basındaesenyel  basında esen yel


 

BASINDA ESEN YEL

  DENİZ SELDEN - ESEN YEL'LE ÖYLESİNE BİR SÖYLEŞİ 

KİRKOR YETEROĞLU - ESEN YEL ÜZERİNE GECİKTİRİLMİŞ BİR YAZI

K.E. GÜLMECEMİZDE ESEN YEL

ESEN YEL'LE YAŞAMIN HAVASINDAN SUYUNDAN KONUŞTUK

ESEN YEL'LE GÜLMECE ÖYKÜSÜ VE SANAT ÜZERİNE

CUMHURİYET - ESEN YEL'İN KTK ÖYKÜSÜ BULGARCA'YA ÇEVRİLİYOR

EDEBİYAT CEPHESİ - ESEN YEL'İN BİR DÜNYA MASALI OYUNU SAHNELENDİ

AHMET TELLİ - KOMÜNİSTLERİ TANIYAN KÖPEK

KUTLUAY ŞAKAR / KOMÜNİSTLERİ TANIYAN KÖPEK ÜZERİNE

KEMAL ATEŞ - BİR MİZAH ÖRNEĞİ ZIKKIMIN PEKİ

MAHMUT MAKAL - ZIKKIMIN PEKİ

İBRAM ERDEM - BİR DEĞERLENDİRME ZIKKIMIN PEKİ

ELEŞTİRİ GAZETESİ - ÇAĞDAŞ KOMPOZİSYON

H. İZZETTİN DİNAMO - ÇAĞDAŞ KOMPOZİSYON

POLİTİKA GAZETESİ - ÇAĞDAŞ KOMPOZİSYON

HÜRRİYET GAZETESİ - YAZMAYI ÖĞRETEN KİTAPLAR 

 

 

Esen Yel şimdilerde Ege'nin küçük bir kasabasında yaşıyor. Okuyor, yazıyor.. Klasik müzik.. Doğa yürüyüşleri.. Ve de bilgisayarla dünya turları.. İnternet dergiciliğini çok sevdi.. Alkımsanat edebiyat dergisini çıkarıyor.  Düğüm, Yenidenimece, Homur, Don Quichotte/de dergileri... Alkımsanat, Şirince/nl,  Yazımhane, Şiir Akademisi, Yersizyurtsuz, Amatörce Edebiyat, Felsefeekibi, Anafilya/nl, İnsanlık Halleri,  Açık Gazete/uk.. Yurtiçi yurtdışı kültür sanat haber İnternet yayınlarında görünüyor..

 

 

basındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatırar

basındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatırar

 

           AZİZ NESİN

CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK MİZAHI

İkinci Baskı (Turgut Çeviker yayına hazırladı)

Adam Yayınları, 2001

 

Toplumcu gerçekçi bir anlayışla kaleme aldığı öykülerinde değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkilerle bu çelişkiler içinde yeni bakış açısı kazanmaya çalışan insanları ele aldı.

 

AHMET TELLİ

Türkiye Yazıları, Haziran 1979

 

Esen Yel, mizahımızın önemli adlarından biri olma hakkını kazanıyor elimizdeki kitabıyla.. Kendini yinelemediği için de söyleyecek çok şeyi olan bir yazar olarak görünüyor..

 

ZEKİ OKAR

Yayınevi Yönetmeni BBC Eski Türk Müdürü

 

Türkiye mizahına çok emek vermiş bir yazar Esen Yel. Zıkkımın Peki kitabıyla başlayan ve özellikle kara mizah türünde verdiği seçkin örneklerle güçlenmiş bir çizgiyi başarıyla sürdürüyor.. Toplumcu gerçekçi, bilinçli yaklaşımın, sulandırılmamış bir mizah anlayışının biçimlendirdiği güçlü, gülünçlü ve en önemlisi düşündürücü öyküler bunlar.

 

ŞÜKRAN KURDAKUL

Şairler ve Yazarlar Sözlüğü

 

Hikayelerinde hızla değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkiler içinde yeni bakış açıları kazanan insanları işledi. Çağdaşlaşmaya ters düşen eski ve yeni kurumları alaya aldı.

 

KONUR ERTOP

Günaydın Gazetesi, 15 Nisan 1979

 

Bu geleneğin en yeni temsilcilerinden biri Esen Yel'dir. Komünistleri Tanıyan Köpek.. Zıkkımın Peki.. kitaplarının yazarı, gülmece öykülerinde yaşadığımız toplumu bilinçli bir aydının gözüyle kıyasıya eleştirmektedir. Toplumdaki çalkantılar, çekişmeler, düzensizlikler onun acılı yergisine konu olmaktadır.

 

ZEKİ OKAR

Okar Yayınları Editörü, BBC Eski Türk Müdürü

 

Okurken göreceğiniz gibi Zıkkımın Peki'ndeki öykülerin tümü, düzenin çelişkileri sürdüğünce yaşayacak ve akıldan çıkmayacak öykülerdir.

 

MAHMUT MAKAL

Yansıma Dergisi 1973

 

Zıkkımın Peki'nin bir özelliği alışageldiğimiz Aziz Nesin, Rifat Ilgaz hatta Mark Twain mizahından ayrı, özgün bir mizah türüyle yazılmış olmasıdır. En önemlisi de, olaylara ve tiplere yeni öğretiler açısından bakılmış.

 

KEMAL ATEŞ

Yansıma Dergisi 1975

 

Esen Yel ne yapmak istediğini bilen bir yazar olarak gözüküyor. İlk denemelerinde bile taklitçi değil, yenilikçi olma çabasında. Türk mizah edebiyatının özgün bir yazar kazanacağını muştuluyor bize..

 

İBRAM ERDEM

Halkevi Dergisi 1979

 

Esen Yel'i, ilginç mizah öykülerini birleştirdiği "Zıkkımın Peki" adlı yapıtıyla tanımıştık. Bu kitaptaki mizah öyküleri gerçekten de günümüz mizah ustalarıyla boy ölçüşecek nitelikte.. Mizaha getireceği çok yeni ve özgün ürünler vardır.