Audycje radia i TV z eteru oraz Internetu w PC z domowym zestawem audio

Nowym zainteresowaniem cieszy się teraz muzyczna oferta radiowo-telewizyjna i warto jest z niej skorzystać z PC podłączonym do domowego HI-Fi, co jest proste

W kawiarence widokowej przy sopockim Molo z odtwarzaniem audycji na żywo świetnie się sprawdził 
prosty laptop z bezpłatnym programem AIMP i studyjnymi monitorami Audio Pro Solutions "Coax"

Transmisje polskich rozgłośni radiowych są dostępne w Internecie, a w eterze są one nadawane z niższą jakością techniczną, co jest niekorzystne, gdy chcemy słuchać muzyki.

Powszechnie używane FM ma lepsze parametry transmisji od archaicznego AM, ale analogowa technologia ma duże ograniczenia. Cyfrowe transmisje DAB+ mogły przez kilka lat zapewnić lepszą jakość transmisji Polskiego Radia.

Zmieniło się to niedawno, gdy zaoferowano nowe udostępnienia w Internecie z lepszymi parametrami, co na dodatek nie wymaga anteny, której ustawienie dla DAB + może być niejednokrotnie sporym wyzwaniem. W wielu miejscach nie ma także DAB+, a w niektórych nigdy nie będzie.

Najciekawszą alternatywą dla słuchania muzycznych audycji stał się przez to komputer osobisty podłączony do domowego zestawu audio.
  • 4 programy Polskiego Radia udostępniono w Internecie z 192 kbps, a w DAB+ mają tylko 128
  • Lokalne i komercyjne rozgłośnie w Polsce udostępniają najczęściej z 128 kbps
  • Radio Gdańsk udostępnia z najlepszą jakością transmisji 256 kbps i studyjnym standardem próbkowania 16 bit/48 kHz w popularniejszym standardzie kompresji mp3.


Z programami telewizyjnymi staje się podobnie i chociaż jest jeszcze trochę inaczej, to warto jest zainstalować sobie tuner TV w zestawie kina domowego na PC.

Nie wszystko jest przecież na VOD, czyli wideo na życzenie, które udostępniane jest w Internecie przez stacje telewizyjne. Jakość transmisji z VOD dostosowana jest także do możliwości urządzeń przenośnych, przez co obraz na dużym ekranie i dźwięk z lepszej klasy głośnikami nie będzie w pełni zadowalający. Z myślą o odtwarzaniu muzyki ograniczone możliwości maja także aplikacje udostępniające VOD.

Pierwszy telewizor cyfrowy na świecie zaprezentowano w 1981 roku. Jednak jakość telewizorów nadal kuleje, gdy chodzi o odtwarzanie muzyki. Dźwięk z płaskich telewizorów jest najczęściej gorszy od tego, co było w starszych. Najbardziej świadomi tego są chyba widzowie francuskich kanałów muzycznych Mezzo, którzy nie mają także udostępnionego VOD.


Z PC mamy szersze możliwość doboru oprogramowania, ale zainstalowanie i skonfigurowanie nie zawsze jest proste, a po stronie sprzętu trzeba na dodatek wszystko dostosować do różnych standardów transmisji.  Cyfrowa telewizja naziemna to DVB-T, gdzie są kanały krajowe. Natomiast w kablówkach jest DVB-C, a z satelity mamy DVB-S i tylko w tych dwóch dostępne jest np Mezzo.

Bezpłatny program okazał się najbardziej uniwersalny.

ProgDBV  obsługuje wiele tunerów i pozwala na wyjątkowo dobre skonfigurowanie, by optymalnie odtwarzać muzykę z zestawem Hi-Fi. Działa z analogowymi i cyfrowanymi transmisjami TV. Obsługuje standardy cyfrowych transmisji w eterze Internecie. Załączona jest z nim bogata lista adresów internetowych rozgłośni radiowych i telewizyjnych na całym świecie.

Pinnacle PCTV Hybrid Stick Ultimate 330e to relatywnie tani tuner DVB-T na złączu USB, który wyróżnia się nieco lepszą jakość dźwięku, bo traktowany jest przez Windows jako karta muzyczna ze stosowanymi możliwościami konfiguracji.  Użycie ProDVB daje poprawę dla odtwarzania muzyzki z transmisji DBV-T, ale jest z tym utrata funkcji jak np radio FM., które są dostępne z oprogramowaniem dostarczanym przez producenta.

Jeszcze tańszy jest tuner z obsługą DVB-T i DAB+ 
Not Only TV LV5TDelux
 

i inne oparte na tym samym układzie scalonym
Realtek RTL2832U, gdzie z ProgDVB nie działa jednak funkcja cyfrowego i analogowego radia 

Optymalną jakość dźwięku dla odtwarzania muzyki efektywniej można uzyskać z konfiguracją oprogramowania i ustawieniem np WASAPI w trybie 32 bit/ 192 kHz.
  • Najłatwiejsze ustawienie jest w AIMP, z którym można odtwarzać muzykę bez obrazu.
  • Znacznie trudniej jest z ProgDVB, gdzie potrzebna jest szersza konfiguracja dla obrazu i dźwięku

Więcej informacji w temacie dla bardziej zaawansowanych:


Aktywne głośniki można podłączyć bezpośrednio do PC, ale oferowane w zestawach komputerowych mają niską jakość i wato pomyśleć o alternatywie z monitorkami studyjnymi. 

W odbiorniku telewizji cyfrowej DVB demodulacja fonii jest z sygnału przesyłanego w formacie MPEG-2 niezależnie od tego z jakim standardem nadawana była transmisja.

Dekodery TV i kino domowe to system wbudowany. O jakości konwertera MPEG decyduje producent, a konkretniej mówiąc cena urządzenia. Konwerter to DAC i w PC jest bardziej uniwersalny oraz ma duży potencjał. Możemy wybrać sobie oprogramowanie zapewniające najlepsza jakość. Nie jest to równie drogie jak z systemami wbudowanymi. Czasami wręcz bezpłatne.


Schemat blokowy dekodowania MPEG-2 w odbiorniku dla dostępnej w eterze telewizji naziemnej DVB-T, który jest podobny dla DVB-S,


a nieco prościej jest dla DVB-C, bo nie występują zakłócenia z powodu ustawień anteny, co w wielu przypadkach może w praktyce znaczyć, że uzyskamy lepszą jakość odtwarzania muzyki z transmisji TV

Comments