CAIE DAV PS PUSHPANJALI ENCLAVE



PRIMUS SPECTRUM 2018

Date:  7th August, 2018

S.No.

EVENT NAME

CLASS

POSITION

1

Just like my Cartoon Character

Pre-School

All participants of class P.S., P.P. and I were credited for their performance.

2

My Good Round Hand

Pre-Primary

All participants of class P.S., P.P. and I were credited for their performance.

3

      Cultural Mesh

I

All participants of class P.S., P.P. and I were credited for their performance.

4

Word Whiz

(Grammar Quiz)

II

1st

Tejas Chopra, Lakshya Singh

 (MANAV STHALI SCHOOL)

2nd

Vivaan Gupta, Gaurang Kaushik

(DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE,PITAMPURA)

3rd

Mannan Vohra, Yohaan Chaterjee

(SUNCITY SCHOOL, GURGAON)

5

 

Fantastic Flight

III

1st

Vishesh Gera, Viraj Arora

(BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL, PITAMPURA)

2nd

Satvik Yadav, Chhavi Saini

(VSPK INTERNATIONAL SCHOOL)

3rd

Niyati Nijhawan, Priyanshu Roy

(DL DAV MODEL SCHOOL, ND-BLOCK, PITAMPURA)

6

Edible Earth

IV

1st

 Aarush Chawla, Dipen Misra

(JAGANNATH INTERNATIONAL SCHOOL, PUSHPANJALI, PITAMPURA)

2nd

Pragya Chahun, Gitel

((DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE,PITAMPURA)

&

Tvisha, Jiya Yadav

(DAV PUBLIC SCHOOL, SEC-14, GURGAON)

3rd

Bhaavya Garg, Netra Chawla

(RUKMINI DEVI PUBLIC SCHOOL)

7

Twister Tale

V

1st

Vegaa, Shambhavi

 (DL DAV MODEL SCHOOL, ND-BLOCK, PITAMPURA)

                                    2nd

Navya Garg, Venya Aggarwal

(DELHI PUBLIC SCHOOL, ROHINI)

3rd

Sidhyati Malhotra, Tavish Dangri

(DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE, PITAMPURA)

&

Anvi Gautam, Vasudev Khanna

(VSPK INTERNATIONAL SCHOOL)

8

Dance Waltz

VI

1st

Aayushi, Arshia, Angel, Onisha, Vanshika, Janya

(DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE, PITAMPURA)

&

Palak Verma, Arshneet Kaur, Krisha Malik, Sanjeevani, Kashvi, Uditi

(INDRAPASTHA INTERNATIONAL SCHOOL, DWARKA)

 

2nd

Harshita, Navya,Krishna, Yug Rana, Anik, Shiva (LANCERS CONVENT SR. SEC. SCHOOL)

Aaanya, Ananya, Keshav, Harshita, Abhay, Harshaal

(VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL, ROHINI)

 

3rd

Ria, Ada, Ananya, Surarna, Deeksha, Aaditi

(DL DAV Model School, ND-Block, Pitampura)

9

Madhubani Art/Mithila Art

VII

1st

Aaditya Singh

(INDRAPASTHA INTERNATIONAL SCHOOL, DWARKA)

&

Pranjal

(DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE, PITAMPURA)

2nd

Saniya

 (DL DAV MODEL SCHOOL, ND-BLOCK, PITAMPURA)

3rd

Amritanshu

(VIKAS BHARTI PUBLIC SCHOOL, ROHINI)

10

Mimesis

VIII

1st

Krish Day, Mridul Sharma, Ansh Satija, Paarth Saxena, Viden Sharma, Samarth Aggarwal

(INDRAPASTHA INTERNATIONAL SCHOOL, DWARKA)

 

2nd

Yash Dhawan, Purav Kant, Keshav Vij, Saksham Vaid, Aashish Kumar, Vasav Sharma

 (JAGANNATH INTERNATIONAL SCHOOL, PUSHPANJALI, PITAMPURA)

