2008.05.27

Tekstil, Konfeksiyon Ve Endüstride Yalın Üretim Konferansı


Tekstil, Konfeksiyon Ve Endüstride Yalın Üretim Konferansı, 27 Mayıs 2008,UİB/BURSA


SEMİNER YERİ: Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği / Mavi Salon http://www.uib.org.tr/
Organize San. Bölgesi Kahverengi Cad. No:8 Nilüfer 16159 BURSA Tel : (224) 219 10 00

PROGRAM:

TEKSTİL, KONFEKSİYON VE ENDÜSTRİDE YALIN ÜRETİM KONFERANSI 27 Mayıs 2008

09:00 – 09:30 Kayıt
09:30 – 10:00 Açılış Konuşmaları
İbrahim OKUR (UİB Genel Sekreteri)
Şenol ŞANKAYA (Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı)
Jan Nahum Türkiye için İnovasyonun Önemi
Şirketlerde Yalın Dönüşüm Uygulamaları
10:00 – 10:45 TOFAŞ Örneği
Ümit Orkun (TOFAŞ Sürekli İyileştirme Yöneticisi)
Zafer Örnek (TOFAŞ Sürekli İyileştirme Uzmanı)
10:45 – 11:00 Ara
11:00 – 11:45 Coşkunöz A.Ş. Örneği
Şükrü Tetik (Coşkunöz A.Ş. Genel Müdürü)
11:45 – 12:30 Teknik Malzeme Örneği
Sami Erol (Teknik Malzeme Genel Müdürü)
12:30 – 13:30 Öğle Yemeği
13:30 – 14:15 Hugo Boss Örneği
Sezai Kaya (Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü)
Sanem Tunca (Hugo Boss Üretim Müdürü)
14:15 – 15:00 Tekstilde Yalın Dönüşüm Çalışmaları ve Standart İş
Ülkü Kulaç (Yalın Enstitü Derneği Genel Sekreteri)
15:00 – 15:15 Ara
15:15 – 16:00 Yeşim Tekstil Örneği
Bora İşbulan (Yeşim Tekstil İş Süreçleri Geliştirme Direktörü)
16:00 – 16:45 Kapanış
Yalçın İpbüken (Yalın Enstitü Derneği Başkanı)


********

UYGULAYICILARI YALIN ÜRETİMİ ANLATTIEkleme Tarihi : 29.05.2008

OKUR: SÜRDÜRÜLEBİLİR İHRACATIN 2023 VİZYONUNDA İLERLEYEBİLMESİ İÇİN KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR. BU KONFERANS ÖZEL SEKTÖRÜN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTIĞININ BİR GÖSTERGESİDİR. NAHUM: TEKSTİL SEKTÖRÜ ÖDEVİNİ İYİ YAPSAYDI, ZARA MARKASI İSPANYA’DAN DEĞİL TÜRKİYE’DEN ÇIKAR, DÜNYA ÇAPINDAKİ TASARIMCILARIMIZDA YABANCI MARKALAR İÇİN DEĞİL TÜRK MARKALARI İÇİN ÇALIŞIRDI.

BURSA-Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından dün gerçekleştirilen ‘Tekstil Konfeksiyon ve Endüstride Yalın Üretim Konferansı’nda Türkiye’nin önde gelen firmaları Yalın Üretim deneyimlerini izleyicilerle paylaştı. Konfersans’a ev sahipliği yapan Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, hiper rekabetçi iş ortamında kalıcı olabilmek ve sürdürülebilir karlı büyümeyi sağlayabilmenin ancak inovasyonla mümkün olduğunu söyledi.

