Novinky

VYSVĚDČENÍ NA HORÁCH

Dne 28. ledna jsme se vydali pro vysvědčení na Lysou horu. Sraz jsme měli na parkovišti u transformátoru a sešlo se nás zde něco kolem 35 žáků. V tento den nebylo moc dobré počasí a v údolí místy dost pršelo. Kolem 9 hodin se rozhodlo, že se dá rozchod a většina šla domů, protože se jí v tomto počasí nechtělo nikam jít. Ale zbylo nás 12 jedinců, kteří se na Lysou vydali spolu s pány učiteli Olbrichem a Nitrou. Cesta utíkala celkem rychle a asi po 500m už přestalo pršet a čím jsme byli výše, tím bylo lepší počasí. Sněhu na tak teplé počasí bylo dostatek, ale místy teklo opravdu dost vody, takže většina měla boty promočené. Na vrcholu byla hodně velká ledovka, ale výhled na okolí byl nezapomenutelný a šlo vidět až na slovenské Tatry.  A jak už je na Lysé zvykem, každý se dotkl pomníku a pak jsme se u něj hromadně vyfotili, ať už jako skupina tak i jako jedinci. Poté jsme se šli najíst do Bezručovy chaty, kde nám také pan Olbrich předal výpis vysvědčení. Po 1,5 hodinové pauze jsme se vydali dolů na parkoviště, kde jsme měli zaparkovaná auta, cesta utíkala o mnoho rychleji a počasí se nakonec taky umoudřilo. Myslím, že mohu říct, že si to všichni plně užili.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Adam Drlík, P3. S      


SPORTOVNÍ DEN PRIMMAT - SOUKROMÉ STŘEDNÍ ŠKOLY PODNIKATELSKÉ, S. R. O.

Přinášíme vám několik zajímavých postřehů ze sportovního dne naší školy. Dne 22. prosince se všichni žáci naší školy zúčastnili sportovního dopoledne. Pro dívky byl připraven volejbal a pro chlapce fotbal. Tělocvična byla rozdělena na dvě části, které oddělovala tribuna plná radostných diváků. Vedle těchto zápasů byla k dispozici i lezecká stěna, možnosti využili nejen vášniví horolezci z řad studentů, ale i učitelé.
Všichni žáci dali do sportovních utkání co největší úsilí a snažili se vyhrát putovní pohár, avšak po náročných čtyřech hodinách se vítězi celého sportovního dne  zaslouženě stali studenti 3. S, kteří byli z výhry nadšeni. Ale ani ostatní studenti nebyli zklamáni a odcházeli s úsměvem na tváři a s pocitem spokojenosti.

Bára Molotová, P2. A

Dne 22. prosince 2015 se na „Horničáku“ konal školní turnaj ve fotbalu, který hráli kluci, a turnaj volejbalový pouze pro holky. Na soupisce bylo zapsáno 5 týmů naší školy. Přes všechny útrapy stavařů třetího ročníku jsme vyhráli čtyři zápasy a v jednom jsme zaváhali a uhráli jen remízu.
Nejlepším střelcem týmu se stal Mára „Čagi“ Čagan, který svým bojovým nasazením a uměním vstřelil dvě perfektní branky a na další dva góly přihrál. Dalším tahounem se stal Ondřej Nezhoda. Nesmíme však opomenout perfektních výkonů našeho brankáře Zbyška Kwaczka, který si přivedl svého osobního trenéra.
A také nesmíme 
zapomenout na výkon všech našich hráčů ani na naše fanoušky, kteří fandili z plných plic. Ve finále jsme porazili ve hře o zlato obchodníky 3. ročníku. Tento turnaj jsme vyhráli se vším všudy a vyhráli jsme společně s holkami. 

Adam Drlík, David Divina, P 3.S


Z turnaje, který se uskutečnil před Vánoci, vám přinášíme rozhovor s jedním hráčem: 
Jaké pocity máte z fotbalového turnaje?: „Teď budu mluvit o tom, co právě cítím, a věřte mi, že je to úžasný pocit, který se nezažívá každý den.“ 
Jste spokojen se svou hrou i s hrou celého týmu?„Řeknu vám, že jsem velice spokojen i navzdory chybám, které jsme dělali, ale náš kolektiv se poučí a do příští soutěže se vylepšíme. Takže abych to shrnul, jsem spokojený.“
A na závěr bych se zeptal, jak oslavíte tento úspěch? „Momentálně úplně přesně nevím, ale určitě to s klukama půjdeme někam oslavit. Samozřejmě tam bude hodně jídla a pití.“ Děkujeme za rozhovor a na shledanou. 

Michael Kubík, Adam Krhut, P3. SSOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ ZPRAVODAJ

10.12.2015

Studenti P3.O a P3.S si vyzkoušeli nelehkou práci žurnalisty a vytvořili fiktivní Vánoční. Posuďte sami, jak se jednotlivým redakčním týmům práce podařila. Pro hodnocení využijte bodové škály od 1 do 5, kde 5 znamená nejvíce bodů, a svůj názor vhoďte do schránky na příspěvky do školního časopisu. 
(Odkazy na jednotlivé zpravodaje naleznete pod článkem ↓ - stačí kliknout)


Vánoční zpravodaj 1:
https://drive.google.com/file/d/0B_5sS6pV4f2uXzFOMEJIWEtSVm8/view?usp=sharing

Vánoční zpravodaj 2:

Vánoční zpravodaj 3:


Vánoční zpravodaj 5:


PRIMMAT V DIVADLE
2.2.2015

Studenti PrimMat se ve středu 21.1. zúčastnili  divadelního představení Kytice v Divadle Jiřího Myrona.   Způsob zpracování našim studentům netradičně a svěže přiblížil klasické dílo K. J. Erbena.Také díky obsazení jednotlivých rolí mladými a talentovanými herci bylo představení studenty kladně přijato. Návštěva divadla byla součástí projektu interaktivního zpestření výuky českého jazyka, proběhl také workshop, který vedli divadelní lektoři.

Pro studenty, kteří mají zájem o další návštěvu divadla,  nabízíme možnost zakoupení zvýhodněných vstupenek na další zajímavé představení - dramatizaci knihy Bohumila Hrabala Postřižiny.


A co na to říkají naši milí studenti?
        " Myslela jsem, že z divadla budu zklamaná, ale naopak se mi moc líbilo a bavilo mě. Chvilkama jsem měla i husí kůži."
          - Markéta Ráčková

        " Hvězdné! "
          - Klára Michálková

        " Bylo to velice pěkné, hlavně některé herečky. "            - Nezhoda

        " Ježily se mi z toho chlupy na rukou. "            - Vašková

        " Toto představení mě zaujalo více než film, bylo zajímavě zpracováno."            - Zuzana Skotnicová

        " Představení se mi líbilo. Krásné zpracování a hudba. Hudba byla opravdu moc emotivní, někdy až naskakovala husí kůže."            - M. Novotná

        " Představení bylo vynikající. Nejvíce se mi líbila poslední balada Svatební košile. Herec byl skvělý. Publikum bylo strašné. Samí jsme opomínali druhou školu!"             - Aneta Kozelská

        " Představení se mi velice líbilo, ale našly se i chvíle, ve kterých by se dalo zdřímnout. Také se vyskytly situace, které mě málem dokázaly zvednout ze židle,               bránila mi v tom lenost a ostuda, která by nastala."
          - Daniel Kredba


ŠKRABOŠKOVÝ PLES 2015
26.1.2015

Vážení milovníci hudby, tance a dobré zábavy,
prodej vstupenek na ples byl již zahájen. Vstupenky můžete zakoupit ve školním bufetu a to každou přestávku nebo v beskydském informačním centru v Místku, Frýdku a Frýdlantě n. Ostravicí. Více informací u Markéty Bednárkové a Ivany Páchové.

Neváhejte a kupte si i vy lístek v předprodeji za zvýhodněnou cenu!
Těším se na vaši účast.

PŘESPÁNÍ VE ŠKOLE
26.1.2015

Dne 18.12 se na naší škole úplně poprvé konalo přespání žáků 1.B. Zúčastnilo se 6 odvážlivců. kteří společně s paní Loderovou přenocovali v učebně angličtiny. V tomto složení jsme pekli perníčky, hráli hry s paní Ruckou, ale také zpívali za doprovodu paní ředitelky a jejího manžela.Celý večer jsme zakončili sledováním filmu Kytice. Nelitujeme. Zážitky jako čištění zubů před ředitelnou, nebo bitvu s moukou nám nikdo nevezme.


Hanka Vlčková, Valerie Starůstková  

NÁVŠTĚVA KOJENECKÉHO ÚSTAVU
6.1.2015

Naši žáci se rozhodli v předvánočním čase přinést kousek pohody a smíchu tam, kde děti neměli takové štěstí jako oni - sdílet vánoce v kruhu rodinném. S jakým výsledkem?

