Strona główna‎ > ‎

WydarzeniaSTRONA W PRZEBUDOWIE


Rok szkolny 2017/2018Rok szkolny 2016/2017
13 października 2016 r.
    14 października 2016 roku Kubuś Puchatek skończył 90 lat! Tego dnia w 1926 roku wydano książkę opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Sowy Przemądrzałej, Kłapouchego, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia. Wszystko zaczęło się jednak w 1921 roku, kiedy to Alan Alexander Milne podarował swojemu rocznemu synowi misia-maskotkę. To właśnie dzięki tej zabawce powstała postać słynnego „misia o małym rozumku”. 
    Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o jubileuszu. Podczas zajęć w ramach programu „PoczytajMY” czytaliśmy książkę pt. „Urodziny Puchatka”, zbudowaliśmy ogromnego misia z klocków, uczyliśmy się piosenki o Puchatku, a także uczestniczyliśmy w puchatkowych grach i zabawach. Dzieci w świetlicy szkolnej wykonały urodzinowe portrety Puchatka, a w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę  książek o Kubusiu Puchatku oraz posłuchać ich  fragmentów czytanych przez starsze koleżanki. 5 października 2016 r. Konkurs o tytuł „Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania 2016/2017”
5 października w naszej szkolnej bibliotece odbyła się kolejna edycja konkursu o tytuł „Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs został zorganizowany w ramach Dnia Głośnego Czytania – święta ustanowionego przez Polska Izbę Książki. Do rywalizacji zgłosiło się aż 22 uczniów. Kto zdobędzie tytuł „Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania 2016/2017” dowiemy się podczas najbliższego apelu Samorządu Szkolnego

________________________________________________________________________________________________________

1 - 31 października 2016 r.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Na całym świecie październik został ustanowiony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.   W bieżącym roku przewodnie hasło święta brzmi: „Książka to dopiero początek”.
Harmonogram:
- konkurs o tytuł "Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania 2016/2017"
- udział w kolejnej edycji "Maratonu Czytania" w MG nr 1 w Piekarach Śląskich
- tworzymy najdłuższą listę odwiedzin w czytelni
- szkolny konkurs plastyczny "Moja rodzina i książki"
- Urodziny Kubusia Puchatka
- sondaż "Moja ulubiona książka"


Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym  „Moja rodzina i książki
Konkurs skierowany jest do uczniów klas II - VI. Każdy uczestnik przygotowuje plakat pod tytułem „Moja rodzina i książki”. Zapisz na nim tytuły ulubionych książek swoich rodziców, dziadków czy rodzeństwa oraz opinie na temat wymienionych lektur. Ozdób plakat rysunkami lub zdjęciami okładek książek. Uczestnicy konkursu przynoszą prace do biblioteki szkolnej do 25 listopada br.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 w Brzezinach Śląskich – „DINOZAURY POWRACAJĄ”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu prac plastycznych (technika płaska lub przestrzenna, format dowolny) obrazujących temat „Dinozaury powracają”. Prace należy składać w bibliotece szkolnej. Termin: do 28 listopada 2016 r.

_____________________________________________________________________________________________________________________________
Konkurs Miejskiej Biblioteki Publicznej JA CZYTAM, A TY ?
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie JA CZYTAM, A TY?, który jest adresowany do dzieci i młodzieży, pośrednio także do wszystkich typów szkół z terenu Piekar Śląskich. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi naszego miasta czytaniem i samą biblioteką.

Regulamin konkursu JA CZYTAM, A TY?

    Organizatorem Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Pie
karach Śląskich.
    Konkurs ma na celu wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży czytaniem i możliwościami, jakie stwarza Biblioteka dla tej grupy oraz uruchomienie nowych obszarów współpracy z bibliotekami szkolnymi.
    Przebiegał będzie w trzech kategoriach wiekowych:

I dzieci do lat 10,
II młodzież od lat 11 do lat 17,
III młodzież od lat 18 do 20.
    By wziąć udział w Konkursie należy:
- w miesiącu wrześniu br. zapisać się do MBP Piekary Śląskie (Biblioteka Centralna lub dowolna filia na terenie miasta), oraz
- wypożyczyć minimum 3 książki.
    Spośród osób spełniających wymagania konkursowe, w poszczególnych kategoriach wiekowych, zostaną rozlosowane:
I – książki dla dzieci – 3 nagrody
II – słuchawki – 3 nagrody
III – bon towarowy o wartości 50 zł do realizacji w EMPIKu – 3 nagrody.
    Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w miesiącu październiku br.
    Organizator przewidział nagrodę specjalną dla szkoły z terenu Piekar Śl., z której zapisze się do Biblioteki największa liczba uczniów. Nagrodą dla zwycięskiej szkoły będzie spotkanie autorskie ze znanym pisarzem lub ilustratorem w uzgodnionym terminie.


___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-----


5 września 2016 r. Nowa edycja konkursu
Biblioteka szkolna zaprasza chętnych do udziału w corocznej edycji konkursu o tytuł " SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA". Finał konkursu w czwartek 29 września.


Rok szkolny 2015/201624 czerwca 2016 r.
SUPERCZYTELNIKIEM  2015/2016 został Karol Pawełczyk z klasy I a oraz Sebastian Lukaszczyk z klasy V natomiast tytuł SUPERCZYTAJĄCA KLASA zdobyła klasa I a.
Gratulujemy i życzymy niesłabnącego zapału czytelniczego!


10 czerwca 2016 r. "Jak nie czytam, jak czytam"

10 czerwca cała szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pt."Jak nie czytam, jak czytam" w czasie której  pobijaliśmy rekord czytania w jednym miejscu. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pan Dyrektor oraz pracownicy obsługi zebrali się na placu szkolnym i czytali przyniesione przez siebie książki. Co ciekawe wśród naszych czytających uczniów byli... czytający Kot w Butach, Harry Potter, Królowa Śniegu, Superman, Robin Hood, Czerwony Kapturek z Babcią, no i Wilkiem, Jadwinia, księżniczki, wróżki, czarownice, a nawet krasnoludki. W Czternastce czytają po prostu wszyscy.
Później, grupa naszych czytających postaci bajkowych poprowadziła korowód od Miejskiej Biblioteki Publicznej do Miejskiego Domu Kultury w Szarleju.
Fotorelacja w galerii.
Zapraszamy również na stronę http://piekary.pl/news,article,1159,bili_rekord_w_czytaniu
9 maja 2016 r. Bajkowy pokaz mody z okazji Dnia Europy

Dzisiaj obchodziliśmy w szkole Dzień Europy. W pierwszej części uczniowie klasy VI zabrali nas w podróż do Niemiec, Holandii, Francji, Włoch i Anglii. Potem uczniowie klas I - IV zaprezentowali się w międzynarodowym "Bajkowym pokazie mody". Były księżniczki, krasnoludki, czarownice, królewicze i inne bajkowe postaci. I chociaż pochodzili z różnych krajów łączył ich wspólny język, język angielski, w którym nasi bohaterowie się przedstawiali.
21 kwietnia 2016 Spotkanie z pisarzem
Wczoraj w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Waldemarem Cichoniem, pisarzem, autorem serii książek dla dzieci o kocie Cukierku. Autor opowiedział o swoich książkach, o tym skąd wziął się pomysł powstania serii, opowiedział kilka przygód z kotem Cukierkiem w roli głównej. Po spotkaniu chętni mogli kupić książkę pana Cichonia, oczywiście ze specjalnym autografem autora.
Wszystkie książki z serii o sympatycznym kotku można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.


20 kwietnia 2016 Konkurs "Korona dla Mieszka I" rozstrzygnięty
Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, pt. "Korona dla Mieszka I" laureatami zostali uczniowie naszej szkoły: Paweł Kobiałka z klasy IV (miejsce I) oraz Paweł Orłowski    z klasy IIa (miejsce III). Gratulujemy!
„Książki naszych marzeń czyli nowości w bibliotece szkolnej”
Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się nowe książki zakupione dzięki udziałowi w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i czytania!


1 luty 2016 r.  Przedszkolaki w szkole
W poniedziałek 1 lutego naszą szkołę odwiedziły wraz z rodzicami  Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 12. Dzieci odwiedziły również szkolną bibliotekę.29 stycznia 2016 r. Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I
Dzisiaj uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Imprezę obecnością zaszczycił pan Dyrektor oraz  wychowawcy klasy I.. Szkolne Koło Biblioteczne przygotowało przedstawienie pt. "Księżniczka się nudzi".  Po części artystycznej nadszedł czas na wykazanie się przez młodych czytelników wiedzą, a następnie każdy z nich został pasowany na czytelnika.

26 listopada 2015 r. "Światowy Dzień Pluszowego Misia
26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Wraz z uczniami do szkoły przybyły tłumy misiów. Duże, ogromne, maleńkie, wszystkie umilały naszym najmłodszym ten dzień. Dzieci i Misie odwiedziły bibliotekę szkolną.  Czytaliśmy książki o misiach dostępne w szkolnej bibliotece i rysowaliśmy portrety ulubieńców. Szczególnym bohaterem stał się w tym roku Miś Paddington. Uczniowie klas I a i I b  uczestniczyli w seansie filmowym. Poznali bliżej przygody Misia Paddingtona przedstawione w filmie "Paddington".


