Archwizacja i odtwarzanie binauralnych nagrań zarejestrowanych ze "sztuczną głową"

Binaural Sound Music Server

Film z YouTube

Powyższy przykład takiego nagrania jest dostępny w Internecie z ograniczoną jakością

Konfigurujemy PC na potrzeby entuzjastów binauralnych nagrań z muzyką, by mogli korzystać z wiernych kopii z rejestratorów cyfrowych, płyt CD i winylowych oraz taśm.


Ta wersja BienSound PC pozwala z krystalicznie czystym zapisem cyfrowym archiwizować i odtwarzać nagrania zarejestrowane z pomocą sztucznej głowy. Projekt powstał nieprzypadkowo w znanym z muzycznych tradycji Sopocie. Tu działa od wielu lat Polska Filharmonia Kameralna, która jako jedna z niewielu w Polsce zarejestrowała płyty w tej technice.

Oprogramowanie pozwala w prosty sposób zgrać płyty CD i nagrania z rejestratorów cyfrowych. Gniazda wejściowe chinch pozwalają optymalnie zgrać nagrania analogowe. Z płytami winylowymi polecamy użycie cyfrowej korekcją RIAA w programie do zgrywania, by zapewnić optymalną separację kanałów.

Polecamy zamontowanie używanego w słuchawkach Shennheiser wyjścia słuchawkowego ze złączem DIN,  jako bazę dla tej specjalnej wersji Audiophile Music Server.

W wersji Maestro, gdzie komputer ukierunkowany jest na odtwarzania wielu mediów z kolekcji praktyczny jest krótki przewód z adapterem mini jack na 4pol DIN.

Z Master, który bardziej jest dla aktywnej pracy z nagraniami z np przenośnych rejestratorów wyjście dla złącza 4 pol DIN jest bardziej praktyczne we froncie obudowy, gdzie mogą być również zamontowane różne gniazda wejściowe: kart pamięci, USB, FireWire.


Aktualnie referencyjną płytą główną jest A88X z szybką pamięcią G.Skill, gdzie wbudowany procesor dźwięku Realtek ALC898 zapewnia dynamikę 110dB SNR HD audio.

Komponenty sekcji audio odseparowane są od pozostałych elementów płyty, co zapewnia optymalną separacje kanałów, która jest szczególnie istotna przy odtwarzaniu nagrań binauralnych. Ta sekcja została oznaczona podświetlaną linią LED. 

Wzmacniacz słuchawkowy zapewnienia właściwy poziom sygnału na wyjściu. Został on specjalnie zaprojektowany, by korzystając z profesjonalnych słuchawek cieszyć się dynamicznym, wysokiej jakości dźwiękiem. W układzie akustycznym zaimplementowano wysokiej klasy, japońskie kondensatory audio NICHICON MUSEES, dzięki czemu dźwięk jest pozbawiony zakłóceń oraz szumów. 
  
Użytkownicy mogą wybierać z pośród kilku różnych typów wzmacniaczy i każdy z nich posiada indywidualne właściwości, co pozwala na optymalne dopasowanie z preferowanymi słuchawkami.

Zamontowanie w Audiophile PC wyjścia z 4 pinowym kontaktem DIN, który przez lata był standardem słuchawek Sennheiser daje dobrą separację kanałów, a audiofil używający słuchawek podłączonych specjalnym wzmacniaczem ma dodatkowo do wyboru złocone złącze RCA.

Nagrania binauralne
są zgodne z naturalną zdolnością ludzi do lokalizowania źródła dźwięku. Muzyka, głosy oraz akustyka pomieszczenia zostaje zarejestrowana tak, jak dociera to do naszych uszu. Służy do tego tzn sztuczna głowa, czyli makieta z małżowinami usznymi, gdzie w miejscu błon bębenkowych lub na wejściu do kanału słuchowego zamontowane są wysokiej klasy mikrofony. Ta technika nagrań znajduje szczególne zastosowanie przy produkcji słuchowisk radiowych, ale korzystają z niej także twórcy muzyki popularnej. Pierwszy eksperyment był transmisją z Opery Paryskiej w 1881 roku.

Odtwarzanie takich nagrań wymaga najlepszej możliwej separacji kanałów, którą akustycznie zagwarantować mogą jedynie słuchawki, gdyż bezpośredni odsłuch z głośników redukuje w znaczącym stopniu możliwość przestrzennej lokalizacji dźwięku. Najwyższej klasy słuchawki połączone są 4 przewodami, niezależnie dla prawego i lewego kanału, w odróżnieniu do tych powszechnie stosowanych z łączem 3 kontaktowym.


Link do dalszej informacji na temat: https://www.binaural.com/binbb.html


B I O F H O N I C
flagowe produkty 

JVC HM 200E 
słuchawki z wmontowaną sztuczną głową


Procesor do odtwarzanie z głośnikami

JVBN–5  

J
apoński koncern Matshusita oferował wiele lat temu pod marką JVC dekodery Biphonic dla odtwarzania nagrań binauralnych z efektem dźwięku przestrzennego przez głośniki sterofoniczne. 
O
becnie technologia lansowana jest w pierwszej kolejności z kamerami JVC dla trójwymiarowego video, ale w mienionych latach nie zawsze pamiętano, jakie wymogi stawiane są dla odtwarzania nagrań binauralnych. Najprawdopodobniej dział konstrukcji JVC był zbyt mocno ukierunkowany na potrzeby popularnych w tamtych czasach radiomagnetofonów przenośnych, w których również instalowano Biphonic.Odsłuch z JVC HM 200 jest przez 3 kontaktowy wtyk, ale część "nagrywająca" tej konstrukcji w duecie ze słuchawkami Sennheiser HD 250 Mk I znajduje dobre zastosowanie przy pracach z kalibracją Audiophile Music Server.