Dne 19.12. 2014 jsme se já a pár dalších dívek z jiného ročníku vypravily do Kojeneckého ústavu zvaný Domeček, který se nachází ve Vítkovicích. V Domečku se nacházejí děti pouze do 6-ti let. 
Když jsem vstoupili dovnitř, působilo to tam útulně. Mile nás uvítala vrchní sestra a dovedla nás k prvnímu pokojíku. Zavolala k nám jednoho malého chlapečka, kterému říkala Fanoušek. Měl asi tak dva a půl roku. Fanoušek je postižený. Nemůže mluvit a ani polykat. Také nám vrchní sestra pověděla, že když byl ještě menší, tak mu stále píchali injekce a že už si na to tak zvykl, že v ruce stále drží stříkačku. Bylo mi ho strašně líto, protože byl tak malý a už si na něco takového zvykl. Bylo to velmi smutné a koukala jsem na něho s obdivem, protože i přes to se dokázal usmívat.
Poté jsme se rozdělily do malých skupinek a šly jsme do různých pokojů. Když jsem já se svou spolužačkou vešly do pokoje, děti, které se v něm nacházely, se rozzářily radostí a byly rády, že za nimi někdo přišel, aby si s nima hrál. Bylo krásné vidět ty jejich šťastné výrazy, když náš uviděly. Po asi půl hodině jsme se s holkama vystřídaly a šly jsme do druhého pokoje, kde byl právě Fanoušek. Spolu s ním tam byl také ještě jiný chlapeček, který byl také postížený. Jmenoval se David. Ten byl také spolu s ostatnímy dětmi, které s ním byly v pokoji, rád, že nás vidí.
Po půl hodině už jsme museli jet. Bylo mi to líto, protože jsem s nimi chtěla být ještě chvilku a hrát si s nimi. Kdybych měla ještě příležitost se tam znovu podíval bez váhání bych jela.

Izabela Čubová  

STUDENTSKÝ PLES 2015
17.12.2014

Studenti 3.A PrimMat - Soukromé střední školy podnikatelské, Vás srdečně zvou na školní škraboškový ples, který se bude konat 21. února 2015 v 19:00 hodin v Kulturním domě ve Frýdku. 
Lístky si můžete koupit v předprodeji ve školním bufetu. Od ledna 2015 i na informacích (BIC) ve Frýdku, Místku a Frýdlantu n. O. 
Cena vstupenky v předprodeji je 180,- Kč. Cena vstupenky na místě je 200,- Kč. 
Těšíme se na Vás!


JACKET POTATOES
15.12.2014

Dnes jsme zakončili předvánoční kroužek anglického jazyka pracovním postupem v  naší restauraci. Upekli jsme si oblíbené Jacket potatoes, přeložili celý recept a řekli si o historii této pochoutky na Britských ostrovech. Vůně se linula celou školou a jídlo všem moc chutnalo. V příštím roce zkusíme opět něco nového.....

VÝHRA JE NAŠE
8.12.2014

Někteří studenti středních škol sedí celé dny v lavici nebo do školy ani nechodí, ale PrimMat se snaží výuku co nejvíce ozvláštnit! V úterý 2.12.2014 vyjeli studenti třetího ročníku do Českého Těšína na veletrh fiktivních firem. Děly se tam zajímavé věci!

Studenti naší školy v rámci předmětu Aplikované podnikatelství mají za úkol vytvořit skupiny a v těch založit fiktivní společnosti. Ačkoliv je všechno pouze fikce, tyto společnosti fungují podobně jako opravdové firmy, získají svá identifikační čísla a jsou zapsány do obchodního rejstříku centra fiktivních firem. Poté studenti obchodují s jinými fiktivními firmami a jezdí na veletrhy těchto cvičných firem, aby mohli předvést výsledky své práce a ukázat obchodní dovednosti.

Dne 2. 12. 2014 se v Českém Těšíně pořádal dlouze očekávaný mezinárodní veletrh fiktivních firem, na který se dvě vybrané firmy z třetího ročníku naší školy jely předvést. Jedna z nich se nazývá IWOMAN, její ředitelkou je Kristýna Gotzmanová a mezi ostatní členy týmu patří Sára Teperová, Vanesa Zimná, Lucie Škutová a Daniel LapišIWOMAN se zaměřuje na prodej dámského spodního prádla. Druhá firma se prezentuje pod jménem Primissimo a jejím předmětem podnikání je velkoobchod a maloobchod zaměřený na prodej kávy a čaje. V čele Primissima stojí Ivana Páchová.

Veletrhu se zúčastnilo 6 firem, z toho jedna polská a jedna slovenská. Každá firma byla hodnocena členy komise. Důležitá byla propagace firmy a vzhled stánku, umění seznámit kolemjdoucí s firmou a také znalost svých nabízených produktů v katalogu.

V průběhu akce probíhala také barmanská soutěž 
Mladý Barman 2014, díky které hosté mohli ochutnat mnoho zajímavých koktejlů

Vše začalo úderem desáté hodiny a skončilo vyhlášením vítězů okolo druhé hodiny odpolední. Cenu za 
nejlepší prezentaci svých produktů převzala slovenská cateringová firma Angel´s Catering z Bratislavy. A druhá vítězná kategorie byla za nejprofesionálnější propagaci své firmy. Tuto kategorii vyhrála naše firma Primissimo, s ředitelkou Ivanou Páchovou a jejími kolegy Markétou Bednárkovou, Kristýnou Cigáňovou, Denisou Navrátilovou a Ondřejem Kaszturou. Jsme na ně velice hrdí a doufáme, že nás opět potěší nějakou cenou na příštím, tentokrát ostravském veletrhu, který se uskuteční v březnu následujícího roku.Ivana Páchová, Denisa Navrátilová   


BOJOVNICE TĚLEM I DUŠÍ

3.12.2014

Odhodlala jsem se pro vás připravit krátký rozhovor s jednou z nejodvážnějších dívek Střední školy podnikatelské PrimMat, a to s Kateřinou Ermanovou, studentkou 3. ročníku oboru podnikání.
Káča je neuvěřitelně sympatická, inteligentní a velice temperamentní mladá dívka, která se nebojí dávat najevo svůj názor. I přesto mnoho lidí bývá překvapeno, když zjistí, jaký je její koníček. Na ten nemá totiž odvahu mnohdy ani kdejaký kluk.
Za jejím úspěchem však stojí roky tvrdé práce a dřiny, spousta potu, modřin a mnohdy i krve. V průběhu rozhovoru na mě Káča zkoušela různé základní chvaty a povím vám, tuto slečnu se nikdy nepokoušejte naštvat.....

Z jakého důvodu ses začala věnovat bojovým sportům?

„Ani mi samotné není důvod znám. Dělala jsem aerobic, zumbu, basketball a další sporty, ale ty mě nadchly pouze na určitou dobu. Až když jsem začala dělat bojové sporty, našla jsem samu sebe a dostala se do větší fyzické i psychické pohody.“

Jaký byl tvůj první bojový sport, který ses učila?

„Jako každý začátečník jsem musela absolvovat tříměsíční kurz, který zahrnoval tréninky Brazilského Jiu Jitsu a MMA, abych se dostala o level výš. Tudíž mým prvotním zaměřením byly tato dvě umění. 

Kolik bojových sportů momentálně ovládáš?

„V tuto chvílí je to sedm bojových umění. Samozřejmě aktivně jen brazilské Jiu Jitsu, grappling, MMA, box, thaiský box a začala jsem se street fightem. Tím posledním sedmým je wrestling, který dělám spíš už jenom pasivně. Mívali jsme ho jednou týdně jako samostatný trénink, ale teď se to zredukovalo jen na pár prvků, které se přimíchají k lekcím z ostatních. Takže v tomhle trochu zaostávám. 

Vkládáš do tréninku hodně svého volného času a úsilí?

„Samozřejmě, že ano, ale to každý. Neznám člověka, který by něco dělal s nadšením a nevěnoval tomu úsilí. A co se týká času. ....tak bohužel nemám volný čas, od doby co trénuji už ne. :)
A pokud se ptáte, zda lituji toho, že nemám osobní život, má odpověď zní NE. Lidé jsou falešní a v životě vám mnohokrát ublíží a já se nevzdám něčeho, co mě naplňuje jen proto, abych mohla trávit čas s někým takovým. Raději budu dnem i nocí na tréninku, což vzhledem k našemu nabitému rozvrhu je možné a velice časté. 

Kolikrát týdně vlastně chodíš na tréninky?
„Trénujeme opravdu každý den. Respektive tréninky máme od rána a končíme v pozdních večerních hodinách. Když zrovna mám dobré období, trénuji zhruba 3-4 hodiny denně (což jsou asi 3 tréninky).  Ale u toho samozřejmě nejde vydržet dlouhodobě, proto po čase zvolním na 1-2 tréninky denně.“

Co všechno na tréninku děláte? Jak takové tréninky vůbec probíhají?
Každý trénink probíhá jinak, ale zobecním to a pokusím se najít společné prvky. Začínáme nástupem, ukloníme se a hned se vrháme na rozcvičku. Ta se neustále obměňuje (běh, švihadla, posilovaní aj.). Když se zahřejeme, často míváme nějaké gymnastické prvky a drily. Následuje technika, kterou procvičujeme zhruba 15 minut a začínáme půl hodinové sparingy. Na závěr se zaměříme na posilovaní a strečing.

