מהו ניתוח תנועה לאבאן-בארטנייף?

נשלח 28 ביוני 2010, 0:32 על ידי sharon cb   [ עודכן 2 בספט׳ 2015, 3:01 על ידי Milca Leon ]

ניתוח תנועה לאבאן הינו תחום ידע, מעין "מדע התנועה", החוקר את התנועה ומשמעותה באמצעות מרכיבי התנועה והיחסים ביניהם. למעשה, ניתוח תנועה לאבאן-בארטנייף הינו שיטה ושפה לצפייה, ניתוח, וזיהוי מאפיינים תנועתיים-אישיותיים כבסיס לשכלול יכולות ועבודה אומנותית וטיפולית. השיטה מאפשרת לצפות, לזהות ולתאר תנועה ולהבין את הדרכים בהן תנועה יוצרת ומבטאת משמעות.

ניתוח תנועה לאבאן מבוסס על התיאוריות של רודולף לאבאן, שהחל לפעול במחצית הראשונה של המאה ה-20. התיאוריות עוסקות במהות התנועה, והן מתארות, מפרשות ומתעדות את התנועה האנושית. ה"שיטה" משמשת רקדנים, שחקנים, אתלטים, מורים  למחול, מורים בחינוך המיוחד, מורים חינוך גופני ותרפיסטים מתחומים שונים. זו אחת משיטות ניתוח התנועה הנפוצות ביותר בעולם. היא נקראת LabanAnalysis  (בעיקר בארה"ב), וכוריאולוגיה או "לימודי לאבאן" באנגליה ואירופה.

תחום הידע נוסד ונוצר על ידי רודולף לאבאן (1897-1958) עוד בתחילת המאה ה-20. לאבאן, הנחשב לתיאורטיקן התנועה החשוב ביותר במאה ה-20, נולד באוסטרו-הונגריה, והיה הגאון הכריזמטי של המחול האקספרסיוניסטי במחצית הראשונה של המאה ה-20. הוא היה רקדן, כוריאוגרף, אמן, שחקן, ובקיצור- איש הרנסנס של האומנויות. השפעתו של לאבאן על המחול המודרני היתה ועודנה עצומה. במקביל לעבודתו האומנותית, חקר לאבאן את התנועה האנושית ואת המוטיבציה הרגשית-מחשבתית המנחה אותה, ומחקרים אלו היוו את הבסיס לשיעורים שלימד, ולתורה אותה פיתח. הוא חקר בעבודתו את התנועה גם כמדיה אומנותית וגם כסוג של מדע. הוא תפס את התנועה כחלק בלתי נפרד מהביטוי האנושי, ובכך יצק יסודות למה שקרוי היום "שפת הגוף" או "שפת התנועה". לאחר עליית הנאצים לשלטון, ב – 1938, נמלט לאבאן לאנגליה, שם זנח את העבודה האומנותית והתרכז בהוראה ובמחקר. חלק גדול מתחום הידע המוכר כיום בוסס על ידי ממשיכיו – אירמגארד ברטנייף וממשיכיה בארה"ב, מריון נורת', ואלרי פרסטון-דאנלופ, וואלי מאייר, ג'ין ניולאב, ג'ראלדין סטיבנסון ורבים נוספים – באנגליה ואירופה – אשר לקחו את עבודתו ויישמו אותה בתחומי המחול, התיאטרון, התרפיה בתנועה, חקר התנועה, חינוך מיוחד ועוד.

