Aktualności

2020/2021INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW
Informuję czytelników, że istnieje możliwość wypożyczenia książek z biblioteki, po wcześniejszym uzgodnieniu jej dostępności i ustalenia terminu odbioru najlepiej przez Librusa. Służę również pomocą przy wyszukiwaniu lektur w formie online (ebooki). Polecam także portal Wolne Lektury.

DARMOWE E-BOOKI W LISTOPADZIE
II LO w ZSO nr 5 włączyło się do akcji promującej czytelnictwo "Upoluj swoją książkę" organizowanego przez Czytam.pl. Dzięki niej można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Plakat  w wersji elektronicznej z kodami QR daje dostęp do książek od 2-30 listopada 2020r. Aby pobrać e-booki należy ściągnąć darmową aplikację WOBLINK, zeskanować kod QR i czytać lub słuchać za darmo do końca listopada. Zapraszam do czytania! Skopiuj link do przeglądarki:
file:///C:/Users/pc/AppData/Local/Temp/20201023%20czytaj_pl_2020_plakat_kv_b2_szkoly(1)-2.pdf

E-BIBLIOTEKA
Zapraszam czytelników biblioteki na Classroom E-biblioteka w związku z edukacją zdalną. Znajduje się w nim wiele przydatnych w nauce materiałów: linki do portali z e-lekturami, e-bookami, audiobookami, prezentacje wybranych lektur z gwiazdką, informacje o ciekawych konkursach, wirtualną kulturę - m.in. linki do zwiedzania muzeów on-line. 
Proszę zgłaszać inne propozycje. Kod dostępu został przesłany Librusem.

WSPÓŁORGANIZACJA SEMINARIUM DLA BIBLIOTEKARZY
Nasz nauczyciel bibliotekarz, pani Teresa Kasza, współpracowała przy organizacji seminarium dla bibliotekarzy "Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie czwarte". Konferencja odbyła się 22 października 2020 roku, w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Seminarium realizowane jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Promocja czytelnictwa". Organizatorami imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Fotografie: MBP Zabrze.
Program spotkania:
- dr Michał Zając - "Książki dla dzieci i młodzieży w epoce rewolucji cyfrowej: e-czytanie, e-booki, aplikacje książkowe",
- dr Michał Marcela - "Jak nie zwariować z lekturami szkolnymi? Dlaczego w szkole nie warto myśleć o kanonie literackim",
- prof. Grzegorz Leszczyński - "Współczesny kanon książkowy - perspektywa dorosłych, perspektywa dzieci i nastolatków",
- Marcin Szczygielski - spotkanie autorskie.


WYSTAWA "ROK 2020 - ROKIEM LEOPOLDA TYRMANDA"
Koło Przyjaciół Biblioteki zaprasza na wystawkę, na holu i w bibliotece, dotyczącą polskiego pisarza, dziennikarza, wykładowcy, jazzmana, kreatora mody. W 2020 obchodzimy jego 100 rocznicę urodzin i 35 śmierci.

IX MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

Pod patronatem honorowym:

-    Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

-   Prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik,

-   Sekcji Bibliotekarskiej ZNP, Oddział w Zabrzu.

 Zapraszamy do udziału w IX edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) zorganizowanym  przez II Liceum Ogólnokształcące  i Szkołę Podstawową nr 37 w ZSO nr 5 w Zabrzu.

 Konkurs jest przeznaczony dla uczniów 7-8 klas SP i szkół ponadpodstawowych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 października 2020r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.

Test on-line: 27 listopada 2020r. Uczniów szkół średnich obowiązuje dodatkowo krótka prezentacja multimedialna, a uczniowie szkoły podstawowej po teście napiszą 10 zdań na zadany temat związany z Zabrzem.

Finał (podsumowanie) konkursu na platformie Meet: 11 grudnia 2020r. o godz. 12:00 - uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego i wystawa o Zabrzu.

Szczegółowe informacje w regulaminie na stronie szkoły. Organizatorzy: Teresa Kasza, Halina Binkowska, Danuta Myl.


ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Zbiórka książek jest organizowana w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zapraszam do przekazania nieużywanych książek, powieści, lektur, bajek do biblioteki szkolnej. Zbiórka trwa cały rok szkolny.

WYSTAWKA 110 LAT HARCERSTWA

Koło Przyjaciół Biblioteki zaprasza na wystawkę dotyczącą obchodów 110 lat harcerstwa - 16 wrzesień 2020.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW DLA LO

11 września 2020 odbył się kiermasz używanych podręczników na terenie biblioteki II LO z zachowaniem reżimu sanitarnego. Do biblioteki mogły wejść max 2 osoby, a kolejka chętnych ustawiała się przed biblioteką z zachowaniem odstępu. 2019/2020

BIBLIOTEKA W NOWEJ ODSŁONIE
Biblioteka II LO uzyskała sporo miejsca po remoncie w czytelni i miedzy regałami. Umożliwi to czytelnikom łatwy dostęp do księgozbioru. Obecnie (kwiecień-maj 2020) trwają prace estetyczno-porządkowe na regałach z książkami.


WIRTUALNA BIBLIOTEKA

Na czas koronawirusa i nie tylko zapraszam czytelników biblioteki na Classroom E-biblioteka. Kod dostępu został przesłany Librusem. Znajdziecie tam wiele przydatnych w nauce materiałów, a szczególnie linki do portali z e-lekturami, e-bookami, audiobookami. Drugi dział to wirtualna kultura i m.in. linki do zwiedzania muzeów on-line. Trzeci dział to prezentacje wybranych lektur. Materiały będą również przesyłane Librusem.
 Kontakt z bibliotekarzem (Teresa Kasza) za pomocą e-dziennika lub na Classromie E-biblioteka.
Proszę zgłaszać propozycje. 


REMONT BIBLIOTEKI

W związku z przenosinami biblioteki szkoły podstawowej do s.28 oraz malowaniem pomieszczenia
czytelnia biblioteki liceum będzie miała ograniczony dostęp od 4 marca 2020r.


VIII MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU
    11 grudnia 2019 r. w auli ZSO nr 5 odbyła się VIII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska. Uroczystość uświetnili pan Dariusz Walerjański przewodniczący Jury konkursu, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład o Zabrzu; pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze oraz pani Aleksandra Janus-Holka, przedstawicielka Sekcji Bibliotekarskiej ZNP. Z konkursowymi zadaniami zmagali się uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół licealnych i techników. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez zabrzańskie instytucje kulturalne i oświatowe.

PODZIĘKOWANIA ZA "RAJD PO ZABRZU"

20 listopada 2019r. nauczyciel bibliotekarz Teresa Kasza otrzymała podziękowania od prezydenta miasta Zabrze za wieloletnie zaangażowanie w pracę kolejnych edycji konkursu "Rajd po Zabrzu" - organizowanego przez ZCKOiZ - oraz za przygotowywanie laureatów konkursu. 

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH   

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych - biblioteki ZSO nr5 (II LO i SP 37) - zorganizowały w październiku 2019r. Kiermasz Taniej Książki i Konkurs Czytelniczy z nagrodami książkowymi i plusami z języka polskiego.
Zwycięzcom gratulujemy!!!

NAGRODA PREZYDENTA DLA BIBLIOTEKARZY

Na uroczystych obchodach Dania Edukacji Narodowej w Domu Muzyki Tańca nauczycie bibliotekarze ZSO nr 5 odebrali z rak prezydenta miasta nagrodę zespołową za organizację edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Impreza odbyła się 17 października 2019r.

WYSTAWA O OLDZE TOKARCZUK 

Biblioteka zaprasza na wystawę dotyczącą polskich noblistów w dziedzinie literatury, w tym Oldze Tokarczuk.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW dla LO
 
8 września 2019r. na holu I p. ZSO nr 5 odbędzie się kiermasz używanych podręczników dla uczniów liceum.
Wycenione podręczniki wraz z listą prosimy przynosić do biblioteki.

 NOWY SYSTEM BIBLIOTECZNY: MOL NET+
Od 1 września 2019r. biblioteki szkolne przeszły z systemu bibliotecznego KOHA na system MOL NET+. Zapraszamy do korzystania z nowego katalogu on-line - Katalog on-line


2018/2019

VII EDYCJA MIEJSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ZABRZU
    10 grudnia 2018 r. w auli ZSO nr 5 odbyła się  VIII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska. Uroczystość uświetnili pan Dariusz Walerjański przewodniczący Jury konkursu, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład o Zabrzu; pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze oraz pani Aleksandra Lisowska, Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Oddział Zabrze. Z konkursowymi zadaniami zmagali się uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół licealnych i techników. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH   

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych - biblioteki ZSO nr5 (II LO i SP 37) - zorganizowały w październiku 2018r. Kiermasz Taniej Książki i Konkurs Czytelniczy z nagrodami książkowymi i plusami z języka polskiego.
Zwycięzcom gratulujemy!!!

ZAKUP NOWOŚCI (NPRC)
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet 3) biblioteka II LO zakupiła 183 książki i 5audiobooków. Zapraszamy na wystawę nowości i zachęcamy do czytania!

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DARIUSZEM WALERJAŃSKIM

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2 października 2018r. w auli ZSO nr 5 odbyło się spotkanie autorskie z historykiem Dariuszem Walerjańskim, autorem m.in. książki "Zabrze krok po kroku". 
Pan Walerjański opowiedział młodzieży o swojej twórczości związanej z naszym miastem i odpowiedział na zadane pytania. Na pamiątkę wpisał dedykację w bibliotecznym egzemplarzu wyżej wymienionej publikacji.


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW dla LO
 
9 września 2018r. na holu I p. ZSO nr 5 odbędzie się kiermasz używanych podręczników dla uczniów liceum.
Wycenione podręczniki wraz z listą prosimy przynosić do biblioteki.

"Tydzień Bibliotek Szkolnych w obiektywie 2017"

II miejsce zdobył nauczyciel bibliotekarz Teresa Kasza w ogólnopolskim konkursie dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek Szkolnych w obiektywie 2017" zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego!
2017/2018 WARSZTATY POEZJOTERAPETYCZNE (27 marzec 2018)

TEATRZYK KAMISHIBAI (22 marzec 2018)


WARSZTATY CZYTELNICZO-PLASTYCZNEVI MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU


8 grudnia 2017 r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się VI edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Złoto, srebro, żelazo – zabrzańskie skarby”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu. Konkursowi towarzyszyła wystawa akwareli „Zabrzańskie dworce kolejowe – pożegnanie z parowozem” rodzimego artysty pana Józefa Jonika.

DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych biblioteki ZSO nr5 zorganizowały w dniach 27-28 października 2017r. :
Kiermasz Taniej Książki
 i Konkurs czytelniczy "Ile ksiażek znajduje się w bibliotece szkolnej?"
z nagrodami książkowymi i plusami z języka polskiego.
Za zebrane pieniądze zakupimy książki do biblioteki wskazane przez czytelników:)


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

8 września 2017r. (czwartek) po 3 lekcji na holu (I piętro) odbędzie się kiermasz używanych podręczników.
Wycenione książki wraz z listą prosimy przynosić do biblioteki.


