iller ve türler


  ANA SAYFA  l  BİYOLOJİ  l  BİYOLOGLAR  l  İLLER VE TÜRLER  l  LİNKLER  l  İLETİŞİM  

Person ANA SAYFA
Right click for SmartMenu shortcuts

HABERLER

Biyologlarla
Sohbet

Burslar

Avrupa Birliği
Temel Haklar

Sözlükler

Türkiye'nin il il tür haritasını çıkartmak için çalışmalara başlıyoruz.

Ülkemiz 3 farklı Fitocoğrafik bölgenin kesiştiği bir yerde olması nedeniyle 1/3’ü  endemik yaklaşık 10.000 kadar doğal bitki türüne sahiptir. Ayrıca halk arasında ve modern tıpta bir çok bitki, dogrudan ilaç/ilaç etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Yine kozmetik sanayiinin temelini kokulu bitkiler oluşturmaktadır. Bu zengin bitki potansiyelini tanıtmak biz biyologların en önemli görevlerinden biridir.

Tabii ki sadece bitkiler değil diğer tüm canlıları da bu çalışma içinde bitirmek hedefimiz. Eğer bugünkü biyologlar bunu yarım bıraksak bile bunun bir bayrak yarışı gibi bizden sonraki biyologların devamını getirmelerini sağlayacak şekilde bir çalışma başlatmak niyetimiz.

Bu çalışmaları yürütürken her ilin biyologlarını kendi illerindeki türlerin fotoğraflarını bu sayfada yayımlanmak üzere göndermelerini bekliyoruz.

Fotoğraflar geldikçe o fotoğrafta yer alan türün sistematiğini burada hep beraber yaparak yayımlanmasını sağlayacağız. 

biyologlarodasi@gmail.com

fotoğraflarını gönderirken 

gerekli bilgileri girmeyi unutmayın.

herbaryum detaylı bilgi için tıklayın

http://tr.wikipedia.org/wiki/Herbaryumhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Herbaryum 

Kurutulmuş bitki örneklerinin belli bir sistemle düzenlenerek saklandığı yerdir. Doğadan toplanan bitki örnekleri preslenerek kurutulur. Özel kartonlar üzerine yapıştırılır. Karton üzerinde bitki örneğinin familya ve tür ismi ile örneğin toplandığı yer, toplandığı yükseklik ve tarih, örneği toplayanın adı, örneği adlandıran kişinin adı ve diğer bilgiler (habitat, habitus özellikleri) yer alır. Örnekler tür, cins, familya olarak gruplandırılır. Özel dolaplar içinde yatay olarak muhafaza edilir. Dolapların düzenlenmesi ya kabul gören evrimsel sıralama ile ya da alfabetik olabilir.

 

 CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

1.PROKARYOTLAR(=MONERA)
  a) Virüsler(=Virus)
  b) Bakteriler(=Bacterium)
  c) Mavi-Yeşil Algler


2.EUKARYOTLAR
  a) Protistalar(=Protistae)
  b) Mantarlar(=Fungus)
  c) Bitkiler(=Plantae)
  d) Hayvanlar(=Animalae)