רופא-ליצן

חוויה חיובית לילד ולהורה                                                                                                                                                  חזרה לדף הבית

 אף אדום נוגע בלב

ד"ר אריק שטיינברגר

 

 

שנים רבות אחרי שנעשיתי דוקטור, בעל מרפאת שיניים פרטית, ורופא ב"שמורת טבע" שנקראת "מחלקת טיפול שיניים בילדים חריגים וחולים בסיכון גבוה" בבית החולים תל השומר, הרגשתי שחסר לי "משהו" בעבודה.

בוקר אחד שמעתי ראיון בתכנית אקטואליה בנושא "ליצנות רפואית" ומיד נדלקתי. לפתע הבנתי שמה שחסר לי (וגם לקולגות סביבי) זה – הומור, יצירתיות וצחוקים בעבודה.

החלטתי להעיז. עברתי קורס "ליצנות רפואית" (שהיה ראשון בארץ), ועזרתי להקים "איגוד של ליצנות רפואית" ולהטמיעו בבתי חולים. אני מרגיש שהרווחתי. עולם חדש נגלה לעיני, זווית הראיה שלי בעבודה השתנתה, והפילוסופיה הטיפולית קיבלה פוקוס אחר.

 

יצירתיות ברפואה

אצל מבוגרים טיפול שיניים נתפס כחוויה קשה. הוא מעורר רגשות פחד, כאב, חוסר אונים ואובדן שליטה. היום, ברור לי כי ילדים אינם חייבים לסבול מתחושות אלו. הדרך לשחרר אותם מהפחד ולגרום להם לשמור על בריאות הפה והשיניים, היא באמצעות יצירת חוויה חיובית סביב כל מה שכרוך בטיפול ושמירה על היגיינת הפה.  

טיפול טוב ויעיל יכול להתבצע רק מתוך רצונו החופשי של הילד ורק לאחר שרוכשים את אמונו. כאן נכנסת לתמונה שיטת הליצנות - הרפואית אותה אימצתי בחום, המסייעת לי ליצור את אותה חוויה חיובית החשובה כל- כך והמשפיעה לטווח ארוך.  

הצחוק יפה לבריאות, כך גם מעידים מחקרים רבים, ושימוש בהומור לצרכי תרפיה הולך ותופס תאוצה. ענף הליצנות הרפואית המעניק יתרון אדיר לריפוי,  מבוסס על אמנות האילתור ומאופיין על ידי יחסי מטפל-מטופל. בעוד שליצן בקרקס מציג הופעה קבועה מראש, הרי שליצן רפואי מתאים את תוכניתו האמנותית לכל ילד וילד מחדש. זה דורש יצירתיות השקעה רבה יותר, אבל ללא ספק זה גם משתלם.

 

טקס עטוף בהומור

מודעות הילד לשמירה על בריאותו בעתיד כמבוגר, נקבעת בעיקרה על ידי המפגש הראשוני ועוצמת ההפנמה של החוויות הראשוניות,  ולכן ילד שנכנס למרפאתי פוגש קודם כל ליצן מחייך, פינת משחקים, טלוויזיה ומחשב.

למרפאת השיניים בניתי תפאורה המאפשרת ליישם את מגוון השיטות הטיפוליות בהן התמחתי. עיצבתי אותה כ"קרקס" שמח וצבעוני, ולכל מהלך הטיפול יצרתי טקס מעגלי הנעטף בהומור: אני מתחיל בשיחה בפינת היצירה הצמודה לכיסא הדנטלי. זהו השלב בו נבנה אימון ודיאלוג עם הילד המכין אותנו לקראת הטיפול. אחר כך בא שלב הטיפול הדנטלי, ולבסוף חזרה לפינת היצירה לסיכום הטיפול: העלאת תחושות שמלוות אותו, ויצירת תגמול אומנותי לילד ולי והכל בהומור.

הפגישה הטיפולית במרפאתי אורכת כ-30 דקות וכוללת קטעי ליצנות והומור, הילד, משפחתו ואני נהנים מהמפגש והטיפול עצמו הופך לאירוע חווייתי חיובי ונעים.