STRONA GŁÓWNA

Motto:    "Kiedy masz jakieś wątpliwości,
 idź do biblioteki"
                  Joanne Kathleen Rowling


E - BIBLIOTEKA

Na czas nauki zdalnej zapraszamy na Google G - Suite Classroom.
Informacje znajdują się również w Librusie - "Biblioteka poleca".ZAPRASZAMY DO  NOWEJ BIBLIOTEKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

                     


PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS PIERWSZYCH


     6 lutego 2020r. uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści musieli zaliczyć odpowiedź na pytanie „z bajek i wierszyków”, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie czytelnicze. Na pamiątkę pasowania na czytelnika otrzymali zakładki do książek.
Nowi czytelnicy wysłuchali wiersza „Abecadło o książkach” poznając różnorodność książek znajdujących się w bibliotece, a także wiersza „O co prosi książka”, który mówił o tym, jak książki szanować.
W świat biblioteki pomogły wprowadzić młodszych kolegów i koleżanki: Dominika i Julia z 5a.

VIII EDYCJA KONKURSU WIEDZY O ZABRZU


    W tym roku tj. 11 grudnia 2019 r. w auli naszej szkoły odbyła się  kolejna VIII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska. Gośćmi naszymi byli: Pan Dariusz Walerjański przewodniczący Jury konkursu, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład o Zabrzu, Pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze oraz Pani Aleksandra Lisowska, Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Oddział Zabrze. W tym roku z konkursowymi zadaniami zmagali się uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół licealnych i techników.

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH   
KONKURS DLA KLAS 5 i 6 "KRZYŻÓWKA CZYTELNICZA"  i   KIERMASZ KSIĄŻEK

                                                             

MOL NET+ NOWY SYSTEM BIBLIOTECZNY

We wrześniu 2019 roku biblioteka szkolna przeszła z systemu bibliotecznego KOHA  na system biblioteczny MOL NET+

               


NOWE KSIĄŻKI Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

W roku szkolnym 2018/2019 biblioteka szkolna zakupiła dla uczniów szkoły podstawowej

1034 książki i 11 audiobooków

z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWAROK SZKOLNY 2018/2019

KONKURS DLA KLAS DRUGICH "JAK DOBRZE ZNASZ LEKTURY?"

1 maja 2019r. odbył się finał konkursu czytelniczego dla klas drugich szkoły podstawowej „Jak dobrze znasz lektury?” organizowanego przez szkolną bibliotekę.

      Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie czytane  w czasie roku szkolnego lektury. Sześciu najlepszych wzięło udział w finałowym Quizie z nagrodami. I miejsce zajął: Dominik I. z kl. 2a, II miejsce –Michał Sz. z kl. 2a, III miejsce Krzysztof S. z kl. 2b.

     

PASOWANIE NA CZYTELNIKA                                                                             28 marca 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści po zaliczeniu „Egzaminu z bajek i wierszyków” złożyli uroczyste ślubowanie czytelnicze. Na pamiątkę pasowania na czytelnika otrzymali zakładki do książek. Nowi czytelnicy wysłuchali wiersza „Abecadło o książkach” poznając różnorodność książek znajdujących się w bibliotece, a także wiersza „O co prosi książka”, który mówił  o tym, jak książki szanować. W świat biblioteki pomogły wprowadzić młodszych kolegów i koleżanki: Dominika z 4a, Weronika z 3 gimnazjum i Ola z 1 klasy liceum.


KONKURS WIEDZY O ZABRZU

        12 grudnia 2018r. w auli naszej szkoły ZSO nr 5 odbyła się  VII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska.

       Gośćmi naszymi byli:

Pan Dariusz Walerjański, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład na temat „ZABRZE – KAMIENNA KSIĘGA”

Pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze

Pani Teresa Ładoś, Inspektor w Wydziale Oświaty

oraz Pani Róża Mordyńska, Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Oddział Zabrze.

       Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat naszego miasta, a także ją pogłębić poprzez wysłuchanie wykładu Pana Dariusza Walerjańskiego, a także oglądając wystawę starych fotografii Zabrza udostępnioną przez Zabrzańskie Muzeum Miejskie.

         W konkursie brało udział: 7 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 5 liceów ogólnokształcących i 2 technika.  Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą odpowiadając na pytania związane z historią             i kulturą naszego miasta. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody m. in. bilety wstępu ufundowane przez ZKWK Guido, Teatr Nowy, Aquarius, zabrzańskie Multikino, powerbanki zakupione z funduszy projektu Wydziału Oświaty, książki i albumy  o Śląsku zakupione przez ZNP Oddział Zabrze , gadżety z logo miasta, a także kupony do pizzerii Gruby Benek.

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ

   W dniach 15 i 16 listopada 2018r. zorganizowany został przez bibliotekę coroczny „Kiermasz Taniej Książki za 1 .”

95 książek trafiło do nowych właścicieli.


ROK SZKOLNY 2016/2017


V MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

    V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.
   Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto     z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.
Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach. 
 
     W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. 
Zwycięzcy gimnazjaliści to: I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1; II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21; III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Józefa Jonika.
Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     W dniu 25 października z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych odbył się  konkurs czytelniczy „Krzyżówka sienkiewiczowska” -

                                                                  2016 rok to Rok Henryka Sienkiewicza.

    Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu krzyżówki, która wymagała znajomości utworów  Sienkiewicza. Trzeba było podać również hasło krzyżówki  - cytat z „Potopu” Henryka Sienkiewicza  -  „Audaces fortuna iuvat” czyli „Odważnym szczęście sprzyja”.  Drugi etap odbył się następnego dnia. Należało wykazać się wiadomościami o Henryku Sienkiewiczu.  