Jak zvládáš skloubit školu a tvůj koníček?

„Díky Bohu úspěšně. Mám takovou techniku: Jelikož nemám čas se učit doma, tak pouze poslouchám v hodinách a to mi bohatě stačí k tomu, abych se vešla do dobrého průměru. Mohlo by to být mnohem lepší, ale nemůžeme mít všechno perfektní. Jediné s čím mám opravdu obrovský problém je ranní vstávání. Jelikož jsem po tréninku velice unavená, tak je pro mne následující ráno neuvěřitelný teror. 

Myslíš, že by ses dokázala se svými bojovými schopnostmi ubránit?

„Upřímně, tuhle otázku slýchávám opravdu často a odpovím stejně jako všem ostatním - já nevím. Naštěstí jsem neměla příležitost zjistit odpověď, ale pokud jde čistě o to, co si myslím, tak ano - ano pokud by se nejednalo o nějakého 90 kilového profesionálního zápasníka. V tomhle případě bych asi napsala poslední rychlou SMS mé mamce - pokud bych to teda ještě stihla." (smích) 

Co ti to přineslo do tvého života? Proč pořád pokračuješ?

„Není to jen tak, že by mi to něco přinášelo, ono mi to naopak ubírá. Každé plus má i své mínus. Plusů je o dost více - psychický klid, lepší fyzička, skvělý tým, poznávání nových lidí, ten pocit, který jinde než na zápase nezažiješ, úspěch, sebeovládání a spoustu dalších krásných věcí. 
Jediný mínus, který si teď momentálně vybavím je zranění. A s tím spojená regenerace - netrénování. Proč pokračuji? Každý z nás potřebuje svůj vlastní životní styl a smysl.
 “

Dokážeš si momentálně představit svůj život bez bojových sportů?

„Trefná otázka…. Po třech letech jsem měla období - krizi, kdy jsem měla chuť spálit kimono. Myslím, že není nikdo, kdo by si alespoň jednou neřekl, že to vzdá. Přemýšlela jsem, dala jsem si odpočinkovou pauzu a rozhodovala se. Medaile, které jsou výsledkem mé tvrdé dřiny, ty úžasné vzpomínky, které mám - nemůžu jen tak zahodit. Byl to jenom test a já tak zjistila, že tento koníček pro mě opravdu hodně znamená. A ano, i po tomhle zamyšlení se, si život bez bojových sportů představit dokážu, ale já jednoduše NECHCI.

Jsi spokojená se svým kolektivem?

„Já preferuji slovo RODINA. Mohla bych tuhle otázku rozvést víc, ale myslím, že tohle označení stačí

Je u vás více kluků nebo to máte vyrovnané i s děvčaty?

„Dva roky jsem byla jedinou holkou, teď se už však rozrůstáme, ale pořád pomalým tempem. Avšak já si nestěžuji. Jak se asi může cítit jediná holka v obklopení svalnatých mužů? - Skvěle. (smích)  
A protože si nerozumím se ženami, vyhovuje mi to. Jsem naprosto šťastná a spokojená.


A tvým rodičům nevadí, že trénuješ téměř se samými muži?

„Ne. Mamča je skvělá, tolerantní a podporuje mě na maximum ve všem, co si umanu a vymyslím. A otci je to bohužel jedno, vsadila bych se, že ani pořádně neví, co vlastně dělám. 

Když jsi začínala, nebála ses, že ti ostatní můžou nechtěně ublížit silou?

„Existuje vůbec nějaký bezpečný sport? Myslím, že kromě šachů (je to vůbec sport?), asi ne.  A se zraněním se musí počítat, většinou to ale není chyba ostatních, ale jen a pouze má. 
Já sama jsem své vlastní sestře na tréninku vykloubila rameno a chudák poté musela na operaci. To je vlastně začátek příběhu, proč jsem tam zůstala jako jediná holka (smích ) . 


Jak často míváš zápasy? Vyhrála jsi už někdy?

„Já se stabilně účastním pouze tří zápasů neboli turnajů. Je jich samozřejmě mnohem více, ale tyhle jsou blízko a cítím se na nich tak „domácky“.  Ano, už jsem i vyhrála a ne jednou. Vlastně jsem si zatím pokaždé odvezla nějakou tu medaili, ale přece to není jenom o tom. “

Jak se cítíš, když zrovna s někým zápasíš? Přestáváš vnímat okolní svět?

„Těžko říct, jelikož já si to nepamatuji. Doslova se přepnu na takového "autopilota" a jede to samo. Potom, když se dívám na videa z daných zápasů, někdy se divím sama sobě. Jediné co mě probere z téhle "adrenalinové hypnózy" je hlas trenéra, který mi říká, co dělat. Ten hlas mě probere jako z komatu, ale to je tak vše. Nejde se soustředit na zápas a ještě vnímat to, co říká. A navíc, když zaslechneš, jak ti fandí ostatní - nepopsatelné. To že vyhraješ je už jen taková „třešnička na dortu".

Nevadí ti, že jako něžná dívka jsi po takovém zápase samá modřina?
„Něžná? Milé, děkuji. Po pravdě více modřin mívám z tréninku než ze zápasu. A nemyslím si, že by to byl nějaký problém. Každá modřina se dá zakrýt a každá bolest přejde. Je to pouze daň za kvalitní přípravu. Takže ne, modřiny mi opravdu nevadí. “

Videa ze zápasu:
https://www.youtube.com/watch?v=TEpPxmrHCgI
https://www.youtube.com/watch?v=eDFxzlP7x-s
https://www.youtube.com/watch?v=palKqK5j-Rs
https://www.youtube.com/watch?v=W9ul9Am48fE
https://www.youtube.com/watch?v=daon4Y4jmH8
https://www.youtube.com/watch?v=jwG_sVPPIrY  

Bednárková Markéta, Kateřina Ermanová, 3. A 


REPORTÁŽ Z PIŠQWOREK ANEB F1 ZASE VEDOU
30.11.2014

Dnešní školní den nezačíná obvyklým způsobem. Při příchodu do školy se chodbami line slavnostnější nálada a spolu s ní prochází chodbami cizí lidé. Co se to děje?! PIŠQWORKY! 
Už jsem se zorientovala a s určitými pochybami usedám na své místo koordinátora.
Nově přicházející týmy se pomalu a nejistě plíží ke stolu s registrací a nervózně loví peníze na startovné ze svých kapes. Při zapisování se snažím vyhýbat kontaktu se zastrašujícími pohledy, které si soupeři mění.
Začíná se. S chladnou tváří usedají naproti sobě dva hráči z odlišných týmu. Berou do rukou fixy, jako by se zbrojili do boje a ČAS BĚŽÍ. Napětí, které se dá krájet, naplňuje místnost a chtíč vyhrát je cítit z každého z nich.
Kolo končí. Zklamání, smutek nebo naopak radost a pýcha, to je to, co se dá číst z tváří hráčů, kteří právě ukončili partii. Rozděluji si je do dvou skupin a očima pátrám po domácím týmu z PrimMat. Bohužel. Zklamání se dá nyní číst i z mé tváře. Nepostupujeme do semifinále.
Finálové kolo se odehrává již bez našich. Ale útěchou je mi to, že i ostatní týmy se zredukovaly a už jdou domů. Na hráčích je poznat únava a vyčerpání, ale zároveň i úleva, že po dlouhých hodinách a velkém množství padlých kapek potu ze stresujících tahů je konečně konec.
Křik! Smích! To je to, co mě doslova nadzvedlo ze židle. Nečekala jsem to a se zděšením chápu, že už je konec a vítězný tým to dává hlasitě najevo. Překvapivě můžu říci, že tým F1 z Gymnázia Petra Bezruče se dovezl v bezpečí a bez zranění až do cíle.Kateřina Ermanová  


ROZHOVOR STOLETÍ

24.11.2014

Vážení čtenáři,

v tomto článku se můžete dozvědět něco o mém spolužákovi a zároveň velice inteligentním, atraktivním a skvělém kamarádovi. Když mu bylo osm let, stálo před ním rozhodnutí, zda se věnovat šachu, který si vybral, nebo klavíru. Věřím, že kdyby si vybral klavír, byl by z něj tak slavný klavírista jako byl Ludvig Van Beethoven nebo Mozart. Jelikož si vybral šachy, má teď vyvinutější mozek. Po celou dobu hraje za Beskydskou šachovou školu Frýdek - Místek. Momentálně studuje na Soukromé střední škole podnikatelské PrimMat.

kk


Michale, co prožíváš při hře?