2016/2017

CZYTAMY DZIECIOM

8.06.17r. uczniowie z klasy 2ab II LO czytali bajki dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 7 pt.: „Gabrysia-Kaprysiaoraz Złotowłosa i trzy misie”. Dzieci chętnie słuchały swoich starszych kolegów i odpowiadały na pytania dotyczące treści bajek. Akcja odbyła się w ramach Tygodnia Czytania - kampanii Cała Polska czyta dzieciom

ZWROT KSIĄŻEK

Przypominamy, że termin zwrotu książek przypada na 14 czerwca 2017r.
W razie potrzeby (aktualnego przerabiania na lekcji) książki można oddać do 22 czerwca.II ULICZNE CZYTANIE

10 maja 2017r. uczniowie naszej szkoły - pod opieką nauczycieli bibliotekarzy - uczestniczyli w akcji "Uliczne czytanie" - happening  pod hasłem „W Zabrzu dobrze mi się czyta”. Impreza miała na celu promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta. Książki czytaliśmy na placu Wolności, a następnie udaliśmy się w paradzie na dziedziniec Domu Kultury nr 2, gdzie nastąpiła dalsza cześć imprezy m.in. spotkanie autorskie
z Markiem Szołtyskiem, wymiana książek, konkursy.

SLEEVEFACE czyli Ubierz się w książkę

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO biblioteki ZSO nr 5 zorganizowały akcję Sleeveface, czyli ubierz się w książkę. Polega ona na fotografowaniu się z wybraną książką wpasowując się w jej okładkę, strojem lub tłem i zastosowaniu odpowiedniej perspektywy.

OBCHODY DNIA POEZJI UNESCO

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji UNESCO. Z tej okazji biblioteki ZSO nr 5 zorganizowały po raz kolejny warsztaty dla zainteresowanych uczniów pt. "Poezjoterapia".  Uczestnicy tworzyli własne wiersze z wycinków, z gazet przy nastrojowej muzyce.

 ARTYKUŁ NASZEGO NAUCZYCIELA W PRASIE FACHOWEJ DLA BIBLIOTEKARZY

W lutowym (02/2017) numerze miesięcznika "Biblioteka w Szkole" ukazał się artykuł naszego nauczyciela bibliotekarza p. Teresy Kaszy pt. "Budowa czasopisma od A do Z. Konspekt lekcji bibliotecznej"

V MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU


  7 grudnia 2016r. odbyła się V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu  w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.
Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.
  Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach. 
W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.
   Zwycięzcami V edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:
I miejsce Jowita Pieniążkowska VII LO; II miejsce Julia Musialik III LO; III  miejsce Agata Lembryk ZSE-U
Zwycięzcy gimnazjaliści to: I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1; II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21; III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Jonika. Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

ARTYKUŁ NASZEGO NAUCZYCIELA W PRASIE FACHOWEJ DLA BIBLIOTEKARZY

W listopadowym (11/2016) numerze miesięcznika "Biblioteka w Szkole" ukazał się artykuł naszego nauczyciela bibliotekarza p. Teresy Kaszy pt. Warsztaty poezjoterapii w praktyce.

OBCHODY DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych biblioteki ZSO nr5 (II LO i Gimnazjum nr 2)
zorganizowały w październik
u 2016r. : Kiermasz Taniej Książki i Konkurs Literacki z nagrodami książkowymi i plusami z języka polskiego. Zwycięzcom gratulujemy!!!


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

8 września 2016r. na holu Ip. ZSO nr 5 odbędzie się kiermasz używanych podręczników.  

2015/2016

MARATON CZYTANIA DZIECIOM W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

Dnia 8 czerwca 2016r. z okazji „Tygodnia czytania” - w ramach akcji Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” - uczniowie ZSO nr 5 w Zabrzu czytali bajki młodszym koleżankom i kolegom w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 11. Dzieci z Przedszkola nr 11 i "Uśmiechu" oraz klasa pierwsza ze szkoły Podstawowej nr 7 wysłuchały: baśni śląskich "Skarbnikowy dar", "Historia o pannie wodnej Meluzynie", bajki o Misiu Miodalu, bajek terapeutycznych "O Królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju" i "Bajkę o tym, jak Krzyś pomógł rodzicom odzyskać czas".
Akcję zorganizowały biblioteki szkolne ZSO nr 5.

AKCJA CZYTANIA W SP 7

W dniu 2 czerwca 2016r. z okazji „Tygodnia czytania” w ramach akcji Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie naszej szkoły czytali bajki młodszym koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej nr 7.

ULICZNE CZYTANIE

10 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły - pod opieką nauczycieli bibliotekarzy - uczestniczyli w akcji "Ulicznego czytania". Był to happening  pod hasłem „W Zabrzu dobrze mi się czyta”. Impreza miała na celu promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta. Książki czytaliśmy na placu Wolności, a następnie udaliśmy się na dziedziniec Domu Kultury nr 2, gdzie nastąpiła dalsza cześć imprezy m.in. wymiana książek, konkursy, występy artystyczne.

DZIEŃ POEZJI UNESCO - 21 MARZEC
   

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji UNESCO. Z tej okazji biblioteki ZSO nr 5 zorganizowały warsztaty - "Poezjoterapia".  Uczestnicy tworzyli własne wiersze z wycinków, z gazet przy nastrojowej muzyce. Powstało 53 interesujących prac, które zostaną wkrótce wyeksponowane. Obecnie do wglądu w bibliotece szkolnej.


                                                                         Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
2 marca klasa 1b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr. 11. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem i działalnością biblioteki. Nabyli umiejętność korzystania z katalogu internetowego i blogów czytelniczych.


WARSZTATY Z POEZJOTERAPII

10 grudnia 2015 odbyły się warsztaty z "Poezjoterapii" prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy w ramach "Dnia z Poezją"


II MIEJSCE W RAJDZIE PO ZABRZU

II miejsce dla II LO wywalczyła Weronika T. z kl. 1b  w konkursie "Rajd po Zabrzu" organizowanego przez ZCKPiZ, na prezentację multimedialną "Zabrzańskie anioły, a niezwykłe postacie od wieków fascynujące" pod opieką nauczyciela bibliotekarza T. Kaszy
KONKURS WIEDZY O ZABRZU - FINAŁ
1 grudnia 2015r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się „IV Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu”.  Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Zastępca Prezydenta Miasta Jan Pawluch oraz Kierownik Wydziału Oświaty Marek Torbus osobiście uczestniczyli w zmaganiach uczestników.

  Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat historii nazwy „Zabrze”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu. Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli „Zabytkowe kościoły i budynki mieszkalne” pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach.

  W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 11 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20-minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.

   Zwycięzcami IV edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali: I miejsce Natalia M. z I LO, II miejsce Dawid W. z IV LO ex aequo II miejsce Jowita P. z VII LO. Zwycięzcy gimnazjaliści to: I miejsce Rafał R. z Gimnazjum nr 1, II miejsce Szymon S.  Gimnazjum nr 10, III miejsce Wojciech T. z Gimnazjum nr 1. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na ZKWK Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, pendrivy, markowe długopisy, albumy, gadżety z logo miasta oraz kupony na pizzę do Restauracji Gruby Benek.


ŚWIĘTO BIBLIOTEKI 2015r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych biblioteki ZSO nr5 (II LO i Gimnazjum nr 2)
zorganizowały w dniach 27-28 października 2015r. : Kiermasz Taniej Książki i Konkurs Literacki z nagrodami książkowymi i plusami z języka polskiego. Podczas Kiermaszu sprzedano 44 książki, każda po 1zł.
 


IV MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

pod patronatem honorowym:

 

-    Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

-   Prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik,

-   Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.


Zapraszamy do udziału w IV edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) zorganizowanym  przez II Liceum Ogólnokształcące  i Gimnazjum nr 2 - ZSO nr 5 w Zabrzu.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października 2015r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.
Etap szkolny: 17 listopada 2015r.
Finał konkursu: 1 grudnia 2015r. o godz. 10:00 -  uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego
i wystawa prac
malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika.
    Szczegółowe informacje w regulaminie
Organizatorzy: Teresa Kasza, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, Danuta Myl.


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

10 września2015r. (czwartek) po 3 lekcji na holu (I piętro) odbędzie się kiermasz używanych podręczników.
Wycenione książki wraz z listą prosimy przynosić do biblioteki.2014/2015
BOOKCROSSING, CZYLI UWALNIANIE KSIĄŻEK Z II LO

18 czerwca 2015r.  będzie miało miejsce Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek pod hasłem "Dzień Książki i jej Czytelnika!"
Zapraszamy do rejestrowania swoich książek na stronie bookcrossing.pl lub można przynieść je do biblioteki do 15 czerwca.
18 czerwca uwolnimy książki na terenie ZSO nr 5. Baw się i dziel się radością czytania razem z nami!

CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM

2 czerwca 2015r. w ramach akcji społecznościowej Cała Polska czyta dzieciom uczniowie 2c II LO, Marcin, Magda i Daria, przeczytali przedszkolakom z Przedszkoli "Uśmiechu' i "Angmen" bajkę "O złotowłosej i trzech misiach". Maraton Czytania miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Miejskiej Filia nr 11 przy ulicy Wolności.

"Z KSIĄŻKĄ NA WESOŁO"

Od 16 kwietnia 2015r. zapraszamy na wystawę zatytułowaną "Z książką na wesoło" z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO. Wyeksponowane zostały również wyniki Wyborów Książek w liceum i gimnazjum. Wystawa znajduje się na holu liceum i gimnazjum obok sekretariatów.

Organizujemy również zbiórkę książek wszelakich,
Wam nieprzydatne posłużą innym! Jeśli masz nieprzydatne/mało używane książki przynieś do biblioteki szkolnej.


ZWROT KSIĄŻEK kl. III

   Ostateczny termin  zwrotu książek przez uczniów klas III przypada na 24 kwietnia 2015r. Rozliczenie z biblioteką zostanie potwierdzone na kartach obiegowych po całkowitym zwrocie książek i materiałów wypożyczonych. Łącznicy proszeni są o sprawdzenie zaległości w klasach.


WYNIKI WYBORÓW KSIĄŻEK W ZSO NR 5

   25 marca 2015 r. w naszej szkole odbyły się OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK pod patronatem minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wybory zorganizowały biblioteki gimnazjum i liceum. Celem tej akcji było poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów – czyli co naprawdę młodzież czyta.
   W wyborach wzięło udział 135 gimnazjalistów i 98 licealistów. W gimnazjum zagłosowano na 144 tytuły książek, w liceum na 124. W obu kategoriach wiekowych najwięcej głosów zdobyła książka Johna Greena  „Gwiazd naszych wina”. Jak się okazuje młodzież jednak sięga po książki i to w dużej różnorodności gatunkowej i tematycznej.


WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu, odbyły się w naszej szkole zajęcia ze świadomego konsumpcjonizmu prowadzone przez Panie z Filii 11.  W zajęciach warsztatowych uczestniczyli uczniowie klasy 1b Gimnazjum. Planowane są kolejne zajęcia.

 


PUBLIKACJE DLA BIBLIOTEKARZY

W najnowszym (marzec 2015) numerze prasy fachowej dla nauczycieli bibliotekarzy "Biblioteka w Szkole" ukazały się dwa artykuły nauczyciela bibliotekarza II LO pani Teresy Kaszy. Jeden to scenariusz lekcji dla pierwszej klasy ponadgimnazjalnej "Biblioteka skarbcem kultury", a drugi to relacja z II edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. WYBORY KSIĄŻEK

Zapraszamy uczniów do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek! Macie szansę zdecydować, co będziesz czytać i jakie książki znajdą się w Twojej bibliotece szkolnej!
W
ybory w naszej szkole odbędą się 25 marca 2015 r. podczas przerw po pierwszej lekcji na holu głównym w gimnazjum i liceum.
Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.
Celem t
ej akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, a także dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań młodzieży. Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody m.in. wybrane książki o wartości do 1000 zł.
Osoby odpowiedzialne: Teresa Kasza, Danuta Myl.DZIEŃ OTWARTY

20 marca 2015r. zapraszamy do zwiedzania biblioteki szkolnej wraz z multimedialnym centrum informacyjnym.
Będzie można zobaczyć stronę internetową biblioteki i szkoły. Zobaczyć katalog online i samemu nabić książki za pomocą czytnika kodów kreskowych. Zapoznacie się z działalnością biblioteki i historią książki (wystawa na holu"Od tabliczki glinianej do ebooka").
Zapraszamy również do zabawy z tworzeniem poezji "Bądź kreatywny. Twórz poezję".
Dla chętnych przygotowaliśmy ulotki informacyjne.  
ZAPRASZA!

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE KLASZTORNEJ

19 marca 2015 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu uczniów naszego Zespołu (liceum i gimnazjum) z uczniami VI LO im. Dąbrowskiego w Częstochowie, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy i szkolnych koordynatorów ds. UNESCO, p. Teresy Kaszy i Danuty Myl, w ramach projektu śląskich Szkół Stowarzyszonych "MIESZKAMY NA ŚLĄSKU. CO NAS WYRÓŻNIA?".

Celem projektu było zapoznanie się z działalnością w ramach projektu szkół stowarzyszonych UNESCO innych szkół na Śląsku oraz przedstawienie ciekawych miejsc w swoich miastach, czyli tego co nas wyróżnia. Po oficjalnej części w szkole i zaprezentowaniu interesujących miejsc w Zabrzu i Częstochowie zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po mieście.

Zwiedziliśmy Jasną Górę, a tam zobaczyliśmy gotycką Kaplicę z Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bazylikę, zespół zabudowań klasztornych, sale muzealne (Bastion św. Rocha, Muzeum 600-lecia), a przede wszystkim mieliśmy okazję zwiedzenia przepięknej biblioteki klasztornej, która nie jest na co dzień dostępna dla turystów.

Relacja na portalu zabrze.com.pl: tutaj


DZIEŃ POEZJI

W ramach Międzynarodowego Dnia Poezji UNESCO, na terenie ZSO nr 5 będą zorganizowane warsztaty z poezjoterapii dla zainteresowanych. Ilość uczestników jest ograniczona. 


WYSTAWA MALARSKA 

    W dniach 4-9 grudnia 2014r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zwiedzenia wystawy akwareli zabrzańskiego artysty Józefa Jonika „Spojrzenie w przeszłość. Przemysłowe Zabrze w akwareli".

FINAŁ III MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O ZABRZU     
   Finał „III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu” już za nami. Impreza miała miejsce 3 grudnia 2014r. w auli naszej szkoły. Podczas imprezy uczestnicy sprawdzili i pogłębili swoją wiedzę o naszym mieście słuchając wykładu historyka Dariusza Walerjańskiego „Zabrzańskie skarby i niezwykłości” oraz oglądając wystawę akwareli „Spojrzenie w przeszłość. Przemysłowe Zabrze w akwareli” zabrzańskiego artysty Józefa Jonika, który opowiedział zebranym o swoich dziełach
   Do finału zakwalifikowało się 20 gimnazjalistów z 10 szkół (Gimnazjum 1, 2, 4, 25, 10, 17, 24, 16, 13 i 21) oraz 14 przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych z 7 placówek (I LO, II LO, IV LO, VII LO, VIII LO, XI LO i Zespół Szkół Spożywczych).  Uczestnicy rozwiązali testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Wyłonionych pięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści odpowiedzieli na trzy pytania dodatkowe.  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na ZKWK Guido i na Kąpielisko Aquarius, pendrivy, markowe długopisy, albumy oraz gadżety z logo miasta. Patroni honorowi konkursu to: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Zastępca Prezydenta Miasta Krzysztof Lewandowski (absolwent II LO) osobiście uczestniczył w zmaganiach uczestników.

III MIEJSCE W "RAJDZIE PO ZABRZU"

   III miejsce w konkursie "Rajd po Zabrzu" Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego wywalczyła prezentacja multimedialna "Zabrzańskie zegary" przygotowana przez Tomasza O. z klasy 2b pod opieką nauczyciela bibliotekarza. Finał konkursu odbył się w listopadzie 2014r. i towarzyszył mu wykład historyka Dariusza Walerjańskiego.

ZWYCIĘZCY QUIZU LITERACKIEGO

Konkurs literacki odbył się 29 października 2014r.  Uczestnicy otrzymali cytaty i ich zadaniem było odgadnięcie nazwisk i imion autorów oraz tytułów utworów,  z których pochodziły. Uczniowie świetnie sobie poradzili z tym zadaniem.

Zwyciężyła Weronika K. z 3cd. W dogrywce II miejsce wywalczyła Stefania W. z 2c,
a trzecie miejsce zajął Andrzej K. 2c.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz nagrody z aktywności od polonistów.


ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych biblioteki ZSO nr5 (II LO i Gimnazjum nr 2)
zorganizowały w dniach 28-29 października 2014r. : Kiermasz Taniej Książki i Konkurs Literacki "Quiz Literacki"
Podczas Kiermaszu sprzedano prawie 100 książek, każda po 1zł.


III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU

Zapraszamy do udziału w III edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) zorganizowanym z okazji 92 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich przez II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu i Gimnazjum nr 2 - ZSO nr 5.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października 2014r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.
Etap szkolny: 28 października 2014r.
Finał konkursu: 3 grudnia 2014r.  uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego
i wystawa prac
malarskich zabrzańskiego artysty p. Józefa Jonika.
    Szczegółowe informacje w regulaminie Organizatorzy: Teresa Kasza, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, Danuta Myl.KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

8 września2014r. (poniedziałek) po 3 lekcji na holu (I piętro) odbędzie się kiermasz używanych podręczników.
Wycenione książki wraz z listą prosimy przynosić do biblioteki.

2013/2014


MIŁYCH WAKACJI

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!!!


UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

Podaruj drugie życie książce. Przynieś do biblioteki lub sam zarejestruj na stronie bookcrossing.pl.
Książki będą uwalniane 17 czerwca 2014r. w XI edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
Szukajcie wolnych książek na terenie szkoły i biblioteki.


ZWROT KSIĄŻEK kl. I-II

    Termin zwrotu książek przez uczniów klas III przypada na 19 czerwca 2014r. 
Łącznicy lub przewodniczący klas proszeni są o sprawdzenie zaległości w klasach.
TYDZIEŃ CZYTANIA

   W ramach Tygodnia Czytania akcji "Cała Polska czyta dzieciom" wolontariusze z naszej szkoły 03.06.2014r. czytali dzieciom bajki na głosy w Szkołe Podstawowej nr 7. Ania, Natalia, Wiktoria, Patrycja i Olaf uczniowie z klasy 2a i Paulina z klasy 2cd przeczytali bajki z morałem Agnieszki Stelmaszczyk "Jak Krzyś pomógł rodzicom odzyskać czas" i "O królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju"


WYCIECZKA DO CINiBA

    Grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do najnowocześniejszej biblioteki w regionie, do "Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA)" w Katowicach.
ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

Wszystkich miłośników rowerów i książek zapraszam do przyłączenia się do Akcji Biblioteki Miejskiej i Zabrzańskiej Masy Krytycznej dnia 9 maja o 17:30 zbiórka, 18:00 odjazd z placu Wolności, meta szyb "Maciej". Na miejscu odbedzie się losowanie nagród, bookcrossing, moc atrakcji. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa oraz roweru jako ekologicznego srodka transportu.
Wiecej informacji: http://www.biblioteka.zabrze.pl/archiwum/2014/05/869-odjazdowy-bibliotekarz


UWAGA!

Nauczyciel bibliotekarz nadzoruje egzamin maturalny w dniach:
7 maj (środa), 8 maj (czwartek), 9 maj (piątek) I LO, 12 maj (poniedziałek), 14 maj (środa).
KAMPANIA OPEN ACCESS

10 kwietnia 2014r., w Czytelni Miejskiej, nauczyciel bibliotekarz uczestniczył wraz z klasą 2a w "Kampanii Open Access- możesz to zrobić lepiej niż chomik" przygotowaną przez Bibliotekę Otwartej Nauki i Centrum Cyfrowe. Uczniowie dowiedzieli się o ruchu open access, czym jest otwarty dostęp jako nowoczesne narzędzie komunikacji naukowej, jakie są podstawy prawne i jakimi narzędziami technicznymi się posługuje. Otrzymali materiały promujące ideę otwartego dostępu do publikacji. Mieli również okazję zwiedzić zakamarki czytelni niedostępne na co dzień dla czytelnika. Młodzież zapoznała się z działalnością Biblioteki Miejskiej i jej Katalogiem OPAC.ZWROT KSIĄŻEK kl. III

    Termin zwrotu książek przez uczniów klas III przypada na 24 kwietnia 2014r. Rozliczenie z biblioteką zostanie potwierdzone na kartach obiegowych po całkowity
m zwrocie książek i materiałów wypożyczonych. Łącznicy proszeni są o sprawdzenie zaległości w klasach.


POCZYTAJCIE O ZABYTKACH UNESCO

        Wszystkich zainteresowanych tematyką zabytków z Światowej Listy Dziedzictwa UNESCO zapraszamy do biblioteki. Nasz księgozbiór wzbogaciła publikacja "Najcenniejsze zabytki pod patronatem UNESCO" przekazana przez koordynator Programu Szkół Stowarzyszonych z Polskiego Komitetu ds. UNESCO p. Marię Belinę-Brzozowską na ręce nauczyciela bibliotekarza, p. Teresy Kaszy, jednego ze szkolnych koordynatorów ds. UNESCO, podczas Jubileuszu 35-lecia udziału w Programie UNESCO.