   W kategorii gimnazjum kolejno: pierwsze miejsce zajęła Julia Nita, drugie Ola Dzwonnik, trzecie Magda Więzik.

                         Zwycięzcom gratulujemy.

    Na holu odbył się również  „Kiermasz Taniej Książki” od 1 zł .Sprzedaliśmy 50 książek za 50 zł.
SPOTKANIE Z PISARKĄ AGNIESZKĄ TOMCZYSZYN W CZYTELNI MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

     29 września uczniowie gimnazjum i liceum uczestniczyli w spotkaniu z pisarką, autorką książki dla młodzieży pt. "Prawo pierwszych połączeń". Autorka opowiadała o swojej książce i o tym jak potoczyła się jej droga do pisania. Wskazywała jak ważne w życiu jest dążenie do obranego celu i spełniania swoich marzeń. O tym też traktuje jej najnowsza książka.
Dla chętnych -egzemplarz powieści z autografem pisarki- w bibliotece

ROK SZKOLNY 2015/2016


ŚWIĘTO BOOKCROSSINGU

16 czerwca 2016r.  to Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek
Zapraszamy do uwalniania swoich książek na stronie bookcrossing.pl . Można przynieść je do biblioteki na półkę bookcrossingową.

                                                   Akcja miała początek na Elektropikniku.

TYDZIEŃ CZYTANIA - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W tym roku 2 i 8 czerwca  czytaliśmy z okazji "Tygodnia czytania" w Szkole Podstawowej nr 7
oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 11.
Nasze uczennice czytały dzieciom z szkoły podstawowej i przedszkoli baśnie śląskie "Skarbnikowy dar" i "O pannie wodnej Meluzynie" oraz Przygody Misia Miodala.


ULICZNE CZYTANIE

         10 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w HAPPENINUGU - ULICZNE CZYTANIE  pod hasłem
„W Zabrzu dobrze mi się czyta”.

Impreza miała na celu promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta.
Czytaliśmy książki na placu Wolności,
a następnie udaliśmy się na dziedziniec Domu Kultury nr 2, gdzie nastąpiła dalsza cz
ęść m.in. wymiana książek, konkursy, występy artystyczne.
21 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCO

        21 marca przypada Światowy Dzień Poezji UNESCO z tej okazji biblioteki zorganizowały dla zainteresowanych tą tematyką warsztaty - "Poezjoterapia". Tworzyliśmy przy nastrojowej muzyce własne wiersze z wycinków, z gazet. Efekty twórczości widać na jednym z zdjęć.

LEKCJE BIBLIOTECZNE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

    Klasy pierwsze gimnazjum brały udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 11.
Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, nauczyli się korzystania z katalogu internetowego, mieli także możliwość zapisania się do biblioteki i otrzymania karty bibliotecznej.UDZIAŁ UCZNIÓW w I MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY O TRYLOGII IGRZYSKA ŚMIERCI

        Paulina Zabielna, Patrycja Majchrzak, Natan Malesza, Kasia Wojciechowska, Ala Radomska  brali udział w
I Międzyszkolnym Konkursie wiedzy o trylogii Suzanne Colins "Igrzyska śmierci", który odbył się w Zespole Szkół Nr 3 im.rtm. W. Pileckiego w Zabrzu.  Pierwszy etap konkursu odbył się 14 grudnia 2015 r. - do finałowej rozgrywki zakwalifikowała się Paulina Zabielna i wywalczyła
4 miejsce w finale.Warsztaty "Poezjoterapii" w ramach "Wieczoru z Poezją"

10 grudnia 2015 odbyły się warsztaty  "Poezjoterapii" prowadzone przez bibliotekarzy w ramach "Wieczoru z Poezją"


OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH


     Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych zorganizowany został coroczny Konkurs czytelniczy oraz "Kiermasz taniej książki" za symboliczne 1 zł .
         Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu "Krzyżówki czytelniczej" brało w nim udział 20 uczniów gimnazjum, do drugiego etapu przeszła "siódemka" - tych co rozwiązali krzyżówkę bezbłędnie. I miejsce zdobyła Sonia Pardo, II - Kasia Wojciechowska, III - Kornelia Korzan. Nagrody to oczywiście książki - m. in. autora bestselleru "Gwiazd naszych wina" Johna Greena.IV MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

                       
    pod patronatem honorowym: 
                -   
Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

                -   Prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik,

                -   Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.Zapraszamy
do udziału w IV edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu
 (zakres: historia, kultura, literatura)

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października 2015r.

Finał konkursu: 1 grudnia 2015r.  uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego
i wystawa prac
malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika.
  
Organizatorzy: Teresa Kasza, Danuta Myl, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, .ROK SZKOLNY 2014 / 2015

ŚWIĘTO BBOOKCROSSINGU

Biblioteki szkolne informują, że 18 czerwca 2015r.  obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek w tym roku pod hasłem "Dzień Książki i jej Czytelnika!".

Zapraszamy do udziału w „uwalnianiu” książek. Jeżeli masz książkę, którą chciałbyś przekazać do czytania szerszemu gronu osób, to możesz ją oddać na półkę bookcrossingową w bibliotece gimnazjum lub liceum, zarejestrować ją na stronie Internetowej www.bookcrossing.pl i śledzić jej obieg wśród czytelników.


