הטכניקה של מרתה גרהם

מרתה גרהם החלה לפתח טכניקה, שפה ייחודית משלה, בתקופה בה הכיר עולם המחול בעיקר את טכניקת הבלט הקלאסי. באותה תקופה החלה התפתחות בעולם המחול המודרני, אך אלו היו רעיונות ולא טכניקה מסודרת. מרתה גרהם הציעה שפה ייחודית משלה ובנתה טכניקה המבוססת על מרכז הגוף, שמבחינתה זהו המקום ממנו יוצאים כל הרגשות, התחושות והאנרגיה שמניעה את התנועה. הרעיון המרכזי שהנחה אותה היה כי לכל תנועה בשפה הטכנית יש כוונה רגשית כמו כוונה גופנית.

 

גרהם ביססה את הטכניקה שלה על תנועת הנשימה הנובעת ממרכז הגוף, אמצע הבטן. היא הדגישה: "כל מה שעשיתי ביססתי על דופק החיים שהוא עבורי דופק הנשימה. בכל פעם שאתה נושם חיים פנימה, או מוציא החוצה (שאיפה-נשיפה), זהו שחרור או התכווצות. זה בסיסי לגוף". על ידי חקירה של תנועת הנשימה, פיתחה מרתה את העקרונות העיקריים של הטכניקה שלה: "קונטרקשן" (Contraction) ו"ריליס" (Release) וביססה עליהם אוצר תנועתי גדול. גרהם הרגישה שהבנת תנועת הנשימה, מועילה בצורה משמעותית לריקוד: "אתה נולד עם שתי תנועות אלו, ואתה נשאר עם שתיהן עד שאתה מת. אבל אתה מתחיל להשתמש בהן בצורה מודעת, כך שהן מועילות בצורה דרמטית לריקוד."

 

גרהם פיתחה טכניקה כתשובה לצרכה כאומנית וכסיפוק מענה להכשרת רקדניה על מנת שיוכלו לבצע את הריקודים שחיברה. גרהם חיפשה הבעה מסוימת והיא לא יכלה להתממש ללא אימון גופני נוקשה. היא האמינה שלוקח 10 שנים עד ש רקדן מבשיל להיות מבצע. תרגיליה מחזקים את שרירי השלד, מעודדים יציבה נכונה ומשפרים שיווי משקל וגמישות. בנוסף, הם מעודדים חקירה אל "האני" הפנימי דרך התנועה.

 

בטכניקת גרהם כל תנועה נובעת ממרכז הגו ,האגן, דרך הגפיים והחוצה. עבורה זה היה מרכז הישות ההבעתית של הרקדן, השליטה בו חיזקה את תחושת "העצמי" ואת היכולת לבטא תחושות פנימיות. תנועותיה תמיד חוזרות אל המרכז ולא מתמוססות בפריפריה. עמוד השדרה הוא הציר שסביבו בנוי האגן והוא מקור הכוח הפיסי של הרקדן. מרכז הכובד נמצא באגן. מרכז חזק הכרחי לצורך ביצוע שינויים מהירים בכיוון, בדינמיקה ובשינויי הגובה. הכרה בו תביא ליצירת שיווי משקל, בטחון עצמי ותאפשר לרקדן לשלוט בתנועה ולא שהיא תשלוט בו.

 

 

            צפה בסרטון ההסבר על טכניקת גרהם וענה על השאלה

            בתחתית העמוד:

 

 

            

וידאו של YouTube

פעילות 1

 

*ניתן לבדוק את התשובות על ידי פתיחת הקובץ בתחתית העמוד

Comments