10 listopada 2015 r.
Wyniki KONKURSU "KSIĄŻKA PRZYSZŁOŚCI"
I miejsce: Aleksandra Sówka, Paweł Orłowski


15 października 2015 r.
OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
Uczniowie odwiedzający bibliotekę wzięli udział w  Ogólnopolskich Urodzinach Kubusia Puchatka. Wystawce książek o Puchatku oraz gazetce o okolicznościach powstania książki  towarzyszyło głośne czytanie fragmentów książek o misiu. Ponadto podczas zajęć w ramach programu "Poczytajmy" dzieci wzięły udział w puchatkowych zabawach i uczyły się piosenek o książkowym misiu.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9 października 2015
IV Szkolny Maraton Czytania w Piekarach Śląskich
Julia Kiczka oraz kibicująca jej Weronika Kardaś z Szkolnego Koła Bibliotecznego reprezentowały naszą szkołę podczas IV Szkolnego Maratonu Czytania w Piekarach Śląskich zorganizowanego przez Miejskie Gimnazjum nr 1.  Uczestnicy imprezy czytali biografie papieża Jana Pawła II autorstwa Joanny Knaflewskiej i Pawła Zuchniewicza.
Impreza zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.  Do udziału zaproszeni zostali uczniowie z wszystkich piekarskich szkół. Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

6 października 2015 r.
Konkurs o tytuł "Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania"
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie o tytuł  SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA. Uczestnicy zaprezentowali fragmenty ulubionych książek. Jury (w skład którego weszła pani Małgorzata Kotuła - polonista, pani Joanna Poloczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Ślaskich) miało niełatwe zadanie!  W rezultacie wyłoniono trzech zwycięzców:

I miejsce i tytuł SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA zdobyła Marlena Halama
II miejsce - Paweł Orłowski
III miejsce - Emilia Franielczyk

Nagrody piórniki ufundował pan Dariusz Strzelecki.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________1 - 31 października 2015 r.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).

Harmonogram:

- konkurs o tytuł "Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania"
- Udział w IV Szkolnym Maratonie Czytania w Piekarach Śląskich ( 9 października 2015 r.)
- tworzymy najdłuższą listę odwiedzin w czytelni
- szkolny konkurs plastyczny "Książka przyszłości"
- Urodziny Kubusia Puchatka


_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

29 września 2015 r.
Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj przypada Dzień Głośnego Czytania - święto ustanowione przez Polską Izbę Książki. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów święta. Pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach "Bilet do świata książki", w czasie których oprócz głośnego czytania uczestniczyli w grach i zabawach, rozwiązywali zagadki oraz rebusy. A już wkrótce (6 października) konkurs o tytuł  SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1 września 2015 r.

Książki po renowacji !!!
Pierwsza część odnowionych książek dzięki współpracy z wrocławską Introligatornią Pana Dariusza Strzeleckiego dotarła już do naszej szkolnej biblioteki. Zapraszamy do wypożyczania.
Oto jak prezentują się przed i po renowacji:

Przed:


I po...ARCHIWUM WYDARZEŃ:


11 maja 2015

Pasowanie na czytelnika

11 maja uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników. Imprezę obecnością zaszczycił pan dyrektor Dariusz Bednarski, wychowawcy klas Ia i Ib, pani Monika Dylong i pani Irena Malcherczyk oraz kierownik Filii nr 5 MBP w Piekarach Śl. pani Joanna Poloczek. Szkolne Koło biblioteczne przygotowało przedstawienie pt.”Piraci w Książkolandii”. Po części artystycznej wszyscy Pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników.

 

12 maja 2015

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

12 maja dwie uczennice, Julia Lisiecka z klasy V oraz Kinga Siwczyk z klasy VI reprezentowały naszą szkołę podczas spotkania autorskiego z panią Agnieszką Tyszką, które odbyło się w Filli nr 6 MBP         w Piekarach Śl.

Agnieszka Tyszka pisze książki dla dzieci i młodzieży. Jest autorką bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała nagrodę im.Kornela Makuszyńskiego.
Uczniowie biorący udział w spotkaniu zapoznali się z twórczością autorki, brali udział w literackich kalamburach oraz mieli możliwość zadania szeregu pytań dotyczących twórczości pisarki. Spotkanie  było też okazją do zdobycia autografu.

 

Ogólnopolskie Wybory Książek

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Przedsięwzięcie objęte patronatem Minister Edukacji Narodowej, Joanny Kluzik – Rostkowskiej, skierowane jest do uczniów wszystkich typów szkół na terenie całego kraju.
Zadaniem uczniów było wskazanie tytułów najciekawszych książek. Wyniki zostały przesłane do organizatora i posłużą do utworzenia ogólnopolskiego wykazu książek uczniów.
Najwięcej głosów uczniowie oddali na książki:

„Harry Potter”


„Szatan z siódmej klasy”


„Bracia Lwie Serce”


Seria „Klub Tiary”


„Pinokio”


„W pustyni i w puszczy”


„Koszmarny Karolek”


„Kubuś Puchatek”


„Ten  Obcy”


„O psie, który jeździł koleją”

 

 

 

Maraton czytania

9 października 2014

9 października uczennica klasy IV - Emilia Franielczyk brała udział w trzeciej edycji "Maratonu czytania" organizowanego przez Miejskie Gimnazjum nr 1 w Piekarach Śl. Emilka zaprezentowała fragment utworu Małgorzaty Domagalik pt."Serce na sznurku". Za udział otrzymała nagrodę książkową i dyplom.

 

 

 

Nowi czytelnicy

3 czerwca2014

Dnia 3 czerwca odbyło się w naszej szkolnej bibliotece pasowanie na czytelników uczniów klasy I. Na początku dzieci wraz z wychowawcą zostały przywitane w bibliotece przez p. Dyrektor, bibliotekarza oraz koleżanki z klas IV - VI, które wraz z opiekunem przygotowały dla nich krótki program. Było bajkowe przedstawienie, zagadki - kto to taki, uwagi o zachowaniu się w czytelni oraz prezenty i słodki poczęstunek. Następnie dzieci mogły usiąść na dywanie i poczytać wybraną książeczkę lub czasopismo.

 

 

II Szkolny Maraton Czytania

24 października 201


Dnia 24 października w Miejskim Gimnazjum Nr 1 po raz drugi odbył się "Maraton głośnego czytania". Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowali twórczość                 Juliana Tuwima. W maratonie uczestniczyły również nasze uczennice: Maria Kopydłowska,       Małgorzata Kopydłowska i Magdalena Krzyszpień, pod opieką p.Małgorzaty Kotuły. Myślą przewodnią maratonu był fragment "Mimozami jesień się zaczyna...".
Wszyscy chętnie przypomnieli sobie znane z dzieciństwa wiersze o Zosi Samosi, Grzesiu Kłamczuchu, Gabrysiu czy Ptasim radiu. Organizatorzy maratonu ucieszyli się, że w naszym mieście jest tyle osób, które lubią czytać. Rozumieją lepiej niż większość społeczeństwa, dlaczego warto to robić. Dzięki czytaniu lepiej piszemy, rozwijamy wyobraźnię i bogacimy słownictwo, stajemy się mądrzejsi.
Uczestnicy chwalili spotkanie za dobrą atmosferę. Na koniec wszyscy czytający otrzymali nagrodę. Książki ufundował Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak".
27 czerwca 2013 r.
SUPERCZYTELNIKIEM  2012/2013 została Klaudia Król z klasy III, natomiast tytuł SUPERCZYTAJĄCA KLASA zdobyła klasa III.
Gratulujemy i życzymy niesłabnącego zapału czytelniczego!


16 kwietnia 2013 r.
"Każdy z nas jest inny, czyli jestem niepowtarzalny, jesteś niepowtarzalny"
Pierwszoklasiści wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Jesteśmy razem”. Wspólnie zastanawialiśmy się co oznacza pojęcie tolerancja. Dzieci podkreśliły, że inny nie znaczy gorszy oraz że nikt nie jest lepszy od innych. Poznaliśmy przygody kameleona Milusia, który nie potrafił zmieniać koloru skóry. Po wspólnej zabawie „Odkryj siebie” oraz po wysłuchaniu wiersza Natalii Usenko „Kolorowe dzieci” doszliśmy do wniosku, ze każdy z nas jest niepowtarzalny. Zajęcia zakończyliśmy rysowaniem autoportretów i nauką rymowanek:

Każdy z nas – ona, on
inny jest – szanuj to.

Każdy z nas jest inny i ma prawo być.
Każdy z nas jest inny – i ja i ty !

"Jesteśmy razem" - program zajęć z elementami biblioterapii11 kwietnia 2013 r.
Konkurs „W świecie książek Marii Krüger”.

W marcu uczniowie MSP 14 w Piekarach Śląskich z okazji Światowego Dnia Pisarzy utworzyli ranking ulubionych pisarzy. Najwięcej głosów zdobyła wówczas Maria Krüger. Dzisiaj uczniowie klasy III wykazali się wiedzą na temat jej twórczości biorąc udział w szkolnym konkursie pt. „W świecie książek Marii Krüger”. Konkurs poprzedziły eliminacje klasowe. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami w szeregu konkurencji:
•    odpowiadały na pytania ze znajomości lektury pt. „Karolcia”,
•    rozpoznawały książkowe rekwizyty,
•    zmierzyły się w nawlekaniu koralików,
•    utworzyły słownik zawierający hasła z lektury,
•    rozpoznały życzenia mieszkańców ulicy Kwiatowej,
•    ułożyły puzzle tematycznie związane z książką,
•    wykazały się wiedzą na temat twórczości pisarki.

I miejsce zajęła Julia Lisiecka
II miejsce Julia Kiczka
III miejsce Patryk Szafarz

Serdecznie gratulujemy!
Pytania konkursowe zostały zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej.
ZOBACZ ZDJĘCIA


20 marca 2013 r.
Muzyczna sekcja Szkolnego Koła Bibliotecznego miała okazję zaprezentować piosenkę pt. "ŚLĄSKIE SKRZOTKI" podczas szkolnych obchodów Dnia Kultury Śląskiej.

ABY ZOBACZYĆ FILM KLIKNIJ W ZDJĘCIE:


19 marca 2013 r.
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I
Dzisiaj uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Imprezę obecnością zaszczyciła pani Dyrektor oraz  wychowawca klasy I pani Bożena Żywica. Szkolne Koło Biblioteczne przygotowało przedstawienie pt. "Wizyta Wróżki Księguszki". W bibliotece pojawiła się tajemnicza księga, która przeniosła nas do Krainy Książkolandii. Poznaliśmy Wróżkę Ksieguszkę oraz jej siostry: Wróżkę Literkę i Wróżkę Zakładkę, a także Królową Książek wraz z korowodem bajkowych postaci. Po części artystycznej nadszedł czas na wykazanie się przez młodych czytelników wiedzą, a następnie każdy z nich został pasowany na czytelnika

Pasowanie na czytelnika -19 marca 2013
Nowy film na naszej stronie
W bieżącym roku szkolnym zmienił się skład muzycznej sekcji koła bibliotecznego. Poniżej pierwszy występ w tym składzie, który odbył się podczas Ogólnopolskich Urodzin Kubusia Puchatka.

