YOGA - YOUTUBE‎ > ‎

Terapia jogą

W tym dziale pozwoliłem sobie przekazać poszczególny opis asan postaw ciała i przybliżyć je
ze strony terapeutycznej, gdyż to jest głównym celem praktyki, bez znaczenia jaką dziedzinę
yogi wybierzemy, nie można o tym zapominać.
Zaczniemy od asan z primary series czyli I serii Ashtanga Yogi.
Nie staram się tu mówić jak powinno wykonywać się poszczególną asane,
ale wyjaśniam jej dobrodziejstwo dla ciała. Praktykując naukę yogi pomnaża się
szczęście zarówno tu, jak i w przyszłym życiu, i czyniąc to w sposób prawidłowy
uda nam się osiągnąć szczęście na poziomie fizycznym, mentalnym oraz duchowym,
a umysł nasz zwróci się w stronę Jaźni.

                    Ashtanga Vinyasa Yoga - primary series


* Surya Namaskara A i B - powitanie słońca, pochodzi z bardzo odległej przeszłości i ma moc wypełnić ludzkie życie boskim pierwiastkiem i szczęściem. Ludzie zyskują dzięki niej radość, doświadczają błogości i zadowolenia, opierając się zarazem procesom starzenia oraz śmierci. Mówi się, że najwięksi jogini mogą posiąść władzę nad śmiercią, ponieważ życie wydłużać można dzięki kontroli oddechu. *Padangusthasana - rozpuszcza tłuszcz dolnych partii brzucha i oczyszcza kandę, czyli jajowaty          splot nerwowy znajdujący się w pobliżu odbytnicy, jak również samą kiszkę stolcową.

*Padahastasana - oczyszcza kiszkę stolcową, nerki oraz dolne partie brzucha.

*Utthita Trikonasana - rozpuszcza niepożądany tłuszcz w okolicy bioder i nadaje ciału zgrabną sylwetkę. Poszerza także wąski odcinek dróg oddechowych oraz wzmacnia kręgosłup.

*Utthita Parśvakonasana - oczyszcza żebra oraz dolne partie brzucha, rozpuszcza niepożądany tłuszcz w okolicy bioder i uelastycznia członki, tak aby z większą łatwością móc praktykować kolejne asany.

*Prasarita Padottanasana - Podczas ćwiczenia czterech części Prasarita Padottanasany wielką uwagę należy zwrócić na żołądek oraz kiszkę stolcową. Właściwej metody najlepiej jest nauczyć się od Guru. Jeśli opanuje się metodę, kiszka stolcowa zostanie oczyszczona, niepożądany tłuszcz gromadzący się w dolnych partiach brzucha - rozpuszczony, talia wyszczupleje i wzmocni się, całe ciało zaś stanie się lekkie i piękne. Asana ta leczy również zatwardzenia oraz oczyszcza górne partie kręgosłupa i okolice talii.

*Parśwottanasana - usuwa niepotrzebny tłuszcz z okolic talii, co sprawia, że dolne partie brzucha stają się szczupłe, talia mocna, ciało zaś lekkie.

*Utthita Hasta Padangusthasana - rozluźnia stawy biodrowe, usuwa fizjologiczne wady jąder oraz męskich organów płciowych, a także oczyszcza i wzmacnia kręgosłup, talię, biodra oraz dolne partie brzucha. Usuwa również zatwardzenie.

*Ardha Baddha Padmottanasana - kiszka stolcowa, przełyk oraz wątroba ulegają w tej asanie oczyszczeniu. Zapobiega ona również tworzeniu się w żolądku gazów, biegunkom oraz tłumi gazy powstałe w wyniku niewłaściwego odżywiania sie. Powstające gazy zostają zablokowane. Padmottanasane może praktykować każdy, włączając w to kobiety niezależnie od wieku, poza ciężarnymi, które weszły już w czwarty miesiąc ciąży.

*Utkatasana - wzmaga siłę talii, która zyskuje na smukłości oraz sprawia, że ciało staje się lekkie. Zapobiega również dolegliwościom związanym z kręgosłupem.

*Virabhadrasana - dzięki tej asanie wszystkie członki ciała, jak również dolna partia brzucha, kręgosłup i narządy płciowe ulegają oczyszczeniu. Dodatkowo znikają także bóle kolan oraz bóle związane z całodziennym staniem lub siedzeniem w pracy.

*Paschimatanasana - praktykowanie tej asany dzięki rozpuszczaniu tłuszczu wyszczupla brzuch. Wzmaga także dźathara agni (ogień trawienny), wspomagając trawienie oraz wzmacnia narządy przewodu pokarmowego (dźirnanga kośa). Leczy poza tym słabość w rękach i nogach, będącą skutkiem utraty apetytu i zmniejszenia sie ognia trawiennego, jak również lenistwo i roztargnienie, których przyczyną jest dysfunkcja wątroby oraz eliminuje problemy związane z powstawaniem gazów żołądkowych, praktykujący nie musi się obawiać starości ani śmierci.

Podstawa wśród asan, przyczynia się do przenoszenia w górę kręgosłupa energii życiowej, która ma doprowadzić do wzniecenia ognia trawiennego, wyszczuplać brzuch oraz przynosić wolność od wszelkich chorób.
Hatha Joga Pradipika, I:29

*Purvatanasana - oczyszcza i wzmacnia serce, kiszkę stolcową, kręgosłup oraz talię.

