Historický úspěch jemnické školní atletiky v roce 2011

I v letošním školním roce se žáci a žákyně naší školy pod vedením Aleše Krajčího a Josefa Nováka zúčastnili již tradiční atletické soutěže O pohár rozhlasu, určené pro základní školy a víceletá gymnázia v celé ČR.

Tato soutěž probíhá na okresní, krajské i republikové úrovni a je výborným měřítkem při srovnávání atletické výkonnosti a připravenosti jednotlivých škol (jenom škoda, že sportovní školy se zaměřením na atletiku závodí společně s ostatními školami, které takové možnosti tréninku a atletického zázemí nemají). Družstva, která zvítězí v okresních kolech, postupují přímo do krajských finále (14 krajů), po jejichž ukončení do celorepublikového finále postupuje vždy 8 nejlepších týmů z celé ČR s nejvyšším bodovým ziskem z krajských kol bez ohledu na dosažené pořadí. Závodní disciplíny pro mladší kategorie – 6. a 7.ročníky: 60m, skok daleký, skok vysoký, štafeta 4 x 60m, hod kriketovým míčkem a vytrvalostní běh (dívky 600m a chlapci 1000m). Závodní disciplíny pro starší kategorie – 8. a 9.ročníky: 60m, skok daleký, skok vysoký, štafeta 4 x 60m, vrh koulí (dívky 3kg a chlapci 4 kg) a vytrvalostní běh (dívky 800m a chlapci 1500m). Družstvo může tvořit maximálně 12 závodníků (platí pro okresní a krajská kola), při republikovém finále je tento počet omezen na 10 závodníků. Každé družstvo může na disciplínu nominovat 3 závodníky, z nichž body pro družstvo získávají vždy dva lepší (každý výkon je převeden podle tabulek na body). Štafety na 4 x 60m mohou za družstvo startovat maximálně 2, boduje vždy ta kvalitnější.

Okresní kolo mladšího žactva letos proběhlo 18. 5. v Třebíči. Družstvo mladších žáků zvítězilo a ziskem 4418 bodů postoupilo do krajského kola. Družstvo mladších žákyň obsadilo se ziskem 4129 bodů 5. místo a tím pro něj cesta soutěží skončila. Škoda jen, že hlavní opora týmu Iveta Mocharová byla v době konání závodů zraněná. Určitě by svými výkony pomohla družstvu k lepšímu umístění. Okresní kolo staršího žactva se konalo o den později 19. 5. rovněž na stadionu TJ Spartaku Třebíč. Družstvo starších žáků suverénně zvítězilo ziskem 6179 bodů a postoupilo do krajského kola. Družstvo starších dívek ziskem 5565 bodů obsadilo 2. místo, ale získalo tzv. divokou kartu od ředitele závodu pana Svobody a rovněž postoupilo do krajského kola.

Krajské kolo se uskutečnilo 24. 5. v Třebíči za účasti 6 nejlepších družstev v kategoriích staršího žactva a 5 družstev v kategoriích mladšího žactva. Družstvo mladších žáků zvítězilo a ziskem 4578 bodů si vybojovalo postup do republikového finále. Družstvo starších žáků opět s velkým náskokem zvítězilo a s celkovým ziskem 6117 bodů si rovněž zajistilo postup do republikového finále. Družstvo starších žákyň po urputném souboji se ZŠ Třebíč Bartuškova obsadilo konečné 2. místo a cesta soutěží tím pro naše děvčata skončila.