ABY ZOBACZYĆ FILM KLIKNIJ W ZDJĘCIE:5 marca 2012 r. "Dobro i zło w bajkach i w życiu - unikamy zagrożeń"
Dzisiaj pierwszoklasiści wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu "Jak dobrze być razem". Dzieci podały przykłady dobrego i złego postępowania, a także wskazały sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Wspólnie zastanawialiśmy się jak powinnyśmy się zachować, gdy ktoś wyrządza nam krzywdę i do kogo możemy zwrócić się o pomoc. Nie obyło się oczywiście bez głośnego czytania oraz zabaw:)4 marca 2013 r. ŚWIATOWY DZIEŃ PISARZY
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w głosowaniu na ulubionego pisarza. W ten sposób utworzyli ranking ulubionych pisarzy uczniów MSP 14.

1 miejsce:
Krüger
Maria

2 miejsce:
Tuwim
Julian

3 miejsce:
Meyer
Stephenie

4 miejsce:
Brzechwa Jan   

5 miejsce:
Sienkiewicz Henryk       
Widłak Wojciech   

6 miejsce:   
Kownacka Maria       
Miłosz Czesław       
Szymborska Wisława   

7 miejsce:   
Szołtysek Marek
   
8 miejsce:   
Andersen Hans Christian       
Chotomska Wanda       
Collodi Carlo       
Kochanowski Jan       
Makuszyński Kornel       
Wyspiański Stanisław       
Rowling Joanne Kathleen   
Ponadto podczas zajęć Szkolnego Koła Bibliotecznego w ramach "Poczytaj mi, przyjacielu" uczniowie wzięli udział w zajęciach "Czy chciałbyś zostać pisarzem?" Zastanawialiśmy się jaki powinien być pisarz tworzący książki dla dzieci i czy ktoś z nas chciałby w przyszłości zostać pisarzem.
Po lekturze opowiadania Grzegorza Kasdepke pt. "Autograf"
oglądaliśmy autografy znanych pisarzy wyeksponowane w naszej szkolnej bibliotece (zobacz tutaj). Dzieci podkreśliły, że równie ważną rolę pełni ilustrator. Radości dostarczył fakt, iż w gronie naszego koła mamy prawdziwą ilustratorkę! Przypomnijmy - z ilustracjami naszej koleżanki Julki Kiczki w ubiegłym roku została wydana książka "Przygody Kotka Kłopotka" autorstwa Moniki Witt.
ZOBACZ ZDJĘCIA


25 luty 2013 r. "Cały Górny Śląsk czyta dzieciom" - "Poczytaj mi, przyjacielu"
Dzisiaj Szkolne Koło Biblioteczne po raz kolejny odwiedziło dzieci przebywające w świetlicy szkolnej w ramach programu „Poczytaj mi, przyjacielu”. Tym razem spotkanie było  okazją do przyłączenia się do akcji „Cały Górny Śląsk czyta dzieciom”.  zainicjowanej przez Zarząd Koła w Piekarach Śląskich – Związku Górnośląskiego. W 1999 r. UNESCO ustanowiło dzień 21 lutego jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, nazywany też Dniem Dziedzictwa Językowego.
Podczas spotkania czytaliśmy cykl wierszy autorstwa Marka Szołtyska „Zwierzoki Ślązoki – rymowanki” zamieszczony w "Elementarzu śląskim", a także fragmenty "Górnoslonskiego ślabikorza.
22 stycznia 2013 r. "Kim są niegrzeczniaki"
- program z elementami biblioterapii "Jesteśmy razem"
Za nami kolejne zajęcia w ramach programu "Jesteśmy razem" realizowanego w bibliotece szkolnej. Tym razem celem zajęć pt. "Kim są niegrzeczniaki" było uświadomienie dzieciom norm poprawnego zachowania oraz rozwijanie postawy tolerancji i szacunku dla innych. Pierwszoklasiści wysłuchali historii o niesfornych bohaterach książek. Dzieci wskazały przykłady poprawnego i niepoprawnego zachowania oraz negatywne strony wszczynania konfliktów. Podsumowując spotkanie dzieci potwierdziły, że w sytuacjach konfliktowych zawsze można znaleźć rozwiązanie.

 
7 stycznia 2012 r.   "Moja najładniejsza choinka" - wyniki

7 stycznia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Moja najładniejsza choinka”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śl. Na konkurs wpłynęły 82 prace. Jury w składzie : Barbara Siudak, Anna Pleban i Joanna Poloczek przyznało nagrody w III kategoriach.

Kategoria - rysunek :

1 miejsce – Julia Stępniewska
                 Katolicka Szkoła Podstawowa

Kategoria - praca plastyczna:
1 miejsce – Natalia Golik
                 Miejska Szkoła Podstawowa 14
2 miejsce – Michał Franielczyk
                 Miejska Szkoła Podstawowa 14

3 miejsce – Jakub Locher
                 Wiktoria Stolarczyk
                 Katolicka Szkoła Podstawowa

Kategoria - praca przestrzenna :

1 miejsce – Aleksandra Sówka
                 Miejska Szkoła Podstawowa 14
2 miejsce – Weronika Wilczek
                 Marcelina Kafka
                 Miejska Szkoła podstawowa 14

3 miejsce – Mateusz Kapek
                 Katolicka Szkoła Podstawowa

Gratulujemy laureatom!
Wszystkie zgłoszone prace do konkursu są prezentowane na wystawie pt. „Moja najładniejsza choinka”, którą można zwiedzać do 1 lutego br. w MBP w Brzezinach Śląskich.


10 grudnia 2012 r. Gwiazdka na ulicy Sezamkowej - "Poczytaj mi, przyjacielu"
Poczytajowa grupa odwiedziła dzisiaj świetlicę szkolną. Tematem spotkania były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.


28 listopada 2012 r. "Na grzeczność nigdy nie jest za późno"
Nadszedł czas na kolejne spotkanie z panią Joanną Poloczek - bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śl. Pełny opis i zdjęcia ze spotkania zobaczysz TUTAJ28 listopada 2012 r. "Jestem życzliwy dla innych" - Światowy Dzień Życzliwości - program z elementami biblioterapii "Jesteśmy razem"
Dzisiaj pierwszoklasiści brali udział w trzecich już zajęciach w ramach programu z elementami biblioterapii pt. "Jesteśmy razem". Tym razem zastanawialiśmy się co to znaczy być życzliwym dla innych i jak zachowuje się człowiek życzliwy. Dzieci przypominały sobie sytuacje, w których spotkały się z życzliwym zachowaniem oraz zastanawiały się czy same potrafią okazać życzliwość.
Po przeczytaniu baśni "Szewczyk Dratewka" zwróciliśmy uwagę na bezinteresowność szewczyka. Przy słowach nowej rymowanki
wzięliśmy udział w zabawie "Przyjazny gest".
„Ja pomagam tobie
Ty pomagasz mnie
Każdy komuś pomoc może,
gdy tego chce”_______________________________________________________________________________________________________26 listopada 2012 r. Światowy Dzień Pluszowego Misia
Jak co roku przyłączyliśmy się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie klas I - III przynieśli do szkoły swoje ulubione misie, które wzięły udział w konkursie na:
    - minimalnego
    - maksymalnego
    - najsympatyczniejszego misia
Jury dokonało pomiaru wzrostu misiów.

Tytuł misia maksymalnego otrzymał miś Klaudii Król. W tej kategorii przyznano także dodatkowa nagrodę dla misia olbrzyma hodowanego przez pierwszoklasistów w ich klasie:)

Właścicielką najmniejszego misia jest Marysia Kopydłowska.
Tytuł najsympatyczniejszego misia jury przyznało jednogłośnie WSZYSTKIM niedźwiadkom przyniesionym dzisiaj do szkoły.


Szkolne Koło Biblioteczne podczas zajęć przygotowało prace plastyczne przedstawiające ukochane misie na konkurs ogłoszony przez portal Czas Dzieci . Ponadto każdy portret misia został opatrzony opisem zawierającym takie dane jak imię misia, pochodzenie, talenty i znaki szczególne.


Światowy Dzień Pluszowego Misia 2012__________________________________________________________________________________________________________________

21 listopada 2012 r. Już znamy wyniki konkursu "Znam, kocham, zapraszam"Wczoraj cieszyliśmy się z  obecności naszych prac na Stadionie Narodowym w Warszawie,
a dzisiaj organizator konkursu zamieszczając listę 5 laureatów wybranych z pośród 54 wszystkich nadesłanych prac konkursowych dał nam powód do jeszcze wielkiej radości! Z gronie zwycięzców znalazła się Sylwia Sinka z naszego Szkolnego Koła Bibliotecznego. Jej praca przedstawiała wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Galerię zdjęć z wystawy można zobaczyć TUTAJ oraz TUTAJ
Listę laureatów zobaczysz TUTAJ
20 listopada 2012 r. Piekarski Kopiec i Bazylika na Stadionie Narodowym w Warszawie!
Prace,  które kilka tygodni temu zostały przygotowane przez Szkolne Koło Biblioteczne oraz zainteresowanych uczniów na konkurs „ZNAM, KOCHAM, ZAPRASZAM” organizowany przez portal CzasDzieci.pl zostały wyeksponowane na ścianach stoiska portalu CzasDzieci.pl podczas Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE, które odbyły się 16-18.11.2012r na Stadionie Narodowym w Warszawie! Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu ciekawych i interesujących miejsc, atrakcji turystycznych. Przy tworzeniu prac szczególny nacisk kładliśmy na zaprezentowanie Piekar Śląskich. Pomocny był dział regionalia gromadzony w naszej szkolnej bibliotece. Dzieci zaprezentowały także miejsca znane z wakacyjnych podróży
Ze względu na odległość dzielącą Piekary Śląskie i Warszawę nie mogliśmy uczestniczyć w Targach osobiście, ale naszą ciekawość zaspokoić może relacja relacja z Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE, która ukazała się dzisiaj na stronie portalu CzasDzieci.pl. Czytamy tam:


„Na naszym stoisku było gwarno, tłoczno i kolorowo. Gwarno i tłoczno ponieważ, największą atrakcją naszego stoiska była obecność
zaproszonych gości. Anna i Krzysztof Kobusowie, dziennikarze, fotografowie i podróżnicy czekali na wszystkich odważnych rodziców,
którzy marzą o dalekich podróżach z dziećmi(…)

Kolorowo dlatego, że na ścianach stoiska stworzyliśmy mini galerię prac plastycznych dzieci,
nadesłanych na konkurs „Znam, kocham, zapraszam”. Odwiedzający naszą wystawę byli po ogromnym wrażeniem pomysłowości
oraz wykonania, często w bardzo nietypowej technice, prac dzieci. Laureatów konkursu wybrało nasze
specjalne jury, Anna i Krzysztof Kobusowie, którzy jako wyprawni podróżnicy
i rodzice dwóch urwisów, z radością podjęli się tego zadania.”

