לנוע את התלת-מימדיות של החיים במאה ה-21

נשלח 25 בינו׳ 2014, 12:34 על ידי Milca Leon   [ עודכן 2 בספט׳ 2015, 2:36 ]
המרחב הינו הממשק בו מתממשת ההוויה הרב-מימדית והמורכבת הקרויה "אני".
במרחב מתגלם הפרט, ביחד עם פרטים רבים נוספים- בני אדם, בעלי חיים, צומח, חפצים. 
המרחב הינו ה"מיכל" בו אנו באים לידי ביטוי פיזי, ובו אנו מקיימים מערכות יחסים,
ובתנועתנו אנו מגלים לעצמנו ולעולם את האופן בו אנו חווים ותופשים את עצמנו, את העולם, את היחסים שבינינו ובין העולם.

ומה מגלה עלינו האופן בו אנו משתמשים במרחב בתנועתנו בעשור השני של המאה ה-21?
העולם הטכנולוגי בו אנו חיים, והתרבות היושבנית (sedentary) שהתפתחה בעשורים האחרונים- מספקים לנו שפע של חוויות יומיומיות המפרידות את הגוף ומניעות את חלקיו באופנים 'חד-מימדיים' ודו-מימדיים, הלוקחים אותנו הרחק מהחוויה התלת-מימדית, ספיראלית, גמישה שנותן לנו היקום. 
החיים, כידוע לנו, אינם מתפתחים לאורך קו ליניארי. הם מכילים עליות ומורדות, תפניות בלתי צפויות וסיבובים. לחוות את החיים דרך התנועה  הפראגמנטית, הדו-מימדית ההרגלית של היומיום, זה לחיות את החיים ב"חצי קלאץ' ", כמו שאומר הדור הצעיר... 

רודולף לאבאן חקר לעומק לרוחב (ולגובה) את סוגיית המרחב, כפי שהיא באה לידי ביטוי בתנועתם של אנשים.
מחקרו את מרכיב המרחב בתנועה, ובעיקר את סוגיית ההרמוניה המרחבית בתנועה (המחקר נקרא Choreutics), מגלה לנו כי המרחב/חלל Space
אינו "חור שחור" חסר צורה או נקודות התייחסות, כפי שלעתים נדמה לנו. החלל שלנו מאורגן באופן הגיוני, מובנה והרמוני.
 תנועתנו בתוך חלל זה מגלה, חושפת, היבטים שונים של עולמנו הפנימי- ההרגלים והדפוסים הרגשיים-התנהגותיים שלנו, דרכי חשיבה והתייחסות, היבטים של חווית החיים שלנו.האופן בו אנו משתמשים בחלל האישי שלנו, למשל- גודל, גובה וכיוון תנועתנו בתוכו, צורת הגוף הקווים והקשתות שמציירת תנועתנו בתוך החלל האישי- מגלה היבטים של תחושת נוחות, בטחון ומידת הרגשת המסוגלות למלא את החלל, ואת חיינו, בתנועה עשירה ומורכבת, או קושי לעשות זאת.
האופן בו אנו ניגשים לחלל הכללי, המקום והמיקום שאנו לוקחים בתוכו, המסלולים שאנו נעים בו מגלים היבטים של המוכנות שלנו לקחת חלק ומקום ביחסים עם הסביבה והאנשים או הדברים שבתוכה. בשני סוגי המרחב מגלה תנועתנו מיקומים שלנו על הרצף שבין הצורך ביציבות ובטחון, והמוכנות לקחת סיכון ולנוע, למשל.