Jako v každém sportu při hře cítím nějaké napětí, které ve mě vře! Obvykle to trvá asi 4 - 5 hodin, takže pokud chcete vyhrát, musíte vydržet! V první polovině partie se nic moc neděje, to napětí přichází ke konci, kdy začíná ubývat času a vy musíte jednat. V té chvíli jsou ty pocity nejzáživnější! Začnete se celý chvět, protože jste pod tlakem, a když jde o důležitou partii, tak chcete podat co nejlepší výkon, nechcete prohrát.

 
Jaké to je vyhrát důležitou partii? 

Když vyhrajete důležitou partii, máte neuvěřitelně dobrý pocit, protože víte, že jste proto udělali maximum.


Jaký pocit máš při prohrané partii?

Není to nic příjemného, ale občas se to stává. Prohra je krutá, ale je velmi důležité je, naučit se prohrávat. Když prohrajete, získáváte nové zkušenosti. Prohranou partii můžete proanalyzovat a zjistíte, kde jste udělali chybu, kterou následně už neuděláte. Takže prohry jsou velmi důležité, i když z toho nemáte radost. Také v sobě budujete vytrvalost!


Na co myslíš při hře?

Když hraju, tak se snažím soustředit jen na partii, ale někdy to moc nejde. Stává se, že mi v hlavě začne hrát hudba. Samozřejmě mi to zpříjemní 4 - 5 hodinové přemýšlení, ale nemůžu se tak úplně soustředit na počítání dlouhých variant.

Jak tvůj mozek přemýšlí při hře?

Při partii se snažím hodnotit pozice a na základě toho vybírat další pokračování. Vždy se snažím počítat i za soupeře to nejlepší pokračování a snažím se hledat tah, který je dobrý a brání soupeři, aby nemohl hrát aktivně.

Někdo říkal, že když člověk dobře hraje šachy, tak dobře počítá v matematice. Je to pravda?

U každého člověka je to jiné, ale většině šachistům to celkem jde.

 

Nad kolika tahy dopředu přemýšlíš?

U partie musíte většinou přemýšlet dopředu jen tak, jak moc je to nutné. Někdy počítáte vítěznou kombinaci a to můžete klidně počítat i 15 tahů dopředu za oba hráče. Nejen že za sebe, ale i za soupeře. Což není jednoduché.

 

Myslíš si, že jsou šachy věda?

Nemyslím si, že jsou šachy věda. Prostě se stačí naučit pravidla. A když už umíte tahat figurkami, tak postupujete dále. A Vaše výkonnost se zvedá, ale jen pokud trénujete, jako v každém sportu ;).

 

Při šachu se asi nedá nijak podvádět, že ne?

Podvádět se podle mě nesmí v žádném sportu. Když toto přísné pravidlo někdo poruší, mohou mu udělit pokutu nebo nebude moci dále hrát. Ale vždy se najde někdo, kdo podvádí, ale nevyplatí se to.

 

Uvažuji, že když pořád hraješ šachy tak skoro nemáš volný čas ne? Co tak nejraději děláš, když zrovna nehraješ šachy?

Zrovna, když nehraju šachy, rád sportuji. Nejraději jezdím na kole a plavu.

 

Zeptám se i na otázku ohledně holek. Jak to máš v soukromém životě? Jsi zadaný? Nebo se o tebe mají holky ve škole prát?

Momentálně zadaný nejsem. Samozřejmě bych se nebránil tomu, kdyby nějaká ctitelka byla.

 

Co máš na holkách nejraději? Čím tě přitahují? A čím zase přitahuješ ty je?

Preferuji, když holky mají dlouhé vlasy, pěkně voní a chovají se tak, jak by se holky chovat měly ;)
Samozřejmě jako každý normální kluk si holku prohlížím z více úhlu, takže ze všech stran. Také se mi líbí, když má holka pěkné oči. A čím přitahuji holky já? To opravdu nevím. Je to pro mne poněkud složitá otázka.

 

Petr Kačor   P.2.S    


PŘI STUDIU ZVLÁDÁ I VRCHOLOVÝ SPORT
24.11.2014

Rozhovor s extraligovou nahrávačkou Ivanou Kůrkovou

Ivana Kůrková je studentka Střední školy podnikatelské PrimMat, která propadla volejbalu již ve svých 8 letech. Málokdo ale o ní ví, že vyrostla na skicáku a barvách.Tomuto koníčku se intenzivně věnovala základní škole, ale i nyní ve volných chvílích ráda kreslí. Zaměřuje se hlavně na kulturní památky – barokní zámky, kostely. Sama mohu říci, že i Eiffelovu věž dokázala ztvárnit nádherně.
Později však muselo přijít velké rozhodnutí, zda barvy vyměnit za tenisky a volejbalový míč. Ivana si naštěstí vybrala tenisky, a protože už v poměrně mladém věku dokázala zazářit, je více než pravděpodobné, že nejvyšší vrchol kariéry má teprve před sebou. Máme se tedy na co těšit.
Nahrávačka Ivana Kůrková odstartovala svou volejbalovou kariéru v klubu TJ Sokol Frýdek-Místek. Na půdě základní školy se vypracovala natolik, že před letošním druhým ročníkem dostala nabídku hrát za volejbalový klub v Přerově. S tímto rozhodnutím byly spjaty velké výhody, ale i nevýhody. Hrála by za známý a prestižní klub, ale znamenalo by to stěhování. Nakonec se rozhodla zůstat kvůli novému mladému trenérovi, který je vede správným směrem. Momentálně hraje v klubu TJ Sokol Frýdek-Místek za dvě věkové kategorie (kadetky a juniorky).


Ivo, zbývá ti při tak velkém vytížení vůbec nějaký volný čas? Jestli ano, jak ho trávíš nejraději?

Moc času mi nezbývá, ale když už se volná chvilka najde, tak nejčastěji nakupuji nebo si s kamarádkou Aničkou chodíme sednout do kaváren nebo restaurací.
Taky si ale ráda jen tak lehnu na postel s hudbou v uších a odpočívám, nebo jak už bylo zmíněno, tak kreslím.


Jsi dívka ve věku, které by nestačil ani šatník Sarah Jessicy Parker. Za co nejvíce utrácíš? A máš slabost pro nějaký konkrétní kousek oblečení?

Nejvíce asi za ponožky na volejbal, těch není nikdy dost. Slabost asi pro nic konkrétního nemám, buď nakupuji, co potřebuji nebo si jen udělám radost. Zbožňuji svojí bílou košili, černé džíny a jak říká můj spolužák Zbyšek - indiánský kabát.


Co plánuješ na zimu? Jsou vánoční svátky, rodinná atmosféra. Jak jsi v tomto období po stránce volejbalu vytížená?

Zatím nemám na Vánoce nic naplánované. Přes zimní prázdniny mám dvoufázové tréninky a volno na Štědrý den, dva svátky a Silvestra. Jinak jsem v tělocvičně.


Jsi se svými herními výkony spokojená?

Někdy zažívám hodně špatné období, kdy se mi vůbec nedaří a nemám v sobě jistotu, ale tohle si nemůžu připouštět. Jsem v týmu sice nejmladší, ale na mně jako nahrávačce hra dost stojí, nemůžu si dovolit chyby. Občas je na mě kladen veliký tlak.


Který z týmů byl pro tebe v poslední době nejtěžším soupeřem a proč?

Nejtěžším soupeřem bylo v poslední době asi Brno. Odjakživa tento tým patří k těm špičkovým, proto je vždy příjemným překvapením, když nad ním zvítězíme. Naposledy jsme hrály s Brnem velmi vyrovnaně i přesto, že je na nejvyšší příčce.


Nakolik moc tě volejbal ovlivňuje v soukromém životě?

Ovlivňuje mě hodně. Například u nás doma se to točí jen kolem volejbalu a školy. Takže s rodinou se vídám hodně málo. A oslavy jak rodinné nebo v kruhu kamarádů nám trenér přísně zakazuje v době zápasů.


Kolikrát týdně trénuješ a jak často máte zápasy ve vzdálenějších městech?

Trénuji pětkrát týdně, tedy každý den dvě hodiny. Někdy kolem konce ledna a února se spojí dvě části extraligy, a to jezdíme do Plzně, Prahy a Budějovic. Teď to vypadá i na Karlovy Vary nebo Liberec. Tudíž přes zimní období mám velice málo času na své okolí a školu.


Kolik máš párů bot na volejbal?

Celkem čtvery, tři jsou určeny pro hru v hale a jedny na antuku.


A teď odbočíme abychom viděli svět tvýma očima. Jaký máš názor na dnešní kluky ve tvém věku?

Asi jako většina holek v mém věku se cítí před kluky poněkud napřed. Tak to mám asi i já, i když s některými, například u nás ve třídě, si rozumím velmi dobře. Odjakživa se však bavím se staršími, obzvlášť kvůli volejbalu, takže mě více zajímají starší kluci :D (cca 19+) Ale najdou se i fajn kluci s typickým účesem Mackelmora, kterým je 16 :)

Máš nějaký sen do budoucna? Nebo necháš vše náhodě?

