ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد از کارشناسی پرستاری

 

از کارشناسی پرستاری در 23 رشته (در آزمون وزارت بهداشت) می توان در کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد: اپيدميولوژي - آموزش بهداشت - آمار زيستي- پرستاري-رفاه اجتماعي -علوم تشريحي -علوم تغذيه-علوم بهداشتي در تغذيه-فيزيولوژي-كتابداري و اطلاع رساني پزشكي-مدارك پزشكي-مديريت خدمات بهداشتي درماني-مديريت توانبخشي- اقتصاد بهداشت ( با 2 گرايش توسعه بهداشت و درمان سياستگذاري و برنامه ريزي بهداشت و درمان )- مهندسی پزشکی - نانوتكنولوژي  پزشكي - آموزش پزشكي - پرستاري مراقبت هاي ويژه -زيست فن آوري پزشكي -ارگونومي -انفورماتيك پزشكي-پرستاري مراقبت هاي ويژه نوزادان - ارزیابی فناوری سلامت. 

 

 


 

کارشناسی ارشد  تربیت مدرس89: دانشگاه تربیت مدرس در سال تحصیلی 90-1389 از طریق آزمون سازمان سنجش در رشته های علوم تشریحی، پرستاری، آموزش بهداشت، فیزیولوژی، زیست فناوری پزشکی، مهندسی ایمنی صنعتی دانشجو می پذیرد. 

کارشناسی ارشد  تربیت مدرس88:: دانشگاه تربیت مدرس در سال تحصیلی 89-1388 از بین برگزیدگان علمی و دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی، بدون آزمون ورودی در مقطع کارشناسی ارشد (از میان برگزیدگان المپیادهای علمی- دانشجویی، مسابقات و جشنواره‌ ها و دانشجویان نمونه کشوری و نیز دانشجویان ممتاز دانشگاه ‌ها)  تا 17 شهریور دانشجو می‌پذیرد.

 

 

 

 

 

 

 


دانشگاه آزاد اسلامی 88 :  ظرفیت پذیرش در تهران (30) و اصفهان (25) نفر می باشد. هزینه کلی تحصیل حدود هفت میلیون تومان می باشد که دانشگاه تسهیلات وام هم دارد. دانشگاه تعهد خوابگاه ندارد ولی دانشجویان می توانند از خوابگاه های رسمی به ازای شبی هفت هزار تومان استفاده کنند. گرایش داخلی-جراحی و مدیریت بهداشت و ... ارائه می شود.

 

 


وزارت بهداشت:  در سال 1388 میزان شرکت کننده 11027 نفر بود که 224 نفر ظرفیت پذیرش وجود داشت و در سال 1387 از 9924 نفر 194 نفر پذیرش شده بودند.

 ظرفيت پذيرش پرستاری شعب بين الملل دانشگاههاي علوم پزشكي سال تحصيلي 89-88:  پرستاری  (42):  ایران (5) –  شهید بهشتی (15) اهواز (6) تبریز (10) کرمان (6) .

 

 رشته های جانبی: آموزش پزشکی و پزشکی

 

رشته آموزش پزشکی: دانشگاه علوم پزشکی تهران از نیمه فروردین در رشته آموزش پزشکی دانشجوی کارشناسی ارشد بصورت نیمه حضوری می پذیرد. برای اطلاعات بیشتر به (http://dln.tums.ac.ir/content/?contentID=3) مراجعه فرمائید.

 

رشته پزشکی از کارشناسی: دانشگاه علوم پزشکی تهران از نیمه آذر دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی با شرائط نخبگی و استعدادهای درخشان از طریق آزمون کتبی و مصاحبه ثبت نام می کند. برای اطلاعات بیشتر به (http://education.tums.ac.ir/news/detail.asp?newsID=120) مراجعه فرمائید.

 

از کارشناسی پرستاری در چه رشته هائی می توان شرکت کرد؟ 

گرایشهای کارشناسی ارشد پرستاری

دانشجویان پرستاری پس از فارغ التحصیلی می توانند در رشته های متعددی - بیست و سه رشته - ادامه تحصیل بدهند. از این رشته ها سه گرایش   پرستاری،   پرستاری مراقبتهای ویژه،   پرستاری ویژه نوزادان   مربوط به رشته پرستاری می باشند که در زیر دروس هر کدام ذکر شده است. مدت دوره کارشناسی ارشد معمولا دو سال است و دانشجو با دفاع از پایان نامه می تواند فارغ التحصیل گردد. امتحانات ورودی سالانه توسط وزارت بهداشت ، دانشگاه تربیت مدرس ، دانشگاه آزاد برگزار می شود و در گرایش انتخابی خود باید در آزمون ورودی شرکت کنید. شما در سالی مجاز به شرکت در امتحان کارشناسی ارشد هستید که تا شهریور همان سال بتوانید فارغ التحصیل شوید. منابع این رشته ها را می توانید در لینک منابع کارشناسی ارشد در بالای همین صفحه پیدا کنید.

کارشناسی ارشد پرستاری

این گرایش خود می تواند بصورت گرایشهای مختلف دنبال شود مانند داخلی-جراحی ، مدیریت ، کودکان ، روانی ، مادر و نوزاد ، بهداشت جامعه که معمولا بعد از قبولی در خود دانشگاه با تمایل دانشجویان مشخص می گردد.  مواد امتحانی شامل پرستاری داخلی جراحی، کودکان، روان پرستاری، بهداشت جامعه، بهداشت مادر و نوزاد، زبان عمومی می باشد.

کارشناسی ارشد پرستاری مراقبتهای ویژه

تمرکز این رشته بر مراقبت از بزرگسالان بدحال می باشد مانند کسانی که در بخشهای اورژانس ، سی سی یو ، آی سی یو و دیالیز بستری می شوند. مواد امتحانی این گرایش شامل پرستاری مراقبت ویژه ، پرستاری داخلی جراحی ، بهداشت روان ، زبان عمومی می باشد.

کارشناسی ارشد مراقبتهای ویژه نوزادان

مواد امتحانی شامل پرستاری کودکان ، پرستاری مراقبت ویژه ، بهداشت مادر و نوزاد ، برنامه کشوری شیر مادر و احیاء نوزاد ، واکسیناسیون و ارتقای سلامت مادر و نوزاد ، زبان عمومی می باشد. تمرکز این رشته بر مراقبت از نوزادان و اطفال متمرکز می باشد.

سایر رشتته هائی را که می شود از کارشناسی پرستاری دنبال کرد با علامت مربع سیاه در شکل زیر مشخص شده اند.