Wśród wyeksponowanych podczas Targów  prac znalazło się 9 naszych:
 • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich (prace Julii Lisieckiej i Martyny Sinka),
 • Bazylika w Piekarach Śląskich (Julia Kiczka),
 • zamek w Siewierzu (Kamila Cieślińska),
 • wieża Eiffla (Emilia Franielczyk),
 • wieża Eiffla nocą (Kinga Domagała),
 • Egipt (Weronika Wilczek),
 • Morze Bałtyckie (Sylwia Sinka),
 • Chiny (Weronika Manowska).


Zgodnie z regulaminem organizatora:
 1. Wybrane, najciekawsze  prace zostaną wyeksponowane na ścianach stoiska portalu CzasDzieci.pl podczas Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE na Stadionie Narodowym w Warszawie
 2. Z nadesłanych prac jury wyłoni 5 najlepszych, które zostaną nagrodzone,
 3. Dzięki pracom dzieci ma powstać przewodnik, który będzie podstawą do stworzenia interaktywnej platformy informacyjno-turystycznej dla dzieci i rodziców.


Wystawa na Stadionie Narodowym w Warszawie - "Znam, kocham, zapraszam"Pełną relację oraz galerię zdjęć z targów można zobaczyć TUTAJ

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Ślaskich ogłosiła wyniki konkursów, w których brali również udział uczniowie naszej szkoły:
Konkurs plastyczny "Małe co nieco":
III miejsce - Rafał Golik
wyróżnienie - Odys Czech

zobacz wyniki

Kubusiowa krzyżówka:
- Emilia Franielczyk
- Weronika Siwczyk
- Wiktoria Jerchel
- Roksana Saternus
- Wiktoria Moździerz
- Marta Szip

zobacz wyniki

6 listopada 2012 r. "Jak radzić sobie ze złością" - program z elementami biblioterapii "Jesteśmy razem"
Co to jest złość i kiedy ją odczuwamy? Co dzieje się z człowiekiem, kiedy jest zły? Jak ludzie reagują na złość i jak ją wyrażają?  Na te pytania starali się odpowiedzieć pierwszoklasiści podczas zajęć "Jak radzić sobie ze złością" zrealizowanych w ramach programu z elementami biblioterapii pt. "Jesteśmy razem". W jaki sposób radzili sobie ze złością bohaterowie książek dowiedzieliśmy się podczas głośnego czytania. Po pełnej emocji zabawie "Podrzyj złość" dzieci wykonały "klasowy worek złości", a następnie wzięły udział w zabawie relaksacyjnej "Dzban złości". Zajęcia zakończyliśmy nauką rymowanki:
„Złość się mało
śmiej się dużo
wtedy wygrasz nawet z burzą”5 listopada 2012 r.
„Poczytaj mi, przyjacielu”- drugie spotkanie
Dzieci z świetlicy szkolnej odwiedziły bibliotekę szkolną, w której odbyło się spotkanie w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytaj mi, przyjacielu”. Dzieci wzięły udział w zajęciach "Oswajamy straszaki".5 listopada 2012 r.
Wydawnictwo Sztuka i Wiedza, które w czerwcu organizowało konkurs "Zostań ilustratorem książki", za pośrednictwem biblioteki szkolnej MSP 14 zwróciło się z prośbą do Julii Kiczki o opis wrażeń po wygranej w konkursie. Wypowiedzi laureatów zamieszczane są na stronie Wydawnictwa Sztuka i Wiedza i tam też możecie przeczytać co powiedziała Julka CZYTAJ TUTAJ
22 października 2012 r
I Szkolny Maraton Czytania w Piekarach Śląskich

Kamila Cieślińska oraz kibicujące jej Kinga Domagała oraz Emilia Franielczyk z Szkolnego Koła Bibliotecznego reprezentowały naszą szkołę podczas I Szkolnego Maratonu Czytania w Piekarach Śląskich zorganizowanego przez Miejskie Gimnazjum nr 1.  Impreza zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.  Do udziału zaproszeni zostali uczniowie z wszystkich piekarskich szkół. Ponieważ rok 2012 został ustanowiony rokiem Janusza Korczaka, podczas maratonu czytane były fragmenty jego książek takie jak : „Król Maciuś Pierwszy”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Pisma”, „Kiedy znów będę mały”.
Wydarzenie to zostało wpisane do oficjalnego kalendarza obchodów Roku Janusza Korczaka dostępnego na stronie www.2012korczak.pl (http://2012korczak.pl/node/1147)
 Maraton trwał 130 minut. Wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

ZOBACZ ZDJĘCIA


17 października 2012 r

OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA


Uczniowie klasy II w ramach programu "Czytająca szkoła" wzięli udział w  Ogólnopolskich Urodzinach Kubusia Puchatka. Miś w tym roku skończył 86 lat! Gościliśmy panią Joannę Poloczek - bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śl., która przygotowała dla dzieci szereg atrakcji. Były zagadki, krzyżówki i głośne czytanie o mieszkańcach Stumilowego Lasu. Przypomnieliśmy sobie historię poznania książki. Przyjęcie urodzinowe rozpoczęliśmy od piosenki w wykonaniu "Pszczółek".  Nie zabrakło oczywiście małego "co nieco" oraz wspólnych tańców.
Impreza została zorganizowana zgodnie z kalendarium proponowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
ZOBACZ ZDJĘCIA16 października 2012 r.

"Bajkowa kawiarenka: Hogwart kontra Akademia Księżniczek"


Dzisiaj w biblioteka szkolna zamieniła się „Bajkową kawiarenkę". W tym roku szkolnym, decyzją uczniów, w kawiarence zmierzyły się ze sobą dwie szkoły: Hogwart (znany z serii o Harrym Potterze) oraz Akademia Księżniczek (znana z serii książek Klub Tiary). Impreza została zorganizowana przez Radę Rodziców oraz Szkolne Koło Biblioteczne w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Bibliotekę odwiedziły przedstawiciele Akademii Księżniczek oraz Hogwartu:
 • Rolanda Hooch - Nauczycielka latania na miotłach
 • Pomona Sprout - Nauczycielka zielarstwa   
 • Sybilla Patricia Trelawney - Nauczycielka wróżbiarstwa   
 • Irma Pince - Bibliotekarka Hogwartu
 • Aurora Sinistra - Nauczycielka astronomii
 • Minerwa McGonagall - Nauczycielka transmutacji, wicedyrektor Hogwartu; póżniej dyrektor Hogwartu
 • Harry Potter - Uczeń
 • Ginny Weasley - Uczennica
 • Luna Lovegood - Uczennica   
 • Hermiona Granger - Uczennica
 • Zgredek - Domowy skrzat
W menu Hogwartu znalazły się znalazły się m. in. Eliksiry, "Przysmak Hagrida", "Zgredkowe przekąski" oraz "Słodycze z Ekspres Hogwart". Księżniczki serwowały: "Perłowe muffinki", "Szarlotkę Księżniczki Daisy", "Babeczki Księżniczki Emily", "Orzechową perła", ciasteczka "Korony księżniczek" oraz różnorodne " Pałacowe słodkości".
Serdeczne podziękowania dla Rodziców
zaangażowanych w przygotowanie imprezy.


1- 31 października 2012 r.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).
Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2012 r. brzmi:
"Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"


Harmonogram:
- Bajkowa kawiarenka: Hogwart kontra Akademia Księżniczek (16 października 2012 r.)
- Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka
- Sondaż internetowy "Moja ulubiona książka" ZAGŁOSUJ JUŻ TERAZ
- Udział w I Szkolnym Maratonie Czytania w Piekarach Śląskich (22 października 2012 r.)

Plakat autorstwa Julii Bednarczyk, uczennicy Liceum Plastycznego w Mińsku Mazowieckim, laureatki konkursu Plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.27 września 2012 r.

Już w najbliższą sobotę, 29 września, przypada Dzień Głośnego Czytania - święto ustanowione przez Polską Izbę Książki. Uczniowie naszej szkoły już dzisiaj przyłączyli się do obchodów święta. Z tej okazji wzięli udział w konkursie o tytuł  SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA.
Uczestnicy zaprezentowali fragmenty wybranych przez siebie ulubionych książek , a następnie już w dogrywce fragment tekstu przygotowanego przez organizatorów. Jury (w skład którego weszła pani Małgorzata Kotuła - polonista, pani Joanna Poloczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Ślaskich oraz bibliotekarz szkolny MSP 14) miało niełatwe zadanie!  W rezultacie wyłoniono trzech zwycięzców:


I miejsce i tytuł
SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA zdobyła Małgosia Kopydłowska
II miejsce - Weronika Manowska
III miejsce - Kamila Cieślińska


______________________________________________________________________________________________________

26 września 2012 r.