CZYTAMY Z "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

        W dniu 2 czerwca 2015r. z okazji „Tygodnia czytania” w ramach akcji Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie naszej szkoły czytali bajki dzieciom z Przedszkola Uśmiechu i Angmen. Czytanie odbyło się w atmosferze książek, w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, z którą współpracujemy. Dzieci wysłuchały bajek: „Czerwony Kapturek”, „Piękna i Bestia” oraz „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”. Akcję zorganizowały biblioteki szkolne ZSO nr 5.

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚRÓDZIEMIU J.R.R. TOLKIENA

    Do finału konkursu, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu 30 kwietnia 2015r. dostali się: Kasia Wojciechowska 2n  i Dominik Heder 2s. Zajęli kolejno 6 i 8 miejsce.


WYNIKI WYBORÓW KSIĄŻEK
   25 marca 2015 r. w naszej szkole odbyły się OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK pod patronatem minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wybory zorganizowały biblioteki gimnazjum i liceum. Celem tej akcji było poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów – czyli co naprawdę młodzież czyta.

   W wyborach wzięło udział 135 gimnazjalistów i 98 licealistów. W gimnazjum zagłosowano na 144 tytuły książek, w liceum na 124. W obu kategoriach wiekowych najwięcej głosów zdobyła książka Johna Greena  „Gwiazd naszych wina”. Jak się okazuje młodzież jednak sięga po książki i to w dużej różnorodności gatunkowej i tematycznej.

Ranking

LP

Tytuł

Autor

Liczba głosów

1

Gwiazd naszych wina

J. Green

14

2

Harry Potter

J. K. Rowling

13

3

Seria Percy Jackson

R. Riordan

10

4

Pamiętnik narkomanki

B. Rosiek

8

5

Hobbit czyli tam i z powrotem

J. R. R. Tolkien

6

6

Kubuś Puchatek

A. Milne

5

7

Love Rossie

Cecylia Ahern

5

8

Mały Książę

A. Saint-Exupery

5

9

O psie, który jeździł koleją

R. Pisarski

5

10

Tu żyją smoki

James A. Owen

5

11

Krzyżacy

H. Sienkiewicz

4

12

Seria Baśniobór

B. Mull

4

13

Seria Dary Anioła

Cassaudry Clare

4

14

Szósta klepka

M. Musierowicz

4

15

Tajemniczy ogród

F. H. Burnett

4

16

Ten obcy

I. Jurgielewicz

4

17

Władca pierścieni

J. R. R. Tolkien

4

18

Seria Zwiadowcy

J. Flanagan

4

19

Cykl Magiczne drzewo

Andrzej Malesza

3

20

Eragon

Ch. Paolini

3

21

Igrzyska śmierci

S. Collins

3

22

Ludzie bezdomni

S. Żeromski

3

23

Metro 2033

Dimitrij Głuchowski

3

24

Poradnik Minecraft (poradnik do gry)

Milton Stephanie

3

25

Robinson Cruzoe

D. Defoe

3

26

Saga Zmierzch

S. Meyer

3

27

W pustyni i w puszczy

H. Sienkiewicz

3

28

Ania z Zielonego Wzgórza

L. M. Montgomery

2

29

Asassins creed

Oliver Borden

2

30

Baśnie Andersena

H. Ch. Andersen

2

31

Chłopi

W.Reymont

2

32

Cykl After. Płomień pod moją skórą

Anna Todd

2

33

Cykl Poza czasem. Magiczna gondola, Złoty most, Ukryta brama

Eva Völler

2

34

Cykl Selekcja

Kiera Cass

2

35

Czerwień rubinu - Trylogia czasu

Kerstin Gier

2

36

Drużyna

John Flanagan

2

37

Dzieci z dworca zoo

Christiane F.

2

38

Ilustrowany atlas minerałów

 

2

39

Latarnik

H.Sienkiewicz

2

40

Manga attack of titan

Isayama Hajime

2

41

Manga Sword Art Online

Kawahara Reki

2

42

Nie mów nikomu

Harlan Coben

2

43

Opowieści z Narni

C. S. Lewis

2

44

Papierowe miasto

John Green

2

45

Romeo i Julia

W. Szekspir

2

46

Stary człowie i morze

E. Hemingway

2

47

Tajemnica Filomeny

Martin Sixsmith

2

48

Trzy metry nad niebem

Federico Moccia

2

49

Ty, ja i fejs

Jay Asher, Carolyn Mackler

2

50

Wiedźmin

A. Sapkowski

2

51

Więzień celi 25, Bunt

Michael Vey

2

52

Więzień labiryntu

James Dashner

2

53

Złodziejka książek

Zusak Markus

2

54

Zostań jeśli kochasz

Gayle Forman

2

55

Ostatnia piosenka

N.Sparks

2

56

13 skarbów

Michelle Harrison

1

57

Alfabet snów

Susan Fletcher

1

58

Alicja w krainie czarów

L Carrol

1

59

Anioły i demony

D. Brown

1

60

Atramentowe serce, Atramentowa krew, Atramentowa śmierć

Cornelia Funke

1

61

Balladyna

J.Słowacki

1

62

Biali Bogowie

Torsten Krol

1

63

Biała masajka

C. Hofmann

1

64

Biblia

 

1

65

Biografia zbigniewa Religi

D. Kortko, J. Watoła

1

66

Bransoletka

Ewa Nowak

1

67

Buszujący w zbożu

J. D. Salinger

1

68

Chłopcy z Placu Broni

F. Molnar

1

69

Córka dymu i kości

Taylor Laini

1

70

Cykl Dary Anioła. Miasto kości

Cassandra Clare

1

71

Cykl Dom Nocy

P. C. Cast

1

72

Cykl Dotyk Julii

Tahereh Mafi

1

73

Cykl Dzieci Lampy

Philip Kerr

1

74

Cykl Ulysses Moore. Dom luster.