 

&

Riyanshu, Sophie, Prakhar, Samaira, Kashvi, Garv

(DAV PS, PUSHPANJALI ENCLAVE, PITAMPURA)

 

3rd

Soumya, Diya, Aryan, Tanusha, Gauri, Jayanhka

(LANCERS CONVENT SR. SEC. SCHOOL)

 

 

















































































































DAVPS PUSHPANJALI ENCLAVE

PRIMUS

FEST-O-SKILL(SERIES-4)(2018-19)

RESULT

Rhymo-Math

Class I

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

012

Indraprastha International,Sec-10,Dwarka

KUMARI NAVYA SINGH I A I,REYANSH ANAND I AI,AANYA BARANWAL I A I,KHUSHI I A I,DARSHLEEN KAUR I A I,VEDIKA NAIR I A I,SARISHA ARORA I A I,AANSHI UPADHYAY I A II,SACHIT SHARMA I A II,KASHVI SINGH I A II,ARCHISHA ATAL I A II,KANISHKA I A III,AAYUSHI SINGH I A III,MANNAT RANA I A III,NANDINI SHARMA I B I,ARADHYA KHURANA I B I,ATIKSH RASTOGI I B I,AAKRITI TANDON I B II,SOHAM LUTHRA I B II,APARNA KUMARI I B II,VIVAN KHURANA I B II,SEJAL CHOPRA I B II,AISHWARYA KAKKAR I B II,MADHAV,GAUTAM I B II,HARSHITA ANAND I B III,HARGUN KAUR I B III,AASHI,MOURYA I B III,PRANJAL NEEMRATH I B III,ARJUN MALHOTRA I B III,TAARUSH SINGH I A II

1st

2

016

Maharaja Agarsain Public School, A Cambridge International School, Phase IV, Ashok Vihar, Delhi - 110052, Ph. - 011-27304700

AARAV OJHA, AARNA MADAN, AAVYA GUPTA, ARADHYA KAUSHIK,
ARIJEET MAITREYA, AVNI CHAUHAN, DIVYA, GRANTH SHARMA, HANA GUPTA, HARDIK SHARMA, HITAISHI YADAV, KAASHVI GUPTA, MISTHI GOYAL, MITISH GUPTA, MOHAK MALANI, NAVISHA, PARTH LOWE, PRAGYA SHARMA, PRIYANSH KASHYAP, PULKIT SHARMA, SADHIKA CHOPRA, TANISHQ CHOPRA,
VIHAAN GUPTA

2nd

3

004

D A V Public School, Pushpanjali Enclave, Pitam Pura Delhi

1. Jayant Parkash Gupta 2. Twisha Khare 3. Annie  4. Lakshit Goyal 5. Ishit Jain 6. Saanvi Tiwari7. Manya Gupta 8. Uddeshya Yadav 9. Sahaj Mittal 10. Ayana Aggarwal 11. Aarika Malik 12. Chinmay Singla

2nd

4

026

Vikas Bharati Public School

1. Kalp Kumar Arya  I – A  2. Akansha    I – B  3. Aastha   I – B  4. Kavya   I – B
5. Neel Sharma  I – C  6. Sahiba   I – C  7. Aradhyaa   I – D 8. Saanvi Sehgal  I – D
9. Zariya Hussain  I – D   10. Khushi    I – D 11. Prisha    I – E 12. Avani    I – E
13. Soham Sharma  I – E    14. Anshika    I – E

3rd

5

003

Bal Bharati Public School, Pitampura, Delhi - 34
Phone - 011 27028600
ppbbps@hotmail.com

Names not Provided by the school

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rhymo-Math

Class II

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

007

DAV PUBLIC SCHOOL SECTOR-14 ,GURUGRAM.
(PHONE NO. 0124-2324070, 0124-4081594)