Uczniowie klasy II w ramach programu "Czytająca szkoła" brali udział w zajęciach zorganizowanych w ramach programu
Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom  "Czytająca szkoła". Gościliśmy panią Joannę Poloczek - bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śl. Dzieci wysłuchały fragmentów książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", a następnie wykonały królewskie korony.______________________________________________________________________________________________


25 września 2012 r.
Uczniowie klasy I wzięli udział w zajęciach "Szkoła i ja, czyli jak dobrze być razem" zrealizowanych w ramach programu z elementami biblioterapii pt. "Jesteśmy razem".____________________________________________________________________________________________________


24 września 2012 r.
„Poczytaj mi, przyjacielu”- pierwsze spotkanie

Dzisiaj Szkolne Koło Biblioteczne odwiedziło świetlicę szkolną, w której odbyło się pierwsze spotkanie w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytaj mi, przyjacielu”. Dzieci wzięły udział w zajęciach "Już jesień". Spotkanie było okazją do czytania wierszyków i ciekawostek o jesieni oraz rozwiązywania "jesiennych zagadek".

_____________________________________________________________________________________________________


18, 25 września 2012 r.
18 i 25 września w klasach IV - VI odbyły się eliminacje do konkursu o tytuł " SZKOLNEGO MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA". Finał konkursu już w najbliższy czwartek 27 września.
Do udziału w finale zakwalifikowali się:
Wiktoria Golik
Anna Cuglowska
Kamila Cieślińska
Małgorzata Kopydłowska
Weronika Manowska
Kinga Ligenza
 

________________________________________________________________________________________________________

Godziny otwarcia biblioteki:
Poniedziałek     10:15 - 14:30
(w tym zajęcia Szkolnego Koła Bibliotecznego - poniedziałek 13:35 - 14:20)

Wtorek               8:30 - 12:00
Środa                 8:30 - 13:00
Czwartek            8:30 - 12:00

**********************************************************************************************************************************************************************************************
27.06.2012 r. Podsumowanie roku szkolnego 2011/2012
W czasie apelu podsumowującego działalność Samorządu Uczniowskiego ogłoszono
wyniki CAŁOROCZNEGO KONKURSU O TYTUŁ SUPERCZYTELNIKA ORAZ SUPERCZYTAJĄCEJ KLASY W ROKU SZKOLNYM 2011/2012.

 

SUPERCZYTELNIKIEM  2011/2012
została
SANDRA WIECZOREK
z klasy VI,
natomiast tytuł SUPERCZYTAJĄCA KLASA zdobyła klasa IV.
Gratulujemy i życzymy niesłabnącego zapału czytelniczego!

Oficjalne dyplomy przesłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wręczyliśmy 11 uczennicom, które w ramach wolontariatu brały udział w realizacji programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej "POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU". W ramach tego programu współprowadziły zajęcia czytelnicze (głośne czytanie, gry i zabawy) z dziećmi z klas młodszych. Uczennice, które realizowały program to:

 • KAMILA CIEŚLIŃSKA
 • OLIWIA HEINISCH
 • KINGA DOMAGAŁA
 • EDYTA DYSZY
 • WIKTORIA KICZKA
 • JULIA KAMIŃSKA
 • ŻANETA BLOK
 • SANDRA WIECZOREK
 • MARLENA WITKOWSKA
 • MAGDALENA KRZYSZPIEŃ
 • MAJA ZIELIŃSKA

Podziękowaliśmy także szóstoklasistkom z Szkolnego Koła Bibliotecznego
za zaangażowanie w pracę na rzecz biblioteki szkolnej oraz aktywny udział
w inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę
.


___________________________

SPRAWDŹ JAK W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 CZYTAŁA TWOJA KLASA. WYNIKI RYWALIZACJI W CZYTELNICTWIE

___________________________________________________________________________________________________________________________

Na stronie od pewnego czasu naszej szkolnej biblioteki pojawiają się  ... avatary, czyli wirtualne stworki. Spróbuj odszukać je wszystkie na poszczególnych podstronach.
Od kilku tygodni mogliście oddawać głosy na ulubione postaci. Oto wyniki głosowania na najsympatyczniejszego avatara na stronie internetowej biblioteki szkolnej:
I miejsce: postać nr 2 - kosmita
II miejsce: postać nr 6 - biały kot
III miejsce: postać nr 1 - mysz
IV miejsce: postać nr 3 - miś koala oraz postać nr 7 - rudy kot
V miejsce: postać nr 4 - Rekinek Regulaminek oraz postać nr 8 - łoś
VI miejsce: postać nr 5 - Czarodziej

Podaliście także mnóstwo propozycji imion dla postaci. Wszystkim za pomysły serdecznie dziękujemy. A jakie imiona będą nosić avatary dowiemy się już po wakacjach!!!
________________________________________________________________________________________________________________________________________


13.06.2012 r
.
XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy  XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - doroczne święta organizowane przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. W ten sposób podsumowaliśmy czwarty rok uczestnictwa  w programie edukacyjnym "CZYTAJĄCA SZKOŁA" pod patronatem Fundacji ABCXXI. Imprezę jak co roku rozpoczęliśmy piosenką przewodnią kampanii Cała Polska czyta dzieciom
w wykonaniu Kamili Cieślińskiej. Do śpiewania przyłączyli się wszyscy uczniowie! Nie zabrakło zagadek
i ciekawostek z naszych ulubionych książek. Zapoznaliśmy się także z materiałami edukacyjnymi przesłanymi przez Fundację ABCXXI propagującymi głośne czytanie dzieciom. W drugiej części imprezy Szkole Koło Biblioteczne zaprezentowało przedstawienie pt. "Kopciuszek XXI wieku".  Uroczystość obecnością zaszczyciła współpracująca w ramach programu "Czytająca szkoła" bibliotekarz MBP
w Piekarach Śl. pani Joanna Poloczek. Głównym celem imprezy było uświadomienie roli czytania
w rozwoju dziecka.
ZOBACZ ZDJĘCIA
13.06.2012 r
. Konkurs czytelniczy "W Stumilowym Lesie"

Dzisiaj w klasie II odbył się pierwszy etap konkursu czytelniczego "W Stumilowym Lesie". Konkurs dotyczył lektury "Kubuś Puchatek". Najlepiej w eliminacjach pisemnych wypadły Julia Lisiecka i Weronika Wilczek. Wszystkich uczniów klasy II zachęcamy do uważnego przeczytania lektury, by po wakacjach przystąpić do II etapu konkursu. Nagrody czekają. Konkurs zorganizowała wychowawczyni klasy II - pani Jolanta Szulc.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Na oficjalnej stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej zamieszczono relację oraz zdjęcia ze spotkań
w ramach programu "Poczytaj mi, przyjacielu" w naszej szkole
(za okres od września 2011 r. do marca 2012 r.).
ZOBACZ
4 czerwca 2012 r. „Poczytaj mi, przyjacielu” - Piłka nożna
Dzisiaj "poczytajowa" grupa brała udział w ostatnim w tym roku spotkaniu w ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej "Poczytaj mi, przyjacielu". Tym razem tematem zajęć było Euro 2012 oraz piłka nożna. Lektury dostarczył nam najnowszy numer "Świerszczyka" o tematyce piłkarskiej. Nie zabrakło zagadek i ciekawostek o tej tematyce. Na zakończenie dzieci wykonały projekty piłek.

_________________________________________________________________________
GRATULACJE!!!
Uczennica naszej szkoły ilustratorem książki!

"Zostań ilustratorem książki" - konkurs


Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II JULIA KICZKA
zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie "Zostań ilustratorem książki".
Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Sztuka i Wiedza oraz portal Czas Dzieci.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ilustracji do mającej się wkrótce ukazać książki pt. "Przygody Kotka Kłopotka".
Spośród wszystkich zgłoszeń spełniających warunki konkursu
Wydawnictwo Sztuka i Wiedza wybrało 4 laureatów (do każdego tekstu 1 zwycięzca),
których ilustracje zostaną opublikowane w najnowszej książeczce o przygodach Kotka Kłopotka!

Książka ma swoją premierę podczas Targów Książki dla Dzieci w Krakowie (1-3 czerwca 2012 r.)
ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI
OPIS KONKURSU(książkę można już kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Sztuka i Wiedza)

_______________________________________________________________________________________________________________


Strona internetowa naszej biblioteki szkolnej nagrodzona!28 maja 2012 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach bibliotekarz szkolny brał udział w  konferencji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszą stronę internetową biblioteki szkolnej  „Istnieję w sieci – II edycja”. Konkurs skierowany był do
bibliotek szkolnych województwa śląskiego. Jury po  zapoznaniu się z pracami konkursowymi przyznało

cztery równorzędne wyróżnienia po jednym w każdej z kategorii.
Strona internetowa naszej biblioteki szkolnej okazała się być zwycięską w kategorii stron szkół podstawowych!
ZOBACZ oficjalne wyniki na stronie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Koordynatorzy konkursu:


Aldona Ferdyn
Beata Rutkowska
Iwona Müller
Izabela Bebek - Siennicka
Beata Milanowska
Justyna Błaszczyk
Magdalena Kowgier


Celem  konkursu  było promowanie szkolnej biblioteki w Internecie, prezentacja działalności, pokazanie współpracy nauczyciela z uczniami, a przede wszystkim, popularyzacja stron WWW jako sposobu komunikowania się biblioteki szkolnej z czytelnikami.