Pierdomenico Baccalario

1

75

Cykl Wilk. Wilczyca cz.2

Katarzyna Berenika Miszczuk

1

76

Cykl Zeznania Niekrytego Krytyka

Maciej Frączyk

1

77

Cykl: Temeraire. Nefrytowy tron, Smok Jego Królewskiej Mości

Naomi Novik

1

78

Cyrk nocy

Erin Morgenstern

1

79

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula K. Le Guin

1

80

Czarownica, Tajemnica, Wędrówka, Powrót

Deborah Harkness

1

81

Dom tajemnic

Ned Vizzini, Chris Columbus

1

82

Druga szansa

Katarzyna Berenika Miszczuk

1

83

Duma i uprzedzenie

J. Austin

1

84

Dwanaście prac Herkulesa

A. Christie

1

85

Dzieci z Bullerbyn

A. Lindgren

1

86

Dziewięć żyć Chloe Kinga

Philip Kerr

1

87

Eon Powrót lustrzanego smoka i Eona Ostatni lord Smocze Oko

Alison Goodman

1

88

Ferdydurke

Gombrowicz

1

89

Heartland

Lauren Brooks

1

90

Hideout

Kakizaki Masasumi

1

91

Hrabia Monte Christo

A. Dumas

1

92

Inna

I. Jurgielewicz

1

93

Inny świat

G. Herling- Grudziński

1

94

Ja, diablica

Katarzyna Berenika Miszczuk

1

95

Ja, Ozzy.Autobiografia

Osbourne Ozzy, Ayres Chris

1

96

Jak wytresować smoka

Cresidu Cawell

1

97

Jazda na maksa. Biografia Miley Cyrus

Oliver Sarah

1

98

Justin Bieber - prawdziwa historia

J. Bieber

1

99

Kamizelka

B. Prus

1

100

Klątwa tygrysa

Colleen Houck

1

101

Kłamczucha w opałach

Meg Cabbot

1

102

Kod Leonarda da Vinci

D. Brown

1

103

Kroniki Spiderwick

Tony DiTerlizzi, Holly Black

1

104

Krzyk ciszy

Elizabeth Flock

1

105

Kwiaty na poddaszu. Cykl: Rodzina Dollangangerów

Virginia Cleo Andrews

1

106

Legenda Drizzta

Robert Anthony Salvatore

1

107

Lodowy ogień

Kai Meyer

1

108

Marina

Carlos Ruiz Zafon

1

109

Miasto ślepców

José Saramago

1

110

Między teraz a wiecznością

Marie Lucas

1

111

Miłość w stylu retro

Sophie Kinsella

1

112

Na skraju piekła

 A.Lewandowska - Kąkol

1

113

Niebo jest wszędzie

Jandy Nelson

1

114

Niezwykły dziennik Betsaby Klarysy de Trop

Rasheed Leila

1

115

Opium w rosole

M. Musierowicz

1

116

Pamiętnik

N.Sparks

1

117

Pamiętniki Wampirów

L. J. Smith

1

118

Pan Tadeusz

A. Mickiewicz

1

119

Po drugiej stronie. Dowód na życie po śmierci

Michael Brown

1

120

Potop

H. Sienkiewicz

1

121

Przedwiośnie

S. Żeromski

1

122

Przygody Tomka Scatterhorna

Henry Chancellor

1

123

Quo vadis

H. Sienkiewicz

1

124

Rob Roy

W. Scott

1

125

Saga o ludziach lodu

Margit Sandemo

1

126

Schrrlock Holmes opowiadania

A. C. Doyle

1

127

Serafina

Rachel Hartman

1

128

Seria Cherub

Robert Muchamore

1

129

Seria Pretty Littie Lions

Sara Shepard.

1

130

Seria Szeptem

Becca Fitzpatrick

1

131

Seria Zapomniana księga

Paulina Hendel

1

132

Seria. Ja inkwizytor

Jacek Piekara

1

133

Serie Królotwórca, Królobójca

Patrick Rothfuss

1

134

Szeptem

Becca Fitzpatrick

1

135

Szewczyk Dratewka

J. Porazińska

1

136

Światła września

Carlos Ruiz Zafon

1

137

Tata,one i ja

M. Kalicka

1

138

Tygrysi księżyc

Antonia Michaelis

1

139

Tylko Ciebie chcę (Cz. 2 Trzy metry nad niebem)

Federico Moccia

1

140

Władca marionetek

Joanne Owen

1

141

Wojna i pokój

L. Tołstoj

1

142

Zaginiony Symbol

D. Brown

1

143

Zakochana Tessa

Kate Le Vann

1

144

Zapytaj Alice

Beatrice Sparks

1

 


WYBORY KSIĄŻEK W ZSO NR 5
Weź udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek !


Masz szansę zdecydować, co będziesz czytać i jakie książki znajdą się w Twojej bibliotece!

Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich i redakcją „Biblioteki szkolne online” organizują Wybory Książek. Celem tej akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, a także dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań młodzieży.
Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody (wybrane książki o wartości do 1000 zł, prenumeraty roczne czasopism
"Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole"
i "Wszystko dla Szkoły", książki, materiały promocyjne).
Wybory w naszej szkole odbędą się 25 marca 2015 r. na holu szkolnym.
Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.


PROJEKT ŚLĄSKICH SZKÓŁ STOWARZYSZONYCH UNESCO "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?".