Obchody 35-lecia działalności II LO w Programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO

28 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu odbył się Jubileusz "35-lecia działalności II LO w Programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Współorganizatorem imprezy była Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Obchody rozpoczęły się o godz. 10:00, a zakończyły ok 16:00. W uroczystości uczestniczyła Koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, władze miasta, dyrektorzy zabrzańskich szkół, przedstawiciele Szkół Stowarzyszonych z województwa śląskiego (z Katowic, Bielsko-Białej i Częstochowy) oraz uczniowie. Podczas imprezy nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez koordynatora z UNESCO Marię Belinę-Brzozowską, prezydenta Krzysztofa Lewandowskiego (absolwent II LO) i dyrektora szkoły Liliannę Winter. Jubileuszowi towarzyszyły występy artystyczne i warsztaty dramowe "Każdy jest inny, wszyscy są równi". Zgromadzonym zaprezentowano działalność szkoły w projekcie. Goście mieli również okazję zwiedzić poziom 320 Kopalni Guido. II LO  to jedyna w Zabrzu Szkoła Stowarzyszona UNESCO, a jedna ze stu dwóch w Polsce. Realizuje projekty związane z prawami człowieka, edukacją globalną, zrównoważonym rozwojem i edukacją międzykulturową. Są to m.in. Wycieczki szlakiem UNESCO (tj. Paryż, Barcelona), Maraton pisania listów Amnesty International, Debaty Oksfordzkie, Noc z Kulturą, Akcje ekologiczne i Zbiórki elektro-śmieci. Obchodzimy dni proklamowane przez UNESCO np. Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Międzynarodowy Dzień Aids, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. Uczestniczy w konferencjach i projektach zagranicznych związanych z tematyką podejmowaną prze UNESCO np. Toshiba Youth Conference w Tajlandii, projekt Comenius pod nazwą „L!VE – Living Europe”, seminarium „Polska a Północna Nadrenia-Westfalia w dialogu o przyszłości” zorganizowane przez Instytut Kultury w Essen. II LO przystąpiło do programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO w 1978r. z inicjatywy anglisty p. Czesława Kargola. Obecne koordynatorki ds. UNESCO to nauczyciel bibliotekarz Teresa Kasza i germanistka Zuzanna Gorawska z II LO oraz nauczyciel bibliotekarz Danuta Myl i anglistka Katarzyna Weber-Radzimska z Gimnazjum nr 2, które w sierpniu 2013 również przystąpiło do Programu Szkół Stowarzyszonych. Od 2013 szkoła jest wpisana na listę szkół stowarzyszonych jako Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu.


Ważny Jubileusz II LO

28 marca 2014r. o godzinie 10:00 odbędzie się uroczystość  "35-lecia działalności II LO w projekcie Szkół Stowarzyszonych UNESCO" z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej. W imprezie uczestniczyć będzie Koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO z Warszawy oraz zaproszone Szkoły Stowarzyszone z województwa śląskiego (Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa). Uroczystość organizowana jest pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Współorganizatorem imprezy jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”.

W tym dniu biblioteka będzie nieczynna. Bibliotekarz jako organizator imprezy i szkolny koordynator ds.  UNESCO uczestniczy w obchodach Jubileuszu.


WARSZTATY DLA BIBLIOTEKARZY

19 marca 2014 zapraszam nauczycieli bibliotekarzy do II LO w Zabrzu na warsztaty "Tworzenie strony internetowej biblioteki szkolnej" godz. 14:30. Zapraszam zainteresowanych i proszę o potwierdzenie przybycia!


BIBLIOGRAFIĘ CZAS ZACZĄĆ!

   Jeśli jeszcze nie zainteresowaliście się swoim tematem maturalnym, to już najwyższy czas, aby zacząć zbierać materiały. A może nie wiecie od czego zacząć... Przydatne informacje znajdziecie w zakładce "Dla maturzystów" m.in. przykłady opisów bibliograficznych oraz praktyczne wskazówki. Warto rozpocząć pracę nad tematem od "Słowników Motywów Literackich", które są dostępne w szkolnej bibliotece. Na holu i w bibliotece znajdziecie wystawę, na której przedstawiono przykłady opisów bibliograficznych w nowej formie graficznej. Materiały te zostały przekazane polonistom i znajda się w ich pracowniach. Przygotowywana jest wystawa książek z serii Biblioteki Narodowej i Biblioteki Analiz Literackich przydatnych do bibliografii przedmiotowej (czyli opracowania). Po feriach będzie można ja oglądać i wypożyczać. W razie wątpliwości pytaj bibliotekarza lub korzystaj z konsultacji z polonistami.
 

ŚWIĄTECZNE CZYTANIE BAJEK W SP 7

    W poniedziałek 16.12.2013r. uczniowie z klasy 2a (Ania, Natalia, Wiktoria, Patrycja i Olaf) umilali czas uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 podczas "Świątecznego czytania bajek" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Młodzież przygotowała bajki o tym „Jak Kubuś Puchatek świętował Gwiazdkę” i „Kopciuszka”. Młodsi koledzy uważnie słuchali bajek i chętnie odpowiadali na pytania z treści. Otrzymaliśmy zaproszenie na kolejne akcje głośnego czytania.

WARTO POMAGAĆ

Dnia 3.12.2013r. bibliotekarz wraz z uczniami klasy 1c uczestniczył w akcji mikołajkowej „Poduszka dla maluszka” organizowaną we współpracy z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca. Współpracą z Fundacją na stałe zajmuje się pani Agnieszka Twardowska, która nie mogła uczestniczyć w akcji. Relację z tej szlachetniej akcji można oglądać na TVZ z 4.12.2013r. Korowód Mikołajów przechadzał się korytarzami szpitala, aby nieść chorym dzieciom radość. Maluchy cieszyły się z poduszek i maskotek oraz owoców i słodyczy. Nasza szkoła otrzymała w podziękowaniu za współpracę z Fundacją symboliczną statuetkę w kształcie serca.


"NAJSTARSZE SZKOŁY I KINA W ZABRZU I OKOLICY" WYSTAWA

    Uczniowie naszego Zespołu Szkół mieli niecodzienną okazję oglądać wystawę akwareli pana Józefa Jonika „Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy” w dniach 21-22 listopada. Młodzież wraz z nauczycielami mogli podziwiać 37 prac, na których znalazł się również budynek naszej szkoły. Wywiad z autorem dzieł sztuki znajdzie się w najnowszym numerze gazetki szkolnej.


FINAŁ II MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O ZABRZU

20 listopada 2013r. w auli naszej szkoły - II LO w Zabrzu - odbył się „II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zabrzu”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W zmaganiach osobiście uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta pan Jan Pawluch.

Imprezę uświetnił wykład historyka, pana Dariusza Walerjańskiego z prezentacją w technice 3D pt.: „W krainie zabrzańskiej industrii” oraz wystawa akwareli pana Józefa Jonika „Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy”.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele 7 szkół ponadgimnazjalnych i 11 gimnazjów. Uczestnicy rozwiązywali testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Dodatkowo w finale starsi uczniowie zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu. Gimnazjaliści w dogrywce walczyli o pierwsze miejsce, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o trzecie. Zmagania były bardzo emocjonujące, a uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. bilety na Kopalnię Guido i na basen miejski, pendrivy, markowe długopisy, albumy, gadżety z logo miasta. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.WYRÓŻNIENIE w KONKURSIE "RAJD PO ZABRZU"

13.11.2013r. w Centrum Edukacji na ul. Piłsudskiego finał  konkursu "Rajd po Zabrzu"  z wykładem Dariusza Walerjańskiego o Biskupicach. W kategorii prezentacja multimedialna „Patroni zabrzańskich ulic  wyróżnienie otrzymała Karolina Szerlowska 3c


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

    Ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły - ZSO nr 5 - cieszył się kiermasz taniej książki. Za symboliczną złotówkę sprzedano 173 książki, które dostały drugie "życie". Zebrane środki zostały przeznaczone na zakup nowości do obu bibliotek. Wkrótce będziecie mogli wypożyczyć książki m.in. Sparksa, Browna.
 
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

    22 października 2013 odbył się konkurs biblioteczny z nagrodami "Od tabliczki do e-booka, czyli historia książki" z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.
Uczestnikom rozwiązanie krzyżówki nie sprawiło problemu, dlatego konieczna była dogrywka.
    Zwyciężyli:
I miejsce - Daniel Stercula
II miejsce - Magdalena Wylecioł
III miejsce ex equo Justyna Górnik i Dominika Ciszek
    Wszyscy uczestnicy otrzymali publikację II LO, a zwycięzcy książki do wyboru, słodycze i dyplomy. Gratulujemy!PAŹDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji naszego święta zapraszamy na:
 • 22 październik - Konkurs biblioteczny z nagrodami "Od tabliczki do e-booka, czyli historia książki" - pytania w postaci krzyżówki związane będą z wystawą umieszczona na holu. Rozwiązanie należy dostarczyć do 11:45.
 • 24-25 październik - Kiermasz Taniej Książki 

BIBLIOTEKA "OTWARTA"

    Czy biblioteka może być nowoczesna? Jeśli myślicie stereotypowo, to wybierzcie się do Biblioteki Akademickiej w Katowicach, a dokładniej do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA).
Nasi nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w wycieczce szkoleniowej do tej placówki 17 października 2013r.  
    Biblioteka zawiera księgozbiory Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Wszyscy zainteresowani czytelnicy mogą z niej skorzystać za darmo na miejscu. Wystarczy przyjść! Biblioteka ma być miejscem spotkań czytelniczych i  towarzyskich, a dla osób lubiących ciszę wydzielono specjalne miejsca do pracy własnej. Można korzystać ze skanerów i kserokopiarek, Internetu. Można samemu przeglądać książki, skorzystać z katalogu on-line lub poprosić o pomoc bibliotekarza.
    Przestronne i estetyczne wnętrza, nowoczesne rozwiązania, dostosowania dla osób niepełnosprawnych, 52 tys. kilometrów półek zachęcają do odwiedzin. Polecamy szczególnie uczniom klas III, przyszłym absolwentom, ale nie tylko. Znajdziecie tam wygodne  miejsca do czytania książek i prasy, wygodne kanapy i leżanki, a jeśli wolicie to możecie usiąść przy stoliku. Książki można oddawać 24h na dobę do specjalnej wrzutni przypominającej bankomat. Samemu można wypożyczyć sobie książkę korzystając z Samowypożyczalni (selfcheck), systemu który sam sczytuje jakie książki chcemy wypożyczyć, ale w tym celu trzeba zapisać się do biblioteki i mieć kartę  czytelniczą.
    Wiosną bibliotekę będą miały okazję zobaczyć osoby współpracujące z biblioteką szkolną i łącznicy. Już teraz można wejść na stronę: http://www.ciniba.edu.pl/WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Warsztaty dla zabrzańskich nauczycieli bibliotekarzy n.t. "Bibliotek cyfrowych" odbędą się 29 października 2013r. o godz. 13:00  w bibliotece II LO. Zapraszamy zainteresowanych i prosimy o potwierdzenie przybycia!