ניתוח תנועה לאבאן מהווה שדה נרחב של חקירה, תרגול, יישום וחינוך דרך ובאמצעות תנועה. תפישות ועקרונות של ניתוח תנועה לאבאן מתייחסים אל התנועה כתהליך מתמשך של שינוי, המתבצע, לרוב, באופן מאורגן ותבניתי. התבנית מבוססת תבניתיות אוניברסאלית, אך לא פחות- אישית וייחודית לכל מתנועע. כלומר, אנו נעים באופנים שהם משותפים לנו ולאנשים רבים אחרים, ועם זאת, בתוך התבניות המשותפות, ישנו מגוון עשיר מאד של בחירות אישיות המייחדות אותנו, כאינדיבידואלים. למעשה, ניתן לומר שההתנהגות שלנו, המבטאת את אופיינו, באה לידי ביטוי בעולם שמחוץ לעצמנו דרך התנועה שלנו. כלומר, האופן בו אני נעה מבטא את מי שאני. אופן התנועה שלי הוא מכוון, גם אם לא מודע.

הבחירות התנועתיות שאנו עושים נשענות על דפוסים שהתפתחו באופן מכוון, גם אם ללא מודעות שלנו לתהליך, ולמה שהוא מבטא. כך, לדוגמא, אם ילד בחר מסיבות שונות לנוע באופן המבטא לוחמנות כלפי העולם שסביבו, ולכן הוא נע באופן חזק, בתנועות ישירות ופתאומיות, למשל, הביטוי של בחירות אלה יהיה של חוזק, אגרסיביות לעתים, חוסר רוגע, וכד'. בחירות אלה יחזרו על עצמן פעמים רבות, גם אם לא יהיה הילד מודע אליהן ולביטויין. ניתוח תנועה לאבאן מאפשר לנו לזהות, לשיים, ללמוד ולנתח את מרכיבי התנועה הבסיסיים, ובדרך זו להבין את המתחולל בנפשו של המתנועע, ואת ביטויו. באמצעות הגילויים לגבי תנועת האדם, ניתן להשתמש בהתערבות תנועתית, על מנת לשכלל, לחדש, להעשיר ולפתח את הבחירות התנועתיות, והרגשיות.

נקודת המוצא של לאבאן היא שהתנועה הן "מייצרת" והן "מבטאת" את הצד המנטלי והרגשי של האדם. לתנועה ולעולמו הפנימי של האדם יש יחסים דו-כיווניים. כלומר, התנועה משפיעה  על גופנו, וכן על שכלינו ורגשותינו, ובו בזמן היא גם מבטאת את הצדדים האלה. מכאן, כאשר אנו רואים אדם מתנועע, אנו יכולים לקלוט ולהבין הרבה על עולמו הפנימי הבא לידי ביטוי בתנועתו. אך התהליך לא נעצר כאן, כיוון שכאשר הוא נע, הוא מייצר חוויות, תחושות, מחשבות ורגשות המוזנים לתוך עולמו הפנימי. לכן, לאחר שאנו נעים אנו מרגישים אחרת מאשר קודם. היזכרו בפעם האחרונה שחשתם כעס, עצב או דיכאון, ויצאתם לריצה או נכנסתם לשיעור מחול...

אם כך, מנקודת מוצא אומנותית- הבנת הביטוי הרגשי דרך המדיום התנועתי מאפשר שכלול של הבעה וביטוי אומנותי במחול, תיאטרון, קולנע ומיצגי תנועה, למשל. מנקודת מבט טיפולית, אם התנועה מייצרת מצבים רגשיים, לאחר צפייה, זיהוי, הבנה ופרשנות של ייצוגים אפשריים של מצבו הרגשי של האדם, ניתן באמצעות התנועה להשפיע על מצב זה.

מתוך נקודת המוצא של לאבאן, ניתן להבין מדוע וכיצד הפך ניתוח תנועה לאבאן חשוב ומשפיע כל כך הן בתחומי התרפיה (תרפיה בתנועה, ותרפיות-גוף אחרות) והן בתחומי הבמה – המחול, התיאטרון, האופרה.

על מנת להסביר מהו ניתוח תנועה לאבאן (LabanAnalysis) אשתמש בכמה ציטוטים מפיו של רודולף לאבאן עצמו:  זהו "...מעין דקדוק ותחביר של השפה של התנועה, העוסקים לא רק במבנה החיצוני של התנועה, כי אם בתוכן המנטלי והרגשי שלה."   הסדר התנועתי הינו "החוקים והמבנים הנסתרים של התנועה, אשר כשהם מוכרים לנו באופן מודע – הופכים את התנועה לבעלת משמעות ומובנת."