19 marca 2015r. uczniowie ZSO nr 5 uczestniczyli w spotkaniu  z uczniami VI LO im. Dąbrowskiego w Częstochowie  w ramach projektu śląskich Szkół Stowarzyszonych UNESCO "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU, CO NAS WYRÓŻNIA?".

Celem projektu było zapoznanie się z działalnością UNESCO innych szkół na Śląsku oraz przedstawienie ciekawych miejsc w swoich miastach, czyli tego co nas wyróżnia. Po oficjalnej części w szkole i zaprezentowaniu interesujących miejsc w Zabrzu i Częstochowie zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po mieście. Zwiedziliśmy Jasną Górę, a tam zobaczyliśmy gotycką Kaplicę z Obrazem Matki Bożej, Bazylikę, zespół zabudowań klasztornych, sale muzealne (Bastion św. Rocha, Muzeum 600-lecia), a przede wszystkim
   mieliśmy okazję zwiedzenia przepięknej biblioteki klasztornej, która nie jest na co dzień dostępna dla turystów.


III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU

  3 grudnia 2014r. w auli naszej szkoły odbył się Finał III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Gościem naszym był Zastępca Prezydenta Miasta Pan Krzysztof Lewandowski (absolwent II LO). Uczestnicy sprawdzili  swoją wiedzę o Zabrzu, a także pogłębili ją słuchając wykładu historyka Pana Dariusza Walerjańskiego pt. „Zabrzańskie skarby i niezwykłości” oraz oglądając wystawę malarską „Spojrzenie w przeszłość. Przemysłowe Zabrze w akwareli” zabrzańskiego artysty Pana Józefa Jonika, który opowiedział zebranym o swojej pasji.
   Do finału zakwalifikowało się 20 gimnazjalistów z 10 szkół (Gimnazjum 1, 2, 4, 25, 10, 17, 24, 16, 13 i 21) oraz 14 przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych z 7 placówek (I LO, II LO, IV LO, VII LO, VIII LO, XI LO i Zespół Szkół Spożywczych). Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z historią i kulturą naszego miasta w kategoriach: historia, kultura, obiekty sakralne oraz znani ludzie  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. bilety na ZKWK Guido i Kąpielisko Aquarius, pendrivy, markowe długopisy, albumy oraz gadżety z logo miasta.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

  Dnia 28 października 2014 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych zorganizowany został konkurs czytelniczy pt. „Quiz literacki – rozpoznaj cytaty”. W konkursie brało udział 31 uczniów.

Zwycięzcy to : Kasia Wirtel  3a, Asia Krawiec 3c, Natalia Celmer 2c.  

Odbył się również tradycyjny już Kiermasz Taniej Książki za 1zł. Sprzedano prawie 100 książek!                                                                                                            ROK SZKOLNY 2013 / 2014

"TYDZIEŃ CZYTANIA" CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

   Dnia 3 czerwca w ramach corocznego "Tygodnia czytania"  Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom (1 do 8 czerwca) uczennice naszego gimnazjum czytały bajki młodszym koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej nr 7. W tym roku czytaliśmy bajki braci Grimm pt. "Stoliczku nakryj się" i "Braciszek i siostrzyczka".

 

WYCIECZKA DO CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKI AKADEMICKIEJ W KATOWICACH

      28 maja grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Katowic, gdzie zwiedzaliśmy nowoczesne Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką. Jest to biblioteka otwarta, wystarczy wejść, aby skorzystać z jej bogatych zbiorów (zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej). Rejestracja w bibliotece wymagana jest, gdy książkę chcemy wziąć do domu. Przyciąga uwagę
nowocześnie zaprojektowany budynek i wnętrza. Można skorzystać z mediateki, czytelni prasy, pracowni komputerowych, stanowisk
do pracy indywidualnej, ze skanerów i kserokopiarek.  
                                 
 DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO UNESCO

    Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 5 jest jedyną szkołą stowarzyszoną UNESCO w Zabrzu. Cały czas staramy się promować idee przyświecające stowarzyszeniu. W związku z tym postanowiliśmy w dniu 21 lutego zorganizować obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ogłoszonego przez UNESCO.

    Zabrze jest miastem położonym na Śląsku. Kiedyś słynęliśmy z kopalń, a w domach i szkołach nie mówiło się, „ino godało”. Gwara była integralną częścią kultury górniczej Górnego Śląska. Wraz z zamykaniem kopalń, użytkowników gwary ubywało, a ci co jej używali zaczęli być kojarzeni tylko z klasą robotniczą. Gwara śląska została nacechowana pejoratywnie. Obecnie w dużych miastach prawie nikt jej nie używa. W związku z tym, w tym roku postanowiliśmy pokazać gwarę śląską szerszej, młodej publiczności.

   Do wygłoszenia wykładów zaprosiliśmy specjalistów z tej dziedziny. W pierwszej części wystąpiła pani Monika Organiściok - laureatka konkursu na Ślązaka Roku z 1994 roku. Jest ona założycielką skansenu górniczego „Izba łod starki”, gdzie promuje tradycje ludowe i gwarę.Spotkanie to było okazją do posłuchania gwary w najczystszej postaci, było możliwością zapytania o zwyczaje i tradycje śląskie.

 Gościem drugiej części był pan Grzegorz Kulik członek Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, który mówił o współczesnym obliczu gwary oraz o zawiłościach zapisu fonetycznego. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda facebook po Śląsku. Autor mówił o swoich ostatnich dokonaniach, czyli przygotowywaniu do druku przekładów na gwarę książek takich jak: „Stary człowiek i morze”                Ernesta Hemingwaya czy „Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa. Młodzież wzięła udział w konkursie, w którym można było wygrać książki pisane gwarą, a także grę komputerową po śląsku.

