על קשיות העץ - Hardwood

عنيد مثل ساق البلوط; עַנִיד מִתִ'ל סָאק אֶלבַּלּוּט - עקשן כמו גזע אלון

 

סולם הקשיות של ג'נקה

סולם ג'נקה מודד את יכולת ההתנגדות ועמידות  של סוג העץ לכיפוף ובליה. הוא מודד את הכוח הנדרש לנעוץ כדור פלדה בקוטר 11.28 מ"מ לתוך פלטת עץ לחצי קוטרו של הכדור. שיטה זו משאירה טביעה. שימוש מקובל למבחן ג'נקה הוא להגדיר אם מין עץ מסוים מתאים לשימוש לריצוף.

דרגת הקושי של העץ משתנה עם כיוון הגירעון של העץ. המדידה על משטח חלק, ניצב לגרעון, מכונה "קשיות פאה". מדידת  קושי של גדע העץ הנבדק, מכונה "קשיות קצה או גדם"

תוצאת הבדיקה מוצגות באופנים שונים, הניתנים לפרוש מטעה, בעיקר כאשר לא מצרפים את מידות הבדיקה. בארה"ב משתמים בכוח ליברות lbf. בשוודיה נהוג להשתמש בכוח ק"ג kgf ובאוסטרליה ביחידות ניוטון N או בקילוניוטון kN. לעיתים נוהגים להשתמש במדידה בתור יחידות ג'נקה, לדוגמה: 660 ג'נקה.

יחס המרה

כח ליברה, lbf לניוטון N, על ידי הכפלה 0.45359237x9.80665. יחידות g ב מטר לשניה.

טבלת הקושי של ג'נקה המצורפת, נעשתה על פי שיטה ASTM. פיסות העץ בבדיקה היו בעובי של "1-"2. הנתונים הינם ממוצעים. [ישנה כמובן סטיית תקן לכל מין שלא מפורטת בטבלה.]

העץ הקשה ביותר המוכר בטבע הוא Allocasuarina luehmannii המכונה בולוק, או bull oak [אלון השור], הוא מין של עץ הברזל ולו דרגת קושי של 5,060lbf. לשם השוואה, דרגת הקושי של האלון הלבן היא 1,360lbf ודרגת הקושי של אלון אדום היא 1,290lbf.


Hardwoods - Wiki
Hardwoods - Scotland forestry commission
Hardwood - Wayn's word
The wood database - הגדרות ומאמרים על עץ לעבודות כחומר גלם
White oak propeties - The Wood Database
White oak - Properties - Connected lines
Red oak properties - The Wood Database
Red oak - Properties - Connected lines

Comments