___________________________________________________________________________________„Poczytaj mi, przyjacielu”-
Dzień Kosmosu
Przypadający w maju Dzień Kosmosu był okazją do kolejnego spotkania w ramach programu edukacyjnego "Poczytaj mi, przyjacielu". Planety, gwiazdy, astronauci, grawitacja, kosmici, rakiety, Ziemia, Słońce, komety - to niektóre pojęcia, z którymi uczniom klasy II kojarzy się KOSMOS. Spotkanie było okazją do głośnego czytania książek z działu astronomia. Dzieci wykonały także prace przedstawiające ich wyobrażenia kosmosu.
ZOBACZ ZDJĘCIA


„Poczytaj mi, przyjacielu”-
Dzień Praw Zwierząt
Podczas kolejnego majowego spotkania w ramach programu edukacyjnego "Poczytaj mi, przyjacielu" uczniowie zastanawiali się co można zrobić w sprawie ochrony praw zwierząt. Czytaliśmy książki związane z tym tematem, a także przygotowaliśmy wspólnie plakat przedstawiający nasze ulubione zwierzęta. Obok psów, kotów, chomików, rybek i papug pojawiły się także słonie, lwy, koala, a nawet pająk i krecik!
ZOBACZ ZDJĘCIA23 maja 2012 r. "Czytająca Szkoła" - Dzień Mleka
Dzisiaj w bibliotece szkolnej gościliśmy panią bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 w Piekarach Śl. Jak bawiliśmy się można przeczytać w relacji na stronie MBP w Piekarach Śląskich.
16 - 17 maja 2012 r.
Uczniowie klas V - VI podczas zajęć bibliotecznych sporządzili ilustrowane angielsko - polskie słowniki pojęć "książkowych" oraz pojęć "piłkarskich". Jak wyglądają najciekawsze BOOK - SŁOWNIKI możesz zobaczyć TUTAJ.


16 maja 2012 r.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie portalu Czas Dzieci - PORTRET ŚWIERSZCZYKA. Prace zostały opublikowane na stronie organizatora. Sprawdź czy znajduje się tam również Twoja praca.10 maja 2012 r.

"Tydzień Bibliotek"
W całym kraju w dniach 8 - 15 maja obchodzony  jest "Tydzień Bibliotek". Ogólnopolska akcja  organizowana jest od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Hasło tegorocznej edycji imprezy brzmi "Biblioteka ciągle w grze!".
Do ogólnopolskich obchodów święta przyłączyło się nasze szkolne Kółko rekreacyjne. Wraz z opiekunem koła panią Agatą Bar oraz bibliotekarzem szkolnym wyposażeni w książki o tematyce piłkarskiej oraz piłki uczniowie udali się na boisko szkolne. Po wysłuchaniu opowiadania pt. "Mecz" z serii Leśne opowieści dzieci wytrwale ćwiczyły strzelanie goli oraz trafne rzuty do kosza!

9 maja 2012 r.
Chętni uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów - wzięli udział w konkursie portalu Czas Dzieci "Zostań ilustratorem książki". Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
23 kwietnia 2012 r. – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dlaczego czerwona róża jest symbolem święta, zakładka to bilet do świata literatury, gdzie leży Katalonia oraz  jak długo żyją książki? - na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klas I i IV podczas zajęć pt. "Fascynujący świat książek" zorganizowanych w naszej bibliotece z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Efektem wspólnych działań były projekty okładek do "książki marzeń".
ZOBACZ ZDJĘCIA
16 kwietnia 2012 r.
„Poczytaj mi, przyjacielu”- kolejne spotkanie
Dzisiaj w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjnego
„Poczytaj mi, przyjacielu”. Dzieci wzięły udział w zajęciach "Co zobaczę kiedy... zamknę oczy". Spotkanie było okazją do czytania wybranych rozdziałów książki pt. Pan Kuleczka: Dom (nowość w naszej bibliotece; uwaga: zawiera autograf pisarza!)
ZOBACZ ZDJĘCIA
16 kwietnia 2012 r.

"Harcerze czytają dzieciom
"

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji
"Harcerze czytają dzieciom" proponowanej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Uczniowie klasy I podczas zajęć w ramach programu edukacyjnego "Czytająca szkoła" spotkali się z harcerzem - uczniem klasy VI Przemkiem Dyszy. Przemek opowiedział o działalności harcerzy, przeczytał fragmenty książki Z. Nienackiego "Księga strachów", a także nauczył wielu harcerskich gier i zabaw.
ZOBACZ ZDJĘCIA
12 kwietnia 2012 r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zwycięzcą konkursu „Krzyżówka: W pustyni i w puszczy” została Wiktoria Kiczka z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 14!

Konkurs został zorganizowany z okazji 100. rocznicy wydania powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śl.
ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI NA STRONIE MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W PIEKARACH ŚLĄSKICH

2 kwietnia 2012
r.
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.
Obchodzony jest 2 IV,
w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. W tym roku jest nim Meksyk, plakat projektował Juan Genovius, a autorem motta „Once upon a time, that was a story that the whole word told”  jest Francisco Hinojosa.26 marca 2012 r.

„Poczytaj mi, przyjacielu” - Międzynarodowy Dzień Teatru i Światowy Dzień Meteorologii
Tematem kolejnego spotkania w ramach programu edukacyjnego „Poczytaj mi, przyjacielu” był teatr oraz … zjawiska pogodowe. W ten oto sposób „poczytajowa” grupa przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru
i Światowego Dnia Meteorologii. Dzieci zapoznały się z różnorodnymi formami teatralnymi oraz poszerzyły zakres słownictwa o terminy teatralne. Emocji dostarczyło przedstawienie kukiełkowe pt. „Wiosna” przygotowane przez Koło Biblioteczne. Chętni mogli zaprezentować swoje zdolności aktorskie. W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy fragmentów książki pt. Pogoda z serii Młody obserwator przyrody. Test sprawdzający naszą wiedzę (i uważne słuchanie czytanego tekstu) wyszedł znakomicie – wiatr, opady, zachmurzenie, prądy atmosferyczne nie mają przed nami tajemnic! Na zakończenie bawiliśmy się w „pogodową” zabawę ruchową.
ZOBACZ ZDJĘCIA21 marca 2012 r.
"A wiosna przyszła pieszo..." - czytelnicze powitanie wiosny

Uczniowie klasy I w ramach programu "Czytająca szkoła" brali udział w "Czytelniczym powitaniu wiosny" - imprezie zorganizowanej zgodnie z kalendarium Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Gościliśmy panią Joannę Poloczek - bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śl. Dzieci wysłuchały wierszyków  i opowiadań oraz rozwiązały zagadki, rebusy i kalambury o tematyce wiosennej.
ZOBACZ ZDJĘCIA

12 marca 2012 r.
Dzisiaj w bibliotece szkolnej został oficjalnie przedstawiony ranking ulubionych pisarzy uczniów MSP 14 w Piekarach Śląskich utworzony z okazji Światowego Dnia Pisarza
:

I miejsce
 • J. Brzechwa
 • K. Drzewiecka
II miejsce
 • H.Ch. Andersen
 • J. Tuwim
III miejsce
 • J. K. Rowling
 • M. Musierowicz
 • I. Krasicki
 • G. Kasdepke
Uczniowie, którzy wzięli udział w głosowaniu otrzymali materiały promocyjne wydawnictw dziecięcych i młodzieżowych (kalendarze, notesy, długopisy, zakładki). Wszystkim uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w głosowaniu.


15.02.2012

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dzisiaj uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Imprezę obecnością zaszczyciła pani Dyrektor oraz  wychowawca klasy I pani Monika Dylong. Szkolne Koło Biblioteczne przygotowało przedstawienie pt. "KOSMICZNA BIBLIOTEKA". Pierwszoklasiści złożyli "Przyrzeczenie czytelnika". Po części artystycznej na wszystkich czekał przepyszny poczęstunek przygotowany przez mamę uczennicy klasy II. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Pasowanie na czytelnika 2011/2012

23.01.2012

Internetowy portal informacyjno - rozrywkowy CZAS DZIECI ogłosił wyniki
konkursu "Mój audiobook".

Zadanie konkursowe polegało na przeczytaniu  i nagraniu własnego audiobooka (czyli książki do słuchania) w formie MP3. Nagrywać można było ulubiony wiersz, bajkę, opowiadanie, fragment książki lub samodzielnie napisany utwór.

Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

KAMILA CIEŚLIŃSKA, która zaprezentowała wiersz Marii Konopnickiej "Stefek Burczymucha" (POSŁUCHAJ)
oraz
MAJA ZIELIŃSKA, która przedstawiła bajkę o bibliotece pt. "Piękny sen" (utwór autorski) (POSŁUCHAJ)


Nagrodami dla laureatów są książki Wydawnictwa Prószyński i S-ka autorstwa Kasi Klich pt. „Bajkowa drużyna” przesłane przez organizatora konkursu.

************************

Ponadto najlepsze audiobooki zostały umieszczone na portalu CZAS DZIECI w Strefie Dzieci. W tej grupie znalazł się
audiobook WERONIKI MANOWSKIEJ, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy "Samochwała" (POSŁUCHAJ)Gratulujemy !!!


ZOBACZ listę zwycięzców zamieszczoną na stronie organizatora
POSŁUCHAJ audiobooków przygotowanych przez uczestników konkursu
REGULAMIN KONKURSU

________________________________________________________________________________________________________________
 

Biblioteka szkolna zaprasza do korzystania z nowych książek przekazanych przez Fundację Ekologiczną Silesia w Katowicach. Książki są dostępne w czytelni.
 

 
 


25 listopada 2011 r.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 • W ramach programu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU” Szkolne Koło Biblioteczne czytało młodszym kolegom książki o misiach i niedźwiedziach podczas wizyty w świetlicy szkolnej.
 • W ramach programu edukacyjnego „Czytająca szkoła” pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom uczniów klasy pierwszej odwiedziła pani Aleksandra Zajonc z Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śl. Była to kolejna okazja do poznania przygód misiów znanych z kart książek. Dzieci brały udział w „misiowych” konkurencjach, a także z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania sprawdzające wiedzę o książkowych misiach.
 • Uczniowie brali udział w konkursie „MÓJ WYMARZONY MIŚ” mający na celu wykonanie projektu misia. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością.

PRACE KONKURSOWE:


WYNIKI konkursu4 listopada 2011 r.
Powiększyła się kolekcja autografów w bibliotece szkolnej! Specjalne słowa do uczniów naszej szkoły skierował Marek Kamiński - słynny podróżnik.

 
 
 Wyniki konkursów
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śl.

