FALL 2012 -- our 3-year experiment with Visiting Faculty Special-Mention Awards at the fall conference is discontinued.

SPRING 2012 -- Scholarship Winners (by audition).   

Level B -- Scholarship awards to return to the ECC Conferences in the 2012-2013 season 
Winner Sarah Stillman(teacher, Elaine Seidman) 
1st Runner-UpChrissy Siller(teacher, Jennifer Meyer)
2nd Runner-Up Claire Hathway(teacher, Colette Cross)
Honorable MentionNatalie Edwards  (teacher, Sally Tierney)

Honorable Mention Savanna Mitchell
(teacher, Elaine Seidman)
Level C:  The Evan Howe Scholarship -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan, July 2012
Winner Robin Rodbell(teacher, Pamela Moore) 
1st Runner-UpNatalie Murphy(teacher, Sally Tierney)
2nd Runner-Up Cait Hagan(teacher, Sally Tierney)
Honorable Mention:  Shannon Milligan
(teacher, Fern Helfond)
Honorable Mention:  Brigid Nealon
(teacher, Sally Tierney)
Honorable Mention:  Lauren Watson
(teacher, Sally Tierney)

Level D  -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan, July 2012
Winner Sophie Bodrog (teacher, Jennifer Meyer) 
1st Runner-UpIda Glaze  (teacher, Pamela Moore)

FALL 2011 -- Visiting Faculty Special-Mention Awards 
Students who caught the eye of our visiting faculty at the fall conference.   Awards must be used in spring 2012.  
 A-Level
  Katie Whalen, student of Sally Tierney 
  Sydney Bergen-Hill, student of Sally Tierney
B-Level
  Sarah Stillman, student of Elaine Seidman
  Savana Mitchell, student of Elaine Seidman
C-Level
  Felicia Wang, student of Elaine Seidman
  Lillian Chong, student of Sally Tierney
D-Level
  Courtney Darlington, student of Jennifer Meyer
  Pari Kumar, student of Elaine Seidman
 
 
SPRING 2011 -- Summer Study Scholarships (by audition).   Awards must be used in summer 2011.

Level B -- 
Local studio summer scholarship (ECC member-teachers' studios:  Lancaster School of Ballet or National Ballet) 
Winner Natalie Edwards(teacher, Sally Tierney) 
1st Runner-UpDaria Breslin(teacher, Shelley Linehan)
2nd Runner-Up Savanna Mitchell(teacher, Shelley Linehan)
 
Level C:  The Evan Howe Scholarship -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Stephanie Vargas(teacher, Pamela Moore) 
1st Runner-UpRachel Sellner(teacher, Miranda McGee)
2nd Runner-Up Gena Scheerschmidt(teacher, Miranda McGee)
  
Level D  -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Caralee Prentice (teacher, Jennifer Meyer) 
1st Runner-UpPari Kumar(teacher, Elaine Seidman)
2nd Runner-Up Rose Seidman(teacher, Elaine Seidman)


FALL 2010 -- Visiting Faculty Special-Mention Awards to ECC Spring 2011 Conference
Students who caught the eye of our visiting faculty at the fall conference.   Awards must be used in spring 2011.  
 A-Level
  Lauren Watson, student of Sally Tierney.  
  Nick Novak, student of Shelley Linehan.
B-Level
  Alia Cenalis, student of Colette Cross.
  Natalie Murphy, student of Sally Tierney
C-Level
  Sam Buchanan, student of Dee Buchanan
  Julia Feldman, student of Elaine Seidman
D-Level
  Elizabeth Morehead, student of Carolyn Trythall
  Rose Seidman, student of Elaine Seidman

 
SPRING 2010 -- Summer Study Scholarships (by audition).   Awards must be used in summer 2010.

