The 12th Annual AUC Mathematics Competition

Announcement of the Winners

Note: Students, whose names are marked with a star (*) should contact Wafik Lotfallah (at lotfallah@aucegypt.edu) to claim their prizes.


University Winners for Rounds 1, 2, and 3:


Rank

Names

School/University

Score (out of 18)

Rounds 1+2

1

Ahmed Salman Bayomy

STEM October

9

2

Asem Ismail Ismail

Ain Shams University

8

2

Muhammad Elgebali

AUC

8

4

Nesrin Abdulaziz attia

GUC

7.5

5

Sami Mohamed Mansour

AUC

6.5

6

Al-Mostafa Adel Alkady

Zewail

6

7

Sayed Hassan Sayed Abd-elrazek

STEM October

5.5

8

Omar Samir

GUC

5

9

Muhammad Ashraf Helal

Cairo University

4.5

10

Nadine Amr Mahmoud

Zewail

4.5







Rank

Names

University

Score (out of 45)

Round 3

1

Muhammad Faisal Muhammad Ibrahim

AUC

20

2

Akram Mohammed Ahmed

Zewail

19

2

Islam Mohamed Elgamal

AUC

19

2

Sami Mohamed Mansour

AUC

19

2

Youssef Hussein Mohammed Ali

GUC

19

6

Ali ElSaid

AUC

18

6

Bishoy Sabry Salama

STEM Ismailia

18

6

Karim Ibrahim Mohamed Elghazawy

Zewail

18

6

Muhammad Elgebali

AUC

18

6

Nadine Amr Mahmoud

Zewail

18

6

Nesrin Abdulaziz attia

GUC

18

6

Omar Osama Alsheikh

Zewail

18







Rank

Names

University

Score (out of 63)

Rounds 1+2+3

1

*Muhammad Elgebali

AUC

26

2

*Nesrin Abdulaziz attia

GUC

25.5

2

*Sami Mohamed Mansour

AUC

25.5

4

Asem Ismail Ismail

Ain Shams University

23

5

Nadine Amr Mahmoud

Zewail

22.5

6

Omar Osama Alsheikh

Zewail

22

7

Muhammad Ashraf Helal

Cairo University

21.5

8

Akram Mohammed Ahmed

Zewail

21

8

Mohammed Hossam Fawzy

GUC

21

8

Muhammad Faisal Muhammad Ibrahim

AUC

21

 

High School Winners for Rounds 1, 2, and 3:


Rank

Names

School

Score (out of 18)

Rounds 1+2

1

Ahmed Salman Bayomy

STEM October

9

2

Sayed Hassan Sayed Abd-elrazek

STEM October

5.5

3

John Gamal Aziz

STEM October

4

4

Mera Alfons Hakim Abd Elmasih

STEM Maadi

2.5

4

Mohamed Essam Mohamed Lotfy

STEM October

2.5

4

Mohamed Nabawe

STEM October

2.5

7

Ahmed Elsayed Sabry Ali

STEM Ismailia

2

7

Basant Mahmoud abelaal

STEM Maadi

2

7

Islam Ihab Yahia

STEM Ismailia

2

7

Marwa Mohamed Abd Saleh

STEM Maadi

2

7

Mohamed Ayman

STEM October

2

7

Shereen Fahmy Abd El Hafez

STEM Maadi

2


 

 

 

 


Rank

Names

School

Score (out of 45)

Round 3

1

Bishoy Sabry Salama

STEM Ismailia

18

2

Mai Akram Mohamed

STEM Ismailia

16

3

Mohamed Nabawe

STEM October

16

3

Mohamed Saad Ahmed Saeed

STEM October

16

5

Yara Yasser Salah eldin Hassan

STEM Maadi

16

6

Marwa Mohamed  Saleh

STEM Maadi

15

6

Sayed Hassan Sayed Abd-elrazek

STEM October

8

8

Ahmed Salman Bayomy

STEM October

7

9

Ghada Olwoy Ahmed

STEM Maadi

7

10

John Gamal Aziz

STEM October

4


 

 

 

 


Rank

Names

School

Score (out of 63)

Rounds 1+2+3

1

Bishoy Sabry Salama

STEM Ismailia

19

2

Mohamed Nabawe

STEM October

18.5

3

Mai Akram Mohamed

STEM Ismailia

17

3

Marwa Mohamed  Saleh

STEM Maadi

17

5

Yara Yasser Salah eldin Hassan

STEM Maadi

16.5

6

Ahmed Salman Bayomy

STEM October

16

6

Mohamed Saad Ahmed Saeed

STEM October

16

8

Sayed Hassan Sayed Abd-elrazek

STEM October

13.5

9

John Gamal Aziz

STEM October

8

10

Ghada Olwoy Ahmed

STEM Maadi

7.5

 

Winning Groups (Round 4), both Universities and High Schools:

Rank

Names

School/University

Score (out of 30)

1

*Islam Faisal Ibrahim

AUC

15

*Islam Mohamed Elgamal

*Muhammad Faisal Ibrahim

2

Mohamed Ahmed Eltohfa

AUC

13

Sami Mohamed Mansour

Mohamed Abousetit

3

Muhammad Elgebali

AUC

11

Kirollos Nagi Sorour

4

Ahmed Abdelaal Hussein Abdelaal

Zewail

4

Akram Mohammed Ahmed

5

Mohamed Essam Mohamed Lotfy

STEM October

2

John Gamal Aziz

Ahmed Mahmoud Elsayed Selem

5

Olfat Mostafa Abdelaziz

GUC

2

Nesrin Abdulaziz attia

Youssef Hussein Mohammed Ali