GURUJI

Pattabhi Jois

Pattabhi JoisSri Krishna Pattabhi Jois  1915 - 2009


Urodził się w 26 lipca 1915, w pełnię księżyca, ważny dzień dla hindusów Guru Purnima w miejscowości Kowshika, w pobliżu Hassan. To malutka miejscowość zamieszkała przez 500 osób.W wieku 12 lat (w 1927r) był na pokazie demonstracji asan w wykonaniu Sri T. Krishnamacharya. Zachwycił się i już następnego dnia stał się jego uczniem. Zainteresowanie jogą młodego Joisa było przyjęte z pewnym zdziwieniem – do tej pory nikt w jego rodzinie nie praktykował jogi. Przez 2 lata praktykował z Krishnamacharya codziennie. Następnie wyjechał do Mysore, aby nadal praktykować i uczyć się w Sanskryt College Maharaja w Mysore. Czas spędzony w Mysore był dla niego bardzo trudny – nie miał pieniędzy, często nie miał co jeść. Ale z zapałem studiował i skończył studia.

W 1930 roku pojechał na pokaz jogi, który wykonywał Krischnamacharya. Ponownie zaczął studiować u swojego pierwszego nauczyciela. W tym czasie Krichnamacharia pomógł dojść do zdrowia Maharadży Krishna Rajendra Wodeyar. Ten, z wdzięczności zbudował dla niego szkołę, którą finansował. W szkole tej uczyl się miedzy innymi Pattabhi Jois i B.K.S Iyengar. Szkoła nie istniała długo. W połowie lat 40, po śmierci Kriszna Rajendara Wodeyar, następny maharadża odmówił łożenia na jogę. Krichnamacharia wyjechał więc do madrasu, gdzie dożył swoich dni.

W 1937 r Pattabhi Jois zaczął uczyć jogi na uczelni, którą kilka lat wcześniej ukończył, w Sanskryt College Maharaj. Wykładał tam przez wiele lat, do emerytury w 1973 r. W 1956 przyznano mu tytuł profesora.

W 1937 r w czerwcowoą pełnię księżyca wstąpił w związek małżeński z Savitramma. Mieli troje dzieci: Manju, Ramesh i Saraswati. Saraswati jest matką Sharath, urodzonego w 1971 roku, który jest teraz dyrektorem ich szkoły w Mysore.

W 1948 r. założył w Ashtanga Yoga Research Institute w ich nowym domu w Lakshmipuram.

Następnie naucza tradycyjnego przekazu Ashtanga Vinyasy Yogi studentów przyjezdnych z całego świata.Sam udziela się bardzo społecznie, w latach 1975 do 2003 naucza jeżdżąc do wielu szkół głównie z misją do USA gdzie w naturalny sposób joga staje się sposobem na życie.


                                                                                                                                   Sri K. Pattabhi Jois
"If we practice the science of yoga, which is useful to the entire human community and which yields happiness both here and hereafter - if we practice it without fail, we will then attain physical, mental, and spiritual happiness, and our minds will flood towards the Self."

                                                                                                                                                    Sri K. Pattabhi Jois
                                                                                                                                                         Mysore, India

                                                                                                                                                  Comments