Past Results‎ > ‎

2011 Results

Full race splits available as a downloadable spreadsheet below as attachment.

Final results:


Division: 64km

Place     Time      Speed    Bib#               Name
   1   6:59:15.0    9.16     622  Stu Gibson
   2   7:17:33.0    8.78     624  Damon Goerke
   3   7:23:42.0    8.66     670  Rob Walter
   4   7:59:05.0    8.02     629  Wayne Heath
   4   7:59:05.0    8.02     616  Nate Christiansen
   6   8:08:31.0    7.86     618  Matt Cooper
   7   8:14:29.0    7.77     613  Beth Cardelli   (1F course record)
   8   8:19:59.0    7.68     608  Oskar Booth
   9   8:20:31.0    7.66     675  Jonathan Worswick
  10   8:22:27.0    7.64     669  Jim Villiers
  11   8:44:01.0    7.34     666  Damian Smith
  12   8:49:27.0    7.25     651  Nikolay Nikolaev
  13   8:50:21.0    7.24     671  Toby Wiadrowski
  14   9:05:38.0    7.04     603  Dan Beard
  15*  9:10:21.0    6.98     602  Noel Annett *wrong trail at watchbed*
  16   9:36:21.0    6.66     623  Cameron Gillies
  17   9:43:44.0    6.59     653  Marnix Peper
  18   9:44:12.0    6.57     667  Mark Solari
  19   9:50:47.0    6.50     642  Bryony McConnell   (2F)
  20   9:58:01.0    6.42     646  Alan McLennan
  21   9:58:44.0    6.41     649  Phil Murphy
  22  10:06:46.0    6.33     657  Trevour Pitt
  23  10:22:42.0    6.17     609  Stuart Brown
  24  10:22:50.0    6.17     656  Gary Pickering
  25  10:23:43.0    6.16     650  Scott Nathan
  26  10:40:52.0    5.99     672  Nick Wienholt
  27  10:48:01.0    5.93     610  Dave Byrnes
  28  10:56:32.0    5.85     605  Dan Bleakman
  29  11:00:55.0    5.81     662  Jessica Robson    (3F)
  30  11:07:49.0    5.75     648  Ryan Moody
  31  11:08:51.0    5.74     617  Michael Collins
  31  11:08:51.0    5.74     631  Shane Hutton
  33  11:17:37.0    5.67     643  Andrew McDonald
  34  11:17:45.0    5.67     664  Cozmo Satori
  35  11:18:23.0    5.66     625  Fleur Grose
  36  11:19:05.0    5.66     663  Gerard Santamaria
  37  11:23:32.0    5.62     604  Peter Bignell
  38  11:26:51.0    5.59     601  Jason Anderson
  39  11:28:46.0    5.58     630  Kevin Heaton
  40  11:32:01.0    5.55     660  Graham Ridley
  41  11:35:01.0    5.52     641  Brett McClen
  42  11:43:45.0    5.46     640  Katherine Macmillan
  42  11:43:45.0    5.46     661  Arnie Riedl
  42  11:43:45.0    5.46     620  Ed Garnett
  45  12:08:19.0    5.27     673  Mark Williams
  45  12:08:19.0    5.27     639  Justin Low
  47  12:12:43.0    5.24     619  Thorlene Egerton

Langford split for 64km entrants who failed to complete course:

6:05    654    Stuart Perry (dropped at Omeo Rd)
6:28    652    Luke Palmerlee (dropped at Omeo Rd)
4:21    607    Grant Bluett
5:25    655    Marc Person
5:44    665    Adam Schroeder
5:55    637    Rudi Kinshofer
6:19    659    Lee Rice
6:22    644    Jon McEvoy
6:37    627    Susannah Harvey-Jamieson 
6:45    611    Sharon Byrnes 
6:45    626    Steven Guest  
6:45    638    Scott Leydin  
6:47    634    Michael Key  
6:48    658    Caroline Pivetta  
6:48    633    Brian Jones 
7:06    621    Jon Gee 
7:11    614    Brian Cardelli 
7:46    647    Brian Mcpherson 
7:55    632    Warwick Johnson 

Ian Wright returned from Bogong Summit
Steven Kibble returned before Bogong Summit

Division: 35km


Place Time     Speed     Bib# Name
1 5:05:01.0     6.88     315 Stuart White  
2 5:06:43.5     6.85     306 Aaron Grigg  
3 5:23:00.6     6.50     310 Paul Munro  
4 5:24:16.4     6.48     311 Gary Noall  
5 5:27:54.3     6.40     316 Chris Yates  
6 5:32:45.8     6.31     307 Allison Jones  
7 5:43:59.4     6.10     313 Andrew Patten 
8 5:44:22.0     6.10     314 Jane Shadbolt 
9 6:05:37.5     5.74     308 Norm McCann  
10 6:16:27      5.58     305 Tanya Faux  
10 6:16:27.5   5.58     303 Carmen De Rooze  
12 6:18:49.4   5.54     319 Stefica Key 
13 6:24:01.8   5.47     317 David McKinnon 
14 6:47:46.4   5.15     318 Damien Sanford 
15 7:28:10.5   4.69     304 Kim Eadie 






Ĉ
Andy Hewat,
Jan 19, 2011, 4:54 AM
Comments