Archiwizowanie i odtwarzanie muzyki z BienSound PC, czyli nowoczesnym magnetofonem dla domowego zestawu Hi-Fi

Odetchnij z Hi-Fi 
bez czasochłonnego rytuału

Film z YouTube


Z bezpiecznym podłączeniem
ze
sprzętem Hi-Fi


Domowy zestaw audio pracuje z inną mocą, niż douszne słuchawki z popularnym złączem mini jack, lecz to gniazda dedykowane dla nich są standardowo montowane w komputerach.

Adapter BenOx 4 HD Audio to całkowicie pasywny podzepół, by optymalnie korzystanać z potencjału PC i tradycyjnego zestawu Hi-Fi lub Hi-End audio.

Pozwala budować różne wersje BienSound PC z elegancją duńskiego B&O oraz niezawodnością szwajcarskich magnetofonów ReVox i z wszechstronnością legendarnych konstrukcji Marantz lub prostotą w najlepszych tradycjach NAD .

Ze złączem cinch lub XLR znajduje także zastosowanie w instalacjach dla ekskluzywnych barów i dla nowoczesnych didżejów, czy w audiofilskim odbiorniku stacji internetowych do podłączenie ze sprzętem Hi-Fi.

Azalia vel Intel HD Audio jest od lat standardem w komputerach. Pozwala korzystać z dźwięku wysokiej jakości do 192 kHz/32bity. To baza dla naszych rozwiązań z adapterem dla PC. Komputery Apple stosują ten sam standard, lecz ograniczeniem dla swobodnego korzystanie z niego są warunki gwarancyjno-licencyjne.


Muzyka @ PC z nagrań cyfrowych


Srebrne krążki CD wystarczy zgrać na dysk. Bezpłatny program AIMP zapewnia rewelacyjną jakość odtwarzania nagrań z muzyką, które archiwizowane są na twardym dysku.

AIMP ma konwerter, który pozwala precyzyjnie zgrać z płyty utwory z odpowiednią rozdzielczością. Najlepiej jest to zrobić zaraz po zakupie, by zachować płytę w najlepszym stanie. Można także ze świetną jakością  odtwarzać płyty CD bezpośrednio z napędu optycznego. Jednak podobnie do tradycyjnych odtwarzaczy niedoskonałości mechaniczne napędu powodują zakłócenia. Najłatwiej jest to ominąć odtwarzając kopię utworów z plików wav na twardym dysku. Niedoskonałości mogą być skorygowane w kopiach bez zakłóceń, bo zgrywanie nie jest w czasie rzeczywistym, jak odtwarzanie.

SACD i różne inne formaty zapisu muzyki na nośnikach DVD można także odtwarzać z AIMP z plików zapisanych na twardym dysku. Te możliwości są świadomie ograniczane przez producentów i wymagają najczęściej dodatkowego zachodu. Oferta nagrań jest niewielka i mogą stać się białymi krukami, gdy produkcja tradycyjnego sprzętu do ich odtwarzania
zostanie wstrzymana.


FLAC to kojarzony często z audiofilstwem format dla archiwizowania muzyki z bezstratną kompresją, czyli kompromisem, by zachować jakość i zmniejszyć rozmiar pliku. Analogowy sygnał z muzyką próbkowany jest jak w wav, a kompresja podobnie jak w np zip.

Najprawdopodobniej ten format będzie standardem dla dystrybucji muzyki przez Internet, jako alternatywa dla sprzedaży płyt CD. Jest to szansa na dystrybucję muzyki ze standardowym formatem  próbkowaniem w studio z częstotliwością 48 kHz.  

Format mp3 nie jest użyteczny dla słuchania na sprzęcie przenośnych. Konwertowanie do tego formatu z pliku wav daje lepszy rezultat, niż bezpośrednio z płyty. Najwygodniej jest użyć do tego darmowy foobar2000 i 64 bitowy codek lame.

Z cyfrowego archiwum na twardym dysku można dowolnie kopiować utwory na  iPod czy cyfrowy Walkman lub różne nośniki.

 Unikalny materiał -
zawsze właściwy codec


Otwarta struktura PC w odróżnieniu od drogich systemów wbudowanych pozwala na łatwą zmianę podzespołów i sterowników, by obsłużyć nawet najbardziej wymagające standardy.  Jest to duża zaleta nie tylko przy słuchaniu muzyki w domu.