43. Republikové finále Poháru rozhlasu se uskutečnilo za tropického letního počasí na Městském stadionu v Domažlicích 7. června. Už samotný postup našich družstev do celorepublikového finále je historicky nejlepším výsledkem naší školy v této atletické soutěži. V konkurenci 7 nejlepších škol z celé ČR se naši atleti rozhodně neztratili a předváděli výkony na hranici svých osobních rekordů. Nakonec se našim družstvům podařilo porazit 2 týmy ve svých kategoriích a obsadit shodně krásná 6. místa. Umístění je o to cenější, že podmínky pro atletický trénink na naší škole, v porovnání s ostatními zúčastněnými školami, jsou mnohem skromnější a omezenější. Družstvo mladších žáků startovalo ve složení: Jakub Zuzák, Lubomír Fanta, Vít Přívětivý, Vojtěch Bastl, Michal Mrkva, Martin Urbanovský, Ondřej Puchnar, Petr Jurka, Martin Bartoš, Jaroslav Svoboda. Družstvo starších žáků bylo sestaveno pouze z žáků 9. ročníků: Vít Králík, Lukáš Novák, Filip Horák, Lukáš Slosarčík, Jakub Kopr, Michal Dobeš, Martin Axman, Daniel Smetana, Václav Kadrnožka.

Mezi nejkvalitnější výkony mladších žáků patřil běh na 60m Jakuba Zuzáka, kdy časem 8,01 a bodovým ziskem 557 bodů obsadil v republikovém finále 3. místo. Mezi nejhodnotnější výsledky starších žáků bezesporu patřil výkon Lukáše Slosarčíka ve finálovém běhu na 1500m, kdy skvělým časem 4:33,39 a bodovým ziskem 723 bodů obsadil celkové 2. místo v ČR. I ostatní výkony našich mladých závodníků zaslouží pochvalu a uznání a jsou velkým příslibem do příštích závodů.

Další veleúspěšnou školní soutěží byl letošní Atletický čtyřboj mládeže, organizovaný pro starší žáky a starší žákyně základních škol. Družstvo tvoří pět závodníků, kteří závodí v běhu na 60 m, běhu na 1000 m, skoku do výšky nebo do dálky a hodu míčkem (150 g) nebo vrhu koulí (dívky 3 kg a chlapci 4 kg). Každá disciplína je ohodnocena body a do celkového součtu družstva se započítávají výsledky čtyř nejlepších závodníků v družstvu. Kromě toho je souběžně vyhodnocena na každé úrovni i soutěž jednotlivců po jednotlivých disciplínách a samozřejmě i v konečném čtyřboji.

Okresní kolo této soutěže se konalo 23. 9. 2010 v Třebíči, kde naše družstvo starších žáků ve složení Lukáš Slosarčík, Michal Dobeš, Vít Králík, Lukáš Novák a Tomáš Svačina se ziskem 7609 bodů zvítězilo a postoupilo do krajského kola. To se uskutečnilo 1. 6. 2011 rovněž v Třebíči. Družstvo chlapců doznalo oproti okresnímu kolu jednu změnu - Tomáše Svačinu nahradil Filip Horák a zastoupil ho znamenitě. Chlapci na sobě přes zimní období zapracovali a se ziskem 8608 bodů a náskokem téměř 1000 bodů před druhým týmem jasně zvítězili a zajistili si tím postup do republikového finále této soutěže.

Republikové finále Atletického čtyřboje mládeže se letos konalo 25. 6. 2011 v Opavě. Naše družstvo zde startovalo ve stejném složení jako při krajském finále a podalo skutečně excelentní výkon. Všichni naši závodníci si téměř ve všech disciplínách vytvořili skvělé osobní rekordy a to se promítlo v celkovém bodovém zisku družstva - famózních 9139 bodů a krásné třetí místo! Úspěch je ještě umocněn výsledkem v soutěži jednotlivců. Lukáš Slosarčík s celkovým součtem 2554 bodů ve čtyřboji jednotlivců zvítězil a stal se mistrem ČR v atletickém čtyřboji starších žáků základních škol pro rok 2011!

Závěrem bych chtěl všem našim závodníkům a jejich trenérům poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy a města Jemnice na těchto významných republikových atletických soutěžích a do dalších závodů a sportovních klání popřát mnoho úspěchů a kvalitních výkonů.

A dovolím si ještě podotknout, že pomyslná atletická mapa ČR byla doplněna dalším místem, kde vyrůstají nové mladé naděje naší atletiky – Jemnicí!