UİB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansın aynı zamanda fikir babası olan Şenol Şankaya, geride kalan 5 yıl içerisinde Dünya Ticaret Örgütü’nün serbest ticaret ve kotaların kalkması yönünde aldığı kararlardan sonra Hazır Giyim ve Tekstil Sektörü’nde çok ciddi bir kabuk değişiminin olduğuna işaret ederek; “Bu büyük değişimin yanı sıra üretim maliyetlerimiz de sürekli arttı. Buna ek olarak kazancımız olan dolar da sürekli değer kaybetti. Böyle bir dönemde sadece maliyet kalemlerimizi kısarak ve fiyatlarımızı düşürerek rekabet edebilmemiz artık mümkün değil” dedi.

HİPER REKABETÇİ İŞ ORTAMI VE YALIN ÜRETİM

Şankaya, hiper rekabetçi iş ortamında kalıcı olabilmek ve sürdürülebilir karlı büyümeyi sağlayabilmenin ancak inovasyonla mümkün olduğunu söyledi. Hiçbir ürün ve hizmetin günümüzde kalıcı olmadığına dikkati çeken Şankaya şunları kaydetti: “Bu yüzden sürekli kendini geliştirmek ve farklılığı her seferinde kendini aşarak, yaratarak inovasyon yeteneğine kavuşabilmek çok önemli. Bu konferansın ‘Yalın Üretim’ modelini daha yakından tanımanız için iyi bir fırsat olacağına inanıyorum. Yalın yolculuğa çıkmış ve çıkacak tüm firmalara da buradan başarılar diliyorum.”

“GELİŞMEYE VE GELİŞMEYİ YÖNETMEYE İHTİYACIMIZ VAR.”

Konferansta “Türkiye İçin İnovasyonun Önemi” konulu bir sunum gerçekleştiren Heksagon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum da, geleceği kestirebilmenin çok zor hatta imkansız olduğunu vurgulayarak; “Ancak değişik ön kestirim modelleriyle, tarif edilemese de olası gelecekler öngörülebilir. Mesela Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023’te durumun nasıl olacağını öngörmeyi ele alırsak, var olan senaryolardan olumlu olanı kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde 80 milyon nüfusuyla 500 milyar dolar ihracat yapan ve yıllık Gayri Safi Milli Hasılası 2 trilyon dolara ulaşmış bir Türkiye. Şimdiki göstergelere bakarsak bu senaryoya ulaşmamız olası. Ancak buna ulaşmak için gelişmeye ve bu gelişmeyi yönetmeye ihtiyacımız var” dedi. 2023 vizyonuna ulaşmak için her sektörün kendi ağırlığı ölçüsünde kendisini hazırlaması gerektiğini ifade eden Nahum şöyle devam etti: “Her söktörün önündeki engelleri ve fırsatları değerlendirmesi çok önemli. 2023 hedeflerini yakalayabilmek için otomotiv sektörünün 120 milyar dolarlık ihracatı ve yıllık 4-5 milyon araç üretir hale gelmesi gerekir. Bu hedef üretimde 15 yıl sonra Almanya’yı geçmek demektir.”

“MARKA SATMALIYIZ”

Türk Sanayi Tarihi’nin geçmişine bakıldığında azımsanmayacak bir gelişme ve başarı ortaya koyduğunu dile getiren Nahum; “Kaydettiğimiz gelişme gerçekten çok önemli ancak Türk Sanayi’nde birçok benzerlerinde olduğu gibi üretim kıstası içerisinde. Üretim yapan ve bunları satmakta sorunu olmayan sanayimiz, başkası için üretip başkası için satmaktadır. Sanayimiz üretimini teknoloji ve marka üretme noktasına kaydırmalıdır” dedi. Nahum markalaşmayla ilgili olarak Starbucks’ı da örnek göstererek şunları söyledi: “Bugün Starbucks’a baktığımızda yüzlerce yıldır bildiğimiz kahveyi değişik çeşitlerle ve kendisine bir anlam ve tarz yükleyerek yıllık 100 milyar dolar ciro yapan bir şirket konumuna gelmiştir. Bizlerin de böyle fikirler bulup markalar oluşturarak ürünün haricinde dünyaya markalar satmamız gerekli.”