     Spotkanie było doskonałą okazją do pokazania, że gwara śląska żyje i co najważniejsze uczniowie przekonali się, że język ojczysty ma wiele twarzy i każde oblicze warto pielęgnować.


"ŚWIĄTECZNE CZYTANIE BAJEK z "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

   Uczniowie Gimnazjum nr 2  w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom uczestniczą w akcjach czytania.Czytamy bajki młodszym koleżankom i kolegom z przedszkoli, szkół i szpitali.

   16 grudnia  w Szkole Podstawowej nr 7 czytaliśmy pod hasłem "świąteczne czytanie bajek". Były to bajki: "Dziewczynka z zapałkami", "Wielki Mróz", "Jak Kubuś Puchatek świętował Gwiazdkę". 

  WYSTAWA PRAC MALARSKICH AUTORSTWA JÓZEFA JONIKA
 "NAJSTARSZE SZKOŁY I KINA W ZABRZU"

        W ostatnich dniach w naszej szkole mogliśmy oglądać wystawę zabrzańskiego malarza amatora Józefa Jonika pt. „Najstarsze szkoły    i kina w Zabrzu i okolicy”.  Wszystkie prace artysty dotyczą architektury Śląska, malowane są głównie techniką akwarelową.                      W 2009 r. została wydana jego książka „Kościoły Zabrza i okolic w rysunkach Józefa Jonika”.

                               


        

KONKURS WIEDZY O ZABRZU

   20 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zabrzu. pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds.UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki-Szulik i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

    Gośćmi na konkursie byli: Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jan Paluch i historyk Pan Dariusz Walerjański, który wygłosił wykład z prezentacją w technice 3D pt.: „W krainie zabrzańskiej industrii”.

    Konkursowi towarzyszyła wystawa akwareli zabrzańskiego artysty Pana Józefa Jonika „Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy”.

     W konkursie wzięli udział przedstawiciele 11 gimnazjów i 7 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali testy związane z historią i kulturą naszego miasta. W dogrywce gimnazjaliści walczyli o pierwsze miejsce,  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o trzecie. Zmagania były bardzo emocjonujące, a uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani.

   Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: markowe długopisy, pendrivy, albumy przedstawiające zabytki i ciekawe miejsca Polski, bilety na zwiedzanie zabytkowej Kopalni Guido, bilety na basen Miejskiego Zakładu Kąpielowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Zabrzu.. Gratulujemy!  Zapraszamy za rok do udziału w kolejnej edycji konkursu.

  Wystąpienie zastępcy Prezydenta Miasta Pana Jana Palucha                                                Wykład Pana Dariusza Walerjańskiego

 PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

   Dnia 22 października 2013 r. w szkole odbył się KONKURS BIBLIOTECZNY Z OKAZJI  MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH  pt. "Historia książki i bibliotek czyli od glinianej tabliczki do e-booka”.

    20 uczestników konkursu (spośród 52) poprawnie rozwiązało krzyżówki, dlatego konieczna była dogrywka.

    Zwyciężyli:

I miejsce – Kasia Opałka kl. 3b

II miejsce – Ola Basczok kl. 3b

III miejsce – Mateusz Gawroński kl. 3b 

    Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, pozostali uczestnicy słodycze. Gratulujemy!


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI - ZA SYMBOLICZNE 1 ZŁ
        Przeszło 130 książek !!! znalazło nowych właścicieli.

BIBLIOTEKA XXI WIEKU ! - z wizytą w bibliotece CINiBA w Katowicach   CINiBA to Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka  w Katowicach
. jest wspólną biblioteką główną dla dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. Biblioteka została oddana do użytku we wrześniu 2012 roku.   
    Staramy się czerpać wzorce od najlepszych, więc zabrzańscy nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w wycieczce
szkoleniowej do tej placówki 17 października 2013 r. Wiosną bibliotekę będą mieli okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły.

  • przede wszystkim jest to biblioteka „OTWARTA” czyli wszystkie dokumenty dostępne są dla każdej pełnoletniej osoby na miejscu  (zapis do grona czytelników wymagany jest przy wypożyczaniu książek do domu). Jeśli nie masz osiemnastu lat zawsze możesz udać się do CINiBA z rodzicami.
  •  jedną z najciekawszych cech biblioteki jest fakt, że jest jedyną w regionie biblioteką „hybrydową” czyli taką, która udostępnia równolegle materiały (drukowane i elektroniczne) na miejscu oraz w trybie zdalnym przez Internet,
  •  gmach biblioteki zaprojektowany został według światowych norm i standardów, na miarę XXI wieku, (projekt budynku zdobył wiele architektonicznych nagród, m.in. 1 miejsce w plebiscycie Building of the Year 2012 czy nagrodę architektoniczną czasopisma Polityka.),
  •  bezpłatny dostęp do światowych zasobów profesjonalnych źródeł wiedzy najwyższej klasy,
  • nowoczesne wnętrza, funkcjonalna organizacja przestrzeni, zapewniająca komfort pracy intelektualnej, wygodne  miejsca do czytania książek i prasy,
  •  blisko 60 km półek rozmieszczonych na sześciu kondygnacjach budynku (z czego trzy piętra przeznaczone są dla czytelników, a trzy stanowią powierzchnię magazynów),
  •  książkę można wypożyczyć korzystając z Samowypożyczalni (selfcheck), systemu sczytującego książki, które chcemy wypożyczyć, trzeba jednak posłużyć się kartą biblioteczną,
  •  książki można oddawać 24h na dobę do specjalnej wrzutni przypominającej bankomat,
  •  wolny dostęp do półek, mediateka, czytelnia prasy, pracownie komputerowe, stanowiska do pracy indywidualnej, sala dydaktyczna, możliwość korzystania ze skanerów i kserokopiarek, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
  • bibliotekarze, którzy zawsze chętnie służą pomocą.

