אסי חסקל רקדן בטן האתר הרשמיחשבתי לתומי, כי חיפוש אינפורמציה על רקדניות בטן תורכיות יהיה קל, אך לא כן הדבר. האינטרנט מספק מעט מאוד בנושא זה ומעטות הרקדניות התורכיות שלהן אתרים. לעומת זאת,
מקור האינפורמציה העיקרי על ריקוד מזרחי בתורכיה הוא בספרים. נודע במיוחד הספר " אוריינטל בלי דאנס" שנכתב ע"י אמלאוזדמיר.ספרו של אוזדמיר מתאר את ההיסטוריה של הריקוד
התורכי ומתמקד בריקוד הקאברט הנפוץ בתורכיה מאז 1923. בזמן זה הליברליזציה התקיימה במישורים רבים בחיי התורכים והרקדניות נהנו מחופש שלעולם לא היה מנת חלקם לפני כן. 
רקדניות מצאו הזדמנויות רבות להופיע, בצורה שאפשרה להם ייצוג אגרסיבי של יופי נשיותן, תוך כדי הדגשה של הרבה סקסאפיל.

ריקוד הבטן התורכי פיתח סגנון ריקוד מיוחד לו והוא מתקיים לפני כ- 500 שנים לכל הפחות. ייחודיות זו, מאפשרת לרקדנית לרקוד במרחב, על הבמה ובין הקהל. הרקדניות התורכיות מוציאות הרבה מאוד אנרגיה בריקודן ופוסעות בחיות בינות לקהל
. סגנון זה דורש מהרקדנית גמישות יוצאת דופן, בכוונה לכלול בריקוד תנועות שלא מביישות מתעמלי קרקע ("גשר" לדוגמא). אוזדמיר טוען כי מסיבה זו של אנרגיה
 ומחוייבות לקלות בתנועה ויכולות גופניות, חייה הבימתיים של הרקדנית התורכיה קצרים מזו של אחותה המצרייה, וזו גם הסיבה לפרסומן בגיל צעיר, בעוד שהרקדניות המצריות לא מגיעות לגיל שבו הם נחשבות לאומניות לפני גיל 60.
ספר אחר שהוצא לאור בתורכיה, "רקדנית הבטן שבתוכך", נכתב ע"י רקדנית שפרשה, אוזל טורקבאס. אוזל, מעודדת ספרה את הרקדנית לכבוד עצמי ומתייחסת לריקוד 
כאל חוויה ספיריטואלית. אוזל טוענת בספרה כי הרקדניות התורכיות הן האחראיות לטרנספורמציה של הריקוד מתנועות בטן ואגן לריקוד מלא הכולל תנועה במרחב.

      רקדן בטן 

רקדנית בטן הטורקיה דידם מאוד מפורסמת בטורקיה

ישנם מקומות בתורכיה בהם סטרפטיז וריקודי בטן נאמרים באותה הנשימה ומקבלים את אותה התייחסות. (ישנם מועדונים המשלבים 
הופעה של ריקודי בטן אחרי מופעי סטרפטיז). לעיתים הדרך היחידה להתפרסם ולהגיע לכותרות עבור הרקדנית התורכיה היא להיות מעורבת באיזה סקנדל ציבורי או להצטלם בעירום.

הדגש בנושא המיניות אינה מוכחשת ורוב התלבושות שניתן למצוא בבזאר גם נראות כך. (ראה הודעה נפרדת "מידע לרקדנית על איסטנבול").
 מועסקות רקדניות הנראות טוב; עד טוב מאוד; (חלקן בעבר דוגמניות. רקדנית אינה נחשבת לרקדנית טובה אם אינה מנגנת בסאגאת (זיל) מצילות ידיים. הרקדניות אינן מחוייבות לכסות את בטנן ברשת כמו במצריים.

          

                    רקדנית בטן אסנה הטורקיה                                                 אסנה מלמדת ריקודי בטן את פריס הילטון
רקדן בטן 
נחזור לענייננו, האם נודעו בתורכיה רקדניות טובות? וכמובן שהתשובה היא כן. במהלך השנים הראשונות של הרפובליקה התורכית נודעה רקדנית בשם אמיין אדלט פיי. אמיין, נולדה ב- 1909 והחלה את הקריירה שלה כרקדנית בגיל 14. 
היא נשאה לגבר גרמני ועברה להתגורר בגרמניה שם פיתחה וקידמה את ריקודה. היא רקדה בפני אישי ציבור, מלוכה ומדינאים והופיעה על במות בארה"ב, מצריים ואנגליה.
נרגיס מוגול הלכה בעקבותיה. נרגיס נולדה גב- 1923. הופעתה הראשונה היתה בגיל 3. היא התפרסמה בתורכיה, עיראק, לבנון וכווית. נרגיס הייתה אחראית לפיתוח דור שלם של רקדניות שבאו בעקבותיה. ב- 1950 התפרסמו נימט אלפ, מליק סרמיי וסליהא טקנסי.