EMAIL ID:davsector14gurgaon@yahoo.com

1. Kriti Arora II - A       2. Nishant Dutta II - A      3. Anvi Chopra II - A     4. Navya Yadav II - A     5. Deshna Banerjee II - A   6. Vritee Guglani II - A  7. Ananya Jain II - A    8. Sargam Khanna II - A   9. Sanskriti Joshi II - B     10. Ayushi Singh II - B         11. Kavya Singhal II - B     12. Leisha Nagpal II - B           13. Kashvi II - B
14. Himank Madan II - B    15. Kanishka II - C     16. Kunjal Manchanda II - C
17. Gaury Sood II - C    18. Saanvi Khurana II - C      19. Kashpreet Kaur II - C
20. Anisha Yadav II - C   21. Chaitanya Chawla II - C   22. Diya II - C
23. Manya Arora II - C    24. Aarush Bhardwaj II - C      25. Arpita Siwach II – C

1st

2

026

Vikas Bharati Public School

1.          NIMISHA  BHASIN  II-A         2.          JASMINE  SACHDEVA  II-A 
3.          SMILEY  MANILA II-A             4.          KHUSHI  JAIN   II-A 
5.          SAANCHI  BHATIA   II-B        6.          PRANIDHI  PRABHAKAR   II-B
7.          AARIT  MALHOTRA    II-B      8.          SHRESHTHA  SHARMA   II-B
9.          SAMAR II-B                                10.          VAIBHAVI  CHOUDHARY II-B
11.          ADITI  SOLANKI    II-C          12.          ADYA  JASWAL    II-C
13.          HARSHIT               II-C           14.          MANASVI  MALIK   II-D
15.          ANSH  AGRAWAL   II-D      16.          ANANYA  SHARMA  II-D
17.          RISHIKA  ANAND     II-E      18.          HARDIK                   II-E

1st

3

018

PP INTERNATIONAL SCHOOL, LD BLOCK PITAMPURA, DELHI,9599883464,info@ppischool.in

Riya II-A ,Luvya Bajaj II-A, Ridaa Seth-II A,Khushi Sharma II-A,  Tvisha Jain - II C  , Gauri Bajaj-II C, Ayra Hora- IIB, Charvi Tandon- IIB, Vanisha Aggarwal - IIB, Aashvi Gupta - II-B., Rhenna Bhateja - II-C, Ryna Garg - II C

2nd

4

004

D A V Public School, Pushpanjali Enclave, Pitam Pura Delhi

Dhani Bhardwaj, Avni Jain, Aahana Rana, Ishani Puri, Ritwik Batra, Vivaan Gupta, Nandika Naudiyal, Akshita Goel, Titiksha, Ajayendra Rathi, Lavya jain, Chaitanya Bhandari, Yashvi shokeen, Jivish Khanna

3rd

5

005

Darbari Lal DAV Model School, Nd- Block Pitampura

TANISHKA CHAUHAN, RADHIKA GARG, TEJASV CHAWLA, YASHIKA SONI, ANVI AGGARWAL, VAISHNAVI SHARMA, KAVISH BANSAL, YAAHVI MANGAL, SHAURYA PANDEY, ARADHYA DHINGRA, NANDIKA KAUL, BHAVYA GARG, VIRAJ UPPAL

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Learning Enterprise

Class III

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

010

Devamatha CMI International School, Thangalur, Thrissur – 680596, 77360036887, coordinator@idevamatha.com

Aarush Sureshkumar, Diya Roji, Gayathri C., Jesvin Justin, Kevin K Palakkal, Lenin Babu, Menaal Fatima, Mia David, Shyam Bhasker Ram Sathish, Madhav Menon

1st

2

026

Vikas Bharati Public School

1. Vedant Solanki  III-A 
2. Bhavesh Dabas         III-C
3. Jaisnavi Jaswal  III-A 
4. Taman Dalal             III-D
5. Akshita Singh  III-B 
6. Siddharth                   III-D
7. Dakshit   III-B 
8. Peehoo Sharma         III-E
9. Aditya   III-B 
10. Aarav Sharma         III-E

