niewolnictwo a islam


PYTANIE: Bismillaah wal-hamdu lillaah was-salaatu ‘ala Rasuulullaah wa ‘ala Alihi. As-salamu ‘alaikum! Prowadzę badania nad niewolnictwem w islamie. Czy w islamie istnieje niewolnictwo? Jaka jest werdykt religijny odnośnie niewolnictwa w dzisiejszych czasach? Salam ‘alaikum. Dżazakum Allaahu khairan.

ODPOWIEDŹ: Wszelka chwała Allāhowi, Panu Światów; i niech błogosławieństwo i pokój będą z naszym Prorokiem Muhammadem, z całą jego Rodziną i Towarzyszami.

Kiedy nastał islam, niewolnictwo było rzeczą powszechną na całym świecie, więc islam ją uznał. Aczkolwiek religia islamu kładzie wielki nacisk na wyzwalanie niewolników. Islam zobowiązuje do wyzwolenia niewolnika jako ekspiacji w wielu przypadkach:

1. Zabójstwo przez omyłkę.

2. Dopuszczenie się dhihrar wobec żony, tzn. porównanie jej do pleców własnej matki (przez męża) mówiąc: ‘jesteś dla mnie jak plecy mojej matki’ (tzn. nie jest mi dozwolonym się do ciebie zbliżać).

3. Stosunek seksualny za dnia (podczas postu) w Ramadanie.

4. Złamanie przysięgi.

5. Uderzenie niewolnika w twarz.

6. Kiedy niewolnica wydaje na świat dziecko swego właściciela, zostaje wyzwolona po śmierci swego pana.


Na dodatek, islam docenia pomaganie w wyzwoleniu niewolnika. Jak wiemy, dziś nie istnieje niewolnictwo. Radzimy ci, być odwołał się do książek fiqhu w tym temacie. Islam zabrania zniewalania ludzi wolnych. Allah powiedział w świętym hadisie (qudsi): „Jestem przeciwnikiem trzech rodzajów ludzi: jednym z nich jest ten, kto czyni z wolnego człowieka – niewolnika.”

 

Dla twojej informacji, dziś istnieje niewolnictwo w swej nowoczesnej formie; czy nie słyszałeś o siatkach porywaczy? Porywają dzieci i sprzedają je, szczególnie z zachodniej Azji, Bałkanów i innych miejsc na świecie. Wykorzystują je w prostytucji, handlu narkotykami, magii, handlu organami, itd. [...] Historia handlu niewolnikami w Europie przez piractwo i porywanie jest dobrze znana. Afroamerykanie są niczym innym, jak śladem białego handlu. A Allah wie najlepiej.


przekład: Iman

Comments