"Księga dżungli" i "Księga dżungli 2" - Rudyard Kipling 
Tych książek nie wypada przedstawiać, każdy wilczek zaznajamia się z nią poprzez uczestniczenie w życiu Gromady. Opowiadania wchodzące w skład zbioru dotyczą Indii i ich folkloru oraz indyjskich dżungli. Głównym bohaterem utworu jest mały chłopiec Mowgli, który dorastając w dżungli poznaje wartości - dobro, przyjaźń, posłuszeństwo, prezentowane przez nauki Baloo, postawę Baghery, Akeli, a także zmaga się z wrogami (Shere Khan).


"Baśnie"Hans Christian Andersen  
Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i mają uniwersalną, ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy. 


"Tomek na Czarnym Lądzie; Tomek na tropach yeti"Alfred Szklarski 
Popularna seria książek przygodowych o  wyprawach Tomka Wilmowskiego. Cykl ten zawiera w sobie nie tylko podróże, ale także osobiste dramaty, zróżnicowaną galerię postaci, miłość. Występuje też spora dawka wiedzy historycznej i geograficzno-przyrodniczej.

"Opowieści z Narnii" - Clive Staples Lewis  
Ten cykl siedmiu powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, odkrywające nierzeczywisty świat przepełniony magią i walką dobra ze złem, nieprzerwanie od 60 lat zachwyca i to nie tylko najmłodszych odbiorców. „Opowieści z Narnii” to chyba jedna z bardziej wykorzystywanych książek literatury dziecięcej. Jest oryginalna, napisana ciekawym, prostym językiem, ale nie pozbawiona bogatych odniesień do literatury różnych epok.

"Bracia Lwie Serce" - Utrzymana w konwencji baśniowej powieść o niezwykłej przyjaźni, a w miarę upływu czasu miłości Ronji i Birka - dzieci groźnych zbójników zwalczających się zaciekle. Uczucia, które łączą młodych, przezwyciężają wrogość rodziców i złe moce czające się w dzikiej, nieprzyjaznej przyrodzie.

"Mały książę" - Antoine de Saint - Exupery 
Czy „Mały książę” to tylko bajka? Z pozoru tak. Ale pozory mylą i sam autor - Antoine de Saint-Exupéry – chętnie by tym słowom przyklasnął. Gdy jego bohater spotyka na pustyni lisa, dowiaduje się, że „[…] dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” (przekład: Jan Szwykowski). „Mały książę” to genialna bajka dla dzieci i dla dorosłych, które więcej mówią o życiu, niż grube, uczone księgi.

"Oliver Twist; Opowieść wigilijna"Charles Dickens

"Chłopcy z Placu Broni" Ferenc Molnar 

"Robinson Kruzoe- Daniel Defoe 

"Hobbit; Łazikanty; Władca pierścieni" J.R.R. Tolkien  

"Przygody Tomka Sawyera" Mark Twain                                                                                               

"Seria o MikołajkuSempe Gościnny  
Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni. Dzisiaj Mikołajek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata.

"Czarne Stopy" Seweryna Szmaglewska 
Zgrany zastęp Czarnych Stóp wyrusza na letni obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy, dla Marka, Fobusza, Felka i małego No - Bo to pierwsze samodzielne wakacje. Pierwsze ognisko, pierwsze podchody, pierwsze nocne alarmy. Trzydzieści dnia życia obozowego na zboczu Diabelskiego Kamienia wypełniają wspaniałe przygody, zabawne pościgi, ćwiczenia spostrzegawczości, strachy i niespodzianki. Podczas tropienia harcerze trafiają na ślad tajemniczej postaci Leśnego Oka, która z gąszczy obserwuje poczynania chłopców. Bohater książki, Marek Osiński, chłopiec samotny i nieszczęśliwy, odnajduje w czasie tych pierwszych harcerskich wakacji przyjażń, optymizm i wiarę w siebie. Polecane zwłaszcza dla starszych wilczków.

"Szatan z siódmej klasy" Kornel Makuszyński 

"Rasmus i włóczęga;Ach, ten Emil!; Ronja, córka zbójnika" - Astrid Lindgren