MÓWIMY TUWIMY

Dnia 10 października 2013 r. nauczyciel bibliotekarz uczestniczył wraz z uczniami naszej szkoły w eliminacjach konkursu recytatorskiego "Mówimy Tuwimy" organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, „POCH” Sp. z o.o. w Zabrzu i Kino „Roma”. W konkursie udział wzięli indywidualnie Karolina Szerlowska i Żaneta Mika oraz grupa teatralna: Sonia Żebrak, Agata Turek, Antonina Szostak, Julia Lesiuk i Karolina Krysiak. W przygotowaniach uczestniczyła pani Maria Teresa Gorczyca. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie.


NAGRODA DYREKTORA


SUKCES NASZYCH NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

   W najnowszym numerze prasy fachowej dla bibliotekarzy "Biblioteka Centrum Informacji" nr 3 z 2013r. ukazał się artykuł nauczyciela bibliotekarza II LO p. Teresy Kaszy i Gim. nr 2 p. Danuty Myl zatytułowany "Popularyzowanie bibliotek cyfrowych w środowisku szkolnym".

Pani Kasza jest również autorką następujących artykułów: "Biblioteka Centrum Informacji" nr 4/2011 Zintegrowany system biblioteczny Koha, a w "Bibliotece w Szkole" ukazały się: 2/2012 Historia książki i praw autorskich” w formie prezentacji - projekt uroczystości bibliotecznej dla szkoły ponadgimnazjalnej, 5/2013 Młodzież czyta dzieciom, 6/2013 Współpraca bibliotek na poziomie  lokalnym, 9/2013 Międzyszkolny konkurs wiedzy o Zabrzu.


II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU

    Zapras
zamy do udziału w "II Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zabrzu" (zakres: historia i kultura, literatura) uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów.
 
  

Patronat  honorowy nad konkursem objęli: 
 • Polski Komitet ds. UNESCO,
 • prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, www.um.zabrze.pl
 • Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Odd. w Zabrzu.
F
inał konkursu - 20 listopad 2013r. o godz. 12:00 - uświetni:
 •  wykład w technice 3D znanej osoby w Zabrzu pana Dariusza Walerjańskiego pt. "W krainie zabrzańskiej industrii"- kierownika Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki
 • wystawa prac malarskich pana Józefa Jonika pt. "Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy".  
    Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października 2013 na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.

   Szczegółowe informacje w regulaminie

Organizatorzy: Teresa Kasza, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, Halina Binkowska, Danuta Myl.

"ZABRZAŃSKIE ULICE" KONKURS FOTOGRAFICZNY

  Jeśli jesteś uczniem II LO i lubisz robić zdjęcia weź udział w konkursie z nagrodami.
Sfotografuj wybrane przez Ciebie ulice w Zabrzu i wyślij do 3 zdjęć na adres biblioteki szkolnej (lub przynieś na dowolnym nośniku) do 10 października 2013.  W mailu  należy podać imię, nazwisko i klasę.
O wynikach konkursu poinformujemy w październiku.
Zapraszamy !
2012/2013MIŁYCH WAKACJI

Wszystkim użytkownikom biblioteki życzymy miłych i bezpiecznych wakacji!


ZWROT KSIĄŻEK
    Termin zwrotu książek przez uczniów klas I-II przypada na 24 czerwca 2013r. Łącznicy proszeni są o sprawdzenie zaległości w klasach.


WYŚLIJ KSIĄŻKĘ W PODRÓŻ
  
Podziel się z innymi radością czytania. Samotne książki na Waszych meblach, czekają, aż będą mogły przenosić innych w magiczny świat wyobraźni!
   Dzięki światowej akcji Bookcrossing Wasze książki mogą zwiedzić świat! Swoją wędrówkę rozpoczną w bibliotece II LO i na terenie szkoły już po raz siódmy. Znalazca me ją przeczytać i przekazać dalej. Informacje w bibliotece i na stronie www.bookcrossing.pl.       
Bibliotekarz zobowiązuje się zarejestrować dostarczone przez Was książki do 15 czerwca na stronie internetowej akcji. Możecie uwolnić swoje książki w domu. Proszę o informację jakie książki uwolniliście na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl       

 
O
gólnopolskie Święto Uwalniania Książek - 20 czerwca 2013  - szukajcie uwolnionych książek na terenie szkoły! 


             LISTA ZWYCIĘZCÓW

Miło mi poinformować, że w konkursie fotograficznym z motywem książki zwyciężyl
i:

I miejsce - Anna Kuster 1b
II miejsce - Adam Wypych 2c

III miejsce - Patryk Gałązka 1b

Zwycięzcom gratulujemy!

 

MAGICZNY ŚWIAT BAJEK

  15 maja 2013r ochotnicy z naszej szkoły już po raz kolejny czytali przedszkolakom (Przedszkole nr 46) bajki na głosy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia nr 11, pod hasłem Maraton czytania. Uczestnictwo w akcji Cała Polska czyta dzieciom przynosi wiele korzyści jej uczestnikom i starszym, i młodszym. Magiczny świat bajek przenosi w świat wartości i łączy pokolenia. Bajki uczą i bawią.
 
Czytaniu towarzyszyły zabawy, pytania o treść bajek z nagrodami, słodkie poczęstunki. Dzieci chętnie dzieliły się ze wszystkimi znajomością bajek.       


KONKURS FOTOGRAFICZNY "Książka"

    Jeśli jesteś uczniem II LO i lubisz robić zdjęcia weź udział w konkursie z nagrodami.
Sfotografuj Książkę w dowolnej aranżacji (inspiracji można szukać na wystawie
"Motyw książki w literaturze i sztuce") i wyślij do 5 zdjęć na adres biblioteki szkolnej (lub przynieś na dowolnym nośniku) do 20 maja 2013r.  W mailu należy podać imię, nazwisko i klasę. O wynikach konkursu poinformujemy w maju.
Zapraszamy !


WYSTAWA "MOTYW KSIĄŻKI W LITERATURZE I SZTUCE "

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO, biblioteki II LO i Gim. nr 2, przygotowały wystawę na sztalugach zatytułowaną "Motyw książki w literaturze i sztuce". Będzie można ją oglądać od 15 kwietnia - 17 maja 2013 na I i II pietrze, na holu przy sekretariatach obu szkół. Zapraszamy!


ANKIETA MULTIMEDIALNA

   Dziękuję  za wypełnienie ankiety dotyczącej badania jakości pracy biblioteki. Pomoże mi ona w ustalaniu planu pracy biblioteki na kolejne lata. Wyniki ankiety można zobaczyć tutaj.


LINK DO PRZYSZŁOŚCI w II LO

Dnia 5 kwietnia 2013 bibliotekarz i uczniowie klasy 2c przygotowali warsztaty dla uczniów klasy 1b w ramach projektu
„Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”. Klasa biologiczno-chemiczna spotkała się z młodym specjalistą z zakresu weterynarii panią Pauliną Kuchczyńską, która opowiedziała im o swojej pracy, a później odpowiedziała na zadane pytania. Następnie zgromadzeni w grupach rozwiązali quiz o rynku pracy. Zaangażowali się zarówno prowadzący jak i uczestnicy, którzy otrzymali na zakończenie spotkania materiały o rynku pracy. 

    Nauczyciel bibliotekarz II LO p. Teresa Kasza otrzymała nagrodę dyrektora za osiągnięcia w pracy dydaktyczno wychowawczej w roku szkolnym 2012/13 podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
    
    Dziękuję wszystkim osobom - dyrekcji, nauczycielom i uczniom - którzy pomagali mi w realizacji projektów, konkursów, wystaw i akcji m.in. bibliotecznych. 

AKCJA "KSIĄŻKA DNIA"

Nie wiesz co przeczytać?

Przyjdź do biblioteki i zapoznaj się z propozycją "Książki dnia".

Można zajrzeć również do kącika nowości lub poradzić się bibliotekarza.

Codziennie w bibliotece - specjalnie dla Was - będzie wyeksponowana nowa książka!

Inicjatorem akcji jest Koło Przyjaciół Biblioteki. BIBLIOGRAFIA Z BIBLIOTEKĄ

   Specjalnie dla maturzystów, ale nie tylko,  na regale w czytelni zostały wystawione opracowania m.in. z serii Biblioteki Analiz Literackich oraz Biblioteki Narodowej. Jeśli nie wiecie od czego zacząć tworzenie bibliografii, lub chcecie wzbogacić literaturę przedmiotu zgłoście się do biblioteki jak najszybciej. Zostało Wam już niewiele czasu na oddanie gotowej bibliografii!
   Jeśli macie problemy z opisami bibliograficznymi zajrzyjcie do zakładki "Dla maturzystów".

LINK DO PRZYSZŁOŚCI

   Dnia 14 marca 2013 bibliotekarz wraz z uczniami klasy 2c uczestniczył w Czytelni Miejskiej, w projekcie „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, którego celem jest wspieranie młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Uczestnicy mieli okazję spotknąć się z młodym przedsiębiorcą Wojciechem Syrockim, pomysłodawcą projektu RoboCAMP.pl – edukacyjnych zajęć dla dzieci z podstaw programowania z wykorzystaniem programowalnych klocków LEGO Mindstorms NXT, zapoznać się z jego drogą kariery oraz rynkiem pracy. Gość wyczerpująco odpowiadał na zadane pytania, a młodzież zaangażowała się w zajęcia.
Więcej zdjęć znajduje się na stronie Biblioteki Miejskiej http://www.biblioteka.zabrze.pl/archiwum/2013/03/477-link-do-przyszlosci#prettyPhoto

KLASY III - zwrot książek

    Termin zwrotu książek przez uczniów klas III przypada na 19 kwietnia 2013r. Karty obiegowe zostaną wydane łącznikom bibliotecznym 12 kwietnia.