Znamy już wyniki konkursów organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śl. - Filia nr 5. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
ZOBACZ WYNIKI


Halloween w bibliotece
Podczas kolejnego spotkania Szkolne Koło Biblioteczne brało udział z zajęciach "Halloween w bibliotece, czyli straszne książki na wesoło"
ZOBACZ ZDJĘCIA24 października 2011 r.
"Bajkowa kawiarenka: Smerfy kontra Elfy"


24 października w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz przygotowany przez Radę Rodziców pod nazwą „Bajkowa kawiarenka: Smerfy kontra Elfy”, zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Każdy mógł skosztować pyszności serwowanych przez Elfy, Smerfy oraz gościa specjalnego - Gargamela. W menu znalazły się Babeczki Łasucha, Szarlotka Elfów oraz … Przysmak Gargamela, czyli robak w galarecie.
Serdeczne podziękowania dla Rodziców zaangażowanych w przygotowanie imprezy.
ZOBACZ ZDJĘCIA 1-31 października 2011 r.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship. Tegoroczne hasło swięta brzmi:

"BIBLIOTEKI SZKOLNE PRZYGOTOWUJĄ UCZNIÓW DO ŻYCIA"
Harmonogram:

 •     "Bajkowa kawiarenka: Smerfy kontra Elfy" (termin: 24 października 2011 r.)
 •      "Przeczytaj i poleć innym" - tworzenie plakatu (26 października 2011 r.)
 •     Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka ZOBACZ ZDJĘCIA


29.09.2011 r.
"Dzień Głośnego Czytania"


Dzień Głośnego Czytania to święto ustanowione przez Polską Izbę Książki.
Z tej okazji uczniowie klas IV - VI wzięli udział w konkursie o tytuł Mistrza pięknego czytania
.
I miejsce - Kamila Cieślińska, klasa IV
II miejsce - Martyna Krawczyk, klasa VI
III miejsce - Weronika Manowska, klasa V
_____________________________________________________________________________________
16.06.2011 r.
Podsumowanie roku szkolnego 2010/2011
W czasie apelu podsumowującego działalność Samorządu Uczniowskiego wręczono nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie "Zostań Mistrzem Podstawówki: zapraszam na wycieczkę po mojej miejscowości" ZOBACZ WIĘCEJ


WYNIKI CAŁOROCZNEGO KONKURSU O TYTUŁ SUPERCZYTELNIKA ORAZ SUPERCZYTAJĄCEJ KLASY
W ROKU SZKOLNYM 2010/2011:


    SUPERCZYTELNIK 2010/2011 - Kamila Król, klasa VI


    SUPERCZYTAJĄCA KLASA 2010/2011 - KLASA II (wychowawca p. Bożena Żywica)

Gratulujemy i życzymy niesłabnącego zapału czytelniczego!MAMY NOWE KSIĄŻKI !!!
25 książek o tematyce ekologicznej przekazała naszej szkolnej bibliotece FUNDACJA EKOLOGICZNA SILESIA w Katowicach. Książki zostały przekazane w formie darowizny. Zostały zakupione z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Serdecznie dziękujemy ! ZOBACZ KSIĄŻKI Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu plastyczno - literackiego "ZOSTAŃ MISTRZEM PODSTAWÓWKI - ZAPRASZAM NA WYCIECZKĘ PO MOJEJ MIEJSCOWOŚCI" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak podaje organizator konkursu  - Agencja Wydawnicza Aga Press Sp. z o. o.
na konkurs napłynęło prawie 500 prac.
Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Praca w formie albumu o Piekarach Śląskich
przygotowana podczas zajęć Szkolnego Koła Bibliotecznego
zdobyła wyróżnienie!
Celem konkursu jest przyczynienie się do propagowania edukacji regionalnej
i misji czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych. Konkurs ma służyć poszerzeniu wiedzy w zakresie znajomości
własnego regionu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z czytelnictwem.
W tym roku temat był następujący: Zapraszam na wycieczkę po mojej miejscowości.
Obowiązkowymi elementami wycieczki była Biblioteka Publiczna oraz szkoła.
Album o Piekarach Śląskich stanowi pracę zbiorową osób:
 • Julia Kamińska
 • Sandra Wieczorek
 • Edyta Dyszy
 • Wiktoria Kiczka
 • Żaneta Blok
 • Emilia Sulima
 • Magdalena Krzyszpień
 • Maja Zielińska
 • Paulina Krajuszek
 • Kamila Król
 • Ewelina Cecot
 • Klaudia Pajor
 • Natalia Wydera
 • Emanuela Teskowska
 • Sabina Krzyżanowska
 • Mateusz Painta
 • Iwo Hołoniewski
zobacz jak wyglądała praca konkursowa:

X OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM (29 maja - 5 czerwca 2011 r.)

Już po raz trzeci przyłączyliśmy się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia
Czytania Dzieciom - największego dorocznego święta organizowanego przez Fundację ABCXXI. W ten sposób zakończyliśmy kolejny rok udziału w programie edukacyjnym "Czytająca szkoła" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
X OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM jest jednocześnie I MIĘDZYNARODOWYM TYGODNIEM CZYTANIA DZIECIOM. Oficjalne hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Czytanie jednoczy Europę".
W czasie jubileuszowego tygodnia zwróciliśmy szczególną uwagę na pojęcie SZACUNKU I TOLERANCJI:
- tworzyliśmy plakaty o tej tematyce
- czytaliśmy książki i opowiadania poruszające ten problem
- braliśmy udział w zajęciach biblio-terapeutycznych pt. "Każdy z nas jest inny, czyli jestem niepowtarzalny, jesteś niepowtarzalny"

2 czerwca odbyła się uroczystość podsumowująca tydzień, która była okazją do przypomnienia wartości płynących z głośnego czytania dzieciom. Uczniowie śpiewali oficjalne piosenki kampanii Cała Polska czyta dzieciom oraz zaprezentowali scenki pt. "Bohaterowie bajek europejskich" oraz "Książka w językach Europy". Uczennice klasy I przygotowały wiersze o dzieciach z różnych krajów, a klasa III zaśpiewała piosenkę pt. Kolorowe dzieci. Zobaczyliśmy także film przygotowany przez Fundację ABCXXI z okazji jubileuszu.
W tym dniu rozstrzygnięto konkurs szkolny
na plakat pod hasłem "Czytanie jednoczy Europę" zorganizowany w związku z świętem . Przyznano 7 wyróżnień. Otrzymali je:
Julia Lisiecka
Małgosia Kopydłowska
Roksana Malchar
Dawid Koźlik
Kamila Cieślińska
Kamila Malorny
Oliwia Heinisch
Nagrody ufundował EUROPE DIRECT W KATOWICACH.
ZOBACZ ZDJĘCIA"POCZTÓWKA DLA ZWIERZAKA" - CEGIEŁKA NA RZECZ OCHRONY ZWIERZĄT


Uczniowie działający w Szkolnym Kole Bibliotecznym przygotowali pocztówki - cegiełki na rzecz ochrony zwierząt na konkurs organizowany przez kina Orange IMAX oraz OGRODY ZOOLOGICZNE (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Łódź).23 maja 2011 r.

"OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU"


Dzisiaj bibliotekę szkolną odwiedzili wyjątkowi goście - grupa "Maluszków" z Miejskiego Przedszkola nr 12 w Piekarach Śl. Wspólnie z uczennicami z Szkolnego Koła Bibliotecznego uczyliśmy się rymowanek, wspólnie tańczyliśmy oraz uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych.  Dzieci bez problemu rozpoznawały imiona bajkowych postaci ukrytych w "Czarodziejskim kuferku", a zaprzyjaźniona z nami pani bibliotekarz z MBP - Filia 5 czytała książeczki. Na zakończenie nie zabrakło poczęstunku. Każde dziecko otrzymało książkę o Kubusiu Puchatku. Impreza została przeprowadzona zgodnie z kalendarium Fundacji ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom.

ZOBACZ ZDJĘCIA
19 maja 2011 r.
W PROGACH MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ - FILIA NR 5 W PIEKARACH ŚL.
Pierwszoklasiści z biblioteką miejską mają do czynienia już od przedszkola. Mimo to, każda wizyta jest niezapomnianą przygodą. Tak było również podczas dzisiejszych odwiedzin. Dzieci wcieliły się w detektywów. Z wielkim zaangażowaniem szukały kolejnych strzałek kierujących je do najważniejszych miejsc w bibliotece. Świetnie poradziły sobie również z książkowymi zagadkami. Oczywiście nie mogło nas ominąć głośne czytanie!4 maja 2011 r.
KONKURS "BĄDŹ EKO - SEGREGUJ ODPADY"
Konkurs zorganizowała Branżowa Organizacja Odzysku w Tarnowie.
Celem konkursu było kreowanie właściwej postawy wśród najmłodszych wobec otaczającego środowiska, zachęcenie do dbania o najbliższe otoczenie poprzez segregację, zbieranie i przekazywanie odpadów do recyklingu.
Z pośród 445 prac przesłanych na konkurs organizator wybrał 50 i zaprezentował je w formie galerii.
Znalazły się w niej trzy prace uczniów naszej szkoły!


 Zobacz prace swoich kolegów na stronie organizatora konkursu:
PRACA EMILII SULIMY - KLASA I
PRACA MAGDALENY KRZYSZPIEŃ -  KLASA II

Uczniowie otrzymali oficjalne dyplomy przesłane przez organizatora konkursu.

 

11 kwietnia 2011 r.
Światowy Dzień Czekolady
Dzisiaj w naszej szkolnej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady. W uroczystości brały udział dzieci z klasy III oraz goście: uczennice z Koła Bibliotecznego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 w Piekarach Śl. Pani bibliotekarz z MBP - Filia nr 5 w Piekarach Śląskich czytała nam opowiadania i wiersze  o czekoladzie. Dowiedzieliśmy się również skąd pochodzi czekolada oraz jak się ją produkuje.
Na wszystkich czekał słodki poczęstunek:
czekolada na gorąco, czekoladowe cukierki, ciastka w czekoladzie oraz czekolada w tradycyjnej postaci.