איישה ננה זעזעה את איסטנבול בסוף שנות ה- 50, שהוסיפה סטרפטיז להופעתה. סמה ילדסי ואינסי בירול היו לאגדות במזרח התיכון וכוכבות בשנות ה- 60- וה- 70.רקדן בטן
סמה ילדיס, פרשה בשנת 1991 עפופה בתהילה. כיום היא מלמדת (אפשר לראות את האתר שלה בהודעה אחרת "האתר של סמה ילדיס" בפורום). סמה הייתה המורה של אסנה הידועה מהתוכנית עם איברהים טטליסס. רקדניות אחרות שהיממו את תורכיה היו אוזקאן טקגול, ליילה סייר, בירזאן איידרה וזנובה.
הן הופיעו בסרטים בקולנוע והוקדשו להן יצירות מוסיקליות אותן רקדו. נקלה אטס, התפרסמה בארה"ב ושיחקה בסרטיםי ובברודוואי. כינויה היה : "ריקוד האש". אוזל טורקובאס, הופיעה ב- 14 סרטים תורכיים לפני שעברה להתגורר בארה"ב בשנות ה- 70.
כאשר האופנה והפופולריות של ריקודי הבטן גברה בעולם אוזל הוציאה לאור ספרים ומוסיקה ולימדה שיעורי ריקוד בארה"ב.

 רקדנית הבטן סמה ילדיס הטורקיה

בשנות ה- 80 הרקדניות האהובות ביותר היו נסרין טופקאפי והנסיכה באנו. (פרינסס באנו). נסרין היא הרקדנית הראשונה בתורכיה שהעלתה מופע משלה בטלוויזיה. נהרו אליה תלמדיות מגרמניה שביקרו בזכותה בתורכיה פעמים רבות.רקדן בטן
בשנות ה- 90 ייסדה ביה"ס לריקודי בטן בגרמניה. פרניסס באנו נודעה בזכות עוצמתה בריקוד וכ"מתורגמנית" הטובה ביותר של לימוד הריקוד המצרי.
פרינסס באנו נחשבת לרקדנית קלאסית מאוד. אך כל זה לא הפריעה לה לפרסם תמונה של עם בגד ריקוד מינימלי ביותר. תמונתה זו השאירה חותמה בעולם הריקוד כולו והיא מפורסמת במאמרים רבים אודות הריקוד המזרחי.

פרינסס באנו פרשה, והיום היא מתגוררת באיסטנבול בבית "ארמוני" היאה לנסיכות כמוה. בביקורי האחרון בתורכיה פגשתי אותה, ליידי אמיתית ויפיפיה השומרת על שינת יופי מדי ערב ב11:00 בלילה.רקדן בטן
מדי פעם היא מתלווה לסמה ילדיס למועדוני ריקוד על מנת לצפות ברקדניות הדור החדש.
לנסרין טופקאפי יש ביה"ס לריקוד באוניברסיטה של איסטנבול. שיעור פרטי אצלה עולה 100 יורו לשעה. הכוריאוגרפיות שהיא יוצרת מדהימות ביופיין ומורכבותן. הדור החדש של רקדניות בטן המקצועיות בתורכיה גדל על ברכיה.
פרישתה היא חד משמעית. היא לא מוכנה להצטלם כשיהא רוקדת אפילו לא בווידאו חובבני.
לכל רקדנית תורכית יש שם במה. בדר"כ שם זה הוא בעל משמעות עבורה.
הסולניות הפופולריות היום הן סיבל באריס, בורסין אורון, טניה לי, אסנה, נס ועוד.רקדן בטן
בורסין אורון היא בתו של המלחין התורכי הידוע. בצעירותה היא למדה באלט והופיעה במופעים של הבאלט של תורכיה. עובדה זו גם ניכרת בריקודה.

הטריו, או להקה של רקדניות בטן העונה לשם מזדקא, הלכו על הריקוד ובגדול. מזדקא נחשבים מותג, ברחבי תורכיה נמכרים סדרה של דיסקים לריקוד אותם הן רוקדות בהופעותיהן. הן רוקדות לצלילי מוסיקת פופ ערבי בקצב מהיר מאוד.
הן אורחות קבועות בתוכניות בידור ומוזמנות להופיע במקומות רבים מחוץ לתורכיה. בביקורי בתורכיה אחת מהן סיפרה לי כי ביום העצמאות הן הופיעו בישראל לפני מס' שנים והן מאוד נהנו.

 ולידע הכללי ה רקדנית בטן  ורד GUL הישראלית מוזמנת שלוש פעמים בשנה לאיסטנבול לסיבוב הופעות במועדונים הנחשבים  וגם לבנות כוראוגרפיות לרקדניות בטן בטורקיה  שגרירת ריקודי הבטן שלנו בטורקיה (כשתראו אותה שם תמסרו לה דש מאסי  חחחחחחחחחח)ואחרון חביב, הוא רקדן הבטן אברים סולטן. לסולטן יש לוח זמנים צפוף של הופעות מדי ערב באירועים ובתוכניות טלוויזיה.
לרקדנים ממין זכר יש היסטוריה עם השלטון העותומני. כאשר נשים לא הורשו להופיע בציבור, פנו מועדוני הלילה המשתרעים לאורך הבוספורום לרקדנים גברים בבגדי אישה. כיום הרקדניות התורכיות נאבקות נגד ה"מוסריות" של השלטון המוסלמי שעלה בתורכיה ומנסה לצמצם אפשרויות עבודה.
מאמר זה הציג רק חלק מהרקדניות בתורכיה ב- 75 שנים האחרונות./