Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

                       oraz

Szczęśliwego Nowego Roku 2019!!!

UWAGA

 

Spośród czytelników, którzy do dnia 31 października 2018r., w ramach obchodów:

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

wypożyczyli książkę z bogatego księgozbioru biblioteki ZSTE w Skawinie, rozlosowano upominki.

 

Następujące osoby:

 

                                   Klaudia Bieda z kl.1LG

                                  Natalia Wcisło z kl. 2T

                                  Łukasz Boczkaja z kl. 1W1

 

odebrały w bibliotece szkolnej upominki w postaci książek😊

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie😊

22 Międzynarodowe Targi Książki

Ponad 615 wystawców z 20 krajów, 781 autorów z Polski i zagranicy, sławy literatury,   życia publicznego i ekranu, liczne konkursy, warsztaty i imprezy towarzyszące oraz setki zwiedzających – tak w liczbach prezentuje się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i największe dla czytelników.

Wpisując się w program popularyzacji czytelnictwa uczestniczyliśmy w 22 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbywały się w dniach 25-28 października br. Młodzież miała okazję spotkać się z autorami książek m.in. Ojcem Leonem Knabitem oraz podróżnikami Wojciechem Cejrowskim, Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi     a także zapoznać się z najnowszymi pozycjami na rynku wydawniczym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Książki są słowa Arturo Pereza Reverte - "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę".

Tysiące osób, w tym również uczniowie i nauczyciele ZSTE w Skawinie, odwiedziły EXPO Kraków. Była to okazja, aby zachłysnąć się atmosferą Targów, kupić nowości książkowe na długą chłodną jesień i zdobyć podpis ulubionego autora. Teraz można  już spokojnie… czytać, czytać i jeszcze bardziej otwierać się na literackie światy…
Na targach funkcjonowała Strefa Autorów, w której można było otrzymać autografy od popularnych twórców lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wśród zaproszonych autorów można było spotkać m.in.: K. Bondę, O. Tokarczuk, B. Pawlikowską, K. Grocholę, J.L. Wiśniewskiego oraz J. Pilcha.

Szkolny wyjazd na Targi Książki zorganizowali opiekunowie biblioteki i świetlicy oraz pedagog.

NARODOWE CZYTANIE

Siódma odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się 8 września 2018r. Lekturą tegorocznej edycji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

10 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Po raz siódmy przystąpiliśmy do tej ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, której celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł polskiej literatury oraz propagowanie kultury narodowej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów Przedwiośnia w interpretacji Natalii Gaborek i Alicji Ogarek z klasy 2T. Szkolna akcję czytania zorganizowały biblioteka szkolna we współpracy z Zespołem Języka Polskiego. 

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Witamy naszych Czytelników
w roku szkolnym 2018/2019 :)

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki

8 czerwca o godzinie 10.00 w różnych szkołach, w całej Polsce Wasi rówieśnicy i rówieśniczki spotkali się, by w jednym miejscu wspólnie czytać. Celem akcji jest promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz podkreślenie znaczenia bibliotek szkolnych dla edukacji czytelniczej.

Symbolem wspólnej akcji jest rekord Polski w liczbie osób czytających w jednym momencie (w zeszłym roku 459 tys. osób).

W naszej szkole również miało miejsce takie czytelnicze spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 1EI oraz 1AM wraz z nauczycielami-łącznie 50 osób. Udowodnili oni ,że książka kojarzy się z rozrywką a czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

Dziękujemy za udział!! Zapraszamy na kolejną edycję za rok 😊

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!!

Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie ZST-E wzięli udział w akcji "Zabierz książkę na Święta". Bibliotekarze proponowali uczniom i nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły lektury idealne na świąteczny czas odpoczynku i relaksu. Wystarczyło wykonać trzy kroki, aby cieszyć się w domu ciekawą lekturą.

1.     Odwiedzić bibliotekę szkolną

2.     Wybrać interesującą książkę-każdy czytelnik mógł wybrać kilka pozycji

3.     Zabrać książki do domu😊

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem!!! Na kolejną  zapraszamy tuż przed feriami zimowymi 2018😊

Spotkanie z wybitną współczesną poetką Ewą Lipską w ZSTE

 

29 listopada br., już po raz siódmy, w Zespole Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Skawinie zgromadzili się miłośnicy poezji. Tym razem gościem specjalnym była poetka Ewa Lipska, która przewodniczyła obradom jury VII Konkursu Recytatorskiego „Poezja Ewy Lipskiej odkrywana na nowo” Sponsorami nagród w Konkursie byli między nauczyciele bibliotekarze ZSTE, którzy przybliżyli uczniom ZST-E sylwetkę znakomitej poetki prezentując w bibliotece szkolnej okolicznościową gazetkę poświęconą Ewie Lipskiej.

AKCJA CZYTAJ.PL

     Bibliotekarze ZST-E postanowili włączyć się do akcji Czytaj PL, która wystartowała w całej Polsce 2 listopada 2017 r. Jest to jedno z największych przedsięwzięć  na świecie promujących czytelnictwo. W ponad 500 miastach i mniejszych miejscowościach na terenie nie tylko naszego kraju, ale również za granicą, pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Można je znaleźć między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach.

    W tegorocznej akcji znalazło się 12 książek,  6 z nich można nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooków. Wśród nich znalazły się książki 5 zagranicznych pisarzy i 7 polskich – do wyboru są między innymi kryminał, zbiór opowiadań, poradnik i reportaż.

Włącz się do akcji z bezpłatnym dostępem do E–książek!!! 

Skorzystaj z zupełnie darmowego czytania i słuchania przez 30 dni! Akcja trwa przez cały listopad.

Co musisz zrobić?

1.     Pobierz bezpłatną aplikację Woblink

2.     Zeskanuj kod QR z plakatu  wywieszonego w holu szkoły

3.     Czytaj i słuchaj zupełnie za darmo :)

W ramach popularyzacji czytelnictwa uczestniczyliśmy  w 21 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbywały się w dniach 26-29 października . Młodzież miała okazję spotkać się  z autorami książek m.in. Ojcem Leonem Knabitem oraz podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim, a także zapoznać się z najnowszymi pozycjami na rynku wydawniczym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji  były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi "Czytam i staję się wolny".
     Od soboty na Targach funkcjonowała Strefa Autorów, w której można było otrzymać autografy od popularnych twórców lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wśród zaproszonych autorów można było spotkać m.in. C. Läckberg, N. Sparksa, K. Bondę,                    R. Ligocką, E. Lipską, A.Maleszkę, O. Tokarczuk, A. Zagajewskiego oraz Nelę Małą Reporterkę. 

Za nami 20 jubileuszowa edycja Targów Książki - miejsca spotkań, wymiany myśli a przede wszystkim promocji książki.

Do zobaczenia za rok :-)

Bibliotekarze ZST-E zapraszają wszystkich czytelników do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Literackim pod hasłem „Lubimy pisać”.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie własnej formy literackiej, takiej jak: limeryk, wiersz, fraszka, opowiadanie, reportaż, esej czy kartka z pamiętnika.

Prace należy składać w bibliotece szkolnej do dnia

15 grudnia 2017r.

Dla laureatów biblioteka ufundowała dyplomy i nagrody rzeczowe. Jednocześnie autorom nagrodzonych oraz wyróżnionych prac zostanie wpisana do dziennika ocena celująca lub bardzo dobra z języka polskiego :)

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele bibliotekarze oraz poloniści.

Piszę, bo lubię i chcę !!!

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału

w konkursie!!Zegar