אצלנו הקוד באמת פתוח וגם הארכיטקטורה פתוחה

לא EMBEDDED!


כשרוכשים מערכת מבוססת קוד פתוח כדאי לשאול אם היא באמת פתוחה או שיש אלמנטים שיכבלו אותך שוב לספק

אחד היתרונות החשובים ברכישת מערכת מבוססת קוד פתוח הוא שהלקוח רוכש לא רק את הציוד אלא את השליטה המוחלטת על הציוד תפעולו שדרוגו ותחזוקתו השוטפת, לפי רצונו המוחלט. הן על החומרה הן על התוכנה והן על ציוד הקצה.

אלא שכולנו יהודים, או לפחות ישראלים, וכולם רוצים לכבול את הלקוח אליהם  עד יומו האחרון או לפחות עד יומה האחרון של המערכת שסופקה לו. אין זה סוד שחברות  של מרכזיות קניניות מציעות לעיתים את המערכת המרכזית בזול בהנחה שאפשר יהיה להרויח על שידרוגים, תוספות, טלפונים "חכמים" שמדברים רק עם המערכת שלהם, ובעיקר תחזוקה ושירות שוטפים.

למרבה הצער גם ספקים של מערכות מבוססות קוד פתוח עלולים להתפתות ולספק מערכת כזו שתקשה עד מאוד על הלקוח להחליף את הספק המקורי אם ירצה בכך או לבצע תחזוקה שוטפת בעצמו או על ידי תומך חיצוני אחר, ושינויים בעצמו וללא צורך לפנות לעזרת הספק עבור כל שינוי ושינוי.

לכן כשרוכשים מערכת מבוססת קוד פתוח יש לבדוק את האלמנטים הבאים:

*האם הלקוח מקבל את כל הקודים הדרושים לשם גישה למערכת בין אם ישירות לשרת או למימשקי הניהול הגרפיים שלו ללא שום הגבלה.

האם החומרה היא חומרת מחשב או שרת סטנדרטית שניתן להשיג את חלקיה בשוק ללא צורך בייבוא מיוחד או חיפוש הספק* 

* האם יש בתוכנה המסופקת אלמנטים קניניים או אלמנטים המבוססים על קוד פתוח אך קוד המקור ?
שלהם לא הופץ ופורסם בהתאם לתנאי הרישיון של הקוד הפתוח
חשוב לזכור כי יש מערכות קוד פתוח מסחריות המופצות בתשלום אך עדיין הן חייבות
בפרסום קוד המקור . גם מערכות מבוססות על פלטפורמת אסטריסק עשוייות להיות "סגורות" אם נרכש עבור המערכת רשיון מסחרי ומשולמים התמלוגים על פי תנאי אותו רשיון.
 
רכישת  מערכת קוד פתוח שיש בה אלמנטים "סגורים" שלא לפי תנאי הרשיון עלולה למנוע או להקשות על מעבר מנותן שירות אחד למשנהו ואף עלולה להוות הפרה של תנאי הרשיון מכוחו מופצות מערכות תוכנה מבוססות קוד פתוח.
 
אצלנו, למותר לציין, הכל שקוף ופתוח.
במידה והלקוח זקוק ליישום ספציפי שאינו כלול בחבילה הסטנדרטית הוא ידע לא רק מהן העלויות אלא מה אופי הרשיון הנלווה אליה: קנינית, מסחרית, קוד פתוח

מדוע עדיף לרכוש מערכת מוטמעת בארכיטקטורה פתוחה?

מערכות EMBEDDED נראות חמודות כאלה, קומפקטיות ולכאורה קלות להפעלה ולהתקנה. אבל רק לכאורה. כדאי לחשוב מה יקרה בעוד שנה: ילך ספק הכח הלא סטנדרטי. אתה בטוח שתמצא חלקים? שהיצרן של הEMBEDDED עוד יהיה בשוק? תרצה לשדרג אבל יש רק כך וכך פורטים. והמעבד לא סטנדרטי וחלש מדי לצורך השידרוג. לכל השאר תצטרך יחידות חיצוניות. המערכת עדיין תראה "חמודה"?
אתה צריך CRM, הקלטות, אבל האחסון בEMBEDDED מוגבל. מה תעשה? תחליף חומרה.
אנחנו מספקים חומרה בארכיטקטורה פתוחה. חלפים שניתן להשיג בכל מקום תוך דקות. חומרה שניתן לשדרג בקלות. או להטמעות גדולות יותר שרתים מותגיים של חברות ענק בסדר גודל של IBM ו-HP.