Kendime yapılan Atıfları Toplu olarak Nasıl Görebilirim ve Atıf İndeksimi Nasıl Hesaplarım?

Bilimsel üretimde, yayınların sayısına ilaveten önemli olan bir şey de yayınlarımızın aldığı atıflardır. Alınan atıflar bilimsel üretimin bir parçası olup yayınlarımızın okunduğunu ve kullanıldığını gösterir.
Kendimize yapılan atıfları her zaman için takip etmek zor olabilir. Özellikle yükseltme ve atamalar sırasında bilimsel atıfları, citation ları bulabilmek için aşağıdaki yolu izlemek işleri kolaylaştırır:
1. Web of Science sayfasına gidip yazar ismine soy isminizi ve ilk isminizin ilk harfini yanında yıldız olacak şekilde giriniz. Örneğin benim ismim Akın Pala olduğuna göre, author kısmına: PALA A* şeklinde girmem gerekir.
2. Onun hemen altındaki search box kısmına üniversitenizin veya enstitünüzün adını girin. Burada çeşitli kısaltmalar kullanılmakta olup, mesela üniversite için univ girilmelidir. Benim üniversitem için Canakkale Onsekiz Mart Univ girmem yeterli oldu.
3. Sağ tarafta Publication name yazan menüye tıklayıp “address” secin
4. En altta "search" düğmesine tıklayın
5. Sonraki sayfada Results Author=(PALA A* or PALA A) AND Address=(Canakkale Onsekiz Mart Univ)
gibi bir şey çıkıp kaç tane SCI atıfınız varsa verir.
6. En son olarak sağ üst köşede “Create Citation Report” düğmesine de tıklarsanız atıf indeksinizi vs. hesaplayıp size verir. Bu sayfadaki diğer ayrıntılara tıklayıp atıflarınızla ilgili analizleri görebilirsiniz.