נינה להב על גינון ים תיכוני

 
גינון ים תיכוני , כי הלו - אנחנו בישראל .
שתהיה יפה" - זאת אימרה שתמיד בלי אף יוצא מן הכלל מעלה על שפתי חיוך מלא בחיבה כשאנשים מתארים בפני את ציפייתם הגולמית לגבי גינתם העתידית וזאת מהסיבה שיש בתיאור הזה המון פשטות וכנות ואולי כי אנחנו האנשים הרבה יותר דומים משונים . 
אם קמנו יום אחד בבוקר (תודה לאל) או במידה והתבשלנו עם הרעיון טוב טוב , והחלטנו להגשים את החלום , את הפנטזיה לגנן גינה וגם מיד לאחר שחיבקנו חזק את שם התואר הנלווה לגינה להלן "יפה" זה הזמן לרדת לעומקם של הדברים ולצלול לאט ובחדווה אל תוך עולם אין סופי ועצום, אל עולם הגינון שמשקף בבהירות אותנו בני האנוש בהיותנו, כל אחד בפני עצמו, אין סופי ואדיר. 
טרנד חדש שמתפתח וצובר תאוצה הוא הגינון הים תיכוני. זהו נושא ותחום שקרוב לליבי ואני מאוהבת בו עד עמקי נשמתי, אחד החוקים הכי בולטים בגינון ים תיכוני הוא שאין חוקים , נושא את דגל החופש וסימלו שהכל עניין של השקפה וטעם . הגינה היא בתחילתו של דבר השתקפותה של מציאותינו הפנימית והיא יכולה לספר לנו לא מעט דברים על עצמנו. עבור בת אנוש שלעיתים התלם אינו המשעול שאבחר לטופף עקבי עליו, הגינון הים תיכוני הוא חוויה מיוחדת של ביטוי עצמי וחיבור. 
לפני כחדשיים נסעתי לטיול בצפון הארץ עם אחותי האהובה, היא נהגה ושתקנו המון התבוננתי בנוף ואפשרתי לכל המראה שנגלה לעיני ליפול אל מקומו בתוכי ולהספג , התרגשתי. המשחק המרהיב של הירוק על כל גווניו , גבהיו ושפע הטקסטורות של עלוותו תוך כדי שזירתו המדויקת עם מרבדי פרחים פזורים בצבעי פסטל, אבני בזלת שהוצבו כל כך במקום, חללים ומרחבים שבינהם ובתוכם ארוגים כבמלאכת מחשבת ערוצוני מים קטנטנים ושבילים פתלתלים. 
כל העצמה הזאת הציתה בנפשי ארגון פנימי מיוחד של ריסון פראי ובטחון וגם תחושה שרב הנסתר מהגלוי. חשבתי לעצמי על כך שהטבע הוא למעשה אדריכל הנוף הכביר ביותר ואנחנו שוליותיו שמבקשים ללכת בדרכו ולחקותו. 
גינה ים תיכונית מטרתה לנסות ולהביא את כל השפע המשוחרר והמרוסן כאחד אל גבולות הגינה הביתית. הפעולה הקדם תכנונית היא שלכם, צאו ועמדו בטבור הגינה , עצמו עיניים והחלו לשחזר תמונות שאהבתם חוויות ורגעים שנצורים בכם מתוך מסעותיכם בין הנופים הטבעיים והמקומיים שלנו. 
כשנתחיל במלאכת התכנון והעיצוב של גינה ים תיכונית ארץ ישראלית נבחן את השטח בכמה רבדים.
אלמנטים דוממים - להם שני תפקידים חשובים. 
כחיפויי קרקע שמתאימים לאקלים היבש שלנו ותחליף מצויין לצמחיה או מדשאה ( שבבי עץ בטון אבני מדרך מסלעות חלוקי נחל בריכות נוי ).
אפקט שמתהווה מתוך המרחב הריק שבינהם ויוצר את החללים העומק והעניין המגמה היא להשתמש בחומרים שבמראם נשארו הכי קרובים לתצוגתם הטבעית וכדאי לנו להקדיש מחשבה על המפגש בינם לבין הצמחיה.

עצים -
תפקידם של העצים הוא לנצח על המקצב והתנועה בגינה ומעבר לכך שומרים על איזון חיוני על ידי אגירת חמצן דו פחמני ברקמותיהם ושחרור חמצן לאוויר, דואגים להצללה טבעית ומונעים את התחממות הקרקע ואיבוד מים , באספקט העיצובי שילובם של עצי חורש נשירים יענק לגינה רוך ודרמה במראם השלכתי . 
צמחיה ים תיכונית -
בעלי מאפינים בוטאנים אשר בנויים להתבססות באקלים כמו שלנו, בקיץ חם במיוחד וארוך גם חסכוניים במים (חשוב חשוב) וחסינים בפני עקות מים בעלי עלווה קטנה צפופה ומוחזקת בגווני פריחה בהירים ורגועים. אחד המרכיבים החשובים ביותר בתכנון נובע מראיה עתידית של הגינה ומאחר וברצוננו להנות מגינה אוורירית גם בעוד מספר שנים נקפיד לבחור צמחיה נמוכה וסמיכה כזאת שתשאיר את מרחבי הגינה פתוחים. בחירת צמחיה שמותאמת לאקלים תיצור עבורנו גן יציב שאומר מיעוט בריסוסים בהדברות ובגיזומים. לדוגמא: תגית כרתית, אספסת שלהבית, רוזמרין, כל סוגי המרוות, עינן, אלת המסטיק, לוונדר, פרקטלנטס שפתני, לוטם, ומשפחת עשבי התיבול על כל גווניה. 
השקיה - 
חשוב לנו לזכור שמשטר ההשקיה של צמחיה ים תיכונית הוא שונה. במהותם מסתפקים במעט מים ונדיבותינו המימית עלולה להוות מכשול בתהליך התפתחותם הטבעית. מסיבה זו, את מערכת ההשקיה נתכנת להשקיות מרווחות ועמוקות. גינה מסוג כזה היא תרגיל מצויין עבורנו בשמירה על סבלנות והנאה מתהליכים ומהדרך. 

גינה ים תיכונית היא אינה בגדר מדע מדוייק, יותר עניין של חוש ורגש. במובן מסויים אולי אפילו מושג רוחני, שמשקף שורשיות ונוסטלגיה , הזדמנות עבורנו להביא הביתה את הטבע המקומי אליו אנו שייכים באמת ואת האווירה שתלווה אותנו ובה נרצה להתעטף.

שלכם ,
נינה להב 
גננית
Comments