לאבאן מתכוון בדבריו לחוקיות הנוגעת לאופן בו משתמש האדם במרכיבי התנועה השונים – בגוף המבצע, בפעולות המבוצעות, במרחב, בדינמיקה וביחסים שבין המרכיבים. "שיטת לאבאן" מתמקדת  בתנועה כישות "עצמאית" הניתנת ללמידה דרך אותם מרכיבים פנימיים שהזכרתי. החוקיות התנועתית קשורה לתנועה, למטרתה, להקשר בו היא מבוצעת (האם היא תנועה יומיומית, או "אומנותית" כמו במחול או במשחק) ולמצב המנטלי המבוטא דרכה. ניתוח תנועה לאבאן-בארטנייף חוקר את התנועה מהמקום הטרום-סגנוני, עוד לפני שמתפתח הסגנון/השיטה (בין אם זה בלט/מחול מודרני/משחק על במה/טאי צ'י/יוגה/ וכד') ולכן ניתן לבחון באופן פרטני כל אחד מתחומי התנועה וסגנונותיה לאור עקרונות ה"שיטה".

את המידע התנועתי הנאסף ומתגלה ניתן לבחון גם לאור ארבע תמות תנועתיות דואליסטיות אותן הגדיר לאבאן, המייצגות את מקצבי השינוי הנגלים דרך התנועה, ואשר מספרות לנו על דרכי ההתמודדות של האדם (אני/אחר) עם הסביבה והמציאות. ארבע התמות הן:

תפקוד---------------ביטוי

יציבות----------------תנועתיות

פנימה----------------החוצה

פעולה----------------- מנוחה.

כיום, הורחב תחום הדעת של ניתוח תנועה לאבאן מעבודתו של רודולף לאבאן בלבד, והוא כולל גם את עבודתה של אירמגארד בארטנייף (תלמידה וקולגה של לאבאן) ושל ממשיכיהם, והוא נקרא לאבאן-ברטנייף

((Laban/Bartenieff Movement Analysis or Laban Movement Studies. התחום כולל את המרכיבים הבאים:

  • יסודות בארטנייף
  • ניתוח תנועה לאבאן
  • קינסיולוגיה/אנטומיה
  • כתב תנועה לאבאן

 

תרומתו הגדולה ביותר של לאבאן לחקר התנועה טמונה בתיאוריה שלו על השימוש בחלל/מרחב (Choreutics) ובתיאוריה של השימוש בדינמיקה (Eukinetics) ממנה גם נגזרה התיאוריה של "המאמץ" או Laban's Effort . תיאוריות אלו אפשרו לא רק הבנה של התופעה התנועתית,חקירתה, ופירושה, אלא גם פיתוח סדרות תרגילים המאפשרים לשכלל את היכולות המרחביות והדינאמיות של המתנועע. בנוסף התייחס לאבאן גם לאספקטים ההבעתיים והבימתיים של החלל והדינמיקה, והתיאוריות שלו בדבר הרמוניה מרחבית, למשל, משמשות כוריאוגרפים ובמאים בעולם כולו.

הגוף מדבר – בסיטואציה הטיפולית

דפוסי התנועה של אדם, והאופן בו "שוכן" האדם/העצמי שלו בתוך גופו משקפים את המשאבים הפסיכולוגיים שלו, את ההיסטוריה שלו ואת יכולותיו. השימוש בשיטת ניתוח התנועה לאבאן–ברטנייף בתוך טיפול פסיכותרפיסטי נעשה לצורך הערכה, קביעת מטרות עבודה וטיפול ומציאת דרכי התערבות טיפוליות. כל אלו משמשים על מנת לסייע למטופל להרחיב את האפשרויות התנועתיות שלו, בזמן שהוא מעמיק את הקשר שלו עם גופו בתוך סביבתו הייחודית.