Level B -- 
Local studio summer scholarship (ECC member-teachers' studios:  Lancaster School of Ballet or National Ballet) 
Winner Cait Hagan(teacher, Sally Tierney) 
1st Runner-UpDanielle Raeber(teacher, Elaine Seidman)
2nd Runner-Up Orfa Barrios(teacher, Sally Tierney)
 
Level C:  The Evan Howe Scholarship -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Mary Ring(teacher, Carolyn Trythall) 
1st Runner-UpMackenzie Bender(teacher, Carolyn Trythall)
2nd Runner-Up Alaina Keller(teacher, Pamela Moore)
  
Level D  -- Scholarship to CCA International Summer School in Holland, Michigan
Winner Rachel Petrone (teacher, Carolyn Trythall) 
1st Runner-UpCindy Case(teacher, Pamela Moore)
2nd Runner-Up Amanda Goen(teacher, Fern Helfond)

 
FALL 2009 Visiting Faculty/Special-Mention Awards to Spring 2010 Conference

Here are our first recipients of the Visiting Faculty Special-Mention Awards:

 Level A

  • Alia Cenales, teacher is Colette Cross
  • Cassandra Cossentino, teacher is Shelley Linehan

Level B

  • Cait Hagan, teacher is Sally Tierney
  • Danielle Raeber, teacher is Elaine Seidman

Level C

  • Mackenzie Bender, teacher is Carolyn Trythall
  • Madeleine Pautler, teacher is Carolyn Trythall

Level D

  • Tiffani Thomas, teacher is Carolyn Trythall
  • Rachel Petrone, teacher is Carolyn Trythall
 
SPRING 2009 Summer Study Scholarships
Note:  Age and ability descriptions for our conference levels changed this year.  Level A Scholarship Auditions were not held, and Level D was added. 

Level B
Winner 
Carleigh Denlinger (teacher, Carolyn Trythall) 
1st Runner-Up Caroline Linehan (teacher, Colette Cross)
2nd Runner-Up  Cait Hagan (teacher, Sally Tierney)
Honorable Mention  Katelyn Lumini (teacher, Jennifer Meyer)
 
Level C:  The Evan Howe Scholarship
Winner  Christina Vargas (teacher, Pamela Moore) 
1st Runner-Up Emily DeMichele (teacher, Fern Helfond)
2nd Runner-Up  Rachel Bastianelli (teacher, Jennifer Meyer)
Honorable Mention   Rachel Walker (teacher, Barbara Willis)

Level D 
Winner  Rachel Westernik  (teacher, Jennifer Meyer) 
1st Runner-Up Amanda Goen (teacher, Fern Helfond)
2nd Runner-Up  Natalie Collins (teacher, Elaine Seidman)
 
 
SPRING 2008 Summer Study Scholarships
Level A
Winner  Hannah Kamperin (teacher, Miranda McGee) 
1st Runner-Up Veronica Olszowy  (teacher, Jennifer Meyer)
2nd Runner-Up  Nicole DeSantis (teacher, Annette Walters)

Level B
Winner  Pari Kumar (teacher, Elaine Seidman) 
1st Runner-Up Rachel Walker (teacher, Barbara Willis)
2nd Runner-Up  Sydney Staples (teacher, Miranda McGee)
Honorable Mention   Rose Seidman
Charles Maybee
Rachel Bastianelli
(teacher, Elaine Seidman)
(teacher, Jennifer Meyer)
(teacher, Jennifer Meyer)

Level C:  The Evan Howe Scholarship
Winner  not awarded  
1st Runner-Up Alyssia Whalen (teacher, Carolyn Trythall)
2nd Runner-Up  Michelle Siller (teacher, Jennifer Meyer)
Honorable Mention Sara Poe  (teacher, Pamela Moore)
 
Spring 2007 Summer Study Scholarships
Level A
Winner  Sydney Staples  (teacher, Sally Tierney) 
1st Runner-Up Veronica Olszowy  (teacher, Jennifer Meyer)
2nd Runner-Up  Alison Bruce  (teacher, Sally Tierney)

Level B
Winner  Haley Harper (teacher, Elaine Seidman) 
1st Runner-Up Emily DeMichele  (teacher, Fern Helfond)
2nd Runner-Up  Aaron Bauer (teacher, Pamela Moore)

Level C
Winner  Rebecca Webster (teacher, Pamela Moore) 
1st Runner-Up Ally Sage (teacher, Pamela Moore)
2nd Runner-Up  Samantha Gershman (teacher, Elaine Seidman)
 
earlier years to be added as time permits!

Comments