KEDİCAD                             English

YouTube Video


 Diğer KediCAD Videoları 

http://www.youtube.com/watch?v=-HJJ5_g6MBU

http://www.youtube.com/watch?v=Mr4sm-blAxg

http://www.youtube.com/watch?v=p4w49InoeUU

http://www.youtube.com/watch?v=bJJn0bHmYXw

Daha güncel bilgiler için Kedicad Günlüğünü takip edebilirsiniz.

KediCAD Nedir 

KediCAD Linuks dağıtımlarında kullanmak üzere geliştirmeye çalıştığım  2 ve 3 Boyutlu CAD(Bilgisayar Destekli Tasarım BDT) yazılımıdır.

  KediCAD

     -  KediCAD2B (2 Boyutlu CAD yazılımı )

    -   KediCA3B ( 3 Boyutlu CAD yazılımı )

   olarak 2 ayrı sürümden oluşmaktadır.

     Şu ana kadar her iki yazılım içinde kararlı  sürüm çıkmamıştır.  Ancak KediCAD2B için alfa sürümüne çok yaklaşılmış durumdadır.  


Linuksta hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu CAD uygulamaları eksikliği genel sıkıntıdır. İlk linuks kullanmaya başladığımda Linuksta kullanılan tüm CAD yazılımlarını denedim. Fakat aradığım özelliklerde kullanıcı dostu pek CAD yazılımı bulamadım. 

Şu anda bu alandaki eksikliği gideren bildiğim en iyi yazılım QCAD dir. Dxf dosya desteği tamdır. Kullanılışı nispeten kolaydır. 

Kedicad le ilgili sorularınızı bana eposta ile sorabilirsiniz.(ulusoyab et yahoo.com)


KediCAD Gelişimi

Aradığım özelliklerde CAD yazılımı bulamayınca linuks felsefesi gereği iş başa düştü deyip yarım v.basic bilgimle yola çıktım. Lakin linuksta v.basic te yoktu. Araştırmalarım sonucu GAMBAS ın v.basic e benzer şekilde kodlar kullandığını görerek gambasla yazmaya başladım.
KediCAD i yazmaya başlıyalı yaklaşık 3 yıl oldu. Akşamları evde zaman buldukça yazarak bu günkü haline getirebildim. 

KediCAD de temel olarak dxf dosya açma ve kaydetme özelliği var. Ama bu şu an için tam değil. KediCAD in kendi kayıt formatı *.ulu dosyası şeklindedir. *.ulu olarak kaydetme ve açmada bir sorun yok. 

MEVCUT DURUM:

  KediCAD şu anda 2 boyutlu işlemleri genel olarak yapabilmektedir. DXF dosya açma kaydetme, çizgi yay, çember , dikdörgen çokgen polyline, ölçülendirme, blok yapma- ekleme, taşıma, kopyalama , döndürme, aynalama, dizi(array) , kesiştirme , budama, sorgulama(inqury)

uçyakalama, çizgi kalınlığı,şekli, rengi, belirleme, katman işlemleri, kopyalama kesme yapıştırma, gibi daha bir çok işlemleri yapabiliyor. 

   3 Boyutta ise ortam olarak openGL kullanıyorum. 2 boyutta yapılan çizimleri aktarıp extrude ederek 3 boyutlu parçalar oluşturluyor. parçaları taşıma renk tanımlama, silme, birleştirme(assembly) , işlemleri yapılabilmektedir. 

KediCAD in 3 boyutlu nasıl kullanılacağını göstermek için kullanım sayfasındaki 3boyutlu adındaki video yu indirip görebilirsiniz.

KediCAD Hazır kodları.

KediCAD de üstünde durduğum en önemli konulardan biri de hesaplama kodlarıdır.

Şu anda KediCAD le atalet momenti, mukavemet hesapları, birim dönüştürme, Hidrolik , dişli ,konveyör hesapları, rulman, keçe seçimi gibi tasarıma kolaylık sağlayacak kodlar bulunmaktadır.baglantılar

www.cncroutersanayi.com