אודות‏ > ‏

השיטה"כי צורת הגוף היא תנוחת הנפש, המפוסלת מבפנים" אגי משעול
ניתוח תנועה לאבאן (לאבאן-ברטנייף) – קרוי על שם יוצרו, רודולף לאבאן  ותלמידתו וממשיכת דרכו אירמגארד ברטנייף. לאבאן היה רקדן ומורה לתנועה בעל השפעה רבה. הוא נולד בהונגריה ב- 1879. הוא למד תחילה ציור וארכיטקטורה, אך מצא את ייעודו בחקירה ופיתוח של טכניקות תנועתיות הקשורות ללימוד ההיבטים הרוחניים והמעשיים של תנועת האדם. 

לאבאן יצר מערכת כוללת של ניתוח ועבודה בתנועה היכולה לסייע לאדם גישה אל, והרחבה של האפשרויות התנועתיות דרך הבנה של מרכיבי התנועה והיחסים ביניהם. ניתוח תנועה לאבאן הוא שיטה ושפה המשמשת לעבודה על שכלול יכולותיו של המבצע – הרקדן, השחקן, המתנועע  (יוגה, טאי-צ'י וכל שיטה אחרת), מנצח התזמורות, האתלט, ועוד. כיוון שהיא מתייחסת לקשרים שבין גוף-דעת-רגש, משמשת השיטה גם לעבודה על הרחבת הרפרטואר האישי בתרפיות תנועתיות וגופניות רבות, באימון אישי ועסקי, ועוד.

 

שיטת לאבאן משמשת  לצפייה, תיאור, רישום והבנה של כל סוגי התנועה. מנתח תנועה משתמש בשפה זו על מנת לתאר ולפרש את התנועה האנושית, מתנועת היד הקלה ביותר בזמן שיחה ועד לתנועתו המורכבת של אתלט מיומן, מתבנית נשימתו של פעוט עד למעורבותו הגופנית הטוטאלית של הרקדן. ניתוח תנועה לאבאן הינו כלי בידי כל מי שרוצה להעשיר, לעדן ולשכלל ולהבהיר את התנועה.

 

שיטת לאבאן (לאבאן-בארטנייף) מיושמת במגוון גדול מאד של דיסציפלינות: תרפיה בתנועה, משחק, מחול, שירה, יוגה, ניצוח תזמורות, אנימציה של סרטים, מנהל עסקים, אימון עסקי ואישי, אימון פוליטיקאים בתנועה, הנחיית קבוצות, ספורט, אנתרופולוגיה, לימודי תרבויות, ואפילו... משפטים (אפליקציה מיוחדת בשביל אמהות יהודיות...).

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ניתוח תנועה לאבאן-ברטנייף הוא היות התחום כלי לעבודה תנועתית טרום-סגנונית. כלומר, השיטה עוסקת  בתנועה באשר היא, ולכן היא מסייעת בידי העוסקים בשיטות ספציפיות להבין לעומק את שיטתם- סגנון שיטתם,יתרונות, חסרונות ודרכי פיתוח נוספות.

 

"שיטת בארטנייף":

אירמגארד בארטנייף היתה תלמידתו וממשיכתו של לאבאן. היא למדה פיזיותרפיה וטיפול בתנועה. ברטנייף  יישמה את התיאוריות של לאבאן ביחס לתפקוד הפיזי והקינסיולוגי של הגוף, ומתוך עבודתה התפתחה שיטה המבוססת על עקרונות לאבאן בתוספת קינסיולוגיה, תנועה התפתחותית (השיטה "מתכתבת" עם BMC ) ושיטות סומאטיות נוספות. פרק זה בשיטה נקרא – "קישוריות גופנית" – והוא עוסק בדפוסים בהם "מקושר" הגוף, ואשר מאפשרים לגוף לפעול כמערכת מתנועעת. דפוסים אלה, המתפתחים מתוך הרפלקסים הראשוניים של התינוק, מהווים את ה"מאטריקס" על גביו מתפתחת התנועה האנושית. כשהם מתפתחים כראוי, ובעיקר מיושמים בתנועתנו, דרך מודעות והתכוונות – דפוסים אלה מאפשרים לנו לחוות את עצמנו כמערכת, ולא כאוסף של איברים (תחושה מוכרת...?). הם מאפשרים לנו לנוע באופן "מקושר", מאורגן, יעיל ואקספרסיבי. כלומר, נוכל "לבזבז" פחות משאבים, לנוע ביתר נינוחות, להשיג מטרות ויעדים באופן יעיל יותר, לחוות את עצמנו כחלק אינטגראלי של הסביבה ולהיות אקספרסיביים יותר. אז מה רע...?!!!

איך לומדים את זה?

  • נעים הרבה.
  • מתנסים, חווים, חוקרים, לומדים תיאוריה.
  • לומדים את התיאוריה דרך התנועה ומעמיקים את ההבנה והביצוע התנועתי דרך הבנת התיאוריה.
  • עושים שיעור מחול/תנועה/יוגה המבוסס על עקרונות בארטנייף.
  • לומדים תרגילים ספציפיים לחיזוק/שכלול יכולת מסויימת.
  • בוחנים כיצד יכולות תנועתיות משפיעות על יכולות רגשיות וחשיבתיות.
  • צופים באנשים, בסרטונים, ועוד.

הלמידה הינה אינטגרטיבית כשהעבודה המעשית נתמכת בדיון ובשיח תיאורטי, ולהפך. העבודה מתנהלת בתוך סטודיו/חלל תנועה, כשלוח, מקרן או אמצעים אחרים מלווים את התהליך.

 

מי יכול להרוויח מלמידה של שיטת לאבאן-ברטנייף?

כיוון שהשיטה מתמקדת בתנועה האנושית, הרי שכל אחד שמתנועע יכול להרוויח מזה – כן, כן, גם את/ה!

ובאופן מיוחד ירוויחו:

אנשי אומנויות המופע - רקדנים, מורים למחול, שחקנים, אמני קרקס, במאים, מורים למשחק, מנצחי תזמורות, מוסיקאים.

תרפיסטים - תרפיסטים בתנועה, פסיכותרפיסטים, פסיכותרפיסטים גופניים, פסיכותרפיסטים הוליסטיים, תרפיסטים בשיטות כגון אלבאום, קינסיולוגיה חינוכית ועוד.

אנשי תנועה - מורים לתנועה, מורים ליוגה, מורים לאומנויות לחימה, לשיטת ניה, ולשיטות תנועתיות אחרות.

ספורטאים - אתלטים, ספורטאים מורים לחינוך גופני ומאמני ספורט.

מאמנים - מאמנים אישיים ועסקיים.

 

אם קראת עד לפה, אז כנראה שהשיטה רלוונטית גם עבורך.

 

להרחבה - קראו במאמר: "מהי שיטת לאבאן-ברטנייף ומי צריך אותה בכלל?"