NAHUM: “TEKSTİL SEKTÖRÜ ÖDEVİNİ İYİ YAPMADI”

Gümrük birliğinden önce Türkiye’nin parlayan yıldızının Tekstil Sektörü, gümrük birliğiyle birlikte batar gözüyle bakılan sektörünün de otomotiv olduğunu anımsatan Nahum; “Ancak Otomotiv Endüstrisi gümrük birliğine Tekstil Sektörü’nden çok daha hazırdı. Gümrük birliğine en az hazır sektör Tekstil Sektörü’ydü bana göre Tekstil Sektörü ödevini iyi yapamadı. Hazırlıklarını iyi yapsa Zara markası İspanya değil Türkiye’den çıkar dünya çapındaki tasarımcılarımızda yabancı markalar için değil Türk markaları için çalışırdı” diyerek sözlerini tamamladı.

OKUR: “2023 VİZYONU İÇİN KAMU VE ÖZEL SEKTÖRE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

UİB Genel Sekreteri İbrahim Okur, sürdürülebilir bir ihracatın olması için kamu ve özel sektörün üzerine düşenleri gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.‘Tekstil Konfeksiyon ve Endüstride Yalın Üretim Konferans’ı hakkında konuşan UİB Genel Sekreteri İbrahim Okur, ihracattaki mucizevi rakamların devamı için kamu ve özel sektörün üzerine düşenleri yapmaya devam etmesinin önemini vurgulayarak şunları belirtti: “Devletin girdi maliyetlerini azaltıcı önlemler alması, sanayicimize teşvik etmiş ve moral olmuştur. Sürdürülebilir ihracatın 2023 vizyonunda ilerleyebilmesi için kamu ve özel sektör üzerine düşeni yapmalıdır. Bu konferans özel sektörün üzerine düşeni yaptığının göstergesidir.”

Türkiye’nin son 12 aylık ihracatının 120 milyar doları bulduğunu hatırlatan Okur; “ Yine geride kalan 12 aylık sürece baktığımızda UİB, 26 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalamıştır. Görülüyor ki ihracatçımız pazarlar bulmakta bu pazarları elinde tutmakta hala direnebilmekte. Yaşanan sorun ihracattaki kar marjındadır. Kar marjlarının artması çok önemlidir. Bu aşamada girdi maliyetlerinin azaltılmasının yanında üretimde verimliliğin de yakalanması önemli bir kıstas” diye konuştu.

UİB’in düzenlediği ve izleyiciler tarafından yoğun bir katılımla gerçekleşen ‘Tekstil ve Konfeksiyon ve Endüstride Yalın Üretim Konferansı’nda TOFAŞ Sürekli İyileştirme Yöneticisi Ümit Orkun, TOFAŞ Sürekli İyileştirme Uzmanı Zafer Örnek Coşkunöz A.Ş. Genel Müdürü Şükrü Tetik ve Teknik Malzeme Genel Müdürü Sami Erol, ‘Yalın Üretim’ deneyimlerini paylaştı. Verilen öğlen arasının ardından da Hugo Boss Türkiye Genel Müdürü Sezai Kaya ve Hugo Boss Üretim Müdürü Sanem Tunca Yalın Enstitü Derneği Genel Sekreteri Ülkü Kulaç, Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur şirketleriyle ilgili ‘Yalın Üretim’ süreçlerini anlattı. Konferansın sonunda Yalın Enstitü Derneği Başkanı Yalçın İpbüken ve Funika Dokuma Konfeksiyon A.Ş. İşletme Yöneticisi Ahmet. H. Dinçer ‘Yalın Üretim’ deneyimlerini izleyicilerle paylaştı. Konferansın sonunda Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Şenol Şankaya, katılımcılara plaket verdi.

Sunumları aşağıdaki linklerden indirebilirseniz.

www.uib.org.tr/haber_v1/yalinseminerleri/ulku_kulac.pdf

www.uib.org.tr/haber_v1/yalinseminerleri/yalcin_ipbuken.pdf