Zápisník experimentátora 2015

Stíhate sledovať zmeny vo vývoji Arduina v roku 2015?

uverejnené 6. 4. 2015, 6:18 používateľom Robo Ulbricht

Len na ilustráciu zoznam nových verzií v tomto roku.
  • 1.6.0 - 9.2.2015
  • 1.6.1 - 10.3.2015
  • 1.6.2 - 28.3.2015
  • 1.6.3 - 2.4.2015
Pekne sa to rozbehlo. A vo väčšine prípadov sa nejedná o kozmetické zmeny. Masívne sa upravujú knižnice, prostredie sa mení, aby bolo schopné spravovať viac rôznych mikrokontrolérov s navzájom nekompatibilnými jadrami. Lepšia spolupráca s hardvérom, nové kompilátory. Nástroje na správu jadier. Nástroje na správu knižníc. V tomto roku sa toho asi zmení ešte dosť veľa.

Pitva MP3 prehrávača

uverejnené 22. 2. 2015, 11:33 používateľom Robo Ulbricht

Zariadenie to už má za sebou, tak som z neho urobil aspoň niekoľko posmrtných fotiek.
Na prvom obrázku je predná strana. Ten LCD displej sa nápadne ponáša na tie isté desaťdolárove displeje, ktoré sa dajú kúpiť na Ebayi. Zvyšok sú mikrospínače, ktoré boli pod plastovou klávesnicou.
Na druhom obrázku smerom zľava sa nachádzajú tieto integrované obvody:
  • Rádio.
  • Nejaký mikrokontrolér, ktorý sa dal dohľadať len hmlisto, ale drobné modifikácie toho istého sú vkladané do obrovského množstva prehrávačov, ktoré sa od seba líšia iba vonkajším plastom.
  • Flash.
https://sites.google.com/site/arduinoslovakia/zapisnik-experimentatora-2015/_draft_post/DSC03316.JPG https://sites.google.com/site/arduinoslovakia/zapisnik-experimentatora-2015/_draft_post/DSC03321.JPG

Na druhom obrázku je vidno hore nad mikrokontrolérom miesto, kde sa čosi spálilo. Bolo to dosť zapečené, takže sa úplne nedalo uhádnuť, čo presne sa upieklo, ale ale nachádza sa na tom mieste aj pripojenie na líthiovú batériu, takže zlyhalo čosi, čo súviselo s napájaním.

ATtiny85 ako generátor zvukov

uverejnené 17. 1. 2015, 23:42 používateľom Robo Ulbricht   [ aktualizované 18. 1. 2015, 8:35 ]

Zaujal ma projekt, ktorý z najmenšieho Arduina generuje slušne počuteľný zvuk. Našiel som ho na stránke Tiny Synth. Keď píšem, že slušný zvuk, tak je tým myslené niečo viac, ako obyčajné beep zvuky, ktoré môžete nájsť v príkladoch k Arduinu. V príklade sa využíva DDS syntéza a 64 MHz PLL, ktoré je schopný tento čip používať. Výsledkom je krásny osembitový zvuk, ktorý možno aj prekonáva časy, keď svetu dominovali ZX Spectrum a podobné počítače.
http://www.technoblogy.com/pictures/kvm/tinysynth.png

Výstup z čipu sa cez kondenzátor pripája priamo k reproduktoru. Napríklad k takémuto http://www.taydaelectronics.com/mylar-speaker-8-ohm-1w.html. Na prvé čítanie ma to vydesilo, ale mala by tam fungovať indukcia reproduktora (v tomto som amatér, takže to len tak hádam podľa textu v odkazovanom článku), ktorá bráni tomu, aby sa cez pin hnal príliš veľký prúd. Z reproduktora sa naozaj ozýva síce tichý, ale pomerne jasný zvuk. Ak by mal tento zvuk ísť do zosilňovača, odporúča sa ho filtrovať cez low-pass filter z jedného rezistora a kondenzátora.
Mal som doma aj veľký reproduktor, ktorý som vybral z vyhodenej reprobedne. Ten má výkon až 5 W, takže stojí za úvahu poskladať jeden zosilňovač z LM386 a skúsiť z toho dostať hlasnejší zvuk.

1-3 of 3