100 SAAT ASTRONOMİ ETKİNLİKLERİ


 

2 - 5 Nisan 100 SAAT ASTRONOMİ“100 Saat Astronomi”, Dünya’daki büyük gözlemevlerinin katılımıyla İnternet üzerinden yapılacak yayınlar, gözlem etkinlikleri ve diğer etkinliklerden oluşan ve tüm dünyada aynı zamanda gerçekleştirilecek bir organizasyon olarak planlanıyor.

Birbirinden güzel gökyüzü görüntülerinden oluşan Dünya’dan Evrene Sergisi RahMi Koç Müzesi’nde 2 Nisan 2009′da açılıyor!

  • 2-3 Nisan hafta içi günleri öğrenciler için, 4-5 Nisan hafta sonu aileler için öngörülmüştür. Etkinliklere katılmak isteyen okullarımıza, en yakın etkinlik yerini ya kendi olanakları ya da www.astronomi2009.org adresinden öğrenmelerini, gerekli izin için şimdiden ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmalarını öneriyoruz.
  • 2 - 5 Nisan geceleri gözlenecek en önemli nesneler Ay ve Satürn’dür. Gözlenebilecek başka gök cisimlerine, gerekirse, düzenleyen kurum karar verecektir.
  • Bize en yakın yıldız Güneş’e dikkat çekmek için, 100 Saat Astronomi’ye yeni bir program eklendi: DAY2009 Güneş Fiziği Görev Grubu, 5 Nisan Pazar gününü “Güneş Günü” ilan etti. İlgili internet sitesi http://solarastronomy2009.org/100-hours-sunday . Türkiye’de yapılacak Güneş gözlemleri etkinlikleri için bilgilendirme yine bu sayfalarda yapılacak.

“Evren sizi bekliyor” çağrısıyla DAY 2009, sene boyunca gerçekleşecek etkinlikler ile dileyen herkesi astronomiyle kaynaştırmayı hedefliyor.