הקשר בין מהירות התנועה ו'עלות' גורם הזמן בתהליכי עשיית ההחלטות שלכם

נשלח 1 בפבר׳ 2017, 10:14 על ידי Milca Leon   [ עודכן 1 בפבר׳ 2017, 14:30 ]


איך אתם עושים החלטות? תולשים עלעל עלעל/ מפילים גורל/ משגעים את מי שסביבכם עם הקושי לעשות אותן,

 או להפך- קופצים אל המים כנחשון בן עמינדב ומדאיגים את אוהביכם בפזיזותכם?

האם אתם משתהים בתהליכי ההחלטה שלכם, כמו הנשיא הקודם אובמה, שהתלבט, הרהר, חשב והואשם פעמים רבות בחוסר החלטיות,

או שמא אתם כמו הנשיא החדש טראמפ, שנראה כי מהירות ההחלטה שלו בנוגע לצווים נשיאותיים מקדימה בהרבה את מהירות החשיבה שלו?

 זה תלוי בסוג ההחלטה? בוודאי. יש החלטות גדולות וגורליות, וכאלה שהרבה פחות. הרי אין דין קניית בית כדין בחירת שמלה למסיבת בר המצווה של הבן (ברור שקשה בהרבה לבחור שמלה...)

ועם זאת, תתפלאו אולי לדעת, אבל יש לכם דפוסים של עשיית החלטות והם קשורים גם לתנועה שלכם ולתנועת העיניים שלכם.

מה הקשר בין מהירות התנועה ועשיית החלטות?

אם נניח כי המטרה של תנועה היא לרכוש/להשיג תגמול או מצב מתגמל (מזון, מנוחה, כסף ורכוש, הערכה ואהבה...  גלידה מהפריזר...)                                                                                               הרי שלמהירות התנועה יש חשיבות כיוון שהיא יכולה לזרז או לעכב הגעה אל התגמול. חלקנו חשים כי הזמן העובר 'עולה' להם ביוקר, כפי שנוכל לראות במעט הזמן אותו הם מוכנים 'לבזבז' בהמתנה לתוצאה המתגמלת. להתנהגות זו אנו קוראים 'אימפולסיבית'. וחלקנו מוכנים להשתהות יותר, ואף מתמהמהים בדרכם אל הפעולה אותה הם רוצים/נדרשים לבצע על מנת להגיע אל התגמול.

השאלה המעניינת היא האם יש קשר בין 'עלות' הזמן בתהליכי עשיית החלטות ומהירות התנועה. הנחת היסוד היא כי אנשים אימפולסיביים נוטים לנוע מהר יותר מאשר אנשים שאינם אימפולסיביים. 

מחקר שהתבצע ב-2014 באוניברסיטת ג'ון הופקינס במרילנד בדק את משכי הזמן שנבדקים הסכימו/הצליחו לחכות לפני שפעלו להשגת תגמול. במחקר ניתנו לנבדקים סיכויי הצלחה נמוכים להשגת תגמול אם פעלו /נעו מיידית, וסיכויי הצלחה גבוהים יותר להשגת תגמול אם השהו את פעולתם. החוקרים בדקו את משכי הזמן שהסכימו הנחקרים לחכות, ואת השתנות פרקי זמן אלה לאחר 'כישלון' של הנחקרים.

בתחילת המחקר נבדקה מהירות תנועת עיניים של הנבדקים, ובאופן ספציפי- תנועות עיניים הקופצות מנקודה לנקודה: תנועה מהירה ומתואמת של העיניים הקופצות ומתמקדות בפריט אחר פריט (כגון מעבר ממילה למילה בשעת קריאה(. מהירות התנועה הוגדרה כ'עוצמה'.

החוקרים גילו כי ההבדלים בין אנשים התבטאו בעד 50% עוצמה, ופירושו כי אנשים מסוימים הניעו את עיניהם במהירות כמעט כל הזמן. המחקר הראה כי אנשים שהניעו את עיניהם במהירות/עוצמה גבוהה נטו גם לחכות פרקי זמן קצרים יותר לפני פעולה. המחקר הניח כי 'עלות' הזמן נחלקת בין עשיית החלטות ושליטה מוטורית. במונחים של תנועה (ניתוח תנועה לאבאן) מדובר במרכיבי איכות התנועה- מרכיב הזמן של התנועה ומרכיב השטף שלה. בהקשר זה, מעניין לשים לב להבדלי השימוש ב'איכות הזמן והשטף' אצל אובמה (זמן מתמשך, עתים קרובות ושטף שיכול לנוע בין חופשי כאשר נמצא במסיבות הערב שלו ועצור- כאשר הוא נפגש עם ביבי) ולעומתו דונאלד טראמפ, שהשימוש שלו באיכויות אלה שונה מאד (זמן- לרוב פתאומי, משך זמן קצר, חסר סבלנות; ולפחות מבחינת השטף המילולי שלו ותנועות הידיים שלו- נטייה לשטף חופשי וחסר מעצורים). 

