Jak podłączyć sobie komputer osobisty z zestawem hi-fi ?

Większość komputerów osobistych można podłączyć do domowego zestawu audio prostym kabelkiem minijack>chinch.https://image.ceneostatic.pl/data/products/28021408/i-extreme-media-kabel-mini-jack-3-5mm-3x-rca-chinch-m-m-1-5m-blister-nka-0541.jpg

 Smartfony maja także tą możliwości, ale wierności odtwarzania muzyki jest ograniczona, bo są to tzn systemy wbudowane, w których producenci kuszą ilością funkcji - kosztem ich jakości. Szersze możliwości daje przez to otwarta struktura PC i dotyczy to nawet laptopów, chociaż nie w pełnym zakresie.


W PC istnieje standard, że minijack dla słuchawek jest oznaczony kolorem zielonym. Z gniazda o takim kolorze lub/i z symbolem słuchawek można podłączyć kabelek do domowego zestawu audio.

W tańszych zestawach jest często gniazdo AUX także typu mini jack i wystarcza wówczas kabelek, który po obu stronach na taki wtyk.  Tak podłączony został mini laptop w kawiarence widokowej przy Molo w Sopocie, gdzie jesienią 2017 i wiosną 2018  fani audycji Siesta mogli posłuchać jej na żywo z transmisji internetowej ze studyjnym standardem próbkowania 48 kHz, a do tego jeszcze z oversamplingiem 32bit/192kHz jak w najlepszych odtwarzaczach CD.

Zestawy H-Fi mają bardzo często plejadę gniazd cinch i najlepiej jest wybrać to oznakowane CD, a jeżeli go nie ma, to alternatywą jest AUX lub tape in.

Tak podłączony mini laptop świetnie się sprawdził zimą 2019 na dużej przestrzeni Harry's Art & Cafe w sopockim hotelu Rezydent z estradowym systemem nagłośnienia Bose L1.


Otwarta struktura PC pozwala optymalnie skonfigurować go na potrzeby odtwarzania muzyki i w tym zakresie jest bardzo wiele ciekawych rozwiązań.


W Dworku Sierakowskich latem 2017 fani Siesty mogli posłuchać audycji z cyfrowej transmisji DAB+ z estradowym nagłośnieniem sopockiego producenta Box Eletronics 


Fani Siesta mogli także przez kilka lat spotykać się w Cafe Zaścianek, by posłuchać audycji w innym dniu, z wykorzystaniem w tym celu nowoczesnej koncepcji magnetofonu na PC


Publiczna premiera tej koncepcji była w Let's Art Cafe przy Państwowej Galerii Sztuki w Domu Zdrojowym w Sopocie


Stała ekspozycja tej koncepcji planowana była na przeciwległym końcu Monciaka w galerii BMC2, ale teraz jest tam Papudajnia :-)