ליצנות רפואית

חזרה לדף הבית

 הדוקטור הזה מצחיק

מהי ליצנות רפואית, מה הקשר בין צחוק לטיפול שיניים ומה עושות הג'לולוגיות?

הצחוק יפה לבריאות, והיום אחרי שהוכח הקשר בין הומור לבריאות לוקחים את זה גם ברצינות רבה.

בשנים האחרונות חלה עלייה גדולה של שימוש בליצנים רפואיים בבתי החולים. ליצנים אלו מסייעים לילדים להתמודד עם מחלות קשות ואשפוזים ארוכים. תחום הליצנות הרפואית נולד כחלק מהבנה כי תרפיה בצחוק היא שיטה ייחודית ומוצלחת לטפל בחולה.

הרעיון הוא לשחרר מתח וחרדה באמצעות הומור. המחקרים העדכניים מדברים על השפעות פיזיולוגיות חיוביות שנגרמות על ידי האדרנלין שנוצר מהצחוק, אבל ההשפעה היא לא רק פיזית. צחוק והומור גורמים לשכוח מהקשיים ולהתמודדות טובה יותר עם מצבי חרדה ופחד.

למרות המודעות שגדלה,  בארץ תחום ה"ליצנות הרפואית" הוא  עדיין חדש ביחס למה שקורה באירופה ובארה"ב. מרפאת הצחוק הידועה ביותר בעולם היא של הרופא-ליצן ד"ר פאנץ' אדמס ,הנקראת גם  "מכון גזונטהייט" (באידיש: תהיה בריא). אדמס היה הרופא הראשון שדגל בשיטה, והוא היה גם זה שהביא אותה לארץ אחרי שהעביר את קורס ליצנות הרפואית הראשון.

לפני שנים נחשף לראשונה ד"ר אריק שטיינברגר, לתחום ה"ליצנות הרפואית", לאחר ששמע ראיון  בתכנית אקטואליה.  "נדלקתי" הוא נזכר ואומר "והבנתי שמה שחסר לי (וגם לקולגות סביבי) זה – הומור, יצירתיות וצחוקים בעבודה". הוא החליט להצטרף לקורס הליצנות הרפואית הראשון שנפתח בארץ, עזר להקים את  איגוד "הליצנות רפואית" והטמיעו בבתי חולים. מאז  ועד היום הוא מיישם את שיטות הטיפול ההומוריסטיות במרפאתו. המטופלים הצעירים המגיעים למרפאתו הצבעונית פוגשים רופא חייכן ומצחיק השולף קסמים, זורק בדיחות, מספר סיפורים, משתמש בכלי עבודה הומוריסטיים, ומנפח בלונים בכל מיני צורות. ההומור גורם לתקשורת טובה יותר ולהפגת מתחים וחרדות אצל הילדים. בעזרת החיוך והצחוק הוא מתקרב אל הילד, ורוכש את אמונו ומשחרר את המתח והחרדה מהטיפול.

 

ג'לולוגית בתוך הפה

ד"ר אריק שטיינברגר התומך בשיטת התרפייה ההומוריסטית, לקח בשנה האחרונה את הליצנות הרפואית צעד אחד קדימה ושילב במרפאתו, בתקדים שלא קיים בשום מקום בעולם, ג'לולוגיות שהפכו לחלק מהצוות הרפואי המלווה את הילד בטיפול השיניים.

ג'לולוגיה (מדע ההומור) הוא תחום אקדמי חדש העוסק בתקשורת בין אישית באמצעות הומור ושילוב אמנויות. המטרה היא ללמד את המטופלים לתת לרגשות ביטוי ולאפשר פריצת דרך לשחרור החסמים הרגשיים. תפקידן של שתי הג'לולוגיות המועסקות במרפאתו של ד"ר אריק, הוא ל"היות בתוך הפה של הילד המטופל", לעזור לרכך את הילד, להיות קשובה לשפת גופו ולמצוקות, ולאלתר יציאה ממצבי לחץ.

 

 

עמותת "שמחת הלב"