Jako stavařce by se mi určitě líbila vlastní firma se zaměřením na dřevostavby. Po střední plánuji jít na VÚT do Brna, ČVÚT do Prahy nebo zvažuji i Masarykovu univerzitu, obor trenérství.


Ivaně přejeme hodně úspěchů.

Anna Muchová      


VYNIKAJÍCÍ ŠACHISTA MEZI NÁMI 
12.2.2014

JAK ZVLÁDNOUT ŠKOLU A VRCHOLOVÝ SPORT - ŠACHY?
Když začnete hrát šachy, je to vynikající zábava. A nejen to. U jedince dochází k rozvoji užitečných vlastností jako jsou: logika, analytické schopnosti, paměť, představivost, plánování, předvídavost, vůle a další. Tajuplný svět figur také nabízí nádherné možnosti pro strávení pěkných chvil. Sestavování logických, promyšlených plánů mísících se s nečekanými taktickými údery, to vše ještě okořeněno intuitivními rozhodnutími v časových tísních, dává dokonalý obraz intelektuálního souboje s protivníkem, který chce to samé: zvítězit a získat požitek z tvorby. Pokud se chce ovšem člověk posouvat dál, hrát úspěšně se silnějšími soupeři, musí tomu i něco obětovat. Mluvíme zde především o jiných zájmech a hlavně o čase. Nejsme vševědové, abychom mohli posoudit, jak je třeba správně rozvrhnout a naplánovat denní program a ani nevíme, zdali to co děláme je ideální, ale je možné nabídnout k posouzení přibližný týdenní šachový program a režim mezinárodního turnaje.

V průběhu týdne je to poměrně jednoduché. Pondělí, středa, čtvrtek, pátek (někdy v pátek jsou celodenní soustředění) jsou po škole dvouhodinové tréninky s trenérem. Ve volných chvílích, mezi úkoly do školy a domácími pracemi se dělají úkoly do šachů. Ligy se hrají o víkendech.

Turnaj se většinou hraje na 9 kol. Dopoledne příprava na soupeře (1-2 hodiny), odpoledne partie (4-6 hodin), večer analýza sehrané partie (asi 1-2 hodiny). Mezi tím učení a domácí povinnosti. Pokud se hrají dvě kola denně, jede se v kuse kolem 16 hodin.

Šachy, prováděné na vrcholové úrovni jsou jako každý jiný sport velmi náročné, stimulují schopnost plánování, musí člověka velmi bavit a rozvíjí všeobecné prospěšné vlastnosti.


Stanislav Jasný - trenér, Michael Kubík - student 1. ročníku, aktuální pozice juniorů do 18 let v ČR podle žebříčku mezinárodního ratingu - 1. místo

VYNIKAJÍCÍ ŠACHISTA MEZI NÁMI              ↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑
12.2.2014

Michal Kubík, student 1. ročníku na PrimMat, se věnuje ve svém volném čase náročnému sportu, kde šachy po zásluze patří. Postupně se probojoval pod vedením Stanislava Jasného, šéftrenéra Beskydské šachové školy, mezi elitní šachové hráče nejenom v ČR. Dokázal příkladně skloubit studium s vrcholovým sportem. Michalova aktuální pozice k 1.1. 2014 juniorů do 18 let v ČR podle žebříčku mezinárodního ratingu - 1. místo.  Jak zvládá Michal školu a vrcholový sport. 

VÍTĚZKA SOUTĚŽE "PRIMMAT HLEDÁ TALENTY"
12.2.2014

Nikola Balogová, žákyně Základní školy Dobrá, zvítězila v soutěži "PrimMat hledá talenty". Svým vítězstvím získala Apple iPad Mini a certifikát na uplatnění slevy v průběhu studia na PrimMat. Nikola převzala cenu 
za 1. místo z rukou Jana Rajnohy, studenta 3. ročníku, který ocenil nápaditost a kreativitu její soutěžní práce. On sám již spolupracuje s místní stavební firmou na přípravě projektů. Gratulujeme.

LYŽAŘSKÝ ZÁJEZD
2.2.2014

Ve dnech 28.1. - 30.1. 2014 se 29 našich studentů zúčastnilo sportovního lyžařského zájezdu na Bílé v Beskydech. Počasí bylo příjemně zimní, sjezdovky upravené a večery nabité zábavou. Pod vedením učitelů A. Rucké, R. Vojtíška, T. Kopce a E. Chlopčíkové se nakonec i méně zdatní lyžaři či úplní začátečníci naučili krásně lyžovat. Všichni studenti byli, dle svých slov, velmi spokojeni a už se těší na další sportovní aktivity, které by mohli trávit společně se svými spolužáky.

EF EDUCATION FIRST
1.2.2014

V letošním roce budeme opět spolupracovat se společností  EF Education First, což  je největší soukromá vzdělávací organizace na světě. V únoru od 17.2. 2014 nám tato společnost nabídne bezplatné  testování studentů, jehož výstupem  bude  hodnocení  a certifikát podle Evropského jazykového rámce.  V minulosti jsme využili  jejich služeb nejen při testování našich studentů , ale i při vzdělávacích cestách do zahraničí. I v tomto roce nám samozřejmě nabízí akční ceny pro studijní pobyty našim studentům i pedagogům.

ODBORNÍCI MEZI MATURANTY
28.1.2014

Maturity se nezadržitelně blíží a studenti budou vstupovat do reálného života. Aby byli na vše připraveni, zveme odborníky z různých oblastí k přednáškám na témata, která jsou důležitá pro jejich další život. Tentokrát mezi nás přišly pracovnice Všeobecné zdravotní pojišťovny. Přednášku bychom mohli nazvat: " co bude, když......"
Odpovídaly na dotazy: - co musím udělat, když budu auir-pair v Anglii přes agenturu a co bude, když při tom budu studovat
                                    - co musím udělat, když budu studovat nebo pracovat v zahraničí
                                    - co bude, když budu studovat u nás v denním studiu a bude to stejné při dálkové formě
                                    - co se stane, když u maturity nebudu úspěšný, do kdy mám status studenta a mnoho dalších. 

Velký zájem studentů ukázal, že jdeme správným směrem a proto budeme v setkávání s odborníky pokračovat.

MATURANTI PŘEDNÁŠEJÍCÍ SVÝM SPOLUŽÁKŮM
25.1.2014

První pololetí odborné angličtiny je ve čtvrtém ročníku zaměřeno na zvládnutí efektivní prezentace  podle modelů  Oxford University Press ELT.  Někteří naši studenti zvládli tento úkol na výbornou a proto měli možnost své prezentace na ekonomické téma  přednášet svým mladším spolužákům v prvních ročnících a v ročníku druhém.  Z makroekonomického hlediska se zabývali  veličinami jako je inflace, popřípadě popis ekonomického cyklu.   Z hlediska  mikroekonomického  nám přibližovali různé úspěšné světové ale i domácí firmy a korporace.  Přednášky v minulém týdnu prezentovali Tomáš Otawa a Kristýna  Raszková a v příštím týdnu se můžeme rovněž těšit na prezentace Patricie  Šebestové. 

MATURANTI PŘEDNÁŠEJÍ SVÝM SPOLUŽÁKŮMTHE CANTERBURY TALES - DIVADLO
19.1.2014

Dne  27. 1. 2014  budeme mít možnost shlédnout divadelní představení   autora   Geoffrey Chaucera  ve   Středisku volného času  Ostrava,  Ostrčilova 19.

Soubor povídek   si studenti   přiblíží formou rozpracovaného  scénáře   v hodinách.   Seznámí  se  s tématikou díla ze 14. století a  historickým podtextem  poutníků, kteří si navzájem  vyprávějí  své příběhy.   

Po praktických workshopech, které  tématicky nabízíme je hrané divadlo další z forem  rozšířování  znalostí a jazykových dovedností  studenta.


SCHŮZKA S ODBORNÍKEM Z PRAXE
19.1.2014

Na konci měsíce ledna se mohou studenti 4. ročníků  těšit na zajímavou besedu s odborníkem z oblasti zdravotního pojištění.  Beseda bude zaměřena na  implementaci  různých možností   týkajících  se studentů, pracujících v hlavním pracovním poměru a také  osob samostatně výdělečně činných.

LEDNOVÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
6.1.2014

Dne 12. 1. 2014 (neděle) bude realizováno pro zájemce o studium na PrimMat informační odpoledne spojené s prohlídkou školy. Zahájení ve 14:00h.

THE GINGERBREAD MAN
16.12.2013

Studenti  prvních ročníků zakončili letošní kroužek anglického jazyka pečením perníkového mužíčka a dalších postav z voňavého těsta.  Zvládli jsme pracovní postup   a domů se odnesli  křupavou dobrotu, kterou si doma ozdobí podle vlastních představ.  Příští rok se opět sejdeme v naší restauraci a zvládneme i jiné recepty  a další aktivity, kterými si  přibližujeme  zajímavosti a reálie anglicky mluvících zemí. 