2nd

3

018

PP INTERNATIONAL SCHOOL, LD BLOCK PITAMPURA, DELHI,9599883464,info@ppischool.in

"Grade 3 A- Alaina Bhushan, Vyom Goel,Sagar Goyal, Sanvi Gupta   
  Grade 3 B - Bhavi Jain,Sidrah Taneja ,Saksham Goel ,Chesna Arora

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Learning Enterprise

Class IV

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

003

Bal Bharati Public School, Pitampura, Delhi - 34 ,Phone - 011 27028600
ppbbps@hotmail.com

Reyaansh Agarwal    4B ,Arnav Goel 4B,Asmi Sharma4H,Rasika Kansal4H,Suhaan Rana4B,Avyay Arora4D,Jayesh Dabas4B, Prithvi Shekhawat4D, Sahana Singh4D, Samaira Goel 4H

1st

2

004

D A V Public School, Pushpanjali Enclave, Pitam Pura Delhi

Nandini Bhalla, Gitel, Arnav Sahani, Aryan Shokeen, Ananya, Asmita Dahiya, Arnav Bhalla, Mayank Kumar Jena

2nd

3

007

DAV PUBLIC SCHOOL SECTOR-14 ,GURUGRAM.
(PHONE NO. 0124-2324070, 0124-4081594)

EMAIL ID:davsector14gurgaon@yahoo.com

Zaina Mariyam IV-A ,Vedika Phalaswal IV-B ,Ayush Puri IV-B ,Aryan Panwar IV-E ,Kushagra Makan IV-C ,Ananya Dangi IV-C ,Vidit Sikka IV-D ,Jiya Yadav IV-D ,Hyanna Yadav IV-F ,Shaurya Khunger IV-F

2nd

4

016

Maharaja Agarsain Public School, A Cambridge International School, Phase IV, Ashok Vihar, Delhi - 110052, Ph. - 011-27304700

Aalya Garg, Avika Bindal, Sehaj Gupta, Garv Gupta, Mudit Garg, Harman Goel

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My way of Art

Class V

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

007

DAV PUBLIC SCHOOL SECTOR-14 ,GURUGRAM.
(PHONE NO. 0124-2324070, 0124-4081594)

EMAIL ID:davsector14gurgaon@yahoo.com

NAVNI JAIN

1st

2

012

Indraprastha International,Sec-10,Dwarka

Drishti Dahiya, 5B1

2nd

3

004

D A V Public School, Pushpanjali Enclave, Pitam Pura Delhi

Paakhi Jain

3rd

4

024

The Manthan School, Greater Noida (W)

Ananya Dabral

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My way of Art

Class VI

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

024

The Manthan School, Greater Noida (W)

Radhika Agarwal

1st

2

021

Sishya School , Thally Road Hosur, 04344266668 , sishya_hs@yahoo.com

AdithiRaj.D

2nd

3

004

D A V Public School, Pushpanjali Enclave, Pitam Pura Delhi

Navya Bhasin

3rd

4

003

Bal Bharati Public School, Pitampura, Delhi - 34
Phone - 011 27028600
ppbbps@hotmail.com

VRIDHI GHELANI

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capture Nature

Class VII

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

022

Sri Venkateshwar International School, Dwarka, sec-18 


Pragyam Tiwari VII E

1st

2

016

Maharaja Agarsain Public School, A Cambridge International School, Phase IV, Ashok Vihar, Delhi - 110052, Ph. - 011-27304700

1. Lakshya Gupta
2. Savi Jain

2nd

3

021

Sishya School , Thally Road Hosur, 04344266668 , sishya_hs@yahoo.com

Kola Bhavya Sai,VII B

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capture Nature

Class VIII

S.No

School Code

School Name

Participants

Position

1

010

Devamatha CMI International School, Thangalur, Thrissur – 680596, 77360036887, coordinator@idevamatha.com