NOC Z KULTURĄ

   W dniach 2/3 marca 2013 w naszej szkole - z inicjatywy nauczycieli polonistów - została zorganizowana całonocna impreza kulturalna. Uczestniczyli w niej nasi absolwenci jako prelegenci. Była również okazja obejrzeć wystawę "Ludzie (z) II LO, czyli nasi Absolwenci i Nauczyciele" przygotowaną przez Koło Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem nauczyciela-bibliotekarza pani Teresy Kaszy. Wśród eksponatów znalazły się kroniki szkolne m. in. kronika działań Szkoły Stowarzyszonej UNESCO, przegląd prasy szkolnej, dyplomy i publikacje uczniów, nauczycieli, absolwentów. Można było oglądać zdjęcia szkoły oraz  fotki z imprez i akcji szkolnych. Na tablicy znalazły się biogramy naszych gości. Wyeksponowane zostały również szkolne projekty pani Marii Warzechy, m.in. o naszej szkole, oraz z projekt bibliotek ZSO nr 5 - II LO i Gim. nr 2 - "Od tabliczki glinianej do e-booka". Największym zainteresowaniem cieszyły się kroniki, sentymentalnie przeglądane przez absolwentów. Materiały na wystawę zostały pozyskane od dyrekcji i nauczycieli II LO oraz wypożyczone ze zbiorów biblioteki. 
  Chętnych zapraszamy do biblioteki na wystawę fotograficzną o naszej szkole "II LO - od 35 lat Szkoła Stowarzyszona UNESCO".
                                                  
  BĄDŹ EKO Z BIBLIOTEKĄ

   Przypominamy o trwających obecnie akcjach ekologicznych: zbiórce makulatury, czyli wszelkiego rodzaju niepotrzebnego papieru oraz zbiórce zużytych baterii. W bibliotece znajduje się karton na zużyte baterie. Wspólnie dbajmy o środowisko, bo to nasza przyszłość!


ROK 2013 - ROKIEM JULIANA TUWIMA

   W związku z obchodami roku Juliana Tuwima - poety, satyryka, tłumacza - zapraszamy do biblioteki na wystawkę. W bibliotece można zaopatrzyć się w tomiki poezji tegoż autora. Zapraszamy!


KONKURS NA KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ

   W konkursie plastycznym na "Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową" wykonaną dowolną techniką wyróżniona została Weronika Kruszyńska z klasy 1cd. Nagroda do odebrania w bibliotece. Gratulujemy!
 

ZWYCIĘZCY KONKURSU LITERACKIEGO

    Dnia 30 października 2012r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu literackiego z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Krzyżówkę "Jaka to postać literacka" poprawnie rozwiązało 11 osób.
    Po dogrywce zwyciężyli:
I miejsce -
Martyna Samiec 3e
II
miejsce ex aequo - Martyna Walczyna i Dennis Kurtok 3e
I
II miejsce - Paulina Gromelska 1cd
Gratulujemy!                  
                   

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

   W dniach 29-30 p
aździernika 2012 - z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych - odbył się kiermasz taniej książki organizowany przez biblioteki naszego zespołu szkół. Największym zainteresowaniem cieszyły się lektury i literatura piękna. Udało się zebrać 67,50 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowości do obu bibliotek naszego zespołu szkół.ŚWIĘTUJ Z NAMI

Zapraszamy do obchodów  MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH - 30.10.2012r. (wtorek):
 • Konkurs Literacki - z nagrodami:) rozwiązanie należy dostarczyć do 11:45, rozwiązanie po 5 lekcji na holu (12:30).
 • Kiermasz Taniej Książki - na holu - można przynieść własne, wycenione i podpisane (29.10 na holu gimnazjum, 30.10 na holu liceum)WYSTAW
A OBJAZDOWA PUBLIKACJI O ZABRZU

    W dniu 11.10.2012 uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję przeglądnięcia 95 publikacji o Zabrzu udostępnionych przez zabrzańskich bibliotekarzy szkolnych, Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną i Bibliotekę Miejską w ramach Edukacji regionalnej. Wśród publikacji znalazło się 11 książek z naszej biblioteki.
FINAŁ KONKURSU WIEDZY O ZABRZU
     
9 października 2012r. w auli ZSO 5 – II LO odbył się finał „Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu” pod patronatem honorowym: Polskiego Komitetu ds. UNESCO (który jest szczególnym wyróżnieniem, gdyż przyznawany jest tylko w wyjątkowych przypadkach przedsięwzięciom o zasięgu lokalnym), prezydenta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Oddział Zabrze.       
    Współorganizatorami i sponsorami nagród byli: ZKWK Guido (zjazd na kopalnię), Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (albumy), Kąpielisko Miejskie (wejściówki), Wydział Oświaty (markowe długopisy i pendrivy) oraz Promocji i Turystyki UM (materiały promocyjne), Górnik Zabrze SSA (materiały promocyjne) i Stowarzyszenie „Klub Sympatyków Górnika Zabrze” (materiały promocyjne).
   
W jury zasiedli: p. Dariusz Walerjański (kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, p. Dorota Bartuś (prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich) i p. Maria Teresa Gorczyca (doradca metodyczny języka polskiego). Mieliśmy również okazję gościć pana Bartłomieja Pereka Specjalistę ds. Marketingu Górnika Zabrze S.S.A., który osobiście dostarczył nagrody i przyglądał się zmaganiom uczestników.
    
Uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu pana Dariusza Walerjańskiego
pt.: „Siedem … Dziewięć cudów Zabrza, czyli to co najpiękniejsze z dziedzictwa kulturowego warto poznać i zobaczyć”.


    21 uczestników zmagało się w etapie międzyszkolnym. Dziesięcioro z nich zakwalifikowało się do kolejnego etapu po teście pisemnym. Finaliści zaprezentowali trzy najciekawsze ich zadaniem miejsca w Zabrzu, w oparciu o przygotowaną wcześniej w szkołach prezentację multimedialną.

Zwycięzcami konkursu okazali się:
I miejsce - Michał Wachura z ZSO nr 11 (III LO)
II miejsce - Wojciech Walczak z ZSO nr 5 (II LO)
III miejsce ex aequo - Szymon Wysocki i Damian Libertowski z ZSO nr 12 (IV LO)

  Konkursowi towarzyszyła wystawa objazdowa publikacji o Zabrzu przygotowana przez zabrzańskich bibliotekarzy szkolnych w ramach Edukacji regionalnej oraz wystawa fotografii z trzech edycji konkursu organizowanego przez bibliotekę II LO, którego motywem przewodnim jest nasze miasto.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU

  
 
Zapraszamy do udziału w "Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zabrzu" (zakres: historia i kultura) zorganizowanym z okazji 90 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich.


   Patronat honorowy nad konkursem objęli:
 • Polski Komitet ds. UNESCO,
 • prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik,
 • Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Zabrzu.
   Finał konkursu - 9 października 2012r. o  godz. 12 - uświetni wykład znanej osoby w Zabrzu pana Dariusza Walerjańskiego - kierownika Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.
   
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.


    Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.

   Szczegółowe informacje w regulaminie.  Organizatorzy: Teresa Kasza, Halina Binkowska, Klaudia Drewniok-Jagodzińska.


WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

    Miło nam poinformować, że w konkursie "Zabrze w obiektywie" zwyciężył Jan Meinusch z klasy 2b. Wyróżniono Sonię Żebrak z klasy 2d. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Gratulujemy!"ZABRZE W OBIEKTYWIE" KONKURS FOTOGRAFICZNY

  Jeśli jesteś uczniem II LO i lubisz robić zdjęcia weź udział w konkursie z nagrodami.
Sfotografuj ciekawe miejsce/miejsca w Zabrzu i wyślij do 3 zdjęć na adres biblioteki szkolnej (lub przynieś na dowolnym nośniku) do 28 września 2012.  W mailu  należy podać imię, nazwisko i klasę.
O wynikach konkursu poinformujemy w październiku.
W tym roku nagrody pozyskano z Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
Zapraszamy !


2011/2012


UWOLNIJ KSIĄŻKĘ
    Szósty 
rok nasza szkoła włącza się w Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek (z ang. Bookcrossing).  Służy propagowaniu czytelnictwa.  Polega zostawianiu książek w miejscach publicznych, po to, żeby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej.
Chętne osoby proszone są o przyniesienie książek, które mogłyby wziąć udział w akcji, do 7 czerwca, do biblioteki szkolnej. Bibliotekarz zobowiązuje się zarejestrować książki na stronie internetowej bookcrossingu. Sami również możecie uwolnić swoje książki w domu. W takim wypadku proszę tylko o informację jakie książki uwolniliście na adres
biblioteka.2lo.zabrze@gmail.com
; Informacje w bibliotece i na www.bookcrossing.pl.     
                               
20 czerwca 2012  - szukajcie uwolnionych książek na terenie szkoły! 

SŁUCHOWISKO z okazji roku KORCZAKA

     31 maja 2012 uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać słuchowiska "Korczak" na motywach scenariusza Agnieszki Holland.
Organizatorem słuchowiska na terenie szkoły była biblioteka II LO we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu, która jest inicjatorem nagrania wraz ze Szkołą Podstawową nr 8 w Zabrzu. Pani Agnieszka Szeląg z MBP, która jest autorką scenariusza i reżyserem słuchowiska, zapoznała młodzież z biografią Janusza Korczaka.
II LO CZYTA DZIECIOM

30 maja 2012 młodzież 2LO czytała bajki dzieciom z Przedszkola nr 46 w Zabrzu o "Kocie w butach" i "Złotowłosej i trzech misiach".

 

LAUREACI KONKURSU z historii książki

 W konkursie z historii książki "Od glinianej tabliczki do e-booka" - zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO - wzięło udział 11 osób, zwycięzcami okazali się:

 I miejsce - Sylwia Maj 3e (wykazała się umiejętnością czytania ze zrozumieniem i bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania)

Wyróżnienia: Martyna Walczyna 2e, Dajana Rakoczy 2e, Michał Domitrz 2e i Patrycja Surma 2b.
  
W nagrodę laureaci otrzymali dyplomy, punkty za aktywność z języka polskiego, a Sylwia dodatkowo album. Gratulujemy!


 "OD GLINIANEJ TABLICZKI DO E-BOOKA" wystawa

W dniach 19-23 kwietnia biblioteki ZSO nr 5 - II LO i Gimnazjum nr 2 - zapraszają na wystawę prezentującą historię książki od tabliczki glinianej, a nawet wcześniej, do czasów współczesnych. Wystawa jest zorganizowana w celu uświetnienia Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO - obchodzonego 23 kwietnia.
 
   Wystawę będzie można oglądać na parterze i pierwszym piętrze. Zostanie ona podzielona na dwie części: od starożytności po wynalazek druku i od XVI w. po nowoczesność.     

Zapraszamy nie tylko humanistów! Wśród uczniów, którzy odpowiedzą poprawnie na pytania związane z historią książki wylosujemy nagrodę. 


CZYTAMY DZIECIOM - II LO

    Wolontariusze z naszej szkoły - już kolejny rok - chętnie włączyli się do udziału w Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".
29 marca 2012 młodzież 2LO czytała bajki dzieciom z Przedszkolu nr 33 w Zabrzu o "Kocie w butach" i "Złotowłosej i trzech misiach". Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem, a dzieciom bardzo się podobało czytanie bajek na głosy. W akcji biorą udział uczniowie klasy 2c: Aleksandra Kozikowska, Anna Pilch, Barbara Mikula, Tomasz Wolf, Wojciech Walczak i Karolina Szerlowska z klasy 1c.