28 marca  2011 r.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU "KSIĄŻKOWO - WEEKENDOWY KONKURS INTERNETOWY"
Od piątku 25 marca do niedzieli 27 marca 2011 roku na stronie internetowej biblioteki szkolnej trwał konkurs biblioteczny. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu rebusu.
Laureaci:
Julia Lisiecka
Kamila Cieślińska
Paulina Krajuszek
Emanuela Teskowska
Klaudia Pajor
Magdalena Lisiecka
Sabina Krzyżanowska21 marca 2011 r.
"A wiosna przyszła pieszo... - czytelnicze powitanie wiosny

Uczniowie klasy III w ramach programu "Czytająca szkoła" brali udział w "Czytelniczym powitaniu wiosny" - imprezie zorganizowanej zgodnie z kalendarium Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną Filię nr 5 w Piekarach Śląskich
21 marca 2011 r.

Najciekawszą pracę w konkursie "FERIE Z KSIĄŻKĄ"  wykonał Mateusz Painta, klasa VI.
Pracę  w formie prezentacji można zobaczyć w zakładce: WYNIKI KONKURSÓW17 marca 2011 r.

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKÓW


17 marca był wyjątkowym dniem w szkolnej bibliotece  - odbyło się uroczyste Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Imprezę obecnością zaszczycili pani Dyrektor oraz  wychowawca klasy I pani Jolanta Szulc. Szczególnie miło było gościć licznie zebranych rodziców, babcie oraz ciocie. Specjalny list do młodych czytelników przekazała pani bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śl. Przewodnicząca szkoły przedstawiła wartości płynące z głośnego czytania dzieciom. Szkolne Koło Biblioteczne przygotowało przedstawienie "Wróżki w bibliotece". W końcu nadszedł najważniejszy moment uroczystości - pierwszoklasiści złożyli "Przyrzeczenie czytelnika". Po części artystycznej na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Wszystkim zaangażowanym w uroczystość serdecznie dziękujemy!

ZOBACZ ZDJĘCIA
FILM Z UROCZYSTOŚCI3 marca 2011 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ PISARZA
Oto wyniki sondażu "Mój ulubiony pisarz"
(lista ułożona wg liczby uzyskanych głosów )

1. Jan Brzechwa
2. H. Ch. Andersen

3.
J. K. Rowling
H. Sienkiewicz
J. Tuwim
4.
W. Chotomska
K. Makuszyński
5.
J. i W. Grimm
S. Meyer
M. Twain
6.
G. Kasdepke
I. Krasicki
7.
C. Collodi
R. Goscinny, Sempe J. J.
C. S. Lewis
A. Lindgren
A. Maleszka
A. A. Milne
F. Molnar
M. Musierowicz
Ch. Perrault
F. Simon
M. Strzałkowska
W. Widłak23.02.2011 r.
Wyniki konkursu "Mieszkańcy Stumilowego Lasu"

Znamy już wyniki konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną - Filia nr 5:
II miejsce zajęła Sandra Wieczorek
III miejsce Oliwia Heinisch.6 grudnia 2010 r.

DZIEŃ KULTURY ŚLĄSKIEJ
Koło Biblioteczne przyłączyło się do szkolnych obchodów Dnia Kultury Śląskiej przygotowując:


 •     występ Tyjatru Śląskiego - "Przajymy Mikołojowi"
 •     bajkę multimedialną "Śniyżka i krasnoludki"  ZOBACZ
 •     piosenkę "Murzynek Bambo po śląsku"  POSŁUCHAJ3 grudnia 2010 r.
Znamy już wyniki konkursu "Bajkowy przyjaciel" zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną - Filię 5, 6 i 7 w Piekarach Śląskich.
Z pośród 93 prac wybrano zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła JULIA KAMIŃSKA. Gratulujemy!
ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI


_________________________________________________________________________________

Biblioteka już po remoncie! Zobacz:

________________________________________________________________________________

25.11.2010 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie klas I - III przynieśli do szkoły swoje ulubione misie, które wzięły udział w konkursie na

    - największego
    - najmniejszego
    - najsympatyczniejszego misia
Jury dokonało pomiaru, ogłosiło wyniki oraz wręczyło nagrody.
Największym okazał się miś Marty Szip. właścicielami najmniejszych misiów są Kamila Malorny i Krzyś Topór.
Tytuł najsympatyczniejszego misia jury przyznało jednogłośnie WSZYSTKIM niedźwiadkom przyniesionym dzisiaj do szkoły.
ZOBACZ ZDJĘCIA5.11.2010 r.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Oto wyniki sondażu: "Moja ulubiona postać z bajki". Najwięcej naszych głosów zdobył GARFIELD.
ZOBACZ ZDJĘCIAGRATULACJE !!!

Znamy już wyniki konkursu " Taja z Jaśminowej" ogłoszonego przez internetowy portal Informacyjno - edukacyjny CZAS DZIECI. Spośród 76 prac dzieci z całej Polski wybrano 6 zwycięzców. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły Laura Kiczka.
ZOBACZ WYNIKI I PRACE NA STRONIE ORGANIZATORA


1-31 października 2010
r.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship. Tegoroczne hasło swięta brzmi:
"RÓŻNORODNOŚĆ, ENERGIA, WYZWANIA - OTO BIBLIOTEKA SZKOLNA"
Harmonogram:


   - "Bajkowa kawiarenka: Czarownice kontra Wróżki" ZOBACZ ZDJĘCIA
   -  "Przeczytaj i poleć innym" - tworzenie plakatu
    - Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka ZOBACZ ZDJĘCIA


OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KUBUSIA PUCHATKA 2010

W tym roku Puchatek świętował 84 urodziny! Do ich obchodów przyłączyli się pierwszoklasiści. przyjęcie urodzinowe rozpoczęliśmy od gromkiego "Sto lat". Były wierszyki o Kubusiu oraz wykazywanie się wiedzą o sympatycznym misiu. Zespół biblioteczny "Pszczółki" śpiewał piosenki o Jubilacie. Gościliśmy panią Aleksandrę ZAJONC z MBP - Filia 5 w Piekarach Śl., która czytała nam urodzinowe opowieści o Puchatku. Nie zabrakło oczywiście małego "co nieco".
Impreza została zorganizowana zgodnie z kalendarium proponowanym prze z Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.


29 września 2010 r.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dzień Głośnego Czytania to święto ustanowione przez Polską Izbę Książki. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w konkursie o tytuł Mistrza pięknego czytania (w klasach IV - VI) oraz Klasowego mistrza pięknego czytania (w klasie III). Zwycięzcą w klasach starszych został Rafał Wicik, natomiast w Klasowym mistrzem pięknego czytania w klasie III została Małgorzata Kopydłowska.
ZOBACZ ZDJĘCIA
WYNIKI CAŁOROCZNEGO KONKURSU O TYTUŁ SUPERCZYTELNIKA ORAZ SUPERCZYTAJĄCEJ KLASY W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 PRZYZNANE
 
 
   
SUPERCZYTELNIK
2009/2010
Sandra Tomecka
 
 
  
 SUPERCZYTAJĄCA KLASA 2009/2010
KLASA II
(wychowawca p. Monika Dylong)MAMY NOWE KSIĄŻKI

Dzięki uprzejmości wydawnictw LIWONA oraz SIEDMIORÓG (za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Wrocław) szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwom serdecznie dziękujemy, a uczniów zapraszamy do lektury.
ZOBACZ KSIĄŻKI - WYDAWNICTWO SIEDMIORÓG
ZOBACZ KSIĄŻKI - WYDAWNICTWO LIWONA


30 maja - 6 czerwca
2010 r.
IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

31 maja 2010 r. w naszej szkole odbył się "Bajkowy pokaz mody" zorganizowany w ramach obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom - dorocznego święta organizowanego przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Podsumowaliśmy drugi rok uczestnictwa w programie edukacyjnym "CZYTAJĄCA SZKOŁA" pod patronatem Fundacji ABCXXI. Uroczystość obecnością zaszczycili rodzice, babcie, dziadkowie, a także współpracująca w ramach programu "Czytająca szkoła" bibliotekarz MBP w Piekarach Śl. pani Aleksandra ZAJONC. Głównym celem imprezy było uświadomienie roli czytania w rozwoju dziecka oraz zachęcenie dorosłych do głośnego czytania dzieciom.

Podczas BAJKOWEGO POKAZU MODY "propozycje odzieżowe przedstawili m. in. Czerwony Kapturek i jego Babcia, Harry Potter i czarownice, Królowa Śniegu, Calineczka, Robin Hood, Pippi, Tosia z Plastusiem, Królewna Śnieżka i krasnoludki Pocahontas, Mikołajek i Jadwinia, Śpiąca Królewna, Koszmarny Karolek, Mała Mi, Włóczykij, Ania Z Zielonego Wzgórza, Jaś i Małgosia oraz Bob Budowniczy. Zaprezentował się również szereg księżniczek, królewiczów oraz rycerzy.
ZDJĘCIA Z BAJKOWEGO POKAZU MODY

IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - Bajkowy pokaz mody
_______________________________
Reprezentanci klas I - VI przedstawili wierszyki tematycznie związane z książkami, czytaniem, biblioteką napisane przez uczniów na konkurs "Biblioteczne rymowanki".
_______________________________
Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Zaprojektuj strój dla bajkowej postaci". Najciekawsze prace wykonali:

    Nikola Ligenza i Kamila Cieślińska (nowy model czapki dla krasnoludka)
    Żaneta Blok (dżinsy dla Kubusia Puchatka)
    Julia Kamińska (strój kąpielowy dla myszy Jerry)
    Sandra Wieczorek i Natalia Deja (projekty sukienek dla księżniczek).
______________________________
Ponadto w ramach obchodów IX OTCD uczniowie klasy I brali udział w zorganizowanym w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia nr 5 w Piekarach Śląskich "SPOTKANIU Z WRÓŻKĄ WOLUMINKĄ". Dzieci wysłuchały fragmentów książek o wróżkach, rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz zatańczyły czarodziejski taniec wróżek
Comments