2019 Entries


The entries for the 2019 British Columbia Table Tennis Championships is now closed. Below is a summary of the entries we have received. 
To all schools listed below, please mail all fees to Roger Willan at Vancouver Technical, 2600 East Broadway, Vancouver, British Columbia, V5M 1Y5. Please make cheques payable to Vancouver Technical with the memo line “Prov. Table Tennis Finals.”

Confirmed Entries Received:

 School   Boys Team  Girls TeamBoys Singles    Girls SinglesStudent-Athletes Competing
    Britannia  1  3  4  7 
    Burnaby Central   1  1
    Burnaby North  2 12 7 19
    Columbia Academy    1 1
    Dorothy Lynas     1   1
    Earl Marriott     1  1
    Elgin Park    5 1 5
    Gleneagle 1  4  4
    J. N. Burnett 2
 9  1   9 
    John Knox Christian   1   1 
    Kitsliano 2  2  6
    Lord Byng    1  1
    Moscrop 11 3 3  6
    New Westminster 11 2 3  8
    Prince of Wales 1  4  4
    R. A. McMath 2    6
    Rutland Senior1  3  2
    Semiahmoo 2  12 2 14
    Sir Winston Churchill 2 1 3  1  14
    St. George's 2  10   10 
    Steveston-London2  8  10
    University HIll11  1 8
    Vancouver Technical 2 2   6  3  12 
    York House  1  1 4
        Totals 2510 90 29 158



Singles Top Seeds:

 Boys   Girls
  1. Edison Huang, Lord Byng
  2. Jason Zhang, J. N. Burnett
  3. Max Ji, Steveston-London
  4. Andy Chen, J. N. Burnett
  5. David Mandelstam, Dorothy Lynas
  6. Andrew Szeto, Semiahmoo
  7. Angus Szeto, Semiahmoo
  8. Thomas Yuan, St. George's
  9. Ethan Chen, St. George's
10. Sam Ghafour, Kitsliano
11. Charlie Dai, Prince of Wales
12. Gary Xiang, J. N. Burnett
13. Victor Zhang, Burnaby North
14. Aris Tai, Steveston-London
15. Tommy Li, Burnaby North
16. Jason Li, J. N. Burnett

 1. Ivy Liao, Britannia
 2. Isabelle Xiong, York House
 3. Chuchu Lai, Columbia Academy
 4. Rose Huang, Britannia
 5. Fiona Fan, Burnaby North
 6. Tiffany Liu, J. N. Burnett
 7. Yanisa Tirapat, Burnaby North
 8. Gloria Yin, Burnaby North
 


This website is maintained by the BCSSTTC Organizing Committee