Archiwizowanie i odtwarzanie muzyki z PC, czyli nowoczesny magnetofon w zestawie Hi-Fi


Srebrne krążki CD wystarczy zgrać na dysk. Bezpłatny program AIMP zapewnia rewelacyjną jakość odtwarzania muzyki archiwizowanej na twardym dysku. Ma także konwerter, który pozwala precyzyjnie zgrać z płyty utwory z odpowiednią rozdzielczością. Najlepiej jest to zrobić zaraz po zakupie, by zachować płytę w najlepszym stanie.

AIMP pozwala odtwarzać ze świetną jakością płyty CD bezpośrednio z napędu optycznego.
Niedoskonałości mechaniczne takich urządzeń, podobnie jak w tradycyjnych odtwarzaczach powodują jednak zakłócenia. Można je łatwo ominąć, gdy odtwarzamy kopię utworów z plików wav na twardym dysku. Niedoskonałości mogą być skorygowane bez zakłóceń, bo zgrywanie nie jest w czasie rzeczywistym, jak odtwarzanie.

SACD i różne inne formaty zapisu muzyki na nośnikach DVD można także odtwarzać z AIMP z plików zapisanych na twardym dysku. Te możliwości są świadomie ograniczane przez producentów i wymagają najczęściej dodatkowego zachodu. Oferta nagrań jest niewielka i mogą stać się białymi krukami, gdy produkcja tradycyjnego sprzętu do ich odtwarzania
zostanie wstrzymana.


Płyty winylowe wymagają trochę więcej pracy. Imponujące możliwości zarejestrowania sygnału nawet z najdroższego przedwzmacniacza z korektą RIAA daje darmowy program GoldWave. PC z adapterem BenOx zapewni do tego optymalne podłączenie. W praktyce najlepiej jest archiwizować kilka płyt jednocześnie, bo tylko właściwie rozgrzane zawieszenie igły gramofonowej zapewni zgranie z pełną jakością.

Warto pamiętać przy okazji, że profesjonalny standard próbkowania 48 kHz nie zajmuje dużo więcej miejsca na dysku od tego stworzonego z myślą o ograniczeniu jakości CD. Możliwości cyfrowego archiwizowania były kiedyś bardzo ograniczone i standard 44.1 kHz miał zapewniać producentom płyt skuteczną barierę dla piratów.

FLAC to silnie kojarzony z audiofilstwem format dla archiwizowania muzyki. Jest to archiwizowanie z bezstratną kompresją, czyli kompromisem, by zachować jakość i zmniejszyć rozmiar pliku. Analogowy sygnał z muzyką próbkowany jest jak w wav. Kompresja podobnie jak w np zip jest tylko dla danych cyfrowych.

Najprawdopodobniej ten format będzie standardem dla dystrybucji muzyki przez Internet, jako alternatywa dla sprzedaży płyt CD. Jest to szansa na dystrybucję muzyki ze standardowym formatem  próbkowaniem w studio z częstotliwością 48 kHz.
 
Format mp3
nie jest przydatny dla audiofila do archiwizowania płyt, ale użyteczny dla słuchania na sprzęcie przenośnych. Konwertowanie do tego formatu z pliku wav daje lepszy rezultat, niż bezpośrednio z płyty. Najwygodniej jest użyć do tego darmowy foobar2000 i 64 bitowy codek lame.

Z cyfrowego archiwum na twardym dysku można dowolnie kopiować utwory na  iPod czy cyfrowy Walkman lub różne nośniki i z odpowiednią korektą dla odtwarzania w samochodzie.Taśmy magnetofonowe są łatwiejsze do cyfrowego zarchiwizowania w plikach wav, ale wymagają zachowania szczególnej uwagi z przesterowaniem.

Archiwizowanie nagrań z kaset jest oczywiście również możliwe, ale warto pamiętać, że nie było to nigdy właściwym medium dla audiofilskich kolekcji. Pełniło kiedyś rolę mp3.Nowoczesny magnetofon @ PC

Unikalny materiał - zawsze właściwy codec
Otwarta struktura PC w odróżnieniu od drogich systemów wbudowanych pozwala na łatwą zmianę podzespołow i sterowników, by obsłużyć nawet najbardziej wymagające strandardy.  Jest to duża zaleta nie tylko przy słuchaniu muzyki w domu.


