Porady dla rodziców

1.    Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko – Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.

2.    Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.

3.    Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.

4.    Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie. Jeśli opowie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić– zadzwoń lub napisz do Helpline. Razem zastanowimy się, co możemy zrobić. W Helplinie pracują ludzie, którzy są tam po to, by pomagać w trudnych sytuacjach.

5.    Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!

6.  Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno. Źródło: http://www.helpline.org.pl  
Polecamy  przydatne materiały do wydrukowania ze strony "Dziecko w Sieci":
http://www.dzieckowsieci.pl/
  • 10 porad dla rodziców dotyczących zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Sieci. >>> Załącznik nr 1.
  • Umowa o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, wypracowana w trakcie kampanii Dziecko w Sieci umowa pomiędzy dzieckiem a rodzicami dotycząca zasad korzystania z Internetu. >>> Załącznik nr 2.
  • Elementarz dla rodziców. Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie, wydany przez UPC w ramach Insafe informator dla rodziców, poruszający zagadnienia nowoczesnych technologii i zagrożeń z nimi związanych. >>> Załącznik nr 3.
Bardzo ciekawy i przydatny poradnik dla rodziców Bądź bezpieczny w Internecie Partnerstwa dla Przyszłości.
Kolejny poradnik dla rodzicow, na nowej stronie: "Bezpieczna szkoła", a w nim:
Ċ
MZS2 Boleslawiec,
14 mar 2009, 05:10
Ċ
MZS2 Boleslawiec,
14 mar 2009, 05:03
Ċ
umowa1.pdf
(109k)
MZS2 Boleslawiec,
14 mar 2009, 05:06
Comments