THE GINGERBREAD MAN 2013STUDENTSKÝ PLES
13.12.2013

Studenti 3.A  PrimMat - Soukromé střední školy podnikatelské , Vás srdečně zvou na školní ples, který se bude konat 8. března 2014 v 19:00 hodin v Kulturním domě Frýdek-Místek
Lístky si můžete kupovat v předprodeji od 7. ledna ve tříde P3.A. Cena vstupenky v předprodeji je 200,- Kč. Cena vstupenky na místě je 230,- Kč. 
Těšíme se na Vás

DALŠÍ ÚSPĚCH NAŠICH FIKTIVNÍCH FIREM
13.12.2013

Studenti 3. ročníku se zúčastnili mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Českém Těšíně. Firma Fresh Up, s.r.o. vedená ředitelem Adamem Radou získala celkové 3. místo, hodnocen byl prodejní stánek, katalog, vizitky, prezentace a profesionalita vystupování prodejců. Gratulujeme.

AUTUMN WORKSHOP
20.11.2013

Autumn workshop -  s příchodem podzimu jsme se podívali na reálie anglicky mluvících zemí z jiného úhlu a nabídli studentům tak trochu jiné pojetí výuku. Studenti prvních ročníků připravovali  ve třech workshopech výbornou dýňovou polévku, tvořili výstupy v podobě knih, časových přímek, referátů a plakátů na aktuální  listopadová výročí o Alžbětě I, Marku Twainovi, svátcích či zajímavém vývoji internetového vyhledavače Googlu  a také sehráli krátkou scénku v pozadí historických událostí bitvy u  Agincourt a anglického krále Henry VI. Druhý ročník  rozvinul svůj um v restauraci v podobě delikatesní polévky z dýně a koláče zvaného Quiche.  Po vytvoření plakátů, referátů a knih ještě budeme tyto výstupy prezentovat a komentovat v dalším týdnu. Za přípravu děkujeme učitelům p. Loderové, p. Adamovi a p. Rucké.

AUTUMN WORKSHOP 2013PRIMMAT HLEDÁ TALENTY!
13.11.2013

I letos se uskuteční soutěž pro žáky základních škol - PrimMat hledá talenty - tak neváhejte.

TŘÍDNÍ SCHŮZKY
13.11.2013

Třídní schůzky se uskuteční v pondělí 18.11.2013 od 16:00 hodin.

TURISTIČTÍ PRŮVODCI ZE 3. A
1.11.2013

Studenti třetího ročníku si vyzkoušeli prakticky své znalosti angličtiny. V pátek 25.10 se stali průvodci cestovní kanceláře „PrimMat“. Na počátku si studenti vybrali historicky nejzajímavější pamětihodností ve Frýdku- Místku. Informace o těchto památkách si zpracovali v angličtině a poté svým spolužákům představili svoji kulturní památku jako průvodci cestovní kanceláře. Počasí nám přálo, studenti se obohatili nejen jazykově, ale také mohli vnímat historické kouzlo města.

TURISTIČTÍ PRŮVODCI ZE 3. A


PRACOVNÍ UPLATNĚNÍ V EU
30.10.2013

Vzhledem k blížícímu se nástupu žáků čtvrtého ročníku do praxe proběhla přednáška EUROCENTRA Ostrava, které je zřízeno Úřadem vlády ČR, o možnosti pracovního uplatnění v EU a dobrovolnictví. Žáci se dověděli podrobné informace o tom, kde vybírat z více než 1,5 mil. pracovních nabídek, jakým způsobem oslovovat budoucí zaměstnavatele, co si před odjezdem vyřídit, jak funguje zdravotní a sociální pojištění v jednotlivých státech EU. Pro ty, kteří nechtějí v zahraničí pracovat, ale mají zájem procvičit si jazyk a získat praxi existuje další možnost - dobrovolnictví. 
Všechny informace žáci mají a nyní jim popřejme hodně štěstí při výběru.

DIVADELNÍ SEZÓNA 2013/2014 ZAČÍNÁ!
17.10.2013

S novým školním rokem 2013/2014 začala pro žáky i zaměstnance PrimMatu také nová divadelní sezona. Ve čtvrtek 10. října bezmála 80 studentů naší školy zhlédlo v ostravském Divadle Jiřího Myrona představení Tristan a Izolda. Tento nesmrtelný příběh o zradě a osudové vášni byl dramatizací románu Josepha Bédiera, který oživil legendu známou již od poloviny 12. století. Divadelní hra o milencích, kteří nakonec prohráli své štěstí, se divákům líbila a výkony herců odměnili velkým potleskem.

DIVADLO - TRISTAN A IZOLDA
ÚČAST V PROJEKTU LEONARDO DA VINCI
9.10.2013

V letošním roce získala naše škola grant v rámci programu celoživotního vzdělávání Leonardo da Vinci, což umožnilo učitelům odborných předmětů vycestovat na zahraniční odbornou stáž do španělské Granady. V průběhu stáže se učitelé setkávali s kolegy, kteří zabezpečují odbornou praxi žáků v hotelích, restauracích a cestovních kancelářích. Účastníci stáže měli možnost se seznámit s organizací a metodami odborné přípravy, diskutovali s kolegy o problémech, které v rámci odborné přípravy řeší a nechali se inspirovat novými metodami a přístupy v odborné přípravě. Po návratu byly nové metody a postupy zapracovány do ŠVP a tématických plánů tak, aby se dlouhodobě podařilo dosahovat kvalitní přípravy žáků a zvyšovat možnost jejich uplatnění na pracovním trhu i v dalším studiu.

MATURITNÍ LISTENING
28.10.2013

Jako každý rok organizujeme na začátku nového školního roku  zkušební listening z anglického jazyka pro studenty 1. – 4. ročníků.  V tomto roce se zúčastnili  studenti ze všech ročníků a byli úspěšní. Úspěšnost studentů 1. a  2. ročníku byla dokonce přes 90%.   Gratulujeme!


ROZHOVOR S UČITELEM NAŠÍ ŠKOLY ING. ROMANEM VOJTÍŠKEM
2. 9. 2013

Připravily jsme si pro Vás rozhovor s jedním z oblíbených učitelů na naší škole, a to panem Ing. Romanem Vojtíškem. Při rozhovoru jsme se velice nasmály a panovala dobrá atmosféra. Doufáme, že se při čtení také alespoň pousmějete :)

Jakou jste studoval střední školu? Vybrali Vám tuto školu rodiče nebo jste si ji zvolil sám?

Studoval jsem gymnázium. Rodiče mi tuto střední školu nevybrali, ale šel tam můj nejlepší kamarád, tak jsem šel s ním :)

Byl jste na střední škole rebel nebo třídní šprt?

Já jsem byl spíše v té skupině studentů, kteří měli třídní důtky a tak, ale na druhou stranu jsem nekouřil a nepil.  Učitelé mě měli ale rádi, myslím.

Na jakou vysokou školu jste se hlásil?

No to bylo tak, na střední škole jsem neměl moc dobré známky. Většinou jsem měl tak ty trojky. Na poslední ročníky jsem si ale sedl s jedním kamarádem, který je dnes chirurg. Od té doby se mé známky o dost zlepšily. I tak jsem měl pořád ale problémy s matematikou, i když jsem vždy byl na stavařinu nebo stavařině podobné obory. Ve čtvrtém ročníku jsem se začal učit, obzvlášť teda matematiku, odmaturoval jsem za jedničky a dal si přihlášku na stavebky a strojárnu. Když mě přijali na stavebku v Brně, byla to jasná volba, nechtěl jsem bydlet doma a také se vždy říkalo, že v Brně jsou společné sprchy s holkama. Není to pravda :)
 
Je pravda co se říká o bouřlivém vysokoškolském životě na kolejích? 

Já jsem měl v prvním ročníku tu smůlu, že jsem byl na chlapecké koleji, tam té „erotiky“ moc nebylo. V druháku jsem však už byl na smíšených kolejích. Tam  bylo normální, že nám v noci někdo cizí  a opilý zaklepal na dveře pokoje a myslel si, že u nás bydlí. Poté, co jsme ho odvedli do jeho pokoje, klepal za 10 minut znova. Na kolejích je to divoké, to je pravda. Ale zase, odtud potud, pokud děláte moc velké problémy, můžou vás vyhodit. Pravda je, že upomínky jsme měli všichni. Dělají se tam například akce, říká se jim chodbovky. Koupí se bečka a celé patro vyleze na chodbu a prostě se pije. Já se ovšem musím přiznat, že jsem se těchto akcí moc neúčastnil. V té době jsem dělal závodně kickbox, takže jsem přišel po namáhavém tréninku a byl jsem rád, že můžu jít spát.

Po vystudování vysoké školy jste zkusil najít práci i v jiném oboru než ve školství?

Určitě, hned po vysoké jsem si založil s kamarádem firmu – dělali jsme projekty, kreslili jsme domky a projekt zelená úsporám. Z firmy jsem potom odešel z důvodu špatné spolupráce. Dělal jsem sám na sebe na živnostenský list a v té době se mi ozvali ze školy. Říkal jsem si, že to bude sranda učit, že to zkusím.