                                                                Zachęcamy do odwiedzin. Naprawdę warto!

                           

ROK SZKOLNY 2012 / 2013


"TYDZIEŃ CZYTANIA" CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


    Tegoroczne czytanie odbyło się w Filii 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczennice naszego gimnazjum  czytały bajki przedszkolakom      z Przedszkola nr 46.

  
  

   WYSTAWA  "Książka w literaturze i sztuce"

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO biblioteki Gimnazjum nr 2 i II LO przygotowały wystawę na sztalugach "KSIĄŻKA W LITERATURZE I SZTUCE".  Wystawę oglądać można od 15 kwietnia do 10 maja 2013 na holu (I i II piętro) Zapraszamy!

 


   MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚRÓDZIEMIU J.R.R. TOLKIENA

     Uczniowie  Jakub Plaza 3e, Adrian Ulman 3e, Aleksander Stanienda 1s reprezentowali nasze gimnazjum w konkursie.       W finale, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu w dniu 9 kwietnia 2013r.  2 miejsce zajął Jakub.

                                                                            


 KONKURS CZYTELNICZY -  KRZYŻÓWKA  "BOHATEROWIE Z KSIĄŻEK"
  Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

    29 października (jak co roku w ostatni poniedziałek miesiąca) obchodzimy 

   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.

     Z tej okazji biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy: Krzyżówka - "Bohaterowie z książek"

Trójka zwycięzców konkursu to: Natalia Budzich 1b, Aleksander Stanienda !s, Tomasz Oreł 3d

Wraz z biblioteką II LO zorganizowaliśmy także KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI  od 1zł ! Sprzedano książek za 68 zł.WYSTAWA KSIĄŻEK O ZABRZU

   Z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich Zabrzu dnia 11 października 2012 r. w szkole zorganizowana została wystawa książek o naszym mieście. Książki zebrane zostały z inicjatywy zabrzańskich bibliotekarzy i pochodziły z różnych zabrzańskich bibliotek.

   Wystawę można było oglądać indywidualnie podczas przerw, a także klasami wraz z nauczycielem na lekcjach. Gośćmi naszymi byli również uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 38.

   Książki podzielone były na kategorie: historia, kultura, dzielnice, przemysł i instytucje. Można było podziwiać wiele ilustrowanych albumów, książek ze starymi fotografiami, publikacji mówiących o przeszłości naszego miasta, związanych z zabrzańskimi zabytkami, a także przemysłowym charakterem miasta. Z wystawy można było dowiedzieć się wiele o ludziach, którzy sławią nasze miasto oraz o instytucjach kultury i nauki.


EKSLIBRIS NASZEJ BIBLIOTEKI OPUBLIKOWANY ZOSTAŁ W CZASOPIŚMIE "BIBLIOTEKA W SZKOLE" nr4/2012

Aby powiększyć należy kliknąć dwukrotnie na obraz.

ROK
SZKOLNY  2011 / 2012

20 CZERWCA  -  ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEK
                                                                 

            Bookcrossing - co to jest?
Opisująhttp://www.associazionelast.it/img/icons/bookCrossing.pngc w największym skrócie bookcrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" lub                 w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg itp.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywamy to uwalnianiem książek.
Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku i swoim zasięgiem objęła cały świat.
I jeszcze jedno, być może najważniejsze - o co chodzi w całej akcji "uwalniania książek"? Cele są proste: chodzi              o podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, o przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, a także   o dobrą zabawę - do której zapraszamy.
Uwolnij swoje książki!
                                                Zaloguj się na stronie internetowej:   http://www.bookcrossing.pl/                                                              Zarejestruj książkę i pozostaw ją w miejscu publicznym
Zapraszamy na półkę bookcrossingową w bibliotece!


23 KWIETNIA WYSTAWA  " Od glinianej tabliczki do e-booka"
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH     
          
 
  23 kwietnia obchodzimy doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 
  Wystawa przedstawiała dzieje książki od starożytności do czasów współczesnych i połączona była z konkursem na tenże temat. Wyróżniono 8 uczniów biorących udział w konkursie.

 

 
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - gimnazjaliści czytają bajki młodszym kolegom i koleżankom z Przedszkola nr 33 im. Majki Jeżowskiej
            
 
    Uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki czytały przedszkolakom bajki "O królewnie Śnieżce i krasnoludkach" oraz "Trzy świnki". Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem, a dzieciom bardzo się podobało czytanie bajek na głosy. W tym roku w akcji czytania brały udział: Kasia Basczok, Klaudia Wilk, Daria Hadała, Jola Górka i Kasia Szostak.
 

III EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O SADZE "ZMIERZCH"

  
Uczennice Daria Hadała 3e, Alicja Jankowska 3e, Kornelia Przybylska 1a  reprezentowały nasze gimnazjum w konkursie. W finale, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu w dniu 23 stycznia 2012r.  6 miejsce zajęła Ala Jankowska.