  

KLASY III - zwrot książek

    Termin zwrotu książek przez klasy III minie 20 kwietnia 2012r. Karty obiegowe zostaną wydane łącznikom bibliotecznym 16 kwietnia.


MATURZYSTO - CZAS POMYŚLEĆ O BIBLIOGRAFII

    Pod kątem uczniów klas maturalnych w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa "Serie: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Analiz Literackich - źródłem bibliografii przedmiotowej". Obszerne opracowania literatury wzbogacą Waszą bibliografię przedmiotową. Serie te są dostępne w bibliotece szkolnej i miejskiej. Zapraszamy! 
   Przypominam, że w zakładce "Dla maturzystów" znajdziecie informacje jak tworzyć bibliografię i jak prawidłowo zapisywać opisy bibliograficzne.  Na miejscu, w czytelni można skorzystać ze Słowników Motywów Literackich. Zapraszam! 


WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ

   Dnia 28.03.2012 nauczyciel bibliotekarz uczestniczył w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 11, na której klasa 2b zapoznała się z działalnością biblioteki oraz jej katalogiem Internetowym. Uczestnicy mieli okazję również założyć kartę biblioteczną, przedłużyć lub wypożyczyć książki.    


"MIŁOŚĆ W POEZJI" WYSTAWKA

   Z okazji Walentynek przygotowaliśmy dla Was wystawę na półpiętrze obok biblioteki, na której znajdziecie wybrane utwory o tematyce miłosnej. Być może staną się one inspiracją do Waszych kartek walentynkowych. Zapraszam do oglądania. O więcej wierszy można pytać w bibliotece.

NOWY INFORMATOR NA WYŻSZE UCZELNIE 2012/2013

    Biblioteka II LO wzbogaciła się o najnowszy informator na uczelnie wyższe. Znajdziecie w nim wykaz kierunków i uczelni publicznych oraz niepublicznych. Wszystkich chętnych do przeglądania zapraszamy do czytelni 2LO.


WYSTAWKA "ROK 2012 - ROK JANUSZA KORCZAKA"

   Zapraszamy do biblioteki na wystawę poświęconą -
lekarzowi, pedagogowi, pisarzowi, publicyście, działaczowi społecznemu -  Januszowi Korczakowi (właściwie Henryk Goldszmit). Był on prekursorem działań na rzecz praw dziecka i ich równouprawnienia. Jest autorem znanej książki dla dzieci  "Król Maciuś I".


ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE UCZNIÓW II LO - wyniki ankiety

Uczniowie naszej szkoły mimo licznych zajęć pozalekcyjnych (językowych, sportowych, muzycznych, kółek przedmiotowych czy wolontariatu) sięgają po książki. Przeważająca część młodzieży czyta dla przyjemności lub z przymusu szkolnego. 25% przyznaje się do czytania lektur w całości. Pozostali czytają wybrane, wolą lektury z opracowaniem lub czytają tylko streszczenia. Spora część młodzieży twierdzi, że brakuje jej wolnego czasu na czytanie dla przyjemności i zwykle więcej czyta w wakacje.

Wybierając książki uczniowie kierują się głównie jej tematyką, ewentualnie autorem, a nie modą czytelniczą. Rozmowy o książkach prowadzą przede wszystkim z kolegami i nauczycielami. Młodzież dociera do książek głównie za pośrednictwem bibliotek -74 % . Pożyczają także książki od znajomych lub kupują w księgarni, niewiele osób zamawia przez Internet. 

            Jak się okazuje, nasi uczniowie najbardziej lubią czytać książki o tematyce przygodowej, kryminały i romanse. Uczniowie wybierali również poezje, horrory, fantastyczno-naukowe, obyczajowe, wojenne, historyczne, młodzieżowe, psychologiczne, detektywistyczne.

Wśród ulubionych autorów dominowali Paulo Coelho, Andrzej Sapkowski, Stephen King, Katarzyna Grochola. Po za tym wymieniano: Jacka Piekarę, Stiega Larsona, Anne Rice, Carlosa Ruiza Zafóna, Lisę See, Meg Cabot, Charlesa Bukowskiego, Marka Krajewskiego, Wojciecha Cejrowskiego, Denise Mine, Tess Gervitsen, Harlan Coben, Agatę Christie. Połowa ankietowanych twierdzi, że nie ma ulubionego autora. Wskazywani autorzy w wielu przypadkach byli autorami ich ulubionych książek.


LAUREACI "KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ"

    Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym na "Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową". Uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i estetyką.
   
Zwycięskie karty przygotowali:
I miejsce  ex aequo - Aleksandra Piekarska 3a i  Laura Gorzawska 2e
II miejsce - Magdalena Król 3a
III miejsce - Jacek Gajos 2d
 
  Nagrody książkowe i dyplomy zostaną wręczone 22 grudnia 2011r.
  Karty można zobaczyć na wystawie w gablocie na holu (półpiętro poniżej biblioteki).

Gratulujemy i życzymy wszystkim Wesołych Świąt!


KONKURS NA KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ

   Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym na "Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową" wykonaną dowolną techniką. Na dowolną ilość kartek czekamy do 16 grudnia 2011r.
   Nagrody czekają na zwycięzców!!!


NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE II LO

    Nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytuły książek, które zostały zakupione z funduszy:
 1.  przekazanych przez Prezydenta Miasta Zabrze bibliotekom za aktywny udział w akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom",
 2.  ze zorganizowanego przez bibliotekę Kiermaszu Taniej Książki z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.
   Oto list zakupionych książek:
 • Dallas'63 S. Kinga
 • Gra anioła C.R. Zafóna
 • Ostatnia piosenka N. Sparks
 • Faust J.W. Goethe x2
 • Cierpienia młodego Wertera J.W. Goethe x3
 • Brida P. Coelho
 • Demon i panna Prym P. Coelho
 • Planeta wygnania U.K. Le Guin
Zachęcamy do czytania!

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW


        22 listopada 2011 w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego odbyło się seminarium podsumowujące Międzyszkolny konkurs  na prezentację multimedialną o Zabrzu. Tematy tegorocznej edycji były następujące: Historia zabrzańskich nekropolii i Co warto w Zabrzu ocalić od zapomnienia?Ogłoszenie wyników uświetnił wykład p. Dariusza Walerjańskiego.
     W konkursie, pod opieką nauczyciela bibliotekarza - wzięło udział dwoje uczniów II LO:

    Dawid Kubieniec (3e), który zajął I miejsce
    Joanna Stasiów (3e), która zajęła III miejsce                                                Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO

   W konkursie literackim wzięło udział prawie 50 uczniów, z czego 28 osób poprawnie odpowiedziało na hasła w krzyżówce w I etapie i
przeszło do II etapu.  Wiedzą  i refleksem wykazali się zwycięzcy:


I miejsce - Mateusz Borek 2d 
II miejsce - Natalia Wojtczak 3e
III miejsce - Barbara Mikula 2c
IV miejsce - Jacek Gajos 2d

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a także plusy - z aktywności - z języka polskiego. Gratulujemy!


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI - podsumowanie

   Przez dwa dni, 24-25.X,  nauczyciele i uczniowie naszego zespołu (ZSO nr 5) mieli okazję kupić bardzo tanie książki na kiermaszu organizowanym przez bibliotekę liceum i gimnazjum z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Była to przede wszystkim beletrystyka, lektury, trochę literatury przedmiotu i biografie, poezja, analizy literackie itd. Zainteresowani skorzystali z okazji i wystawili swoje książki na sprzedaż.
   Bibliotekom udało się zebrać niemałą sumę, bo 74,40 zł, gdzie większość publikacji kosztowała 1 zł. Fundusze te zostaną wykorzystane na zakup nowości wydawniczych do obu bibliotek. Lista tych książek pojawi się wkrótce.


II LO na TARGACH KSIĄŻKI

  Dnia 21.10.2011r. bibliotekarz - wraz z wychowawcą klasy 2d i uczniami tejże klasy - uczestniczyli w Katowickich Targach Książki. Mieliśmy okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi na stoiskach znanych wydawców. Uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych przez Bibliotekę Śląską "Biblioteka cyfrowa, jak to się robi", także w spotkaniu autorskim z Andrzejem Żakiem, pisarzem dla młodzieży, autorem sztuk teatralnych. Mieliśmy okazję zobaczyć jak czerpie się papier i jak powstają pieczęcie lakowane.
   Fotografie: Halina Binkowska, Teresa Kasza.
INAUGURACJA "TYGODNIA CZYTANIA" W TEATRZE NOWYM W ZABRZU

    Dnia 31.05.2011r. uczniowie naszego Zespołu Szkół (Liceum i Gimnazjum), zaangażowani w akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom", w nagrodę zostali zaproszeni na imprezę inaugurującą Tydzień Czytania Dzieciom.
     Uroczystość ta odbyła się w Teatrze Nowym, w Zabrzu. Mieliśmy okazję zobaczyć sztukę "Idziemy po skarb" na podstawie Janoscha, w adaptacji i reżyserii Zbigniewa Stryja.
    Za czynny udział w Akcji dziękujemy Joannie Stasiów 2e, Aleksandrze Kozikowskiej 1c, Annie Kopyto 1e, Annie Czub 2b, Pawłowi Domitrz 2c, Krzysztofowi Tylkowskiemu 1c, Magdalenie Sadowskiej 2b, Paulinie Kulasek 1d. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty od przedszkolaków.


UWOLNIJ KSIĄŻKĘ CZYLI BOOKCROSSING

    Piąty rok nasza szkoła włącza się w Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek (z ang. Bookcrossing).  Służy propagowaniu czytelnictwa.  Polega zostawianiu książek w miejscach publicznych, po to, żeby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej.
Chętne osoby proszone są o przyniesienie książek, które mogłyby wziąć udział w akcji, do 7 czerwca, do biblioteki szkolnej. Bibliotekarz zobowiązuje się zarejestrować książki na stronie internetowej bookcrossingu. Sami również możecie uwolnić swoje książki w domu. W takim wypadku proszę tylko o informację jakie książki uwolniliście na adres
biblioteka.2lo.zabrze@gmail.com
; Informacje w bibliotece i na www.bookcrossing.pl.
Termin 9 czerwca 2011 (czwartek) - szukajcie uwolnionych książek na terenie szkoły! 


II LO CZYTA DZIECIOM

    W ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" 18 maja 2011 uczniowie 2LO czytali bajki o "Czerwonym Kapturku" oraz "Złotowłosej i trzech misiach" w Przedszkolu nr 11 w Zabrzu. Książeczki, które zebraliśmy w ramach Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom"  zostały przekazane dzieciom z tego przedszkola. Darczyńcom dziękujemy!
29 marca 2011 prezentowaliśmy bajki o "Królewnie Śnieżce" i "Brzydkim kaczątku" dzieciom z Przedszkola nr 46 w Zabrzu.