W Let's Art Cafe w budynku Państwowej Galerii Sztuki pokazano film z obrazem w jakości HD 1920x1080 i 32 bitowym dźwiękiem. Podłączenie Diamnomd Sound PC z aktywnymi kolumnami Philips Motional Feedback Speakers zapewniła rewelacyjny dżwięk. Taki szczegół techniczny był mniej istotny dla gości, ale "złapali" kontakt z filmem, bo osoby na ekranie zdawały sie być z nimi na miejscu.

Unikalny sprzęt audio - bezpieczne podłączenie


Adapter BenOx 4 HD Audio
pozwala na optymalne korzystanie z możliwości komputera osobistego z tradycyjnym zestawem audio, co jest podstawą analogowego uszlachetniania PC.


Dobre systemy nagłośnienia pracują z inną mocą, niż douszne słuchawki
z popularnym złączem mini jack, a dedykowane dla nich gniazdo jest standardowo montowane w komputerach.Azalia vel Intel HD Audio jest od lat standardem w komputerach i pozwala korzystać z dźwięku wysokiej jakości do 192 kHz/32bity. Nasz adapter na bazie tego standardu pozwala budować Audiophile PC z elegancją duńskiego B&O oraz niezawodnością szwajcarskich magnetofonów ReVox i z wszechstronnością legendarnych konstrukcji Marantz lub prostotą w najlepszych tradycjach NAD .

Adapter ze złączem cinch lub XLR znajduje także zastosowanie w instalacjach dla
ekskluzywnych barów i dla nowoczesnych didżejów, czy w audiofilskim odbiorniku stacji internetowych do podłączenie ze sprzętem Hi-Fi.
Nasza koleżanka, która jest pasjonatką dobrej muzyki i śpiewania w chórze, pilnuje swoim sokolim wzrokiem okiem jakości każdego egzemplarza, podobnie jak uważnie śledzi ciekawy mecz piłki nożnej na PGE Arena.

Unikalne nagranie - można zrekonstruować
Uszkodzone nagranie nie leży normalnie w sferze zainteresowań audiofila, ale może czasami mieć szczególną wartość emocjonalną. Na zdjęciu obraz rekostuowanego w GoldWave uszkodzonego nagranie na kasecie, które zostało zgrane przez Nakamichi 582 z Azimuth Correction na twardy dysk Audiophile Music Server, by je następnie możliwie najlepiej zrekonstruować, co wymagana optymalnej wierność odsłuchu.


Audition to ekskluzywne oprogamowania Adobe do zgrywania i obróbki sygnału audio.  W wersji 3.0 można obserwować fazę sygnały stereofonicznego, jak w prezentowanym na wstępie filmiku z legendarnym Marantz 4400. Tą funkcję posiada nadal darmowy GoldWave, ale w trochę innej konfiguracji użytkowania. W również darmowym Acustica5 Basic Edition ta funkcja jest już bardziej gadżetowa.

Unikalne nagrania przestrzenne - lepsze dekodowanie

Odtwarzanie analogowych nagrań przestrzennych zyskuje przy ich cyfrowej archiwizacji na twardy dysk. Testowane są możliwości optymalnego odtwarzania cyfrowych kopi kwadofonicznych nagrań na winylowych płytach w standardzie SQ, QS, CD-4. Pozytywnie wypadło odtwarzania nagrań QS z analogowym dekoderem Sansui, a także z cyfrowym Dolby w systemie Windows 7. Rzadko spotykane taśmy magnetofonowe, na których muzyka zapisana jest na 4 indywidualnych kanałach można achiwizować i odtwarzać z szeroką gamą programów. W jednym z spopckich lokali organizowaliśmy spotkania z kwadrofonią z analogowych płyt i sprzętem z epoki, ale bez ortodyksyjnego odtwarznia dla jednej osoby z czteroma indentycznymi głośnikami. Podobnie można robić z odtwarzaniem z cyfrowego archiwum.

Unikalne nagrania ze sztuczną głową

Odtwarzanie nagrań przestrzennych z tą technika  wymaga najlepszej możliwej separacji kanałów, którą najlepiej zapewnia cyfrowe archiwum. Entuzjaści nagrań ze "sztuczną głową" mogą zamówić Binaural Sound Music Server. Ta technika nagrań znajduje szczególne zastosowanie przy produkcji słuchowisk radiowych, ale korzystają z niej także twórcy muzyki popularnej.
Comments