Nasza biblioteka‎ > ‎Nasze lektury‎ > ‎

Wykaz lektur

Lektury  dla klas: 
II, III, V, VI SP oraz II i III Gim.

Klasy I – III

 1.  J. Brzechwa – Brzechwa dzieciom
2.  J.W. Grimm - Jaś i Małgosia
3.  Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
4.  M. Kownacka – Kajtkowe przygody
5.  Lofting H. - Doktor Dolittle i jego zwierzęta
6.  Ch. Perrault – Czerwony Kapturek
7.  Ch. Perrault - Kopciuszek
8.  A.Puszkin – O rybaku i złotej rybce
9.  J. Tuwim – Wiersze dla dzieci

Klasy IV – VI

 1.  H.Ch. Andersen - Baśnie
2.  J. Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
3.  F.H.Burnett - Tajemniczy ogród
4.  C.Collodi  - Pinokio
5.  I. Jurgielewiczowa – Ten obcy
6.  Legendy polskie
7.  C.S.Lewis - Lew, Czarownica i stara szafa
8.  A.Lindgren - Bracia Lwie Serce
9. F. Monar - Chłopcy z Placu Broni
10. J.Olech - Dynastia Miziołków
11. Ch. Perrault - Baśnie
12. J.J. Sempe – Mikołajek
13. H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
14. A. Szklarski  - Tomek w krainie kangurów
15. M.Twain - Przygody Tomka Sawyera

 Teksty kultury poznawane w całości – nie mniej niż 
4 pozycje książkowe w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości

Gimnazjum

 1. Biblia
2. T. Borowski – Opowiadania
3. A. Fiedler – Dywizjon 303
4. A. Fredro – Zemsta
5. G. Herling – Grudziński - Inny świat
6. A. Kamiński - Kamienie na szaniec
7. J. Kochanowski – wybrane fraszki, treny
8.  I. Krasicki – wybrane bajki
9. A.Mickiewicz - Dziady cz.II
10. A.Mickiewicz - Reduta Ordona
11. A.Mickiewicz - wybrana ballada
12. Mity greckie (do wyboru)
13. L.M.Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
14. M. Musierowicz - Kłamczucha
15. Z. Nałkowska – Medaliony
16. E. Orzeszkowa – wybrana nowela
17. Poezja wybrana (M.Pawlikowska – Jasnorzewska,              K.Wierzyński, J.Tuwim, K.I.Gałczyński, Cz.Miłosz,            J.Twardowski, W.Szymborska, Z.Herbert)
18. B.Prus – wybrana nowela
19. A.Saint Exupery - Mały Książę
20. E. Schmidt – Oskar i pani Róża
21. H.Sienkiewicz - Quo vadis
22. J. Słowacki - Balladyna

 Teksty kultury poznawane w całości – nie mniej niż 
5 pozycji książkowych w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości.

Lektury zgodne z nową podstawą programową

Klasy I – III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu
     skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych); 

3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom; 

4. Czesław Centkiewicz – Zaczarowana zagroda;

5. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

6. Agnieszka Frączek, Rany Julek. O tym jak Julian
     Tuwim został poetą; 

7. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

8. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

9. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić
    pechowego nosorożca?;

10. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

11. Maria Krüger Kruger, Karolcia;

12. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

15) Joanna Papuzińska, Asiunia;

16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

18) Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

20) Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich
       kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach;

22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.


Klasy IV – VI

Lektury obowiązkowe:

1) Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;

2) Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

3) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór 
    opowiadań);

4) Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych 
     Ludzi;

5) Ignacy Krasicki, wybrane bajki;

6) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica
     i stara szafa;

7) Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan 
     Tadeusz  (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje,
     polowanie i koncert Wojskiego);

8) Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;

9) Bolesław Prus, Katarynka;

10) Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;

11) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z 
     powrotem;

12) Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;

13) Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

14) Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata
      oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, 
      Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, 
      Orfeuszu i Eurydyce;

15) Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane
      przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach,
     o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie; 
 

16) Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu,
      Piaście, Kraku i Wandzie;

17) Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles 
      Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku
      i rybce;

18) Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, 
       Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa 
       Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama
       Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza,
      Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima,
      Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

 

Lektury uzupełniające 
(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

1) Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

2) Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna 
    powieść;

3) Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;

4) Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;

5) Olaf Fritsche, Skarb Troi;

6) Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;

7) Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

8) Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;

9) Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

10) Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);

11) Kornel Makuszyński, wybrana powieść;

12) Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;

13) Karol May, Winnetou;

14) Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;

15) Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść; 

16) Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;

17) Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;

18) Sat-Okh, Biały Mustang;

19) Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

20) Alfred Szklarski, wybrana powieść;

21) Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

22) Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj
        Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska,
       Jan Paweł II i in.).

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Klasy VII – VIII

Lektury obowiązkowe:

1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

2) Aleksander Fredro, Zemsta;

3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym
    tren I, V, VII i VIII;

4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

5) Ignacy Krasicki, Żona modna;

6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika,
    Świtezianka, II część Dziadów
, wybrany utwór z cyklu
   Sonety krymskie, Pan Tadeusz
 (całość);

7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

9) Juliusz Słowacki, Balladyna;

10) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

11) Sławomir Mrożek, Artysta;

12) Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy
      i owędy (wybrany reportaż).

Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lektury uzupełniające
(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

1) Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);

2) Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;

3) Arkady Fiedler, Dywizjon 303;

4) Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;

5) Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;

6) Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);

7) Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;

8) Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;

9) Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

10) Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);

11) Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX
     1939–5 IV 1945 (fragmenty). 

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.