חוקרים גילו כי בין אנשים בריאים יש דמיון רב באופן בו הם הולכים, נעים לקראת דברים ומזיזים את עיניהם. תיאוריות שונות טוענות כי דמיון זה נובע מצורך של מערכת העצבים להפחית למינימום את 'עלות' חילוף החומרים לגוף או את השוני הקינמטי. אבל אלה לא מסבירים את העובדה כי אנשים ופרימטים מגיבים במהירות ונעים מהר יותר כאשר יש להם אפשרות להשיג תגמול גדול יותר. כך למשל, אנשים מניעים את עיניהם במהירות גבוהה יותר בסביבה המציעה רמת תגמול גבוהה יותר, והולכים מהר יותר בערים בעלות אוכלוסיה גדולה יותר. תצפיות אלה מציעות לנו את האפשרות כי בנוסף ליעילות והשתנות, ה'אופק' לקבלת תגמול משפיע על מהירות התנועה שלנו. אבל מדוע?

אם אנו מניחים כי מטרתה של התנועה היא להגיע למצב מתגמל יותר, הרי למשך זמן התנועה יש  'עלות' כיוון שככל שעובר הזמן הולך ופוחת ערך התגמול. כלומר, עדיף לקבל את התגמול מוקדם מאשר מאוחר. מכאן, תנועה שלוקחת זמן רב להשלים מייצרת הפחתת ערך של התגמול. מהו התגמול אליו ממהר טראמפ, איזה תגמול הוא מפחד להפסיד? לא סתם הוא נראה ככל הזמן כמו ילד נעלב,             ומה ידע אובמה על התגמול שמצפה לו, שגרם לו להיראות כל כך בשליטה?

פקודות מוטוריות המנחות את התנועה ואת איכותה עשויות להיות האיזון שבין הרצון להימנע מאי-דיוקים (תנועה איטית המשפרת דיוק) והשאיפה למקסם תגמול (תנועה מהירה להשגת תגמול מהיר). האופן בו כל אחד מאיתנו נע אל עבר התגמול תלוי באיזון זה בין שטף וזמן. מעניין באיזה אופן אתם מאזנים שטף וזמן.

בניתוח תנועה לאבאן תהליכי עשיית החלטות קשורים לאופן בו נוכח מרכיב איכות הזמן בתנועתנו (זמן פתאומי/מתמשך) ודיוק שייך למרכיב איכות השטף, ושייך גם לביטוי רגשות. מכאן, ישנה סמיכות בין היכולת שלנו לשלוט במהירות ושטף לעולם הרגש שלנו, ומכאן גם קשר בין החלטות ורגשות ה'עובר דרך' תנועה. 

ניתן, כמובן לעבוד על עשיית החלטות דרך היבטים רגשיים, ומאידך- יש גם אפשרות לעבוד על קשרים אלה דרך תנועה. בשיטת לאבאן אנו מתנסים, חווים, לומדים ומשכללים את איכויות התנועה שלנו, כך שנוכל לנוע הן במהירות והן באיטיות, הן בפתאומיות והן בתנועה מתמשכת, במהירות ובדיוק, לחכות לפני פעולה, וגם לפעול מבלי לחכות. באמצעות תנועה ניתן לעבוד על העולם הרגשי שלנו ועל תהליכי עשיית החלטות ולהתאמן על אפשרויות שאינן ברפרטואר הרגיל שלנו. אנו יכולים ליצור עבור עצמנו אופק החלטות רחב ומגוון יותר.

חשוב לא פחות- דרך עבודה תנועתית  אנו עובדים על מציאת הביטוי של התנועה, גיוונו, העשרתו ושכלולו. אנו מתפתחים כאנשים שהגוף והתנועה הופכים לנמל הבית שלהם.

ואיך כל זה קשור אליכם?

גם אתם צריכים לעשות החלטות, ולמרכיב הזמן יש חשיבות. השתהות מפחיתה את התגמול.

הנה, לדוגמא:

אם תשתהו בהרשמה לקורסים הבאים- תפספסו את ההנחות, וגם לא יישאר לכם מקום.

חראם. לא?!

אתם פשוט לא מתארים לכם עד כמה התגמול מהקורסים האלה גבוה ממה שניתן לבטא בתיאור הקורס.

ואיך תדעו שזה נכון? הנה, למשל, מה שכתבו אלה שהיו לפניכם:


תודה

מודים לך על ההשתלמות המפעימה שנתת לנו בעולם התנועה.

חווינו מורים, השתלמויות וסדנאות רבות מאוד

נדיר למצוא מנחה מקצועית, רהוטה, בהירה מבפנים ומבחוץ,

בעלת ידע רחב שמנחה ממקום של סקרנות , חקירה והרבה צניעות.

נילי קורש, מנחת ריו אביירטואז... יאללה!!! הזדרזו.

הנה הרשימה -

מבוא מרוכז לשיטת לאבאן לאנשי תנועה ובמה - כל הפרטים וההרשמה המוקדמת. הנחה עד 10.2.17

"מעבר ל - Basic 6" - מפגשי הרחבה והעשרה לוותיקי קורסי התנועה ההתפתחותית כל הפרטים וההרשמה המוקדמת. הנחה עד 10.2.17

לחדש ולהתחדש בשיטת לאבאן- לבוגרי קורסי מבוא לשיטה כל הפרטים וההרשמה המוקדמת. הנחה עד 10.2.17


להתראות בקרוב :-) 

מילכה

Comments