אודות‏ > ‏

שימושים ותחומים

"האדם נע על מנת לספק צורך. בתנועתו, הוא מכוון אל דבר מה בעל ערך עבורו. קל להבין את המטרה, כאשר מכוון האדם אל דבר או חפץ מוחשי, אולם קיימים גם ערכים בלתי מוחשיים המהווים השראה לתנועה... התנועה מגלה לנו דברים רבים. היא התוצאה של השאיפה אל אותו דבר הנראה לנו בעל ערך, או של מצב רוח. הצורות והמקצב של התנועה מגלים את המצב הפנימי של האדם בסיטואציה מסויימת. היא יכולה לאפיין מצב רגשי רגעי, או לגלות לנו מאפייני אישיות קבועים יותר." רודולף לאבאן בספרו The Mastery of Movement


לשנות חיים בתנועה - מילכה לאון | סדנאות תנועה | לאבאן ברטנייף | שיטת לאבאן | ניתוח תנועה | ריפוי בתנועה

 
ניתוח תנועה לאבאן, או בשמו הלועזי - Laban Movement Analysis מעוגן בתפיסה שהתנועה האנושית הינה תהליך של שינוי המאורגנת בדמות דפוסים ותבניות תנועתיות. אותם דפוסים נקבעים על ידי הערכים האישיים, חברתיים, תרבותיים, דתיים של האדם, והם מגלים לנו ומבטאים את עולמנו הפנימי.
 
אותם דפוסים מתקיימים ב'מרחב' בו אנו מתפקדים בתוך האיזון שבין תפקוד והבעה, יציבות ותנועתיות, 'עבודה' ומנוחה. השימוש שאנו עושים בדפוסים ובמגוון האפשרויות שבתוכם נקבע על ידי ההקשר בו מתבצעת התנועה. כך, למשל, הגשת גביע יין לאדם אהוב, והטחת היין בפניו של אדם שנוא, אינם נראים כמו אותה התנועה, למרות הדמיון.
 
ניתוח תנועה לאבאן-ברטנייף עוסק בדפוסי התנועה "באשר היא תנועה" באופן הלומד את התנועה מתוך הבסיס שלה. עקב כך, הוא עוסק בתנועה מחד ללא תלות בסגנון תנועתי/תחום תנועה או ספורט או מחול/סגנון תנועה אישי וכד', ומאידך הוא מאפשר לבחון את השימוש התנועתי בכל אחת מהאפשרויות הללו. הוא עוסק בתנועה במצבה ה"עוברי" ביותר, כמו גם המתקדם ביותר.
 
מסיבה זו, בדיוק, "יושב" ניתוח תנועה לאבאן במרכז כל תחום למידה הקשור לאדם, ולא רק (ראו בהמשך).
להלן כמה מהשימושים הנפוצים :
אומנויות המופע  Performing Arts :
ניתוח תנועה לאבאן נלמד במרבית מחלקות אומנויות המופע- מחול, תיאטרון, קרקס ואפילו מוסיקה- באוניברסיטאות האמריקאיות והאירופאיות. 
הנה כמה דוגמאות למטרות קורסים אלה:
 1. ניתוח תנועה לאבאן לרקדנים ומורים למחול - שיפור ושכלול יכולות ביצוע ודרכי הוראה. פדגוגיה העוסקת בלמידה מתוך חיפוש, חקירה ומודעות גופנית ואישית ולא מתוך חיקוי.                                                                             כפי שמבטא זאת ביל אוואנס, מבכירי מורי המחול המודרני : "רקדנים המאמנים את גופם על מנת שייראה באופן מסויים מועילים לכוריאוגרף פחות מאשר רקדנים המשלבים את התנועה הכוריאוגרפית עם דפוסי התנועה האישיים שלהם. כשתתנו לרקדנים את הרשות לגלות את עצמם, הם ירקדו באופן שיהיה לא רק בריא יותר, אלא גם יפה יותר."                                                                                                                                                        מאמר מעניין של ביל אוואנס העוסק בביצוע מחול והוראתו :   http://www.dancestudiolife.com/tag/laban-movement/
 2. ניתוח תנועה לאבאן ללימוד ועיסוק בכוריאוגרפיה- 
  בעשרים השנה האחרונות, עם התפתחות והתרחבות המחול העכשווי, כמו בהוראת טכניקת המחול,  משתנה גם הוראת הכוריאוגרפיה. מהשנים בהן נלמד התחום בעיקר "מהבטן", עברה הוראת הכוריאוגרפיה להיות מה שקרוי "מבוססת ידע" knowledge based choreography teaching. כלומר, הוראה המתבססת על הידע הפנימי של מדיום המחול, מרכיביו, היחסים ביניהם והאופן בו אלה יוצרים ומבטאים את המסר המחולי. רוב הוראת הכוריאוגרפיה שהיא "מבוססת ידע" מתבססת על ניתוח תנועה לאבאן-ברטנייף. ניתוח תנועה לאבאן משמש כ"מאטריקס" לחקירה, חיפוש, פיתוח ושכלול חומר תנועתי כוריאוגרפי, תוך התייחסות לגישות תיאטרליות וכוריאוגרפיות שונות. כוריאוגרפים משתמשים בו על מנת לחקור ולפתח את החומרים התנועתיים והתפיסות הכוריאוגרפיות שלהם. :                                                                 עבודת מחול של קורל רוכל, תלמידה בתיכון ויצ"ו, חיפה.

          כוריאוגרפים אשר למדו את התחום ועושים בו שימוש באופן בו הם מחברים ויוצרים את עבודותיהם:

 • ביל פורסיית'- ידוע בהשפעה שיש לתפיסת החלל של לאבאן על השימוש בחלל בעבודותיו. עובד בשנים האחרונות עם פרופסור ואלרי פרסטון-דאנלופ, תלמידתו של רודולף לאבאן וחלוצת השימוש בניתוח תנועה לאבאן בתחום המחול.
 • מאת'יו בורן, בוגר הלאבאן סנטר בלונדון.כוריאוגרף עצמאי מצליח ביותר.
 • דיוויד באקינגהאם - בוגר הלאבאן סנטר בלונדון וכוריאוגרף עצמאי.
 • רבים אחרים.
3. ניתוח תנועה לאבאן-ברטנייף לשחקנים :
תחום זה מפותח מאד באירופה, ארה"ב, וקצת גם בישראל. רבים מהקולג'ים למשחק בעולם כוללים בתוכנית הלימודים שלהם קורסי לאבאן, בעיקר אימון ב- Effort - החלק העוסק בדינמיקה של התנועה, בהבעה שלה ובאופן בו ניתן להשתמש בה כדי ליצור ולבנות דמות בימתית. בכלל, מרכיבי התנועה על פי לאבאן משמשים שחקנים רבות על מנת לבנות את הדמות אותה הם מגלמים על הבמה - דרך בחינת השימוש בגוף, במרחב ובדינמיקה של הדמות. באופן זה ניתן לבנות ולקיים על הבמה דמות אמינה, חיה ו"אמיתית" מבלי ליפול למלכודת הקרויה "over acting".                                        כמו את השחקן, משמש ניתוח תנועה לאבאן גם את הבמאי, היכול לבנות את הסצינות הבימתיות שלו מתוך תפיסת מרחב, דינמיקה וצורה תנועתיות-גופניות, ולא רק תלויות-טקסט.
כמה מהקולג'ים בהם לומדים ניתוח תנועה לאבאן:
 • The Central School of Speech and Drama, London
 • RADA, London.
 • The Drama Studio, London
 • Marymount Manhatten College, USA/
 • NYC, USA
 המשך יבוא
 
 
Comments