*Ardha Baddha Padma Paschimattanasana - praktykowanie tej asany przynosi ulgę przy powiększonej wątrobie i śledzionie. Leczy również wzdęcia brzucha spowodowane złym odżywianiem się i niewłaściwym trybem życia oraz uszkodzenia tkanek z winy długotrwałego wywoływania waty (wata- jedna z trzech doś lub funkcjonalnych elementów, odpowiadających za każdą aktywność ciała i powodowanych przez uczynki oraz pożywienie. Jeśli dośe pozostają ze sobą w harmonii, ciało zachowuje zdrowie; jeśli nie - popada w chorobę.) eliminuje także osłabienie, którego przyczyną jest niemożność przyjmowania pokarmów. Usuwa zatwardzenie i ułatwia pracę jelit.

*Triang Mukhaikapada Paschimattanasana - leczy wiele dolegliwości, między innymi: nadmiar tłuszczu w organizmie, opuchliznę wodną, opuchliznę ud (słoniowatość nóg), hemoroidy oraz rwę kulszową. Nadaje ciału również właściwe proporcje.

*Janu Sirsasana - leczy takie dolegliwości jak muthra kryććha (pieczenie podczas oddawania moczu), dhatu kryććha (utratę nasienia), oraz cukrzycę. Śluz wydzielany przez gruczoły trawienne: trzustkę, wątrobę i temu podobne traci sprawność funkcjonowania w wyniku niedożywienia, nadmiernego spożycia kawy, nierozważnych ruchów, oglądania niewłaściwych rzeczy, niewyspania, nadmiernego współżycia seksualnego, podejmowania go w nieodpowiednim czasie, a także spożywania posiłków o niewłaściwych porach. Wątroba ulega wówczas osłabieniu, pokarm zaś nie jest trawiony prawidłowo. Witalność, która jest skutkiem przemiany trawionego pożywienia, zanika, natomiast tkanki ulegają rozwodnieniu, czego rezultatem jest utrata siły. Gdy wzmocnione zostaje śiwani nadi, niszczy ono dysfunkcję dhatu oraz leczy cukrzycę. Oprócz tego Janu Sirsasana oczyszcza i wzmacnia wirja nalę, czyli nadi, które łączy się z wątrobą i odpowiada za wytwarzanie insuliny.
Janu Sirsanasę może ćwiczyć każdy niezależnie od wieku i płci.
Dzięki praktyce wzmacnia się dhatu, stopniowo ulega zaś usunięciu wasana kama (skłonność do pożądania).

*Marichyasana - leczy dolegliwości natury fizycznej, usprawnia pracę gazów w żołądku i jelitach, a także działanie kiszki stolcowej, w szczególności zaś leczą biegunkę i przywracają siły układowi trawiennemu. Usunięte zostają wzdęcia, zaburzenia trawienia, zaparcia oraz bóle miesiączkowe w okolicy brzusznej. Wzmacnia się macica, która daje w ten sposób dziecku bezpieczne schronienie, tak, że zażegnana zostaje możliwość poronienia będąca skutkiem osłabienia macicy. Oczyszczeniu ulega jeslito grube i pęcherz żółciowy, jak również manipura ćakra (trzecia czakra, która mieści sie na wysokości pępka), całe ciało zaś zyskuje na sile. Doskonała jest dla kobiet, ale kobiety po wejściu w drugi miesiąc ciąży nie powinny jej wykonywać.

*Navasana - kiszka stolcowa, kręgosłup, żebra oraz dolne partie brzucha ulegają w Navasana oczyszczeniu. Pozycja ta leczy również problemy gastryczne spowodowane pożywieniem, które nie uległo całkowitemu strawieniu, a którego podłożem jest dośa waty (aktywność ciała) i związany z nią brak ognia trawiennego. Efektem dodatkowym jest wzmocnienie talii.

*Bhuja Pidasana - oczyszcza anna nalę (przełyk), ciało staje się lekkie, ramiona i talia zaś
ulegają wzmocnieniu.

*Kurmasana - oczyszcza kande, czyli splot nerwowy w okolicy odbytu, skąd odchodzą 72tysiące nadi. Oczyszcza również serce i płuca oraz usuwa dolegliwości spowodowane brakiem równowagi dośy kaphy (śluzu). Klatka piersiowa rozszerza się, zły tłuszcz w ciele zostaje rozpuszczony, kręgosłup zaś ulega wzmocnieniu. Znika także ból w piersiach, którego przyczyną jest przemęczenie, jak również zaburzenia pokarmowe, powstałe wskutek niewłaściwego odżywiania się, a także tłuszcz z dolnych partii brzucha, dzięki czemu ciało zyskuje zdrowie.

*Garbha Pindasana - rozpuszcza tłuszcz w dolnych partiach brzucha, oczyszcza manipurę, to jest trzecią ćakre, oraz oddala ryzyko schorzeń wątroby i śledziony.

*Kukkutasana - oczyszcza jelita, rozpuszcza tłuszcz dolnych partii brzucha, dolegliwości zaś związane z układem wydalniczym oraz z nadmiernym wydzielaniem śluzu zostają usunięte.


Comments