WARTO CZYTAĆ!

    Na holu i w bibliotece można zobaczyć plakaty, przygotowane przez Waszych kolegów, związane z książką i czytaniem. Inspiracją do ich powstania był Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO, obchodzony 23 kwietnia oraz akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom". Hasłem przewodnim była (jak się domyślacie) książka i czytanie.


KONKURS NA "EKSLIBRIS BIBLIOTEKI 2LO"

    Zapraszamy do udziały w konkursie plastycznym na ekslibris (artystyczny znak własnościowy) biblioteki 2LO.

 Wymagania:

- karta A4 pionowo (marginesy 2 cm)

- kolor czarno - biały

- hasło „Ekslibris Biblioteki II LO w Zabrzu”

- motyw może być związany ze szkołą, biblioteką lub książką

 Termin – 27.04.2011

Zwycięski ekslibris zdobić będzie księgozbiór biblioteki, a dla zwycięzcy nagroda !!!  Zapraszamy !

 Informacje na temat ekslibrisu można uzyskać w bibliotece szkolnej i w Internecie.PRZEGLĄDAJ KATALOG BIBLIOTEKI II LO PRZEZ INTERNET (OPAC) 

     W
spólnie z
biblioteką Gimnazjum uruchomiliśmy dla użytkowników naszego Zespołu możliwość przeglądania katalogów bibliotek przez Internet - Katalog OPAC ( Online Public Access Catalog) - zobacz LINKI po lewej stronie.
    Szczegółowa instrukcja korzystania z Katalogu OPAC znajduje się w zakładce "Księgozbiór".
     15.01.2011r. zakończono tworzenie bazy danych książek i czytelników biblioteki 2LO w ZabrzuJuż  po feriach zimowych ruszył - kolejny etap komputeryzacji - wypożyczanie za pomocą kodów kreskowych.      

KĄCIK REGIONALNY - NOWOŚCI!

     Informujemy, że dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Zabrzu biblioteczny kącik regionalny II LO wzbogacił się o nowe pozycje. Są to wydawnictwa, broszury, mapy o Zabrzu i Śląsku . Wszystkich zainteresowanych historią i kulturą naszego miasta i regionu zapraszamy.
Jest to bogaty materiał do zadań domowych, referatów czy olimpiad.


WYSTAWA "Serie: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Analiz Literackich - źródłem bibliografii przedmiotowej"

   Tegorocznych maturzystów zapraszamy do biblioteki na wystawę związaną bezpośrednio z bibliografią maturalną. Obszerne opracowania literatury wzbogacą bibliografię przedmiotową. Wybrane pozycje dostępne są w bibliotece szkolnej. Szereg pozycji z tych serii posiada także biblioteka miejska. Zapraszamy! 
 

WYSTAWA  "MIŁOŚĆ W POEZJI"

   Zapraszamy do biblioteki w lutym na wystawkę zatytułowaną "Miłość w poezji". Znajdziecie tu teksty miłosne wielu znanych poetów,  mogą one być inspiracją do waszych walentynek.


Akcja "SZKOLE TALENTY"

    W ramach akcji "Szkolne Talenty" przygotowaliśmy wystawę  poetycką "Moje postrzeganie świata".  Są to prace ucznia naszej szkoły Mateusza B. z klasy Id. Wystawka znajduje się w gablotce na korytarzu, na półpiętrze poniżej biblioteki.  Zapraszamy do czytania oraz osoby chętne do podzielenia się swoim talentem.

 "ROK 2011 - ROK CZESŁAWA MIŁOSZA" WYSTAWA

    Czesław Miłosz - prawnik, dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, Laureat Nagrody  Nobla w dziedzinie literatury - niewątpliwie zasłużył sobie na wyróżnienie, zwłaszcza że 30 czerwca 2011 mija 100 rocznica jego urodzin. Na wystawce "Rok 2011 - Rok Czesława Miłosza" zgromadzono dostępne w bibliotece dzieła Miłosza. Zapraszamy!


Konkurs na "NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ"

    Dziękujemy zainteresowanym za udział w konkursie na "Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową".  Nasi uczniowie wykazali się pomysłowością i talentem plastycznym. Ich dzieła możecie podziwiać na wystawce w bibliotece. Zwycięzcy otrzymali za najpiękniejsze karty nagrody książkowe i dyplomy. Gratulujemy! 


NOWY INFORMATOR NA WYŻSZE UCZELNIE 2011/2012

    Biblioteka szkolna wzbogaciła się o najnowszy informator na uczelnie wyższe. Znajdziecie w nim wykaz kierunków i uczelni publicznych oraz niepublicznych. Wszystkich chętnych do przeglądania zapraszamy do czytelni 2LO.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH - 25.10.2010r.

     Z okazji naszego święta zorganizowaliśmy dla Was 25.x.2010r. (poniedziałek): Konkurs Literacki, Kiermasz Książki i Wystawkę                          

Zwycięzcy w konkursie literackim:
I - Barbara Mikula
II - Marlena Szczygielska
III - Magdalena Czerniel


SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

    Dnia 20 października 2010 r. odbyło się  spotkanie z pisarką Anną Onichimowską autorką powieści dla młodzieży takich jak: "Hera moja miłość', "Lot komety", "Demony na smyczy" oraz wielu innych książek dla młodzieży i dzieci - w Filii nr 11, MBP .
 Autorka chętnie opowiadała o sobie i swoich książkach. Opowiadała o planach wydawniczych i ekranizacjach swojej twórczości. Wszyscy zainteresowani otrzymali autografy i mieli możliwość bezpośredniego kontaktu

KONKURS FOTOGRAFICZNY " Zabrze - warto zobaczyć"

     Uczestnicy konkursu fotograficznego  " Zabrze - warto zobaczyć" wykazali się niezwykłym podejściem do tematyki. Oto lista zwycięzców :
I miejsce - Ewelina Buchta 2b
II miejsce - Justyna Bagniewska3a
III miejsce - Filip Gajos 1d

Wystawa pokonkursowa znajduje się w przeszklonej gablocie, na holu,  poniżej biblioteki. Zapraszamy!


2009/2010

IMPREZA KOŃCZĄCA IX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA W TEATRZE NOWYM    2.06.2010r. bibliotekarz 2 LO i uczennice klasy 2d wzięły udział w imprezie, która miała zwieńczyć IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Uczennice klasy 2d przebrane w stroje bajkowe przedstawiły zebranym rodzinne wartości i wręczyły petycję dla pani prezydent.
Czytaj: http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/cala-polska-czyta-dzieciom

ZWROT KSIĄŻEK - KLASY I – II


Uczniowie klas I - II zobowiązani są zwrócić książki do biblioteki do 18 czerwca 2010r. !


II LO CZYTA DZIECIOM 

  W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klasy 2d czytali bajki Agnieszki Stelmaszczyk "Jak Krzyś pomógł rodzicom odzyskać czas" i "Jak Krzyś odczarował Basię" dzieciom z Przedszkola nr 11. Młodzież, którama doświadczenie teatralne, sprawdziła się w głośnym czytaniu.
 


WYŚLIJ KSIĄŻKĘ W "PODRÓŻ"

    Czwarty rok nasza szkoła włącza się w Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek (z ang. Bookcrossing). Tegoroczne święto będzie miało miejsce 9 czerwca 2010 (środa).  Polega ono na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, po to, aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Chętni proszeni są o przyniesienie książek wartych przeczytania, które mogłyby wziąć udział w akcji, do 7 czerwca, do biblioteki szkolnej. Bibliotekarz zobowiązuje się zarejestrować książki na stronie internetowej bookcrossingu. Sami również możecie uwolnić swoje książki w domu. W takim wypadku proszę tylko o informację jakie książki uwolniliście na adres biblioteka@2lo.zabrze. 

9 czerwca szukajcie uwolnionych książek na terenie szkoły!

Więcej informacji udziela bibliotekarz. Wiadomości o bookcrossingu znajdują się także na plakatach i stronie www.bookcrossing.pl.


DO UCZNIÓW KLAS III - ZWROT KSIĄŻEKUczniowie klas III zobowiązani są zwrócić książki do biblioteki do 23 kwietnia 2010r. !


WYSTAWKA "ROK 2010 - ROK FRYDERYKA CHOPINA"Zapraszamy na aktualną wystawę związaną z obchodami roku chopinowskiego. Znajdziecie na niej publikacje o Chopinie.

WYSTAWKA "TRAGEDIA NARODOWA"


W związku ze smutnymi wydarzeniami sprzed kilku dni, a dokładnie z 10 kwietnia 2010, związanymi z katastrofą samolotu prezydenckiego i żałobą narodową przygotowaliśmy wystawkę na ten temat w bibliotece szkolnej.


WYSTAWA DLA MATURZYSTÓWOd kilku lat, przed maturą, organizujemy dla maturzystów wystawę, która ma im pomóc w przygotowaniu bibliografii maturalnej. Nosi tytuł: Serie Biblioteki Narodowej i Biblioteki Analiz Literackich - źródła do bibliografii przedmiotowej". Zapraszamy na wystawę!


WYSTAWKA STAŁA - BEZPIECZNY INTERNET  W związku z obchodami 9 lutego 2010r. Dnia Bezpiecznego Internetu w bibliotece wykonana została wystawka stała informująca o zasadach bezpieczeństwa w sieci, wskazane zostały strony internetowe, na których można znaleźć informacje związane z tym problemem i w razie potrzeby pomoc.


WYSTAWA "EKSLIBRIS - ZNAK WŁASNOŚCIOWY KSIĄŻKI"


Zapraszamy do biblioteki 2 LO na wystawę ekslibrisów czyli znaków własnościowych biblioteki. Można zobaczyć na niej ekslibrisy Miejskich Bibliotek Publicznych z Zabrza i Gliwic, wybranych muzeów, szkół i osób np.: Jana Kochanowskiego, Adama Małysza


DZIELIMY SIĘ PODRĘCZNIKAMI


We wrześniu i październiku 2009 biblioteki ZSO nr 5 -II LO i Gim. 2 - uczestniczyły w zbiórce podręczników dla potrzebujących organizowaną przez "Wypożyczalnię podręczników" Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zabrzu. Dzięki uczniom i opiekunom samorządu szkolnego udało nam się zebrać 315 książek, co dało nam II miejce po względem ilości.
  
Wypożyczalnia ta znajduje się na ulicy 3-go Maja 3 i może z niej skorzystać każdy uczeń w trudnej sytuacji.


KONKURS CZYTELNICZY "CZY ZNASZ TĘ POSTAĆ LITERACKĄ?" 

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych 23 października 2009r. zorganizowany został konkurs czytelniczy. Quiz polegał na odgadnięciu postaci z literatury i podaniu tytułu oraz autora utworu, z którego pochodzą.W konkursie udział wzięło 26 osób. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. 
 
 
Podstrony (1): Regulamin