"Turu kaitsmine" suurendab oma riigi elanike jõukust


Tegelikult on selle mõju üldiselt hoopis vastupidine. Turumajanduse toimimise ajal on saavutatud rahva heaolu tase, mida pole olnud kunagi. Oluline osa on siin tööjaotusel, mis on oma positiivset mõju avaldanud juba tuhandeid aastaid peale naturaalmajanduse kadumist.
“Turu kaitsmine” loob siis olukorra, kus mingeid tooteid tehakse kohtades, kus nende tegemine on ebaefektiivsem. Kui toimuks vaba kauplemine, siis valmistataks igas kohas tooteid, mille valmistamises ollakse seal kõige efektiivsemad.
Loomulikult aitavad sellised piirangud ettevõtteid, mis võivad ebaefektiivsemalt toimetades "hakkama saada". Siit tulebki otsida surve avaldajaid, kes püüavad mõjutada valitsusi selliseid samme astuma. Ettevõttel, mis tegutseb sellises “kaitstud” olekus on nii loomulikult parem, kuid sellest ei saa ühiskond jõukamaks. EL on saanud oma alguse ühisturust. Selle taga on olnud ilmselt palju poliitilisi (sõjalisi) motiive. Mõelda aga selle peale, kuidas tervikuna Euroopa rahvast jõukamaks teha, on aga jõutud ilmselt vähe. Poliitika on suudetud allutada huvigruppide tahtele.Comments