Jak jste spokojený s prací učitele?

Ano, tady mě to moc baví. Já to beru jako takový relax. U projektování jde hodně o stres, zákazníci vám volají, že jim padá svah nebo třeba stavíte halu na dotaci a to musíte stihnout v termínu. Takže tady přednáším o něčem, co mě baví a tím pádem necítím žádný tlak. Je to prostě fajn :)

Rozumíte si s ostatními učiteli? 

Ano! Tady ten kolektiv učitelů je super. Rozumím si s nimi a je sranda. Vždy, když je nějaká akce, tak je legrace, vytáhnou se zážitky z maturiťáku nebo jiných akcí, a to se mnohdy vážně nasmějeme.

Můžete nám prosím přiblížit obory, které vyučujete?

Vyučuji pozemní stavitelství, kde se jednoduše učíte o domečkách, o střechách. Pak učím deskriptivní geometrii, chemii a ještě odborné/projektové kreslení.

Který z těchto předmětů vás nejvíce baví? 

Asi pozemní stavitelství, to je o architektuře, poté odborné kreslení, kde se domky navrhují, kreslí a projektují. To je to, čím se živím a na co mám firmu.

Popište nám, co obnáší studium tohoto oboru na naší škole.

Studenti se naučí, jak navrhnout dům, třeba ve smyslu na jakou stranu je výhodnější mít okna, jaké varianty střech máme, např. že můžou udělat střechu, na které roste tráva nebo stromky a jak ji mají udělat. Učíme se to od základu až po střechu, aby studenti věděli, jak domek navrhnout, jak esteticky, tak aby to nějak fungovalo.

Snažíte se hodiny studentům oživit například exkurzemi nebo prací v projektových programech na PC?
 
Určitě! Kdybych vám vykládal například o skladbě zelené střechy, tak vy si to nepředstavíte, jak by to v reálu mělo vypadat. Takže já mám vždy fotky ze staveb.  Exkurze podnikáme třeba na moje domky, co stavím, ať z mých žáků nejsou jen teoretici. Také jsem nově zavedl kreslení 3D modelu v programech na PC.

Komu byste tento obor doporučil? Je to obor dobrý i pro holky? 

Když jsem studoval já, tak na stavebce byla většina kluků. Vždycky se říkalo, že když jdou tři holky po Brně, tak jedna je strašně ošklivá, jedna je škaredá a ta třetí je taky ze stavárny. Ale teď už je to z většiny vyrovnané. Hlavně v mladších ročnících.

Čemu se studenti po dokončení střední školy mohou věnovat? 

Čemukoli, co souvisí se stavařinou. Těch oborů je nekonečně hodně. Mohou navrhovat interiéry nebo mohou být statici, projektanti, mohou dělat ekonomické záležitosti, realitky, architekturu.

Jak udržujete svoji sportovní postavu? 

Chodím do posilovny třikrát týdně, beru to jako odreagování. Dlouho jsem chodil na Kickbox, ale teď mi na něj nezbývá moc času, a nebo jsem si zašel v zimě občas na hokej. Takže sporty mám rád, to mě drží nad vodou. Já prakticky jenom pracuju, sportuju a spím.

Jaké sporty tedy děláte?

Dělal jsem dlouho Kickbox, asi pět roků, a ten mi šel, to se musím pochválit. Do fitka chodím od 16 let, protože jsem byl tehdy dost při těle. Hokej jsem začal hrát na gymplu, ale ten mi nikdy nějak moc nešel.

Proč jste si vybral zrovna Kickbox? Jiné bojové sporty vás nezaujaly? 

Na výšce jsem zkoušel Aikido, to je víc s rukama. Ale vadilo mi, že je to jednak bezkontaktní a taky, že to v reálu při sebeobraně nijak nevyužiju. Takže jsem si řekl, že zkusím něco, co bude účelnější. Zkusil jsem v rámci jednoho oddílu jít do Kickboxu, a to se mi zalíbilo tak, že jsem v něm zůstal.

Dělal jste tento sport závodně? Zúčastnil jste se zápasů apod.?

My jsme měli zápasy v rámci Brna. Byl jsem student a pokud se vyjíždělo na zápasy třeba do Mostu, museli jsme zaplatit třeba dva tisíce korun, a to se mi to jako studentovi nechtělo dávat. Na zápasy jsem chodil v rámci Brna a sem tam se mi dařilo, musím říct.

Stal se vám nějaký úraz v Kickboxu?

Měl jsem tréninkový zápas s jedním Slovákem, dělali jsme blbosti a já jsem moc otevřel ruce, nekryl jsem se a špatně jsem si přidřepl a on v tu chvíli kopl dopředu tzv. Push kick a já si do toho naběhl. On si rozerval nohu a já nos, teď mám stehy na nose.

Věnujete se mimo školství i jiné práci?

Ano, mám firmu s názvem Resulta s.r.o., koupil jsem ji teďka nedávno, je to firma na realizaci staveb. Pak taky na živnostenský list Home design a projecting a tam navrhuju a kreslím domky, v této společnosti je nás víc a máme pobočku v Brně. Děláme výpočty na rodinné domy, navrhování domů a věci s tím spojené. Práce je teď hodně, v současnosti dělám asi pět rodinných domků. 


Hana Dybová, Patricie Šebestová, P 4. A

POZNÁVACÍ ZÁJEZD VELKOU BRITÁNIÍ A FRANCIÍ 
8. 5. 2013

V sobotu 4.5. jsme se v podvečer vrátili z poznávacího zájezdu, který vedl Paříží, Doverem , Londýnem, Oxfordem a Canterbury. V Doveru jsme si prohlédli pozoruhodný hrad s válečnými tunely používanými ve druhé světové válce, v Londýně jsme se pokusili projít všemi zajímavými místy, jakými jsou např. Greenwich, Oaréna, Tower a Tower Bridge, London Eye, Big Ben. V Oxfordu jsme prošli Oxford college a srdce města a v Canterbury si prohlédli katedrálu a malebné centrum. V příštím roce bychom chtěli navštívit Skotsko, popřípadě západní část Evropy. Studenti si hlavně během prohlídky Londýna měli možnost vyzkoušet dopravu metrem a orientaci ve velké metropoli. Všechny informace budou moci použít při plánování trasy závěrečné ročníkové práce.

EXKURZE - STAVEBNÍ VELETRH BRNO 2013
2. 5. 2013
Studenti 1. - 3. ročníků navštívili v rámci exkurze největší stavební veletrh v České republice. Exkurze byla zaměřena na nové technologie v oblasti úspor energií, nízkoenergetických a pasivních domů. K vidění bylo mnoho praktických ukázek aplikace nejnovějších úsporných opatření do praxe.


SOUTĚŽ V MLUVENÉM PROJEVU
22. 4. 2013

Dne 16. 4. naše škola uspořádala 19. ročník soutěže v mluveném projevu na téma „Problém, který se týká i mne.“ Dvanáct řečníků se zamýšlelo nad problémy, které mladí lidé citlivě vnímají a se kterými mají i vlastní zkušenosti.

Své názory soutěžící obhajovali před odbornou porotou a publikem. Tříčlenná porota hodnotila výraznost, stylistickou a jazykovou správnost řečnických výkonů. Témata, nad kterými se středoškoláci ve svých projevech zamýšleli, byla rozmanitá: Obezita, Pomluvy, Dobré skutky se ne vždy vyplatí, Mládež a knihy!?, Vztah k handicapovaným, Staří a mladí v Evropě, ...

Nakonec porota rozhodla následovně. Vítězem soutěže se stal Radek Hlavatý z Gymnázia Petra Bezruče s tématem Možnosti naší paměti, o druhé místo se podělily Veronika Sližová z Gymnázia v Třinci s příspěvkem Rakovina a Andrea Nováková z Gymnázia Petra Bezruče, která svůj příspěvek nazvala Strach z budoucnosti. Třetí místo vybojovala studentka naší školy Vanesa Zimná s tématem Vztahy mezi rodiči a dětmi. Cenu diváka za svůj výkon pak získala Sára Zachníková také z PrimMatu, která se zamyslela nad tím, zda se dobré skutky vždy vyplatí.

Všem zúčastněným blahopřejeme ke skvělým výkonům a těšíme se na jubilejní 20. ročník soutěžního setkání mladých řečníků.

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ
22. 4. 2013

V úterý 16. 4. 2013 navštívili studenti PrimMatu Divadlo Jířího Myrona, kde se hrála komedie Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Tento příběh o spletitosti vztahů kdy "ten miluje tu a ta zas toho" byl pojat velice moderně a měl skvělý hudební a taneční doprovod. Všem divákům se hra velmi líbila a ohodnotili ji velkým potleskem.

