Workshop Co-chairs

          Ho-Young Cha (Hongik Univ.)                                               Tatsuya Kunikiyo (Renesas)

Workshop Vice-chairs
          Mincheol Shin (KAIST)                                                         Kunio Tsuda (Toshiba)

General Secretaries
          Jungwoo Oh (Yonsei Univ.)                                                 Rihito Kuroda (Tohoku Univ.)

Treasurers
          Il Hwan Cho (Myongji Univ.)                                                Tadashi Yamaguchi (Renesas)

Steering Committee Chair
          Hyungtak Kim (Hongik Univ.)                                               Takahiro Shinada (Tohoku Univ.)

Local Arrangement Committee
         Chang-Ki Baek (POSTECH)                                        

Publication Chairs
         Donghwan Ahn (Kookmin Univ.)                                            Donguk Nam (Inha Univ.)

Program Committee Co-chairs
         Woo Young Choi (Sogang Univ.)                                            Hiroya Ikeda (Shizuoka Univ.)
          Seongjae Cho (Gachon Univ.)                                               Manabu Arai (New JRC)

Program Committee Members:

Hyun Chang Park (Dongguk Uinv.), Jinwook Burm (Sogang Univ.), Sangmin Lee (GigaLane), Moonsuk Yi (Pusan Nat’l Univ.), Jae-Kyoung Mun (ETRI), Hyung-Jun Kim (KIST), Jongsun Kim (Hongik Univ.), Sung-Min Yoon (Kyung Hee Univ.), Youngchul Choi (On Semiconductor), Dong Hyun Kim (KANC), Min Suk Oh (KETI), Chun-Hyung Cho (Hongik Univ.), Hyun-Yong Yu (Korea Univ.), Hyuck-In Kwon (Chung-Ang Univ.), Kyeong-Keun Choi (NINT), Seong-Ran Jeon(KOPTI), Hongsik Park (Kyungpook Nat’l Univ.), Jinnil Choi (Hanbat Univ.), Kyung Rok Kim (UNIST), Sung Won Kim (Samsung Electronics), Keun Heo (SK-hynix), Heejae Shim (LG Electronics), Min-Woo Ha (Myongji Univ.), Changhwan Shin (Univ. of Seoul), Sung Hun Jin (Inchon Nat’l Univ.), Jaeyeong Heo (Chonnam Nat’l Univ.), Seung Hwan Kim (Hongik Univ.), Byungjin Ma (KETI), Junseok Heo (Ajou Univ.), Myoung Jin Lee (Chonnam Nat’l Univ.), Taizoh Sadoh (Kyushu Univ.), Toshihiro Sugii (Fujitsu), Shintaro Nomura (Univ. of Tsukuba), Takashi Noguchi (Univ. of Ryukyus), Naoto Matsuo (Univ. of Hyogo), Yukinori Ono (Shizuoka Univ.), Nobuaki Kobayashi (Nihon Univ.), Toshiro Hiramoto (The Univ. of Tokyo), Yasuo Nara (Univ. of Hyogo), Shun-ichiro Ohmi (Tokyo Tech.), Hiroshi Okada (Toyohashi Univ. of Tech.), Seiichi Miyazaki (Nagoya Univ.), Toshikazu Suzuki (JAIST), Masataka Higashiwaki (NICT), Minoru Ida (NTT), Tatsuya Iwata (Toyohashi Univ. of Tech.), Toshiyuki Ohishi (Saga Univ.), Yutaka Ohno (Nagoya Univ.), Seiya Kasai (Hokkaido Univ.), Ryota Isono (SCIOCS), Junji Kotani (Fujitsu), Michihiko Suhara (Tokyo Metropolitan Univ.), Shinichiro Takatani (WIN Semiconductors), Ken Nakata (Sumitomo Electric), Noboru Negoro (Panasonic), Fumihiko Hirose (Yamagata Univ.), Yasuyuki Miyamoto (Tokyo Tech.), Yoshitsugu Yamamoto (Mitsubishi Electric)

Advisory Committee:

Jin Koo Rhee (Dongguk Univ.), O Hyun Kim (POSTECH), Kuk Jin Chun (Seoul Nat’l Univ.), Hee Chul Lee (KAIST), Byung-Gook Park (Seoul Nat’l Univ.), Oh-Kyong Kwon (Hanyang Univ.), Chi Kyu Choi (Cheju Univ.), Jo Won Lee (Hanyang Univ.), Ki-Nam Kim (Samsung), Byoung-Kwon Ju (Korea Univ.), Sung Woo Hwang (Samsung), Yong-Tae Kim (KIST), Song Cheol Hong (KAIST), Hi-Deok Lee (Chungnam Nat’l Univ.), Jae-Sung Rieh (Korea Univ.), Shigeyoshi Watanabe (Shonan Inst. of Tech.), Tetsuo Endoh (Tohoku Univ.), Naoki Hara (Fujitsu), Koichi Maezawa (Univ. Toyama)