Dlaczego muzyka jest tak ważna w rozwoju dziecka?


    Muzyka zaspokaja potrzebę przeżyć estetycznych. Oprócz działania relaksującego pobudza do aktywności władze umysłowe i uczucia oraz zmniejsza napięcie i lęk. Ważne jest, by dziecko miało styczność z tego rodzajem bodźców od najmłodszych lat. Muzyczna stymulacja rozwoju dziecka przynosi największe efekty do siódmego roku życia.  Poprzedza naukę szkolną poprzez trening i łączenie funkcji prawej i lewej półkuli mózgu.

Co to jest rytmika?

    Jest to metoda wychowania muzycznego stworzona przez E.Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, ale jest to również taniec, śpiew, gra na instrumentach, improwizacja ruchowa oraz instrumentalna.

Jak wyglądają zajęcia rytmiczne i taneczne?

    Specjalnie skonstruowane zajęcia rytmiczne  zawierają
w sobie różny dobór ćwiczeń z elementami wyrabiania sprawności fizycznej, uwrażliwienia na zmiany zachodzące
w muzyce, oswajania z zagadnieniami muzycznymi, ilustracjami ruchowymi do piosenek, elementami tańca  towarzyskiego, tańca grupowego oraz
relaksacją przy muzyce i muzykoterapią. 

    Ćwiczenia odbywają się z akompaniamentem pianina, instrumentu klawiszowego bądź nagrania CD.

Czy rytmika to tylko sposób na umuzykalnienie dziecka? 

Zajęcia nie tylko umuzykalniają, ale również kształcą:

pamięć, wyobraźnię, uwagę i koncentrację, koordynację ruchową, prawidłową postawę, szybkość reakcji, podzielność uwagi, wzmacniają pewność siebie itd.

 

Czy dzieci lubią zajęcia rytmiczne?  

    Z doświadczenia w prowadzeniu tego typu zajęć wiem, że dzieci chętnie biorą udział w  muzycznych zabawach. Jest to rozrywka, integracja z rówieśnikami, radość, a przez zabawę można się najwięcej nauczyć.