W Let's Art Cafe w budynku Państwowej Galerii Sztuki pokazano film z obrazem w jakości HD 1920x1080 i 32 bitowym dźwiękiem. Podłączenie dostosowanego na potrzeby muzyki PC z aktywnymi kolumnami Philips Motional Feedback Speakers zapewniło rewelacyjny dźwięk. Taki szczegół techniczny był mniej istotny dla gości, ale "złapali" kontakt z filmem, bo osoby na ekranie zdawały się być z nimi na miejscu.


Muzyka z analogowych nośników


Płyty winylowe wymagają trochę więcej pracy. Imponujące możliwości zarejestrowania sygnału nawet z najdroższego przedwzmacniacza z korektą RIAA daje darmowy program GoldWave. PC z adapterem BenOx zapewni do tego optymalne podłączenie.

W praktyce najlepiej jest archiwizować kilka płyt jednocześnie, bo tylko właściwie rozgrzane zawieszenie igły gramofonowej zapewni zgranie z pełną jakością. Warto pamiętać przy okazji, że profesjonalny standard próbkowania 48 kHz nie zajmuje dużo więcej miejsca na dysku od tego stworzonego z myślą o ograniczeniu jakości CD. Możliwości cyfrowego archiwizowania były kiedyś bardzo ograniczone i standard 44.1 kHz miał zapewniać producentom płyt skuteczną barierę dla piratów.

Film z YouTube


Taśmy magnetofonowe są łatwiejsze do cyfrowego zarchiwizowania w plikach wav, ale wymagają zachowania szczególnej uwagi z przesterowaniem.


Archiwizowanie nagrań z kaset jest oczywiście również możliwe, ale warto pamiętać, że nie było to nigdy właściwym medium dla audiofilskich kolekcji. Pełniło kiedyś rolę mp3.


Rekonstrukcja unikalnych nagrań

Uszkodzone nagranie nie leży normalnie w sferze zainteresowań audiofila, ale może czasami mieć szczególną wartość emocjonalną.

Audition to ekskluzywne oprogamowania Adobe do zgrywania i obróbki sygnału audio.  W wersji 3.0 można obserwować fazę sygnały stereofonicznego, jak w prezentowanym na wstępie filmiku z legendarnym Marantz 4400. Tą funkcję posiada nadal darmowy GoldWave, ale w trochę innej konfiguracji użytkowania. W również darmowym Acustica5 Basic Edition ta funkcja jest już bardziej gadżetowa.


Muzyka i dźwięk przestrzenny


Dolby Atmos to nowy system dla cyfrowego dźwięku przestrzennego, który daje przy okazji ciekawe możliwości dla odtwarzania muzyki z analogowych nagrań.

Film z YouTube

Przykład cyfrowego nagrania dla Dolby Headphone


Binauralne

Film z YouTube

Przykład z muzyką nagraną ze sztuczną głową

Odtwarzanie nagrań przestrzennych z tą technika  wymaga najlepszej możliwej separacji kanałów, którą najlepiej zapewnia cyfrowe archiwum. Entuzjaści nagrań ze "sztuczną głową" mogą zamówić Binaural Sound Music Server. Ta technika nagrań znajduje szczególne zastosowanie przy produkcji słuchowisk radiowych, ale korzystają z niej także twórcy muzyki popularnej.


Kwadrofonia analogowa

Odtwarzanie analogowych nagrań przestrzennych zyskuje przy ich cyfrowej archiwizacji na twardy dysk.

Rzadko spotykane taśmy magnetofonowe, na których muzyka zapisana jest na 4 indywidualnych kanałach można archiwizować i odtwarzać z szeroką gamą programów.

Film z YouTube

Przykład nagrania z kwadrofonią SQ

Testujemy możliwości optymalnego odtwarzania cyfrowych kopi kwadofonicznych nagrań na winylowych płytach w standardzie SQ, QS, CD-4.


Pozytywnie wypadło odtwarzania nagrań QS z analogowym dekoderem Sansui, a także z cyfrowym Dolby w systemie Windows.W sopockim barze opodal hotelu Sharaton organizowaliśmy spotkania z kwadrofonią z analogowych płyt, jak np drezdeńskie nagranie Carmen, ale bez ortodoksyjnego odtwarzania dla jednej osoby z czterema identycznymi głośnikami. Podobnie można robić z odtwarzaniem z cyfrowego archiwum.

W barze był już zainstalowany był analogowy system stereofoniczny z parą legendarnych głośników Pioneer HPM-100, które stworzył Bart Locanthi, jako udoskonaloną wersją JBL Control Monitor.


Dodatkowo do SQ1 zostały podłączone dla tylnych kanałów aktywne głośniki Philips 22AH585
Comments