Akshay Vikas, Class VIII

1st

2

013

Jagannath International School,Pitampura

Saksham Vaid

2nd

5

015

Lancer’s Convent, Prashant Vihar, Outer Ring Road,
Rohini, Delhi-110085

Nalin

2nd

3

025

Venkateshwar International School
Sector - 10, Dwarka

Siddhant Swaroop

3rd

14

021

Sishya School , Thally Road Hosur, 04344266668 , sishya_hs@yahoo.com

Sidhardhan . A,VIII B

3rd


 







                                                          

                                                                                      DAVPS  Pushpanjali Enclave(PRIMUS)     

                                                                                                 MOTHER’S DAY(2018-19)

                                                                                                                                                      

Dear Mother

As our tradition has been every year, to acknowledge the role and contribution of a mother in our life by organizing an  event where they showcase their hidden and exceptional talent. This year too, we are celebrating this special occasion and invite entries by the mothers of the wing. The detail about the same is as follows:

1.     The parent mother of Class PS to VIII, will record any one of these  a song, a solo dance, preparation of a fireless recipe ,a short story ,a piece of art, best out of waste, a meditation session, aerobics or yoga and mail the entry at the respective  class teacher’s e-mail id or whatsapp at 9654985509.

2.     The duration of the recorded video should only be within 3-4 min.

3.     Recording must be done at home. Studio recording will not be accepted.

4.     The participants must introduce in one line by giving her name and names of the children studying in respective Primus Classes.

5.     Judgment will be done on the basis of clarity, confidence and innovation.

6.     Result will be declared in one of the functions during the year in the presence of all.

Please mail  or whatsapp your entries on/before  15th May ,2018.

Let us use technology as a platform to exhibit our hidden talent and best personality traits.

 

Regards

                                                         

















                                                             Welcome to all the students of class PS-VIII Primus for the session 2018-19.


                                                                                               Warm Regards: Faculty PRIMUS


                                                                            





                                                                              




                              DAVPS,PUSHPANJALI ENCLAVE                         

                                                                                        Annual Examination(2017-18)

                                                                                              CLASS III-VIII(PRIMUS)

 

        

DATE

      DAYS

Class III

Class IV

Class V

Class VI

Class VII

Class VIII

17/2/2018

G.K

20/2/2018

Tuesday

-

-

Vedpath

G.K

ICT

Maths

21/2/2018

Wednesday

Vedpath

V.Art

ICT

Vedpath

V.Art

-

22/2/2018

Thursday

V.Art

G.k

V.Art

ICT

Vedpath

Sanskrit

23/2/2018

Friday

G.K

VedPath

G.K

Art

G.K

-

24/2/2018

Saturday

-

-

Preparatory off

Preparatory off

Preparatory off

Hindi

26/2/2018

Monday

-

-

S.St

Math

Science

English

27/2/2018

Tuesday

Preparatory off

Preparatory off

-

-

-

-

28/2/2018

Wednesday

Maths

Science

Hindi

English

Sanskrit

Vedpath

1/3/2018

Thursday

-

-

-

-

-

-

3/3/2018

Saturday

S.St

Hindi

-

-

-

S.St

5/3/2018

Monday

Hindi

English

Science

S.St

Maths

-

6/3/2018

Tuesday

-

-

-

-

-

Science

7/3/2018

Wednesday

-

-

English

Sanskrit

Hindi

-

8/3/2018

Thursday

English

Maths

-

-

-

-

9/3/2018

Friday

-

-

Sanskrit

Hindi

English

-

12/3/2018

Monday

Science

S.St

-

-

-

-

13/3/2018

Tuesday

-

-

Maths

Science

S.St

-

   *NOTE:  Students have to come only on the Exam days rest  will be considered as Preparatory off .

 








                                            Class VIII Question Papers for Preparation. Please Download the Papers from the site Link given below. 

                                                                          Question Paper For Preparation Class VIII