הנה מספר תחומים בהם ניתן לעסוק דרך טיפול תנועתי זה (שימו לב לקשר ההדוק והמוצלב בין גוף ונפש):

  • איזון בין קישוריות פנימית ואקספרסיביות חיצונית (מהו האופן בו אני חווה את הקשר שלי עם עצמי והיכולת שלי למצוא את הכוחות הפנימיים שלי על מנת להביא את מי שאני החוצה אל העולם).
  • איזון בין יציבות ובין תנועתיות ( כיצד אני יכולה למצוא את הביטחון שלי, אך מבלי "להיתקע" שם? כיצד אני יכולה, באופן הטוב ביותר להפעיל ולהניע –מהמילה מוטיבציה- את עצמי?)
  • עידוד לגישה אל התלת-מימדיות של: החלל האישי (כיצד אני יכולה למלא/"לאייש" את החלל האישי שלי, באופן אפקטיבי?) יחסים עם אחרים (כיצד אני תומכת את עצמי בזמן שאני יוצאת אל אחרים/מקבלת מהם, ו"מעצבת" את אשר קורה בינינו?) והסביבה (כיצד אני יכולה לנוע דרך העולם באופן שיעבוד עבורי?)
  • פיתוח קצב ורצף תנועתי באופן אפקטיבי (האם אני יכולה למצוא את הקצב בו אנוע באופן שהוא גם יעיל וגם מאפשר מנוחה?) 
  • פיתוח דרכי תנועה יצירתיות, בריאות ומתחדשות המכבדות את צורכי הגוף, מונעות פציעה ומעלות את ההנאה הקינסתטית (כיצד אני יכולה לשים לב לעצמי ולטפח את עצמי ברמה טובה דיה בכל התחומים?).

ניתוח תנועה לאבאן נלמד באופן הוליסטי, רב-תחומי. העבודה משלבת בין הצדדים המעשיים לעיוניים, תוך תשומת לב מתמדת לצדדים הרגשיים. הלמידה נעשית ברובה בסטודיו, בתנועה – תוך שילוב של התנסות חווייתית-תנועתית, חקירה ושכלול תנועתי, בחינה של מצבים רגשיים שעולים, ולמידה תיאורטית. כלומר, התיאוריה נלמדת דרך העשייה, והעשייה משתכללת דרך הבנת התיאוריה. הלמידה מאפשרת ללומד לפתוח, למקד ולהבהיר את ערוצי התנועה, הרגש והחשיבה שלו, כשמתוך נקודה זו הוא יכול לשכלל את עבודתו כמבצע (רקדן, שחקן, אתלט ועוד), כמורה (בתחומי מחול, משחק, תנועה, יוגה) וכמטפל.

ניתוח תנועה לאבאן נלמד ברוב המכריע של קורסי המחול והמשחק באוניברסיטאות ובקולג'ים בארה"ב ואירופה, ובחלק גדול מקורסי התרפיה הגופנית והתרפיה בתנועה בעולם. בשנים האחרונות קיימת פריחה בתחום, עם העניין העולמי הגובר ביחסים שבין הגוף-הנפש-הדעת. בנוסף, מאז התפתחות תוכנות המחשב הגראפיות, הוא משמש כבסיס לניתוח תנועה אנושית לצורך סרטי אנימציה, תוכנות העוסקות באספקטים ארגונומיים של תנועת האדם, ועוד.

 לסיום ברצוני לצטט אמירה של אירמגארד בארטנייף (עמיתה וממשיכה של לאבאן): "התנועה איננה מסמלת את הביטוי. היא עצמה הביטוי." 

אם כך, מה עוד יש לנו מלבד ללמוד את השפה הזו על בוריה?

למידע על אפשרויות למידה עכשוויות- היכנסו לקישור זה. 


Comments