Tomáš Otawa

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ 2013


MF DNES VYHLAŠUJE SOUTĚŽ PRO STUDENTY POSLEDNÍCH ROČNÍKŮ !
17.4.2013
SOUTĚŽ TABLO ROKU 2013 – Hrajte o 40 kartonů novinky Gambrinus Šťavnatý grep a poukázky do McDonald's v hodnotě 15.000 Kč!

Nahrajte své tablo na www.rajce.net/tabloroku během dubna a v průběhu května hlasujte na www.idnes.cz/tabloroku. Vyhrává tablo s největším počtem hlasů.

8.4. - 30.4. nábor tabel na www.rajce.net/tabloroku

6.5. - 19.5. hlasování 1. kolo - vítěz kraje

27.5. - 9.6. hlasování 2. kolo - vítěz ČR

TŘETÍ JARNÍ TÉMA PROJEKTU STUDENTI ČTOU A PÍŠÍ NOVINY !!!
17.4.2013
MF Dnes přichází s dalším tématem, ke kterému můžete vyjádřit svůj osobní názor! 
Přejeme hodně úspěchů při psaní!

3. Studium, práce a život v zahraničí
(téma, inspirované samotnými studenty po podzimním kole projektu)

Témata:
 • Studium v zahraničí:
  Je to moje právo, ale měla by to být i povinnost?
  Je pro nynější život a práci potřebný cizí jazyk?
  (kontext: Jako státní příslušník jedné ze zemí EU máte právo studovat v kterékoli jiné členské zemi za stejných podmínek jako její občané.)
 • Práce v zahraničí:
  Až budu hledat práci, budu/nebudu hledat uplatnění v zahraničí, protože…
  Proč Češi necestují za prací tolik, jako jiné národy?
  (kontext: Právo žít, pracovat a studovat v jiných členských zemích Evropské unie, než je země jejich původu, náleží všem občanům Unie a patří mezi základní práva plynoucí z členství v EU. Možnosti pracovat a žít jinde v EU využívají nejvíce (v absolutních číslech) Rumuni, Poláci, Italové, Němci)
 • Život v zahraničí
  Nechci být cizincem v zahraničí. Chci mít právo žít, pracovat, volit a rozhodovat tam, kde zrovna jsem a platím daně (já v zahraničí nebo cizinci u nás). Ano nebo ne?

Ke zpracování si vyberte nejlépe pouze jednu podotázku. 

Doporučený rozsah práce je 1/2 až 3/4 strany A4. Články mohou být redakčně kráceny a upravovány. 


Příspěvky můžete zasílat do 30.4.2013 a email p. uč. Kanalášové - kanalasova@primmat.cz nebo kanalasova.sssp@iskola.cz


Na konci každého příspěvku uvede autor své jméno a příjmení, dále název školy a město. Pokud toto nebude v příspěvku uvedeno, nemusí být do projektu zařazen. Anonymní práce neotiskneme. 

Samotný soubor pojmenujte jménem a příjmením autora!!! 

Soubory, prosím, převádějte do formátu .doc, .docx nebo .txt. Soubory z OpenOffice ve formátu .odt je potřeba také převést do formátu .doc nebo .docx. 

MEZINÁRODNÍ DĚJEPISNÁ SOUTĚŽ PRO STUDENTY STŘEDNÍCH ŠKOL EUSTORY !
5.4.2013
Milí studenti a učitelé, občanské sdružení PANT vyhlásilo sedmý ročník mezinárodní dějepisné soutěže pro studenty středních škol EUSTORY. Cílem soutěže je probudit u studentů středních škol zájem o historii a prostřednictvím jejich vlastního bádání v místě bydliště a na základě samostatného studia je přivést k přemýšlení o tom, čím se evropské národy ve svých dějinách odlišovaly či odlišují a co je naopak v minulosti spojovalo či stále spojuje.

Úkolem soutěžících je vytvořit práci na stanovené téma (individuálně nebo ve skupině), a to na základě vlastního výzkumu (rozhovory s pamětníky, využití dobového tisku, výzkumu v místních archivech, kronikách, muzeích apod.). Nejde tedy o klasickou seminární práci založenou především na studiu literatury, ale o studii opřenou o vlastní badatelské poznatky.

Připomínky či rady učitele dějepisu jsou pro žáky při studiu, pátrání po pramenech a sepisování textu většinou první rozsáhlejší badatelské práce velmi vhodné a praktické, pochopitelně při respektování autorství a originality studentského textu.

Soutěžní ročník je dvouletým cyklem
 – v prvním roce je soutěžní téma vyhlášeno a studenti následně pracují s prameny a zpracovávají textovou podobu své práce. V druhém roce se soutěžní práce ve stanoveném termínu soustředí u organizátorů, kteří je postoupí členům odborné hodnotící komise k posouzení.

Vyvrcholením soutěže je pak slavnostní vyhlášení nejlepších prací a ocenění vítězů za účasti zástupců akademické historické obce, učitelů dějepisu a organizátorů. Kromě hlavních cen EUSTORY spjatých rovněž s hodnotnými věcnými cenami se uděluje rovněž Cena revue Dějiny a současnost za nejlepší literárně zpracovanou soutěžní práci.

Všechny informace k soutěži včetně doporučení jak při práci postupovat a ukázek vítězných prací z předchozích let najdete na novém webu www.eustory.cz

DRUHÉ JARNÍ TÉMA PROJEKTU STUDENTI ČTOU A PÍŠÍ NOVINY !!! 
4.4.2013
2. Hudba v životě lidí – jakou plní roli? Dokážeme si život bez hudby v běžném životě ještě představit?

Hudba provází lidstvo od pradávna. Nejprve plnila roli rituální, náboženskou a postupně se stala formou zábavy. Revoluce nastala ve chvíli, kdy se lidstvo naučilo hudbu zaznamenat a člověk si tak mohl pustit hudbu kdykoli se mu zamane. Druhou převratnou věcí se stal „vynález“ videoklipu, tedy pozvednutí hudby na audiovizuální zážitek.

Témata:
 • Jak se změnila role hudby v životě lidí za posledních padesát let?

 • Má v současné době šanci na úspěch písnička, která nemá svoji video podobu? Dosáhl by PSY a jeho Gangnam Style takové popularity bez videoklipu?

 • Jak se hudba bude vyvíjet v následujících 20 letech. Budou se rodit velké hvězdy, které se dokážou na vrcholu udržet i několik desítek let, nebo je budoucnost v hvězdičkách jednoho dvou hitů?

 • Jakou roli hraje hudba ve vašem životě? Myslíte si, že to, co posloucháte, vyjadřuje i váš životní postoj a styl? Je pro vás důležité, co poslouchají vaši kamarádi a partneři?

Ke zpracování si vyberte nejlépe pouze jednu podotázku.

Doporučený rozsah práce je 1/2 až 3/4 strany A4. Články mohou být redakčně kráceny a upravovány.


Příspěvky můžete zasílat do 17.04.2013 a email p. uč. Kanalášové - kanalasova@primmat.cz nebo kanalasova.sssp@iskola.cz


Na konci každého příspěvku uvede autor své jméno a příjmení, dále název školy a město. Pokud toto nebude v příspěvku uvedeno, nemusí být do projektu zařazen. Anonymní práce neotiskneme.

Samotný soubor pojmenujte jménem a příjmením autora!!!

Soubory, prosím, převádějte do formátu .doc, .docx nebo .txt. Soubory z OpenOffice ve formátu .odt je potřeba také převést do formátu .doc nebo .docx.


PRVNÍ JARNÍ TÉMA PROJEKTU STUDENTI ČTOU A PÍŠÍ NOVINY !!! 
25.3.2013

1. Energetika a budoucnost Země

Témata:
 • Dobrovolnictví ve firmách - podpora veřejně prospěšných aktivit - má smysl? A jaké aktivity byste podpořili?

 • Konec světa a blackout-bere tuto myšlenku společnost na vědomí?

 • Mimozemské civilizace-existuje život mimo Zemi? Jaké by mohly být v této souvislosti jiné zdroje energie?

 • Technická gramotnost české populace. Mezigenerační rozdíly. Jak moc znáte své technické okolí - energetické soustavy i informační technologie.

 • Sportovní marketing - co to je? Obchod se sportem? Financování sportu. Etika ve sportu.

Ke zpracování si vyberte nejlépe pouze jednu podotázku.

Doporučený rozsah práce je 1/2 až 3/4 strany A4. Články mohou být redakčně kráceny a upravovány.


Příspěvky můžete zasílat do 03.04.2013 na email p. uč. Kanalášové - kanalasova@primmat.cz nebo kanalasova.sssp@iskola.cz


Na konci každého příspěvku uvede autor své jméno a příjmení, dále název školy a město. Pokud toto nebude v příspěvku uvedeno, nemusí být do projektu zařazen. Anonymní práce neotiskneme.

Samotný soubor pojmenujte jménem a příjmením autora!!!

Soubory, prosím, převádějte do formátu .doc, .docx nebo .txt. Soubory z OpenOffice ve formátu .odt je potřeba také převést do .doc nebo .docx.


Comments