במחקרו עוסק לאבאן בחלל הכללי ובמרחב הפרטי. הוא עוסק במערכות האוריינטציה שלנו בתוך החלל התנועתי האישי- הקינספירה - שלנו, ובהרמוניה הפוטנציאלית של מערכות אלה. לתפישתו, תרגול של הרמוניה מרחבית יכולה ליצור ביטוי אומנותי הרמוני, כמו גם ליצור חוויה של הרמוניה עבור האדם המתנועע. לאבאן יצר ו'בנה' תרגילים תנועתיים, שתפקידם לסייע למתנועע ל"כייל" (tuning) את עצמו ואת תנועתו במרחב. 
תרגילים אלה יוצרים מעין "סולמות מרחביים", בדומה לסולמות הצליליים בהם משתמשים זמרים ומוסיקאים על מנת לכייל ולאמן את קולם או כלי הנגינה שלהם לצלילים הנכונים. כיול זה מאפשר למתנועע לדייק את תנועתו במרחב, למצוא בה כיוון, התכוונות וכוונה - וכך לדייק את מה שהוא מבטא דרכה.        

לאימון זה יש מספר תוצאות חשובות:
1. הדיוק מכוון את הביטוי של האדם, מה שמאפשר לשחקן לרקדן ולמוסיקאי למצוא ניואנסים, לשכלל ולהעשיר את הביטוי שלהם.
2. הדיוק מאפשר יעילות תנועתית, ויעילות זו מפחיתה מאד את האנרגיה המושקעת בביצוע פעולה (יומיומית או 'אומנותית'), כך שמתפנה אנרגיה
ונמצא כוח להרגיש, לחשוב, לחוש את החיים. להיות אקספרסיבי.
3. הדיוק מאפשר תקשורת ברורה יותר (ללא "כזה" ו"כאילו"), אשר משרתת טוב יותר את הבמאי, מנצח התזמורות והפרפורמרים.
 4. תקשורת זו משרתת לא פחות את המטפל בהקשר ליחסי מטפל-מטופל,  את המאמן האישי כדי להבין כיצד להוביל את המתאמן שלו להשגת יעדיו, ואת איש העסקים - כדי למצוא את "שפת הגוף" המתאימה לסגירת עסקה עם לקוח חדש.
5. עבודה דרך תרגילים של כוונון מרחבי נותנת למטפל כלים לעבודה בתנועה אשר מחברים את המטופלים למרחב ולמקום. 
5. ליוצר בתחומי התנועה והמחול מאפשרים התרגילים, מעבר לשכלול התנועתי ולדיוק, גם מרחב עצום לחקירה, גילוי, המצאות תנועתיות וחיבורים תנועתיים חדשים, בלתי מאפיינים ומרעננים, בעלי הגיון מרחבי פנימי משלהם (כפי שניתן לראות בעבודתו של ביל פורסיית').

כדי לחזור ולחוות את עצמנו כיצורים תלת-מימדיים, החיים ומתממשים בעולם תלת-מימדי, וביקום ארבע מימדי (לפחות) - עלינו לחזור אל תנועה עשירה ומגוונת במרחב, עלינו לפתח את המודעות המרחבית שלנו ולאפשר למערכות החישה של הגוף להיפתח, להתרענן ולהתחדד כלפי המסרים התלת-מימדיים שזמינים לנו סביבנו, עלינו להתממש באופן תלת-מימדי ומגוון במרחב הפרטי והכללי. החוויה הפנימית שלנו תתעשר גם היא. 

הבנת המרחב, חוקי ההרמוניה והדיס-הרמוניה  שבו, נותנת למשתמש כלים ל'קריאה', זיהוי והערכה של היבטים גופניים-מחשבתיים ורגשיים של כל אדם מתנועע, כמו גם אפשרויות לשימוש בידע ובתובנה ליצירה וביטוי בתחומי האומנויות.
מאמרים וכתבים רבים קיימים על עבודת המרחב של רודולף לאבאן וחשיבותה בתרבות ובחברה במאות ה-20 וה-21, אולם על מנת להבין אותה- יש ללמוד אותה דרך הגוף ותנועתו.

לרוצים לגלות כיצד ניתן להרחיב וללמוד- לחצו כאן.  


Comments