                   24 PAŹDZIERNIKA 2011  -    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

"Kiermasz taniej książki"  i 
konkurs  "Krzyżówka czytelnicza"  


        
 
 
                                                                                                  

 ROK SZKOLNY 2010 / 2011


INAUGURACJA "TYGODNIA CZYTANIA" -  CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
 
   Dnia 31 maja 2011r. uczniowie Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyli w uroczystej inauguracji "Tygodnia Czytania". W nagrodę za udział w akcjach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom zostaliśmy zaproszeni do Teatru Nowego na przedstawienie JANOSCHA pt. "IDZIEMY PO SKARB" w reżyserii Zbigniewa Stryja.
 
                 
 

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ MŁODSZYM KOLEGOM Z PRZEDSZKOLA NR 46 I PRZEDSZKOLA NR 11
 
    W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM uczennice  Koła Bibliotecznego czytały przedszkolakom bajki Andersena i wierszyki Jana Brzechwy. (29.03. 2011 r.  i  18.05. 2011r.) 
       
  
 
 

 

 
 
 
 

   
 
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH - KONKURS LITERACKI
 
25 października 2010 r. zorganizowany został konkurs literacki pt. "Słynne pary w literaturze". W konkursie brało udział 18 uczniów. Zadania konkursowe polegały na połączeniu w pary postaci z literatury oraz odgadnięciu  tychże par na podstawie cytatów               z książek.
Najlepsze okazały się uczennice: Kasia Chachulska, Magda Kochanek i Daria Wiśniewska.SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

      W dniu 20 października 2010 r. w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wolności 177 odbyło się spotkanie z pisarką Anną Onichimowską autorką powieści dla młodzieży takich jak: "Hera moja miłość', "Lot komety", "Demony na smyczy"  oraz wielu innych książek dla młodzieży i dzieci. Autorka opowiadała o sobie i o książkach, o planach wydawniczych                       i ekranizacjach swojej twórczości. A oto zdjęcie z spotkania:PRZEGLĄDAJ KATALOG BIBLIOTEKI PRZEZ INTERNET (OPAC)
 
                                               
              
    W maju 2010r. uruchomiony został dla użytkowników biblioteki szkolnej  katalog zbiorów biblioteki dostępny za pośrednictwem Internetu - Katalog OPAC (Online Public Access Catalog) . Aby wejść na stronę katalogu należy kliknąć na linkę KATALOG OPAC znajdującą się po lewej stronie.
   Aby wyszukać książkę w katalogu trzeba wpisać tytuł lub nazwisko autora w okienko "szybkie wyszukiwanie (wyrażenie)", a następnie kliknąć na "ok". Wyświetli się lista dostępnych pozycji.
Książki biblioteki gimnazjum oznaczone są symbolem "G", symol "L" oznacza książkę z blioteki liceum.  
  

ROK SZKOLNY 2009 / 2010

 IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA
 
     26 maja 2010r. czytaliśmy dzieciom bajki w Przedszkolu nr 11.
  Koło Przyjaciół Biblioteki gimnazjum, uczennice klasy Ia oraz Koło Teatralne II LO przygotowało inscenizacje pięciu bajek.

 

IMPREZA W TEATRZE KOŃCZĄCA IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA
O imprezie przeczytać można na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
  http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/cala-polska-czyta-dzieciom
  

II MIEJSKI KONKURS CZYTELNICZY
 
    Przedstawiciele naszego Gimnazjum - Patrycja Badaczewska, Patrycja Paprotny, Arek Olszewski 11 marca 2010 r. brali udział     w II Miejskim Turnieju Czytelniczym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach - filia w Zabrzu.
    Pierwsze miejsce w klayfikacji indywidualnej zajęła Patrycja Badaczewska z kl. III b, natomiast drużynowo zajęliśmy drugie miejsce, przegrywając tylko o pół punkta z Gimnazjum Katolickim.
   
  Nagrodą dla zespołu była wycieczka do zabytkowej kopalni "Królowa Luiza".

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W BIBLIOTECE
 
   W związku z obchodami 9 lutego 2010r. Dnia Bezpiecznego Internetu w bilbliotece wykonana została gazetka informująca o zasadach bezpieczeństwa w sieci, wskazane zostały strony internetowe, na których można znaleźć informacje związane z tym problemem oraz umieszczono na komputerach naklejki z numerem infolinii "Helpline".

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY WIEDZY O SADZE "ZMIERZCH"
 
   Ewelina Safuta, Karolina Machlarz i Arkadiusz Olszewski wzięli udział w konkursie o sadze "Zmierzch", który odbył się                             9 lutego 2010 r. w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu . Jednak nie zakwalifikowali się do II etapu.


 KONKURS " Zbieracz VIII edycja" ZBIÓRKA PODRĘCZNIKÓW DLA WYPOŻYCZALNI
"CIVITAS CHRISTIANA" W ZABRZU

   W październiku 2009 r. biblioteki gimnazjum i liceum organizowały zbiórkę podręczników dla "Wypożyczalni podręczników" Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Zabrzu. Zebraliśmy 315 podręczników, które będą mogły wypożyczyć dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
   Zajęliśmy II miejsce pod względem ilości zebranych podręczników, natomiast IV w przeliczeniu na liczbę uczniów.
 

 KONKURS CZYTELNICZY "CZY ZNASZ TĘ POSTAĆ LITERACKĄ?"
 
    Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych 23 października 2009r. zorganizowany został konkurs czytelniczy. Quiz polegał na odgadnięciu postaci z literatury i podaniu tytułu utworu, z którego pochodzą.
    W konkursie brało udział 25 uczniów. Najlepsi znich to:
Patrycja Surma z kl. III b, Karolina Machlarz III b, Ewelina Safuta III d.