Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki

8 czerwca o godzinie 10.00 w różnych szkołach, w całej Polsce Wasi rówieśnicy i rówieśniczki spotkali się, by w jednym miejscu wspólnie czytać. Celem akcji jest promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz podkreślenie znaczenia bibliotek szkolnych dla edukacji czytelniczej.

Symbolem wspólnej akcji jest rekord Polski w liczbie osób czytających w jednym momencie (w zeszłym roku 459 tys. osób).

W naszej szkole również miało miejsce takie czytelnicze spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 1EI oraz 1AM wraz z nauczycielami-łącznie 50 osób. Udowodnili oni ,że książka kojarzy się z rozrywką a czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

Dziękujemy za udział!! Zapraszamy na kolejną edycję za rok 😊

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!!

Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie ZST-E wzięli udział w akcji "Zabierz książkę na Święta". Bibliotekarze proponowali uczniom i nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły lektury idealne na świąteczny czas odpoczynku i relaksu. Wystarczyło wykonać trzy kroki, aby cieszyć się w domu ciekawą lekturą.

1.     Odwiedzić bibliotekę szkolną

2.     Wybrać interesującą książkę-każdy czytelnik mógł wybrać kilka pozycji

3.     Zabrać książki do domu😊

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem!!! Na kolejną  zapraszamy tuż przed feriami zimowymi 2018😊

Spotkanie z wybitną współczesną poetką Ewą Lipską w ZSTE

 

29 listopada br., już po raz siódmy, w Zespole Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Skawinie zgromadzili się miłośnicy poezji. Tym razem gościem specjalnym była poetka Ewa Lipska, która przewodniczyła obradom jury VII Konkursu Recytatorskiego „Poezja Ewy Lipskiej odkrywana na nowo” Sponsorami nagród w Konkursie byli między nauczyciele bibliotekarze ZSTE, którzy przybliżyli uczniom ZST-E sylwetkę znakomitej poetki prezentując w bibliotece szkolnej okolicznościową gazetkę poświęconą Ewie Lipskiej.

AKCJA CZYTAJ.PL

     Bibliotekarze ZST-E postanowili włączyć się do akcji Czytaj PL, która wystartowała w całej Polsce 2 listopada 2017 r. Jest to jedno z największych przedsięwzięć  na świecie promujących czytelnictwo. W ponad 500 miastach i mniejszych miejscowościach na terenie nie tylko naszego kraju, ale również za granicą, pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Można je znaleźć między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach.

    W tegorocznej akcji znalazło się 12 książek,  6 z nich można nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooków. Wśród nich znalazły się książki 5 zagranicznych pisarzy i 7 polskich – do wyboru są między innymi kryminał, zbiór opowiadań, poradnik i reportaż.

Włącz się do akcji z bezpłatnym dostępem do E–książek!!! 

Skorzystaj z zupełnie darmowego czytania i słuchania przez 30 dni! Akcja trwa przez cały listopad.

Co musisz zrobić?

1.     Pobierz bezpłatną aplikację Woblink

2.     Zeskanuj kod QR z plakatu  wywieszonego w holu szkoły

3.     Czytaj i słuchaj zupełnie za darmo :)

W ramach popularyzacji czytelnictwa uczestniczyliśmy  w 21 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbywały się w dniach 26-29 października . Młodzież miała okazję spotkać się  z autorami książek m.in. Ojcem Leonem Knabitem oraz podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim, a także zapoznać się z najnowszymi pozycjami na rynku wydawniczym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji  były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi "Czytam i staję się wolny".
     Od soboty na Targach funkcjonowała Strefa Autorów, w której można było otrzymać autografy od popularnych twórców lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wśród zaproszonych autorów można było spotkać m.in. C. Läckberg, N. Sparksa, K. Bondę,                    R. Ligocką, E. Lipską, A.Maleszkę, O. Tokarczuk, A. Zagajewskiego oraz Nelę Małą Reporterkę. 

Za nami 20 jubileuszowa edycja Targów Książki - miejsca spotkań, wymiany myśli a przede wszystkim promocji książki.

Do zobaczenia za rok :-)

Bibliotekarze ZST-E zapraszają wszystkich czytelników do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Literackim pod hasłem „Lubimy pisać”.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie własnej formy literackiej, takiej jak: limeryk, wiersz, fraszka, opowiadanie, reportaż, esej czy kartka z pamiętnika.

Prace należy składać w bibliotece szkolnej do dnia

15 grudnia 2017r.

Dla laureatów biblioteka ufundowała dyplomy i nagrody rzeczowe. Jednocześnie autorom nagrodzonych oraz wyróżnionych prac zostanie wpisana do dziennika ocena celująca lub bardzo dobra z języka polskiego :)

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele bibliotekarze oraz poloniści.

Piszę, bo lubię i chcę !!!

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału

w konkursie!!Zegar